build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Gallery

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 8>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [1.85%]
2 [3.70%]
2 [3.70%]
8 [14.81%]
6 [11.11%]
11 [20.37%]
2 [3.70%]
5 [9.26%]
4 [7.41%]
13 [24.07%]
You can not vote in this poll
Total votes: 54   Average: 4.35

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 13-Sep-2008 at 11:22
Originally posted by pbanksOriginally posted by maestro13


еднаш влегов, а наредните пати кога поминував не, бидејќи освен бутици не видов ништо попаметно
иначе, вака многу ми се допаѓа. подобро отколку комуњарскиот изглед на ТИПО или уште поглупиот назив НАМА

btw, од оние слики што ги прикажавте од типо '63, истиот таков изглед беше додека типо не се затвори (2005/06)
1. Што е тоа комуњарски изглед? Ајде без безвезни генерализации...2. Зошто е НАМА толку полошо од City Gallery? Зошто е City Gallery воопшто добро? Уште едно генеричко 'wanna-be-cool' име? Зошто во Загреб не се срамат од НАМА или во Софија од ЦУМ?3. Реално најдобро ќе беше објектот да не се цепкаше внатре и да ја задржеше својата функционалност и организација. Вака од авион се гледа дека се работи за тешка импровизација, ходниците се клаустрофобични, комуникациите се крајно нелогични, продавниците нафрлани. Жално е што една таква централна локација толку време беше запуштена за да моменталното решение ни личи на задоволително (иако екстериерно немам преголеми замерки).


1. Т.Н. Комуњарски изглед (без навреда за некого) ми е секој оној што е останат од правреме нечепнат со години (барем за мене)
Добра идеја (како што велиш) е дека можело да се задржи целата концепција, ама убаво да се реновираше и така можеби и ќе беше добро.
2. НАМА не е многу лошо, ама за ваков објект одговараше нешто подобро. Ако, како што рече, се направеше реновиран стар изглед, би можело да се вика и НАМА.
3. Мене баш ми се допаѓа внатре. Не знам за вас.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 13-Sep-2008 at 11:27


1. OK затоа тука и избегнуваме такви епитети за да не се навреди некој и да не западнеме во дискусии со несакан тек. Секако ставот кон објектот може да се опише и на друг начин
3. Внатре си е во ред во смисла дека изгледа ново и модерно. Но јасно е дека објектот не бил предвиден да биде "шопинг мол" туку стоковна куќа. Натаму е насочена и критиката.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 13-Sep-2008 at 11:40
ОК вметнав и анкета па да видиме што имаме да кажеме така

Освен плусевите и минусите кои ги набројав во претходните неколку постови би додал уште еден битен минус

Парцијална реконструкција на зградата која не е само City Gallery туку се и горните неколку ката на кои се наоѓа седиштето на АДГ Маврово ако не се лажам. Навистина мразам такви крпеници и ако некој инвеститор е сериозен и сака да продава имиџ тоа не се прави така. На само неколку чекори е уште една далеку повулгарна крпеница а тоа е клубот B2.

Сума сумарум јас би дал 5ка на сето ова.

П.С. Се работи за реконструкција на зграда а не за нов објект така да оценката носете ја во тој правец (оценувајте ја реконструкцијата). Кога ќе стигнам ќе ги издвојам реконструкциите во сопствена топ листа


Edited by pbanks - 13-Sep-2008 at 11:46
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 13-Sep-2008 at 12:14
Originally posted by pbanks

1. OK затоа тука и избегнуваме такви епитети за да не се навреди некој и да не западнеме во дискусии со несакан тек. Секако ставот кон објектот може да се опише и на друг начин3. Внатре си е во ред во смисла дека изгледа ново и модерно. Но јасно е дека објектот не бил предвиден да биде "шопинг мол" туку стоковна куќа. Натаму е насочена и критиката.


ок, затоа и во иднина нема да употребувам такви епитети
п.с. ќе гласам за 8-мица
мислам дека е најреално

П.П.С. се извинувам. сакав да кажам: подобро отколку НАМА или уште поглупавиот назив ТИПО.
да си ја поправам грешката

Edited by maestro13 - 13-Sep-2008 at 12:16
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 13-Sep-2008 at 12:55
Ја ќе гласам единица!! Значи еве го моето мислење околу реконструкцијата. Значи кога е градена зградата е иззградена во исти стил како таа до нејзе. И сега кога се исти двете, ќе треба и заедно да ги третираме. Тие некогаш биле унифицирани во изгледот, но веќе не се. Некогаш биле модерни, ама сега се ругло. Едниствено што може да ги спаси е темелна реконструкција од глава до пети на двете згради. Ама и тоа тешко, пошто и формата е никаква. А за ентериерот го делам истото мислење со вас. Премногу простор потрошен во ходници, а сепак малце придовка од тоа. Може требаше да биде нешто како рамстор, нешто со прави ходници и лево и десно дуќани, нешто едноставно.

Сума Сумарум: Еве и можност на владата да си најде маркица за црква. Нека ги експропреира двата објекта. Нека ги срушат и нека донесат нов ДУП (пошто можеа и предходниот да го донесат). За инвеститор лесна работа. Одма ќе се јави некој за тоа земјиште.

Еднаш постирав предлог еве пак ќе постирам. Има место и за црква и за бутици и за све.

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 13-Sep-2008 at 13:29
Jas dadov 7 ,samo radi enterierot, inace objktot kako objekt me nervirase koga ke pominev i koga ke go gledav deka e vo  strog centar, i bese prazen sega barem go gledame otvoren 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7675
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 13-Sep-2008 at 13:45
знам дека многу објекти во градов изградени пред некои 30 години и сега сметаат, но тоа е тоа, комплицирано е да се сруши све и да се изгради на ново
мене на пример на тој простор ми сметаат метропол и тие двете згради од ТИПО до банката
инаку гласав 7 само за надворешниот изглед, а внатре сеуште не сум бил за да коментирам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 13-Sep-2008 at 13:49
ne e pred 30 godini pred zemjotresot e heheh
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7675
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 13-Sep-2008 at 13:52
добро само така ми беше зборот, ако е за тоа Метропол е уште десет години порано од ТИПО изграден
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 15-Sep-2008 at 09:03
Јас му дадов 5. Мислам дека е убаво што барем колку толку се освежи просторот и наместо запуштеното неисчитено ругло ТИПО имаме сега чист и свеж објект. Но Од друга стрна конфузниот ентериер, спратови, меѓуспратови (кои ме потсеќаат на Being John Malkovic) се тотална утка, импровизација и крпеница. Екстериерот исто така можеше далеку подобро да се изведе.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 15-Sep-2008 at 11:09
Слики од внатрешноста нема некој да постира да видиме внатре како излегло?
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 16-Sep-2008 at 14:53
5ка од мене. Не му го сакам името и ‘новиот‘ изглед не ми се баш допаѓа, како да нема свој ‘стил‘ се е исто.
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 16-Sep-2008 at 15:31
i

Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:23
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 16-Sep-2008 at 19:49
super slikicki , ubav plostad imame samo sto fali uste taa fontanata sto ja zboruvaa )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7675
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 16-Sep-2008 at 21:54
На сликиве Сити галери изгледа масивно
mitatos им уште многу други работи, но некогаш забораваме дека и сегашниов плоштад е самиот по себе интересен, особено на слики кога ќе фатиш некој убав момент Smile
но сепак му треба уште делкање на плоштадот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 17-Oct-2008 at 14:44
4 единици за овој објект? Roll%20eyes

Дечки не дека е забренето да се гласа за 1ца но сепак е екстремна оценка така да би било фино и да објасните зошто толку строго, како што тоа го направи ЛСЛEdited by pbanks - 17-Oct-2008 at 14:44
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 17-Oct-2008 at 14:58
A sliki od enterierot seuste nema?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 18-Oct-2008 at 02:34
Ќе настојувам утре да ги направам тие слики, зошто утре треба да одам во центар..
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 18-Oct-2008 at 13:41

Originally posted by pbanks

4 единици за овој објект? Roll%20eyes
Дечки не дека е забренето да се гласа за 1ца но сепак е екстремна оценка така да би било фино и да објасните зошто толку строго, како што тоа го направи ЛСЛ

и тука сум му дозволил на роднината да гласа, па закачил и тука 1 Laugh , но потполно го подржувам и за ова, бидејќи живееме во време кога е ептен стерилно да се интервенира само со ново стакло и рамна фасада значи само шминка, па и вон плоштади има покреативни решенија а камо ли за на плоштад, вака е старото добро место подобно за големи билборди и ништо повеќе, инаку што е до ревитализацијата на стоковната исто мислам дека е аут тоа место е поприкладно пример за музеј-галерија како мала станица или слично кое би било културно свртилиште пред се за млади бидејќи од таа страна на вардар музеите и галериите ќе бидат повеќе место за озбилизам и културно наследство па така ова ќе беше идеално решение, но како и за повеќето работи државата место да интервенира и да го спаси и типо како фирма и работниците и стоковнава, дозволи преку банкротот да инвентивното раководство на комерцијална банка да го продаде нај атрактивниот плац во СК за некаква нова стоковна па уште да е посмешно стоковната носи име city galery небаре и навистана ќе биде градска галерија Ohno абе саде инвентивност можеби подобро ќе беше да ја наречат National Gallery...

како и да е сега муабетов ќе биде доста време заврзан па нека ни е на здравје по џебовите се додека не дојде некој уште поамбициозен премиер па да го скине гордиевиот јазол од стоковни куќи на секое ќоше во СК...!Edited by beTon - 18-Oct-2008 at 16:17
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 02-Nov-2008 at 06:43
Ja dadov kec deka krpenici ne podnesuvam, a uste pomalku gi podnesuvam renoviranite.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.