build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лумикс

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Лумикс
    Posted: 09-Dec-2007 at 04:53
Cloverstack, за тебе, како голем фан на Лумикс Smile
Edited by La Linea - 09-Dec-2007 at 04:55
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Dec-2007 at 11:47
Дали можеби знаете кога треба да биде готов Лумикс? Го градат премногу споро, и незнам каков треба да му биде финалниот изглед но искрено до сега ништо посебно не ми се допаѓа.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Dec-2007 at 16:29
Originally posted by La Linea

Cloverstack, за тебе, како голем фан на Лумикс Smile


Веројатно немаше воопшто да бидам голем фан на Лумикс, доколку во Скопје на архитектонско ниво се случуваше барем малце повеќе. Плус тоа непринципиелната реакција и напади против Лумикс, додека урбаната мафија правеше 'ршум по градов, ми разбуди симпатии кон проектот. Уште повеќе, зашто првите денови кога почна хајката против Лумикс, памтам дека и јас наседнав. Новините пишуваа за огромна зграда што ќе блокирала све живо таму... Бабите од околните згради се жалеа дека ќе немале веќе каде да се шетаат и плус тоа дека ќе се угушеле... Да не зборам дека веќе немало да можеме да ги гледаме „убавините“ на ЕСМ... Класика!

Туку гледам дека располагаш со разноразни материјали Smile Ама не знам зашто се срамиш да отвараш нови тредови LOL Така ќе бидат и подобро систематизирани материјаливе...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Dec-2007 at 16:56
Originally posted by UrbanFreak

Дали можеби знаете кога треба да биде готов Лумикс? Го градат премногу споро, и незнам каков треба да му биде финалниот изглед но искрено до сега ништо посебно не ми се допаѓа.


крајниот рок е динамички но интервалот на развлекување е генерално прецизен. на секои 6-7 месеци во медиумите има информација дека Лумикс конечно ќе се заврши за од прилика толку (6-7) месеци.

Прво беше компликуваниот кров... Сега незнам што е. Реално многу малку не дели до крајот, скоро видов дека пуштиле и струја во објектот. Но по него следува и уредување на околниот простор а ако и тоа иде со динамиката како објектот.......Roll%20eyes

Мене ми е објектот ОК, јас сум на линија со Clover. Мислам дека кога ќе се отвори и пополни со содржини убаво ќе изгледа сето тоа. Плус ќе може да се сликаат прекрасни фотки од плоштадот од "кафиќот" што треба да биде отворен најгоре.  Yes

Треба да се искористи овој момент спрема мене да се доуреди просторот помеѓу плоштадот па до почетокот на ГТЦ и до Блу Кафе кој што моментално не личи на ништо.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Dec-2007 at 23:29
Во последниот број на Порта 3 има информација за Лумикс. Работата сега е демек дека општина центар кочи со проектот за партерно уредување на кој чекале веќе 2 месеци (а наводно работата била одолжена раиде промените во ДУП Мал ринг). Инаку објектот бил готов и градилиштето можело да се тргне.


Edited by pbanks - 04-Nov-2008 at 12:16
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Jan-2008 at 23:05
Ohno


КОЈ КОГО И ШТО ЧЕКА


Лумикс ќе се отвори на пролет?!


Додека од фирмата велат дека очекуваат од Министерството за транспорт и врски и Општината Центар да им дадат зелено светло за партерно уредување околу објектот, надлежните од Општината велат дека до нив не пристигнало никакво барање


Трговско деловниот објект "Лумикс", лоциран на плоштадот пред Градскиот трговски центар, иако поминаа повеќе од три години од кога започна неговата изградба, се уште не е целосно завршен. Од фирма најавуваат дека веќе на пролет може да се очекува објектот да профункционира, но оградата кон плоштадот се уште не е тргната, а како што дознаваме, останува да се заврши и ентериерот. Додека од фирмата велат дека очекуваат од Министерството за транспорт и врски и Општината Центар да им дадат зелено светло за партерно уредување околу објектот, надлежните од Општината велат дека до нив не пристигнало никакво барање?!

- Објектот е надворешно целосно завршен, а оградата може да ја тргнеме во секој момент, но чекаме од Општината да ни кажат како да го уредиме околниот простор и како да извршиме поврзување на градежната парцела со плоштадот, согласно Деталниот урбанистички план. Ние имаме договор за донација со Министерството за транспорт и врски и планираме да донираме во уредувањето на овој дел и евентуално во изградба на фонтана. Сепак, засега се уште немаме инструкции. Во однос на објектот скелињата не се тргнати, бидејќи се уште се користат за чистење на објектот, вели Крста Марковиќ, директор на фирмата "Лумикс", која е сопственик на земјиштето и инвеститор на овој деловно-трговски центар.

Од Општина Центар, пак, велат дека до нив досега не пристигнало никакво барање за уредување на просторот околу "Лумикс", ниту пак, информација за средства кои би биле искористени за оваа намена.

- Не знам што чекаат од Лумикс, но договор за донација за уредување на просторот произлегува од договорот што инвеститорот го има со Министерството за транспорт и врски. Деталниот план за Мал ринг е донесен и доколку од Министерството го добиеме проектот за уредување на околниот простор ние ќе го одобриме. Засега од инвеститорот не добивме некакво барање, така што Општина Центар воопшто не е пречка овој простор да се уреди, бидејќи тоа е и во интерес на граѓаните, вели Виолета Аларова, градоначалничката на Општина Центар.

Инаку, објектот се состои од два ката под земја, два над и потпокрив, а е со површина од околу 500 метри квадратни. Просторот во "Лумикс" во најголем дел ќе го пополнат продавници и угостителски објекти.


Извор: Вечер
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Feb-2008 at 16:15
Eве една свежа тура фотки иако не многу се променило од последен пат кога сум сликал. На градилиште имаше два мајстори и нешто ситно делкаа

1

2

3 Терасава ќе биде топ Drool

4 ... и скаливе ќе изгледаат одличноEdited by pbanks - 13-Mar-2008 at 16:48
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Feb-2008 at 17:42
Супер! Ајде таман кога ќе го изградат Лумикс некаде накај 2012 ќе имаме прекрасен поглед кон црквата. 
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Feb-2008 at 15:23
Originally posted by gotsomekicks

Супер! Ајде таман кога ќе го изградат Лумикс некаде накај 2012 ќе имаме прекрасен поглед кон црквата. 


hahahahahahahahahhahahahahahaahhaha CrazyCrazy
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Feb-2008 at 15:27
Originally posted by gotsomekicks

Супер! Ајде таман кога ќе го изградат Лумикс некаде накај 2012 ќе имаме прекрасен поглед кон црквата. 
Rollin

Лумикс има 2 ката под земја, така?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Feb-2008 at 15:34
mene me interesira kakva dejnost ke ima ovoj objekt ? ke bide u stilom kako trgovski centar ili kafic ili diskoteka ili sto se planira so ova ?
a toa sto ide bavno bavno e , mislam deka treba da ima zakon za vakvi raboti na primer ako nekoj predviduva da gradi objekt za 20 meseci , ako ne go doizgradi da si plati nekakva kazna posto stvarno nasekade ima takvi zakoni samo kaj nas ne , i baska go rusi izgledot :(

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Feb-2008 at 15:43
Previous

kolku sto me drzi sekjavanjeto, najgore treba da ima restoran i kafic...ostanatiot del ke bide so prodavnici, a najdole bila planirana diskoteka...ne me fakjaj za zbor, ova e kolku sto se sekjavam....znaci eden vid mini trgovski.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Feb-2008 at 15:49
ubava atmosfera ke bide vo restoranot gore vo ovoj del nema mnogu kafici , pa se nadevam ubavo i ke funckionira
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Feb-2008 at 15:29
ja kolku so znam ova ke bilo neso galerija,bla bla.so i da e neka go napraat veke
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Apr-2008 at 11:07
Што бидна со зградава веќе, преку курац....!!!!!
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Apr-2008 at 11:17
и ја сакам да ја видам готова, ама еве напредува секој ден малку по малку Tongue ....  инаку по мене ќе биде еден од најубавите објекти во Скопје, иако кога ја ставија само челичната конструкција се згрозив и исплашив.....

Edited by skywings - 08-Apr-2008 at 11:18
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Apr-2008 at 16:58
Originally posted by lslcrew

Што бидна со зградава веќе, преку курац....!!!!!


Хаха! Истово го реков и јас прееска кога поминав покрај Лумикс. Абе објектов може буквално за 1 месец да се заврши и помалку. Ама ништо не е сменето, само што сега изгледа понечисто од било кога. Bash
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Apr-2008 at 18:00
Jas neznam sto e tolku slozeno kaj ovoj objekt ,,,pa vakov tip na objekt moze da izgradi za 6 meseca a ne za 6 godini ,ako zememe vo obzir od kakvi materjali se pravi. Neznam stvarno preku glava mi e da go gledam kako tolku dolgo go nagrduva centar

Od koga pocna da se gradi lumiks paralelno vo Dubai za toa vreme napravija 5-6 oblakoderi ..
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Apr-2008 at 21:58
Originally posted by blejdsk


Od koga pocna da se gradi lumiks paralelno vo Dubai za toa vreme napravija 5-6 oblakoderi ..


LOL Во право си човече, јас одамна престанав да се умарам со Лумиксов!!
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-May-2008 at 22:40
treba pobrzo da se gradi lumiksot,zatoa sto veke nekolku godini stoi vaka ne otvoren i go nagrduva strogiot centar na skopje.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.