build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Gallery

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [1.85%]
2 [3.70%]
2 [3.70%]
8 [14.81%]
6 [11.11%]
11 [20.37%]
2 [3.70%]
5 [9.26%]
4 [7.41%]
13 [24.07%]
You can not vote in this poll
Total votes: 54   Average: 4.35

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Jan-2008 at 15:28
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 01-Feb-2008 at 15:30
Тазе слики од денес. Јас сум задоволен од изгледот ама како што веќе зборевме не ми се свиѓа што е крпеница (горниот дел на АДГ Маврово што остана стар). Земете во предвид дека уште кога почна реконструкцијата тргнаа со филозофија дека треба да се сочува "автентичниот изглед" на зградата. Во тие рамки мислам дека направија прилично добра работа.

1

2 Прозорците само во овој дел се разликуваат и се отворени (од остатокот не се гледа што има внатре веројатно ќе се искористи за некакви реклами). Претпоставувам дека ова е делот кај што треба да биде ресторанот

3

4

5


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Feb-2008 at 15:44
Добро е реконструирано, останува да видиме како ке биде среден просторот внатре, а се надевам дека дизајнот ке биде одличен. И добро е што конечно заврши реконструкцијата на оваа зграда после толку години нагрдување покрај плоштадот.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Feb-2008 at 15:49
Originally posted by Junkie

Добро е реконструирано, останува да видиме како ке биде среден просторот внатре, а се надевам дека дизајнот ке биде одличен. И добро е што конечно заврши реконструкцијата на оваа зграда после толку години нагрдување покрај плоштадот.


Јас мислам дека ќе биде добро внатре. Само се надевам дека нема да има некакво цепкање на просторот туку продавницата ќе има ширина и секој "бренд" (го мрзам тој термин) ќе има свој дел. Ако ја исцепкаат скроз зезнале работи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Feb-2008 at 15:53
Еве ги двата објекта помеѓу ТИПО и трговски. Првиот не е спектакуларен но е во добра состојба и нема што многу да се чачка таму. Другата зграда што е одма до ГТЦ плаче за реконструкција по теркот на ТИПО Yes

1

2

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Feb-2008 at 16:01
Ако ви текнува, изјавија дека внатре ТИПО ќе биде налик Рамстор, значи исцепкано, ако на мислиш на тоа...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Feb-2008 at 16:04
Originally posted by La Linea

Ако ви текнува, изјавија дека внатре ТИПО ќе биде налик Рамстор, значи исцепкано, ако на мислиш на тоа...


тоа не ми се свиѓа. ама ај да видиме како ќе искочи...
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-Feb-2008 at 16:05
Originally posted by La Linea

Ако ви текнува, изјавија дека внатре ТИПО ќе биде налик Рамстор, значи исцепкано, ако на мислиш на тоа...
 
Али сепак ширината на ТИПО е каде каде помала во однос на Рамстор. Инаку битно ќе се добие нов трговски простор во центарот.
 
@pbanks двете згради треба што поскоро да бидат реконструирани. Навистина грдо изгледаат Nuts
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 01-Feb-2008 at 19:24

Јас мислам дека е најдобро да си остане стоковна куќа (Department store). Во секој случај земајќи ги во обзир сите нешта реконструкцијава не излезе лошо.

Back to Top
Ганчо View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ганчо Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 01-Feb-2008 at 21:43
Фино изгледа. Треба да се ѕирне лично и персонално.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Feb-2008 at 15:48
Типо `63.
1


2 Сигурно кога било изградено, ТИПО било многу модерно кога ќе земеме во предвид дека имало ескалатори.


3  Би сакал да остане стоковна куќа како што е на сликава, без некоја посебна причина. Чисто онака, во духот на непрежаленото „Старо Скопје“ Crazy


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 02-Feb-2008 at 15:53
da i ja mislam deka na vremeto bilo mnogu moderen trgovski centar , jas go pamtam od pred 13 godini rabotese ubavo ,ama po raspado na jugoslavija sve se smeni ,ne znam dali ispoukradoa ili pak ja turija vo stecaj sepak da se nadevame deka ke bide nesto u moreden stil  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Feb-2008 at 00:26
Сепак ќе биде цепканица. 89 до 300 квадрати... Не сум одушевен.

Ајде да почекаме може нема да е лошо посебно ме интересира барот на горниот кат. Yes

Светски брендови на дофат на граѓаните во стоковната „Типо“

Свеченото отворање на реновираниот објект ќе се случи на 15 или 19 март

Сања Наумовска

Стоковната куќа „Типо“ со голема свеченост ќе биде отворена на 15 или на 19 март. Во моментов се опремуваат продавниците во кои својата стока ќе ја претстават поголем број светски брендови. Скопјани наскоро ќе пазаруваат облека од „Сисли“, „Интимисими“, „Пал зилери“, чевли од „Хаш и папис“, „Ламберџек“, „ЈООП акцесорис“. Брендираната стока ќе биде на располагање на купувачите на приземјето и двата ката од некогашната стоковна куќа „Типо“. На приземјето ќе има и италијанско бистро, а на вториот кат кафе-бар со отворена тераса и поглед на плоштадот „Македонија“. Во галериите меѓу катовите ќе има продавници за чевли и оптика, а во највисоката галерија ќе се смести фризерското студио на Сретен Костиќ.

Во подрумските простории, во продавници на „Техномаркет“, „Никофон“ и Он-нет ќе може да се купи техничка стока. На приземјето поголемиот дел од просторот е наменет за „Теранова“, „Сисли“, „Интимисими“ и продавницата за чорапи „Калцедонија“. Во продавницата „Коин каза“, според системот на „Икеја“, ќе може да се купи се' за дома, освен мебел. Седумте дуќани на првиот кат, со површини од 89 до 316 квадратни метри, ги закупиле текстилните брендови „Пал зилери“, „Џи уан“, „Теливејл“, „Дона Каран“ и други. Во галеријата се сместени „Адамс шуз“ и „Ламберџек“. На вториот кат, кој е резевиран за жените, се наоѓаат продавници за чевли, парфеми, акцесорис и слично. Тука се сместени „Опи шуз“, „Фере“, „Версус“, оптиката: „Салмораги и Вигано“, „Азаро“, „Самсонајт“ и продавницата за детска облека „Магнолија“.

„Реновирањето е целосно завршено и во моментов закупците на продавниците внатрешно си го уредуваат својот простор. Фирмите ги добиваат просториите целосно застаклени, со што се обезбедува унифицираност на просторот. Отворањето на целиот објект зависи од завршните работи, односно колку време ќе им треба на закупците да се подготват да ја изложат својата стока“, вели Александар Ивановски, сопственик на „Италинова“, која е застапник на „Теранова“. Тој објаснува дека внатрешноста и фасадата се направени од најквалитетни материјали, а надворешниот изглед ќе биде идентичен како на старата стоковна куќа „Типо“, каква што ја паметат скопјани.Извор: Утрински весник
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 22-Feb-2008 at 00:35
Све убаво само што насловов некако збунувачки. Кај нас на дофат е турска роба, а од светските брендови само етикетите.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 22-Feb-2008 at 00:38
Па на тие што се цепаат по „брендови“ ионака битна им е само етикетата LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Feb-2008 at 00:55
^
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Feb-2008 at 12:16
Originally posted by lslcrew

Све убаво само што насловов некако збунувачки. Кај нас на дофат е турска роба, а од светските брендови само етикетите.


Rollin
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Mar-2008 at 00:24
City Gallery?! Зошто не може на Македонски?!?!

Вечерва се отвора стоковната куќа „Сити галери “

Вечерва во 19,30 часот свечено ќе биде отворен објектот на стоковната куќа „Типо“, сега „Сити галери“, на плоштадот „Македонија“. Сопствениците на стоковната куќа најавуваат незаборавен спектакл на кој се поканети многу гости, како и сите посетители кои се љубопитни да ги видат продавниците на светските брендови, од кои дел прв пат се во Македонија. Брендираната стока ќе им биде на располагање на купувачите на приземјето и на двата ката, во галериите и во подрумот. Моментно, според најавите на сопствениците, најголемиот дел од продавниците се пополнети, а дел стоката ќе ја изложат од понеделник. (С.Н.)Utrinski


Edited by La Linea - 26-Mar-2008 at 00:25
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Mar-2008 at 00:35
Е шуќур LOL
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Mar-2008 at 00:38
Мислам дека може прв да оди во архива на готови проекти Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.