build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - најдобри фотки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 18192021>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 31-Oct-2015 at 13:56


Анета Ѓуроска
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 31-Oct-2015 at 13:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 31-Oct-2015 at 13:59
Borg 3 by Ivo.Vuk, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 31-Oct-2015 at 14:00
Skopje, October by artzenki, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 31-Oct-2015 at 14:03
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 16-Nov-2015 at 09:18
Skopje by Hendrik Moeremans, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 11-Dec-2015 at 08:29


фото: Александар Кондев
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 31-Dec-2015 at 10:29


фото: Томислав Георгиев
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 06-Jan-2016 at 13:05
Najdobrite 10 fotografii od Skopje. Za moj vkus poveketo se premnogu preraboteni no sepak ima dobri kadri.

http://skopjeinfo.mk/najdobrite-deset-fotografii-od-skopje-za-2015-godina
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 06-Jan-2016 at 13:12
Зошто во 8 од нив фокусот е СК14?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 06-Jan-2016 at 14:19


извор: http://skopjeinfo.mk/foto-ulicata-makedonija-od-ptichja-perspektiva
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 06-Jan-2016 at 14:48
Колку срамно изгледа главната пешачка улица на главниот град на Република Македонија, па дури и од птичја перспектива.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 06-Jan-2016 at 15:18
Освен климите, и оној предимензиониранион коњаник на печурка, не гледам ништо друго срамно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 06-Jan-2016 at 15:30
Originally posted by Staro Skopje

Зошто во 8 од нив фокусот е СК14?


Се надевам дека ова ти е реторичко прашање.Edited by Џоле - 06-Jan-2016 at 15:31
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 06-Jan-2016 at 19:50
Originally posted by Staro Skopje

Зошто во 8 од нив фокусот е СК14?

Не ти се допаѓаат фотографиите, или мислиш дека би можело да има поубави кадри од други порепрезентативни објекти.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 06-Jan-2016 at 19:52
Originally posted by fichot

Освен климите, и оној предимензиониранион коњаник на печурка, не гледам ништо друго срамно.

За да стигнеш до печурката како низ улица на Бејрут да се движиш, нели се срамиш од тоа, или Бејрут ти е омиилена дестинација.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 06-Jan-2016 at 20:53
Originally posted by King

Originally posted by Staro Skopje

Зошто во 8 од нив фокусот е СК14?

Не ти се допаѓаат фотографиите, или мислиш дека би можело да има поубави кадри од други порепрезентативни објекти.

Има и други кадри, како крстот на Водно, трите булевари во Карпош, о. Аеродром, Скупи...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 07-Jan-2016 at 01:22
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Освен климите, и оној предимензиониранион коњаник на печурка, не гледам ништо друго срамно.

За да стигнеш до печурката како низ улица на Бејрут да се движиш, нели се срамиш од тоа, или Бејрут ти е омиилена дестинација.Шо му фали на Бејрут? Викаат дека е еден од поживописните и покосмополитски градови во регионот. Има и класична архитектура, а ја има и на ул. Македонија.
Има неколку згради кои ми се допаѓаат, дел од нив повоени. Тоа е. Ми се свиѓа кога има шаренило и кога објектите се разликуваат стилски, има контраст и се забележува развојот на градот и се чита неговата историја.
Не мора да се ремек-дела. Не е изложба ова, улица е. Би поддржал модернизација доколку не се загуби автентичноста на изразот, но никако параван фасади кои треба да изглумат историја. На параваните местото им е во театар/опера или на филмски сет. Нема потреба од глумење по улица Македонија, нити по било која друга улица.

Треба да се надминат комплексите на пониска вредност, да се прифати реалноста, а таа е дека сме млада држава и дека Скопје е млад главен град и не може да се очекува во него класична архитектура налик на светските метрополи, кои се главни градови на држави и/или империи со векови. Дотолку повеќе што сме прифатиле да бидеме под власт на култура која наметнала друг тип на архитектура. Башка Скопје преживеа и катастрофа во поново време која избриша добар дел и од таа, какватаква скромна класична архитектура што ја имаше. И покрај сето тоа, пак имаме присуство на стари објекти со европски лик, а можевме/можеа да реконструираат дел од нив, но не бидна, т.е. тргна ама се извитопери работата. Можеа еве ако сакаат староградски амбиент, да ги сочуваат маџир/ново маало и таму да се доградува само во тој стил и со ниска катност.
Со овие параван фасади, ние уствари фрламе сенка врз оние автентични стари објекти, како Ристичева и останатите... утре некој турист, знаејќи дека се работи за параван фасади може ќе се посомнева и во автентичноста и на Ристичева, или на Арапска куќа, Шкаперда итн.

Ама не, ете да ти имало квота од 614 класични објекти за да се наречеш главен град на европска држава... и ајдееее почна лудилото.

Туку, на местото на добар дел (не сите секако) од овие толку омразени „коцки“ имало едноставни приземни или еднокатни куќички. И во комунизмот, пазарната логика наложила истите да се срушат, а на нивно место да дојдат станбени или деловни објекти кои подобро ќе го пополнат просторот. Нема потреба од омраза на идеолошка основа, најмалку кон архитектите и нивните дела, затоа што овој метод бил/е многу пораширен во капиталистичките општества.

Она што ми пречи се неадекватните поткровја, климите, заградените тераси (мада на фотката гледам само клими). Можеби побитно од тоа, тоа што сеуште не е пешачка зона во права смисла на зборот. Треба да се спуштат или затворат улиците кои ја пресекуваат. Многу од дуќаните би ги заменил со кафанчиња (со лимитирана гласност), така и повеќе луѓе ќе има и поживо ќе биде.

Би морало некаде да има јавни тоалети (чекаме од Коце во третиот мандат). Срамно е во еден претендент за метропола да треба да молиш по кафичи во случај на нужда.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 07-Jan-2016 at 01:27
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Освен климите, и оној предимензиониранион коњаник на печурка, не гледам ништо друго срамно.

За да стигнеш до печурката како низ улица на Бејрут да се движиш, нели се срамиш од тоа, или Бејрут ти е омиилена дестинација.
епа мене улицава вака на фотографијава ми е прекрасна... и сеа што?

имам идеја... ај бидејќи ми е прекрасна улицава ќе изградам вакви блокови насекаде каде ќе ми текне? ок? прифаќаш?
у меѓувреме може да ги соголам сите фасади што постојат во градов...

...не е убаво нели? само колку да си видиш колку ти е забегана перцепцијата врз светов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 07-Jan-2016 at 02:05
Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Освен климите, и оној предимензиониранион коњаник на печурка, не гледам ништо друго срамно.

За да стигнеш до печурката како низ улица на Бејрут да се движиш, нели се срамиш од тоа, или Бејрут ти е омиилена дестинација.Дотолку повеќе што сме прифатиле да бидеме под власт на култура која наметнала друг тип на архитектура. Башка Скопје преживеа и катастрофа во поново време која избриша добар дел и од таа, какватаква скромна класична архитектура што ја имаше.
утре некој турист, знаејќи дека се работи за параван фасади може ќе се посомнева и во автентичноста и на Ристичева, или на Арапска куќа, Шкаперда итн.

Туку, на местото на добар дел (не сите секако) од овие толку омразени „коцки“ имало едноставни приземни или еднокатни куќички. И во комунизмот, пазарната логика наложила истите да се срушат, а на нивно место да дојдат станбени или деловни објекти кои подобро ќе го пополнат просторот.


Прво ние не сме прифатиле да бидеме *под власт со друга култура*, ние сме биле окупирани од турците со векови, ние сме биле под ропство Османлиско, но не викам да се брише тој дел од историјата, еве ја турска чаршија, камени мост и Џамиите...
Второ, дали ти со цел памет мислиш дека некој турист ќе знае или воопшто ќе го интересира тоа дека објектот има само предна неокласична фасада. Ти кога шеташ во Берлин влегуваш во пасажи за да ги видиш задните фасади, ти се молам, после 5 години ќе добијат патина од смогот и ти ќе заборавиш дека се нови фасадите, а не пак туристите.
Трето, после земјотресот комунистите рушеле и згради кои можеле да се санираат, со изговор дека поскапо е санирањето отколку изградба на нова зграда, се со цел да се избрише и ронката капиталистичко.
Но сето ова е помалку важно од фактот дека централната пешачка зона на моето Скопје беше евтино, скромно, едноставно, бедно катче, а треба да е моќно, раскошно, богато, репрезентативно место.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 18192021>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.