build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Gallery

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [1.85%]
2 [3.70%]
2 [3.70%]
8 [14.81%]
6 [11.11%]
11 [20.37%]
2 [3.70%]
5 [9.26%]
4 [7.41%]
13 [24.07%]
You can not vote in this poll
Total votes: 54   Average: 4.35

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: City Gallery
    Posted: 23-Dec-2007 at 00:40
Ако некој случајно поминува покрај ТИПО, обавезно нека сликне - веќе поставуваат прозори, така, поквалитетни од оние старите, а наместо старите мермерни плочки има нови,  за мерак се... Ова се гледа од еден дел, кај што беше ТВ парламентот. Претпоставувам дека фасадата нема уште долго да биде тинтрана, едвај чекам да видам како ќе излезе се тоа на крај...BananaEdited by pbanks - 04-Nov-2008 at 23:29
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Jan-2008 at 12:27

Незнаев ова кај да го ставам, можеби и не е толку мал проект, но вчера на поминување денски успеав да сликнам дел од западната реновирана фасада на стоковната куќа Типо (сега ваљда Теранова). Извинете за квалитетот на сликите со мобилен се направени.

1.  

2.

 


Edited by UrbanFreak - 27-Jan-2008 at 12:33
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Jan-2008 at 12:37
Фала за сликите Urbanfreak

    Јас го замислував ТИПО поубаво, ама испадна многу по штуро и по тмурно од претходно. Можеби ЛЦД екран како што предлага pbanks ќе го смени тоа. Ме интересира како е другата страна, таму има многу прозори па би требало поатрактивно да изгледа...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Jan-2008 at 12:47


Го делам твоево мислење
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Jan-2008 at 12:53
mene 1 nesto ne mi e jasno, ova Tipovo samo 2 sprata ( so se prizemje ) se kupeni ili pak celiot objekt, posto znam deka nekoi italijanci platija 10 milioni evra, ako se samo 2 sprata mislam deka 10 milioni se premnogu i nekoj profitiral od toa na golemo

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Jan-2008 at 13:06
На горните спретови мислам дека се простории на Маврово.

А за профитот, па пошто Италјанците платиле, тогаш не гледам ништо спорно...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jan-2008 at 13:08
Jas citav deka i Terranova ke se prefrli tuka, a mozno bilo i versace da otvori nesto .. taka citav u nekoj besnik ne znam koj , izgleda e nekoja jaka kompanija cim dala tolku pari ,zasega toa mesto ne vredi tie pari, ama za nekolku godini ke ja stigne negovata vrednost, znaci sepak nekoj profitiral ))
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Jan-2008 at 13:11


јас мислам дека вреди бидејќи локацијата му е феноменална. Инаку просторот беше сопственост на Комерцијална банка која го превзема по активирање на хипотеката спрема ТИПО. Потоа Комерцијална банка го продаде на приватен субјект. Или со други зборови продажбата идеше помеѓу два приватни субјекта што значи била основана комплетно на пазарни услови и немало државна инволвираност (читај: можност за коруптивна заднина).

@останатите. Да почекаме да го откријат цело ТИПО. Тој дел од зградата секогаш бил таков за никаде. Незнам кои ви биле очекувањата ама тоа е тоа, смениле нов мермер и ги смениле стаклата стварно нема што многу да се направи посебно што од старт рекоа дека нема да има суштински измени на фасадата туку само освежување на зградата. Преднава и побитната страна каде доминираа прљави стакла е просторот каде може да се надеваме на вистинска промена. Немам претстава за што ќе се искористат тие прозорци дали на нив ќе се налепат имиња на 'брендови'  или нешто друго. Јас лично се надевам за транспарентни стакла, кои ноќе ќе рефлектираат многу светлина и ќе го стават цел тој простор во нов филм. А и може да замислите каков поглед ќе биде од ресторанот (најгоре ќе има ресторан знаете) DroolDrool. Ќе може да се сликаат одлични фотки од горе.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Jan-2008 at 13:15
Абе колку што ме служи меморијата стоковната имаше повеќе од 2 ката. Мислам дека само од таа страна (западната) се просториите на маврово додека внатрешноста на просторот (не сум сигурен за јужната страна) е на стоковната куќа. Во секој случај тој дел сеуште не се гледа. Но некако крпеница личи сево ова бидејќи само дел од зградата е реновиран и како чир се истакнува од старата фасада.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Jan-2008 at 13:17
Toa za restoranot e ubava ideja, nesto u stilom kafic -restoran
ja ne znaev za toa, citav deka mozno e  versaci da otvori nesto i teranova da se prebaci tuka, ama na vremeto TIPO bilo nr: 1  za razlika od nekoi drugi firmi , ja se sekavam 2-3 odelenie toa bese edinstveniot trgovski za razlika od GTC sto imase skalesti liftovi no kako sto naveda ti za razlika od sto bese dovolno napravija )
vazno da go gledame mestovo da lici na nesto ,a ne na prlavi stakla zalepeni plakati vo niv i dr.Edited by mitatos - 27-Jan-2008 at 13:18
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Jan-2008 at 13:20
Originally posted by UrbanFreak

Абе колку што ме служи меморијата стоковната имаше повеќе од 2 ката. Мислам дека само од таа страна (западната) се просториите на маврово додека внатрешноста на просторот (не сум сигурен за јужната страна) е на стоковната куќа. Во секој случај тој дел сеуште не се гледа. Но некако крпеница личи сево ова бидејќи само дел од зградата е реновиран и како чир се истакнува од старата фасада.


Многу добра поента и мене тоа страшно ми боде очи исто како што ми бодеше очи кога го правеа Б2 и кога само таму ад хок изналепија нови стакла на фасадата на инаку руинирана зграда. Ако инвеститорот имаше 10 милиона за зградата и уште којзнае колку за реновирање и адаптација сигурно имаше нешто вишок да ја реновира целата фасада. Вака освен што е половично решение е и страшно лоша реклама за него. Бидејќи таа зграда сите ја знаеме како стоковна или како ТИПО а ќе ја знаеме како Теранова или како и да се вика новиот инвеститор. Ретко кој ќе ја знае како зградата на АДГ Маврово.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Jan-2008 at 13:20
Previous Да, и јас ќе дадам конечно мислење кога ќе се открие тој дел.  Не би рекол дека ТИПО изгледа „освежено“ со новите плочки што повеќе изгледаат на плочки за во WC aко ме прашувате мене. Мене ми изгледа депресивно.
    А во градов ниедна локација не може да и парира на ТИПО, кога веќе е во нај строгиот центар на градот и излегува на самиот плоштад!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Jan-2008 at 13:29

lclcrew сега сигурно е уште повеќе убеден дека тоа треба да се руши, и да бевме малку побогата држава 10000% ќе се сложев со него.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Jan-2008 at 13:32
Тачно је урбан. Абе за рушење не треба пари, ако треба ја сам ќе идам, сам ќе го срушам. Стварно е грдо.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Jan-2008 at 13:37
koga ste kaj rusenjevo, sto bi izgradile vie na mestoto????
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Jan-2008 at 13:40
Previous Црква Crazy

Можеби некаков музеј, што знам....


Edited by La Linea - 27-Jan-2008 at 13:41
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Jan-2008 at 13:41
па ке имам очигледно место за два не многу големи објекта. Еве може нешто помало како трговски, а може и црквата на груевски ако се запнал. А може и плоштад да си остане.


Edited by lslcrew - 27-Jan-2008 at 13:42
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Jan-2008 at 13:43
hahhaaha poveke bi sakal da ima nekoj ubav muzej u nekakov klasicen stil , a ako gruevski izgradi crkva bidete ubedeni deka ke ima i dzamija u centar  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Jan-2008 at 23:29
Јас гласам за еден скиентолошки мега центар за стрес-тестови. 

Edited by gotsomekicks - 27-Jan-2008 at 23:29
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Jan-2008 at 12:42
PreviousХАХАХАХАХА Rollin
Си ме изнасмеал Готсо хаха
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.