build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Gallery

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [1.85%]
2 [3.70%]
2 [3.70%]
8 [14.81%]
6 [11.11%]
11 [20.37%]
2 [3.70%]
5 [9.26%]
4 [7.41%]
13 [24.07%]
You can not vote in this poll
Total votes: 54   Average: 4.35

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Mar-2008 at 00:38
Во право си Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 26-Mar-2008 at 01:41
Ако сте веќе кај готови и булевар словенечка префрлете ја!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 26-Mar-2008 at 02:17
Dobro do sea samo Tipo li e gotov proekt a? 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Mar-2008 at 09:14


Па од проективе за кои до сега сме почнале дискусии, да

а за Типо... Banana
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Mar-2008 at 11:21
Originally posted by lslcrew

Ако сте веќе кај готови и булевар словенечка префрлете ја!


Булевар Словенија е само делумно изграден (треба да продолжува на запад се до после Лепенец), така да не може да го рачунаме за завршен проект.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Mar-2008 at 11:25
U pravo si klover, ja zaboraiv taa delnica.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Mar-2008 at 14:54
Ако некој планира да го ѕирне отварањево, нека направи по некоја фотка и нека сподели Smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Mar-2008 at 20:16
Кај и да е веќе пола саат помина од отварање. Ајде фотки чекаме.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Mar-2008 at 21:02
Jas utre kje idam sigurno tamu i kje sliknam 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 26-Mar-2008 at 22:30
Абе од отварање е боље LOL
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Sep-2008 at 19:57
Стварно е убаво внатре во City Gallery. Конечно си доби лик како што заслужува зграда што се наоѓа на главен плоштад.

Значи, просторот околу и покрај плоштадот убаво ќе се нареди! Лумикс, Магос, не дај Боже црква на тој реон...

Уште да го направат плоштадот како што треба

Што се однесува до горните постови, не го исполнивте ветувањето за слики од CG.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7258
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Sep-2008 at 20:10
е добро де, слики и не требаат толку кога е на толку прометно место, барем некогаш можеш да наминеш таму
инаку мислам дека типо е од почеток утнато кога на едната страна не продолжиле со стакло (кај што викавте лцд да стават), ако ништо друго таму барем можеа буквите да ги стават City gallery, што значи и натписот не ми се допаѓа, ме потсеќа на макошпед на ул. Македонија Crazy
но сепак во ред е и вака, барем сега е средено типо
Edited by zabegan - 12-Sep-2008 at 20:11
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 12-Sep-2008 at 20:15


Можеби не можело да се застакли тој дел ради структурни причини. Јас баш мислам дека еден голем LCD таму и подобро би легнал. Ама во секој случај најлошо да стои такво празно и сиво... Макар натпис или реклама нека стават, пак подобро ќе изгледа...
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 12-Sep-2008 at 21:34
Originally posted by zabegan


е добро де, слики и не требаат толку кога е на толку прометно место, барем некогаш можеш да наминеш тамуинаку мислам дека типо е од почеток утнато кога на едната страна не продолжиле со стакло (кај што викавте лцд да стават), ако ништо друго таму барем можеа буквите да ги стават City gallery, што значи и натписот не ми се допаѓа, ме потсеќа на макошпед на ул. Македонија Crazyно сепак во ред е и вака, барем сега е средено типо


еднаш влегов, а наредните пати кога поминував не, бидејќи освен бутици не видов ништо попаметно
иначе, вака многу ми се допаѓа. подобро отколку комуњарскиот изглед на ТИПО или уште поглупиот назив НАМА

btw, од оние слики што ги прикажавте од типо '63, истиот таков изглед беше додека типо не се затвори (2005/06)

Edited by maestro13 - 12-Sep-2008 at 21:37
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7258
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-Sep-2008 at 22:06
па трговски центар е, нормално е да има бутици
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Sep-2008 at 22:14
Originally posted by maestro13


еднаш влегов, а наредните пати кога поминував не, бидејќи освен бутици не видов ништо попаметно
иначе, вака многу ми се допаѓа. подобро отколку комуњарскиот изглед на ТИПО или уште поглупиот назив НАМА

btw, од оние слики што ги прикажавте од типо '63, истиот таков изглед беше додека типо не се затвори (2005/06)


1. Што е тоа комуњарски изглед? Ајде без безвезни генерализации...

2. Зошто е НАМА толку полошо од City Gallery? Зошто е City Gallery воопшто добро? Уште едно генеричко 'wanna-be-cool' име? Зошто во Загреб не се срамат од НАМА или во Софија од ЦУМ?

3. Реално најдобро ќе беше објектот да не се цепкаше внатре и да ја задржеше својата функционалност и организација. Вака од авион се гледа дека се работи за тешка импровизација, ходниците се клаустрофобични, комуникациите се крајно нелогични, продавниците нафрлани. Жално е што една таква централна локација толку време беше запуштена за да моменталното решение ни личи на задоволително (иако екстериерно немам преголеми замерки).


Edited by pbanks - 13-Sep-2008 at 10:08
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 13-Sep-2008 at 01:06
Se soglasuvam deka organizacijata na prostorot e pogresna.Pokraj klaustrofobicnosta sto ja navede pbansk mislam deka i crkulacijata niz prostorot e malku neprirodna,ides so eskalator do gore i sega!?!?!
Sosem sprotino e so nadvoresnosta sto e za pofalba.Zadrzan e stariot izgled samo osvezen.

Okolu nomenklaturata:NAMA i ne tolku loso.Prevedete gi od angliski poveceto svetski brendovi ce dobiete mnogu slicni iminja na onie sto ovde vazat kako "komunjarski"!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Sep-2008 at 01:20
Мојот став околу зградава го имам кажано оддамна. Ја сум за комплетно рушење од трговски све надаље накај плоштад. Значи од плоштад да трговски празно, без стопанска. И после да се стави во функција споредниот влез во трговски. Деловниот простор ќе се надомести со изградба на нова зграда повисока од сегашните, која ќе биде на нова маркица, а башка ќе се отвори и простор за црква меѓу народна банка и новата деловна зграда. Ем волкот сит ем овците на број. Сега е дозволена повисока кота, а башка за зграда на плоштад инвеститор одма ќе се јави.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Sep-2008 at 10:11
Originally posted by BlacK

Se soglasuvam deka organizacijata na prostorot e pogresna.Pokraj klaustrofobicnosta sto ja navede pbansk mislam deka i crkulacijata niz prostorot e malku neprirodna,ides so eskalator do gore i sega!?!?!
Sosem sprotino e so nadvoresnosta sto e za pofalba.Zadrzan e stariot izgled samo osvezen.


Апсолутно неприродна. На отварањето отидов бидејќи Техномаркет имаа промотивни цени на повеќе производи. Богами се намачив додека сфатам каде се наоѓа низ тие ходничиња, повеќе ми делуваше дека се протнувам кон некоја скривница отколку кон продавница за техника.


Okolu nomenklaturata:NAMA i ne tolku loso.Prevedete gi od angliski poveceto svetski brendovi ce dobiete mnogu slicni iminja na onie sto ovde vazat kako "komunjarski"!


Одлична поента, токму затоа и се иритирам кога самите си набиваме комплекси и измислуваме проблеми каде ги нема.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Sep-2008 at 10:12
Originally posted by lslcrew

Мојот став околу зградава го имам кажано оддамна. Ја сум за комплетно рушење од трговски све надаље накај плоштад. Значи од плоштад да трговски празно, без стопанска. И после да се стави во функција споредниот влез во трговски. Деловниот простор ќе се надомести со изградба на нова зграда повисока од сегашните, која ќе биде на нова маркица, а башка ќе се отвори и простор за црква меѓу народна банка и новата деловна зграда. Ем волкот сит ем овците на број. Сега е дозволена повисока кота, а башка за зграда на плоштад инвеститор одма ќе се јави.


Ок тоа е SF сценариото. Но кој ти е ставот кон начинот на кој е извршена реконструкцијата еве во контекст на сето ова што го дискутираме.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.