build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Gallery

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [1.85%]
2 [3.70%]
2 [3.70%]
8 [14.81%]
6 [11.11%]
11 [20.37%]
2 [3.70%]
5 [9.26%]
4 [7.41%]
13 [24.07%]
You can not vote in this poll
Total votes: 54   Average: 4.35

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Online
Posts: 620
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 22-Apr-2017 at 23:10
Тргнати се тарабите сосема? А скулптурите на шмизлите таму ли се уште?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 23-Apr-2017 at 17:34


Одамна се тргнати, уште пред Нова година. Шмизлите се преместени во Градски парк.
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 08-May-2017 at 04:04


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 08-May-2017 at 08:32
Не верував дека ќе можам да изјавам нешто вакво, но споредено со ова проектот Скопје 2014 изгледа дури по малку и нормално.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 08-May-2017 at 08:37
Имајќи предвид дека злосторничкото здружување отиде во опозиција, ќе се гради ова?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 08-May-2017 at 08:38
Па сега нека заврши, ме може пола пола да остане...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 08-May-2017 at 08:48
Ова е проект на Вангел Божиновски, така што не верувам дека е земен предвид како крајно решение. Од друга страна, Скопје 2014 и сè е можно
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 08-May-2017 at 09:58
Originally posted by my Macedonia

Па сега нека заврши, ме може пола пола да остане...

Па не може, затоа ќе го тргнеме каќето од другата пола и ќе ја вратиме зградата во првобитна состојба.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 08-May-2017 at 12:38
Originally posted by Staro Skopje

Originally posted by my Macedonia

Па сега нека заврши, ме може пола пола да остане...

Па не може, затоа ќе го тргнеме каќето од другата пола и ќе ја вратиме зградата во првобитна состојба.
Кои сте тоа вие што ќе тргате каќе?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 08-May-2017 at 14:26
Град Скопје и Општина Центар. Надградбата на City Gallery, покрај тоа што изгледа ужасно, ја загрозува безбедноста на минувачите со својата неквалитетна изведба и мора да се отстрани.
Наскоро се локалните избори, граѓаните ќе се изјаснат па ќе видиме.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 08-May-2017 at 14:34
Originally posted by Staro Skopje

Град Скопје и Општина Центар. Надградбата на City Gallery, покрај тоа што изгледа ужасно, ја загрозува безбедноста на минувачите со својата неквалитетна изведба и мора да се отстрани.
Наскоро се локалните избори, граѓаните ќе се изјаснат па ќе видиме.
Аха, ок. Бидејќи поинаку пишуваше во претходниот коментар, па помислив ти со уште некој ќе отстранувате нешто.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 08-May-2017 at 19:53
Па боље нека се напраи и ова, да се добие целина, отколку грдо да седи ко сега.
Back to Top
Katanga View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Apr-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katanga Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 08-May-2017 at 21:51
Не е лошо, само без куполата која е тотално вишок.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 08-May-2017 at 22:23
Ова здание на кое Вангел Божиновски уринирал е изработено по проект од славнито белградски архитект Милан Злоковиќ во далечната 1933 година. Втор објект на Модерната изграден на тлото на Македонија. Со промената на власта, она што очекувам е веднаш да се врати објектот под заштита на Управата за заштита на културното наследство (каде што и беше претходно!), а потоа и да се реставрира.

Второ, нема потреба ништо да се става во склад со објектот Сити галери. Тоа си е зградиче направено без согласност на оригинален автор. Сите тие шупливи (и веќе испукани и уништени) столбови ќе си се симнат, а јас лично би сакал тоа да биде по истата процедура по која и се изведени!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Online
Posts: 620
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 09-May-2017 at 01:57
Не е ич тажен проектот, нити фактот што дел се реализира. Тажно е на колкав број луѓе „не им е лошо“. И не е дека некој масовна лоботомија изврши. Едноставно му отворија простор на најпримитивните слоеви на свеста да станат тренд, нормалност. Јбг, нема назад,барем да ги пробиеме сите дна, секако веќе пречки никакви нема.

А во врска со мантрата околу авторските права... аман.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7410
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 09-May-2017 at 02:13
не бе, на копук кај ќе му објаснуваш што е историја, него ружно му било и тука завршува се... згора на тоа уште еден копук си прави бизнис... копук до копук

Edited by zabegan - 09-May-2017 at 02:14
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 09-May-2017 at 10:23
А исто така и има некои копуци што и на нешто убаво ќе му најдат мана од причина што се партиски определени...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 09-May-2017 at 11:10
И кога на убавото ќе му најдат „маана“ затоа што не е доволно квазикичантичко, ќе го уништат и на штаблиите ќе им наредат да викаат дека сега е убаво, нема криминал, нема кршење авторски права и нема уништување на историјата на град Скопје. Потоа ќе го обвинат Сорос за својата неспособност да направат нова фасада без да почне да се распаѓа за еден месец.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7410
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 10-May-2017 at 03:53
Originally posted by skopskodete

А исто така и има некои копуци што и на нешто убаво ќе му најдат мана од причина што се партиски определени...
само што го поддржа мојот последен коментар, ама не знам дали ќе сфатиш зашто
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Frank....bre View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Frank....bre Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 10-May-2017 at 07:26
Originally posted by Staro Skopje

Град Скопје и Општина Центар. Надградбата на City Gallery, покрај тоа што изгледа ужасно, ја загрозува безбедноста на минувачите со својата неквалитетна изведба и мора да се отстрани.
Наскоро се локалните избори, граѓаните ќе се изјаснат па ќе видиме.

Абе да,исто колку што ќе се урнеше северната трибина....испрани мозочиња
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.