build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лумикс

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 18-Nov-2008 at 06:16


Каква мизерија од новинарство. Текстов е толку многу беден, на толку многу нивоа... Оваа е таа непринципиелна хајка од тоа време што ја спомнав поназад во нишкава. Баш добро што си го ископал текстов, за да се потсетиме на тоа каква атмосфера владееше и какви „експертски“ мислења фрчеа и какви евтини политички поени некои се обидуваа да заработат.

Драги Рената Матевска и Жаклина Митевска (авторките на текстот), ниту Лумикс ниту неговата маркичка е апсурдна, ниту го нагрди плоштадот, ниту го оптовари просторот, ниту некој се „загуши без свеж воздух“ поради Лумикс.
За жал вашите аргументи кои звучат смешно кога се применети на Лумикс, стануваат жална вистина кога ќе се применат на нововцртаната маркичка за црква токму пред Лумикс. Повелете напишете нешто за овој скандал од невидени размери, можеби така ќе се „исперете“ колку-толку за овој ваш трагикомичен текст кој е под било какво ниво и ќе покажете дека во меѓувреме сте созреале како новинари.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 11-Dec-2008 at 18:30

Malku stara e ama me cudi koja fontana???
 
Годинава фасада и фонтана, догодина внатрешноста

Причината за повеќемесечното доцнење на објектот според директорот на "Лумиксè се направените корекции во покривната конструкција и негова рачна изработка


Објектот лоциран пред зградата на ЕСМ чие отварање беше предвидено до крајот на годинава, во овој период, сепак, нема да се изгради. Според претставниците на фирмата "Лумиксè за еден месец конечно ќе биде завршена надворешноста на објектот, а до крајот на годината и фонтаната, додека на внатрешното уредување ќе се работи дури наредната година.
- Јасно ни е дека изградбата на објектот е многу пролонгирана, но се работи за градба која треба да претставува украс на овој простор кој е во самото централно подрачје и истовремено да има форма на скулптура. Главната причина што градежните работи се уште не се завршени е сложеноста на покривот кој е во видот на филигран и за чија изработка беа ангажирани домашни фирми кои иако никогаш не се сретнале со ваков вид покрив, одлично ја завршија работата. Во моментов останува да се изврши поставување и опшивање на надворешните стакла. Сега останува да се изврши и обложување на скалите со егзотично дрво. Ова би требало да заврши наскоро, по што конечно ќе се тргнат таблите и ќе се исчисти градилиштето, вели Крста Марковиќ, директор на фирмата "Лумиксè која е сопственик на земјиштето и инвеститор на овој деловно-трговски центар. Тој додава дека согласно Деталниот урбанистички план се обврзале да направат фонтана, односно партерно да го уредат целиот простор. Според него, во интерес на инвеститорот е изградбата што побрзо да заврши.
Инаку, објектот чие внатрешно уредување е планирано да заврши во текот на наредната година, ќе се состои од два ката под земја, два над и потпокрив, а ќе има површина од околу 500 метри квадратни. На секое ниво ќе има по четири локали додека галеријата односно потпокривот ќе биде една целина. Во објектот, вели Марковиќ, не е предвидено гаражирање со оглед на тоа што просторот претставува пешачка зона. Така што оние што ќе влегуваат во "Лумиксè возилото ќе треба да го остават или под Градскиот трговски центар или на околните паркиралишта. Деловниот простор во "Лумиксè, пак, дознаваме нема да се продава, туку ќе биде даден под закуп.

Даниела ТРАЈКОВСКА

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 12-Dec-2008 at 15:19
ова изгледа е малце старо, ако разбрав убаво вика дека треба да се обложат скалите со дрво, што е веќе направено
инаку добро ќе беше ако ставеа фонтана на триаголникот пред лумикс, кога веќе не мислат да ставаат фонтана на сред плоштад Roll%20eyes
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 12-Dec-2008 at 16:19
pa staricko e malce zasto skalite poodamna se napraveni a i tablite se izvadeni.a fontanata bash me interesira kaj ke ja stavat.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 12-Dec-2008 at 17:20
od fontanata nema da bide nisto...taa trebase da bide donacija od firmata koja go gradese Lumiks. Oni imaa proekt za celosno ureduvanje na prostorot okolu Lumiks - znaci poplocuvanje na delot od Lumiks do pocetokot na plostad Makedonija i nazad se do skverot Pela. Namesto na onoj grdiot triagolnik so smesni elkicki (vednas do plocata posvetena na Majka Tereza) trebase da se gradi fontanata. Otkako se pojavi idejata za izgradba na crkvata bas na toj prostor, otpadnaa site ovie planovi...a ne e prv pat da propagja necija donacija za ureduvanje na javen prostor poradi nekakva budalastina (da se setime deka bez pricina propadna donacijata od T-Mobile za osvetluvanje na kameni most - ja ponudija koga se rebredniraa od Mobimak).

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 12-Dec-2008 at 22:30
Може да погледенете предлог за партерно уредување на овој простор од Stone Design кој е постиран во следнава нишка (пост #9)

Кога сме кај уредувањето. Не само што црквата е потенцијална пречка за проектов за кој зборувате (велам потенцијална бидејќи ДУПот е моментално на уставен суд) уште една пречка според кажувањата на еден мој пријател архитект е промашувањето на котата на приземјето. Сега објектот е издигнат во споредба со плоштадот (тоа лесно се приметува на терен, асфалтот накај објектот е фактички угорница) така да кога ќе дојде време да се уредува ќе треба да се прават некои скаламуции за да се тоа се вклопи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 23-Dec-2008 at 11:31
Нов дуќан во најава


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-Feb-2009 at 17:56

Вбрутен спомна во Магос дека Митко и ко. биле нешто посебно, само затоа што имал можност да биде нивни студент! ова пријателе не само што е смешно, но само нивни студент може да го констатира. лично јас а и цела Европа луѓево како Митко  (не би се трудел да ги наречам архитекти) ги доживува како современи каубојци кои имаат осет доволно за на хартија, но истиот не можат да го пресликаат квалитетно и во реалноста.

зошто го пишувам ова тука, еве еден проект кој колку што можам да видам ај што отворен  беше касапана (странично), па сега и со ова стакларникот го доотепаа! многу веројатно е за ова да се криви изведувачите но ќе разберев на тоа да се вади доколку државата била инвеститор, но со приватни пари волку да ја оплескаат тоа ми е нелогично! сепак она стопената фасада им е добра но истата е нарачана од надвор, незнам како ќе изгледаше доколку тука некој ја штанцаше...

значи филозофијата која ја фураат Митко и Минас тука не само што изгледа лошо туку нема ни кој да ја претопи во реалноста како што треба! сепак мора да се признае дека вакви градби односно футуризам во градов фали но истиот во недостаток на професионална педандност до ситни детали, на крај изведува изроди кои незнам дали некаде на друго место во европа можат да се сретнат!   

Back to Top
Vbruten View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vbruten Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 12-Feb-2009 at 18:14
eve ushe eden gradezhen inzhinjer?...nemoj beton zhiti se....mesto da sorabotuvame zaedno ti plukash po tie sho se dobri na hartija...pa toa i ni e nas rabotata...da sme dobri na hartija...vie ste izveduvachite...vie treba da najdete nachin da goizvedete i dozhiveete  toa i da ne se frustrirate tuku ZAEDNO da najdeme nachin toa da go izvedeme i zasluzhnosta da e ednakva...a inaku neznam dali si zapoznat deka vo evropa vekje od 80-tite obichnite majstori rabotnici posetuvaat seminari i gi obrazuvaat vlastite kako se izveduvaat detali i kako da se dojde do taa pedantnost shto ja spomna....znachi objektov ne e futuristichki tuku se vika "folding" ili diplenje...znachi skalite kako eden isplazen jazik gi progoltuvaat posetitelite vo zdiplenava forma kako eden nachin na priprema pred GTC...a toa sho 30 pati im stopiraa materijali...i shto teshko proektantot izleguva na kraj so investitorot vo kapitalizmov toa e sekojdnevije sekade vo svetov..i za toa samo treba "mokj na ubeduvanje i beli lagi",,

Edited by Vbruten - 12-Feb-2009 at 18:32
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 12-Feb-2009 at 18:45
Бетон, не гледам како некомпетентноста на изведувачот или тоа што материјали морало да се увезуваат, зборува лошо за архитектите во случајов (Бакалчев и Хаџи-Пуља)

И од кога функционира вакво равенство?
Originally posted by beTon

лично јас а и цела Европа луѓево како Митко  (не би се трудел да ги наречам архитекти) ги доживува како современи каубојци кои имаат осет доволно за на хартија, но истиот не можат да го пресликаат квалитетно и во реалноста.

Poke
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 12-Feb-2009 at 19:19

футуризам е генерализирана фраза во однос на сите нови стилови како  folded, morphed, contemplated  или contorted, а дека ова е фолд тоа не би се сложил, донекаде да но повеќе е можеби збир помеѓу фолд и морф, па затоа и јас акцентот го ставам на "стопена фасада".

инаку ако си чул ниеден архитект кој е доволно свесен не би дозволил некој да си поигрува со неговите решенија, макар навистина нешто тешко се наоѓало или било комплицирано за изведба посебно не кога станува збор за приватен капитал, а особено не доколку држи до сопственото достоинство! што значи овој резултат сега на лумикс е аминуван од самите проектанти, па затоа немам ни најмалку разбирање за ваквиот краен резултат!инаку дека изведувачите треба да најдат начин нешто да изведат тоа е точно но повторно за се се консултира проектантот, па не може мене да ми текне туку така нешто да вклопам а за тоа да незнае никој...

а дека архитектите во капитализмот се маргинализирани тоа воопшто не се сложувам, ако сам не дозволиш да ти ја скршат кичмата односно ако не им се наместиш, нема ни да ти ја скршат! но во нашиов случај ајде ќе ја обвиниме транзицијата во која како и сите учени т.е. стручни луѓе во државава надоместокот е доволен колку човек да покрие скромна живејачка, па затоа и ова ни се случува, ако јас не ја земам работата ќе ја земе друг, а ако ја земе друг ионака ќе ја искасапи па ајде и јас ќе направам компромис само колку да се помине и нешто отпојќе да задржам в џеб, без разлика што моето дело некој ќе го сотре итн.

инаку дека плукам тоа не се сложувам, но дека немам разбирање за ниски футуристички страсти тоа е точно, ова во една крајност е ист пристап како и на Вангел, само што тука импровизацијата е во различен стил! значи на хартија може да биде илјада пати издржано во контекст на нарачката или стилот, но на дело тотален калабалак, трчи трчи сопни се, а уште повеќе збунува тоа што некој кој се решил за футуристичка градба да не внимава на материјалите или склепувањата.

инаку кло ова со европа се однесува за онаму каде гостувале нашите футуристички архитекти,  каде според оние информации што ги имам чуено пријатно биле исмевани, ајде на културен начин ги тапшале по рамо, но не по своја вина. види а ако размислам подобро од ова постарава фела нема некој кој би го издвоил како достоен интерпретатор на футуризам во МКД, можеби помладите допрва ќе се докажуваат со поинвентивни и посмели идеи кои докрај ќе ги истераат како што треба! но со ова економскиве кризи и тоа е дискутабилно.         

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 12-Feb-2009 at 19:24
Originally posted by beTon

инаку кло ова со европа се однесува за онаму каде гостувале нашите футуристички архитекти,  каде според оние информации што ги имам чуено пријатно биле исмевани, ајде на културен начин ги тапшале по рамо

Се е можно, ама сум научил да не верувам туку-така на вакви „информации“
Back to Top
Vbruten View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vbruten Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 12-Feb-2009 at 19:32
beton...se glea deka si mlad entuziaast...chekaj kje pochnesh,,,kje rabotish ,,kje vlezesh vo sistemov,,kje utvrduvash status ,,kje te stopat ko fasada...i nemoj  da kazhuvash sho e futurizam ako ne si prochital..shto e fold i taka natamu .da samokreirash tvoi definicii,,,najdi go Antonio Sant'Elia                           
Back to Top
Vbruten View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vbruten Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 12-Feb-2009 at 19:33
go nema na vikipedija....aj kje se potrudam da go editira
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 12-Feb-2009 at 19:50
vbruten те молам не постирај по 2-3 пати туку уреди го претходниот пост и вметни го тоа што го мислиш. Малку ми е спор интернетот па ми отвора подолго вака. ОК? За општо добро на дискусијата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 12-Feb-2009 at 19:55

Originally posted by Cloverstack

Се е можно, ама сум научил да не верувам туку-така на вакви „информации“

Smile ајде можеби ќе поверуваш и ти ако ги видиш сите дела на продеканов, меѓу другото во венеција го обрале бостанот со "Метаморфозата: Од хипертело до инверзна(обратна) перспектива" но велам не по своја вина бидејќи државата застана зад нив и ги испушти како единствени наши раритети Smile патем ова лумиксот е проектот со кој излетаа таму,  навистина го скршиле мразот но од своја глава Архитектите Митко Хаџи Пуља и Минас БакалЧев го кршат мразот во Венеција - Утринсски - 03.09.2004

Originally posted by Vbruten

i nemoj  da kazhuvash sho e futurizam ako ne si prochital..shto e fold i taka natamu .da samokreirash tvoi definicii,,,najdi go Antonio Sant'Elia                           

кажими по што заклучи дека јас измислувам дефиниции, футуризам e футуризам, означува иднина тоа можеби ти што се држиш фиксно дека тој термин мора да     означува стил од дваесетиот век тогаш имаш проблем со семантика! значи пак ќе повторам јас ги сметам за футуристички  ерекции новиве стилови во однос на стандардизираната  наменска (appropriated arch.) архитектура од минатиот век. јасно гледано стилски футуризмот  е дефинаран во сосем друг и различен правец, односно бетониран е за своето време како нешто идно итн. en.wikipedia.org/wiki/Futurist_architecture но истиот како појава продолжува да се надополнува  со новите теории на млака вода и весела математика!       

Back to Top
Vbruten View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vbruten Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 12-Feb-2009 at 20:07
zakluchiv po toa shto vidi gi datumite na zachetok na futurizmot vo slikarstvoto kako i vo arhitekturata...mozhe ti da si go vikash futurizam ako sakash ama se si ima soodvetna terminologija ...a ti kako prvo ne ni znaesh koja e konkurencijata na venecijanskoto bienale...vrvni arhitekti,,,svetska elita..od rem koolhaas do Sir Norman Foster
toa ti e isto ko da gi sporeduvash makedonija i kina vo ping-pong
sekoj so svojte sredstva i so svoite istrazhuvachki potencijali....i bashka gledav fotografii za nashiot shtand imashe golema zainteresuiranost i maksimalna posetenost...gi imashe i vo spisanieto  ORIZ...A momentalno oriz kotira megju prvi tri vo svet spisanija
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 12-Feb-2009 at 20:24

ок ако на возот се закачи нов вагон тоа според тебе ја нарушува концепцијата на возот, абе тоа е и проблемот кај нас шаблони од кои не се ни осмелуваме да излеземе а се со цел да ги поедноставиме работите, ние попрво ќе се заплеткуваме во теории за млака вода отколку реално да бараме решенија, и постојано ќе се оправдуваме со тоа дека некој е подобар од нас заради ова или она, сите луѓе во светов имаат исти услуви, само треба напорна работа и помалку егоизам. кај нас мене не ми пречи импровизацијата бидејќи и за тоа има лек, туку попрво глумењето перфекционизам преку недоквакани решенија и имплементација на истите, заради кој  нормално после ни се смејат. 

патем не треба да имаш многу средства за да излезеш со нешто единствено и долгорочно оправдано и функционално и естетски, но добро и за пинг понг треба маса, која кај нас е прилично расклинкана, гледано институционално, а воедно е и недефинирана, гледано културно и општествено! затоа и вакви половични резултати на секој чекор, кои како што реков се нус ефект од транзицијата, но тоа мора веќе еднаш да престане.

инаку ова со оризот, не го знаев или ми се има провлечено, баш качи ја статијата да видиме за што ги имаат пофалено! 

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 12-Feb-2009 at 20:41

www.metamak.mk

вака кога ќе го погледнам проектов навистина е фолдед, и мене лично ми се допаѓа како концепт но како истиот докрај го испроектирале и капак извеле сега не само што нема абер од ролната туку и она ликвид фасадата како појава е осакатена, според мене ова страничните стакларници воопшто не им требаа или евентуално тие да ги направеја баш фолдед да можеа да се склопат-повлечат работата ќе беше сосем друга но повторно во тој случај ќе останат она грубите претопи-споеви на линијата од кожурецот Smile кои сега со стакларникот бар ги скрија, но она што  го имаме сега е дамбетер!

www.365.com.mk/forum/index.php?action=printpage;topic=3540.0

www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1016&Itemid=46



Edited by beTon - 21-Feb-2009 at 01:44
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 12-Feb-2009 at 20:49
Originally posted by beTon

инаку ова со оризот, не го знаев или ми се има провлечено, баш качи ја статијата да видиме за што ги имаат пофалено! 


Да, ако Вбрутен ја има статијата би било интересно да ја постира и да прочитаме.

Но самиот факт што биле објавени во такво реномирано списание зборува многу. Секако многу повеќе отколу муабети и „информации“ што се шират како онаа што ја спомна ти за што наводно мислела „Европа“ за архитектите во случајов.

А за стиловите, тоа се разбира е работа на вкус. Можеби одреден архитектонски стил да не ти се допаѓа и да го кажеш своето лично мислење, но со тоа не можеш да го дисквалификуваш.
Кај нас во Македонија мислам многу поважно прашање е зошто оживуваме стилови на кои одамна им изминал рокот на траење. Сметам дека такви градби се многукратно понеприкладни дури и од „футуристички ерекции“ (како што го квалификуваш Лумикс, со која квалификација патем речено не се сложувам).


Edited by Cloverstack - 12-Feb-2009 at 20:55
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.238 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.