build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - најдобри фотки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 07-Jan-2016 at 03:29
Сме прифатиле како не сме прифатиле. Триста години, па затишје од уште 150 години што се ако не прифаќање. Ќути трај. И на крај други „не ослободија“. И немало сетне неокласицизам, барок, ти реков ми рече. Епа немало. Немало кој да го направи и ради што.

Имаш право, туристите кај нас и онака се интересираат само за ефтина храна и да опнат нешо ако дае госпо.

Глупости, зошто не срушиле се тогаш? Ристичева и околу, Арапска, Шкаперда, МЦМ, Бристол итн итн. Или може намерно ги оставиле овие неколку за да ни замачкат очи... ааааа ете ги фативме.
На Запад од чиста мира ко ги рушеа викторијански или ривајвал објекти тоа ок си е.

И овие полиуретански и гипскартонски паравани ти го овозможуваат тоа чувство? Да ти ја имам паметта да одморам малку.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 07-Jan-2016 at 12:05
Originally posted by fichot

Сме прифатиле како не сме прифатиле. Триста години, па затишје од уште 150 години што се ако не прифаќање. Ќути трај. И на крај други „не ослободија“. И немало сетне неокласицизам, барок, ти реков ми рече. Епа немало. Немало кој да го направи и ради што.

Имаш право, туристите кај нас и онака се интересираат само за ефтина храна и да опнат нешо ако дае госпо.

Глупости, зошто не срушиле се тогаш? Ристичева и околу, Арапска, Шкаперда, МЦМ, Бристол итн итн. Или може намерно ги оставиле овие неколку за да ни замачкат очи... ааааа ете ги фативме.
На Запад од чиста мира ко ги рушеа викторијански или ривајвал објекти тоа ок си е.

И овие полиуретански и гипскартонски паравани ти го овозможуваат тоа чувство? Да ти ја имам паметта да одморам малку.

Човеку цела Европа била под окупација, на двапати Виена била под опсада, што не значи дека сме ја прифатиле окупацијата, или можеби тебе не ти пречи позицијата на спомениците на Македонските херои, туку суштината на истите. Никој нас не не ослободил, Османлиското царство се распаднало одвнатре со Младотурската револуција. Бугарија, Србија и Грција имале одредена автономија и државност и не раскрчмиле меѓу себе, што со преговори што со меѓусебни војни.
Се што било малку начнато комунистите го срушиле 1963, неможеле да ја рушат Ристичева зошто била нечепната.
За туристите конечно се согласивме, дека ќе дојдат ќе се најадат, напијат и ќе опнат нешто, без да ги гледаат задните фасади.
И откако се согласивме за туристите, пак се вртиме во круг со полиуретанските фасади, абе пријателе исто како и странците и нашинецот оди во центар да се прошета, да ужива, да лапне и пивне нешто, и успат ако договори нешто и да опне полна капа. Кој освен мене и тебе и десеторица други овде размислува дали фасадата требало да е полиуретанска, сива, или бела, им се допаѓаат на народот и си го буткаат магарето.
Ако не беше така ќе се создадеше критична маса, сами ќе ги искршеа фасадите, овде се глупираа Соросовите Архи бригади и толку, па за ГТЦ не успеа референдумот, тоа треба да ти даде слика дека нема критична маса кај народот по оваа прашање, епа јас и ти нели сме дел од тој народ.
Башка зградите на кои се менуваат фасадите мора имаат сопственици, зошто тие се согласуваат да се менуваат фасадите, јас знам дека досега само станарите на две згради не се согласиле со новиот изглед. Станари на четириесетина згради се согласиле да ја сменат фасадата на својата зграда во неокласична, епа они не ли се граѓани на оваа држава, не ли се луѓе, немаат ли чувство за историја, немаат ли елементарен вкус, имаат нормално дека имаат и секако дека правилно постапиле. Тоа е реалноста, тоа е народот, народот е во право и кога греши, што би рекол еден поранешен Ваш мецена.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 07-Jan-2016 at 16:49

ако не бива нешто во дискусија, тогаш народот е крив, и ете, се што се прави магично е во ред ако има некое демократско мнозинство... шаблонов го повторуваш по не знам кој пат
да те потсетам... истиот тој народ не се бунеше ниту кога граделе турците, ниту кога граделе комуњаите... баш напротив, го прифатиле тоа со раширени раце и си се помириле со судбината... како бе тогаш немало критична маса?
...во право си, народот за се си е крив, ама ај да ги гледаме работите малку пошироко и непристрасно

сега ќе ми продаваат муда за бубрези колку не им бил убав градот сите оние кои си добија без пари станови во сите тие „одвратни“ и „комуњарски“ објекти... абе понекогаш ептен ми се гади од тоа каде живеам...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 07-Jan-2016 at 18:21
Originally posted by zabegan


ако не бива нешто во дискусија, тогаш народот е крив, и ете, се што се прави магично е во ред ако има некое демократско мнозинство... шаблонов го повторуваш по не знам кој пат
да те потсетам... истиот тој народ не се бунеше ниту кога граделе турците, ниту кога граделе комуњаите... баш напротив, го прифатиле тоа со раширени раце и си се помириле со судбината... како бе тогаш немало критична маса?
...во право си, народот за се си е крив, ама ај да ги гледаме работите малку пошироко и непристрасно

сега ќе ми продаваат муда за бубрези колку не им бил убав градот сите оние кои си добија без пари станови во сите тие „одвратни“ и „комуњарски“ објекти... абе понекогаш ептен ми се гади од тоа каде живеам...

Ти благодарам што денешното време го спореди со Турското ропство и Комунистичката диктатура, кој смеел да писне тогаш, каква критична маса бе, тогаш ако си одел во ВЦ требало да прашаш. Денеска со самото тоа што деноноќно се плука, што има сајтови кој го бројат секој потрошен денар за ск2014, што странски пари се истураат за кретенски емисии од типот контра вести, што се организираат референдуми, самото тоа што ти лупеташ што сакаш и кога сакаш на форумов говори не само за можност да протестираш, туку и со пари помогната пропаганда не ги буди македонските граѓани. Не ги буди зошто знаат каде е вистината, граѓаните не се глупи, 11 студенти протестираа затоа што ќе се градат два факултета, цели 14 кретени. Минатата есен излегоа на протести 5-7 илјади студенти на протест, кога реално имаше за што да се протестира, од тие илјадници сега се сведоа на 14. Народот не е глуп, кога нешто навистина нечини коа владата греши, народот реагира, за твоите плачења за фасадите ги заболе.
Само таквите како тебе усвитени глави, политички мотивирани, неселективно плукаат се и сешто што ќе направи оваа влада, ако е пат тенок бил асфалтот, ако е зграда била мувлосана, ако е мост бил налево поставен, ако е автопат прескап бил, ако е фасада била само предна, ако е зграда била барокна, ако е друга зграда зошто е под калето, ако е бела зошто е бела, ако се засадат 10.000 дрва зошто се исечени 49, ако се прави кружен тек на две нивоа кој им дозволил, ако се прави нов преубав Клинички центар зошто имало дупка, вака можам да набројувам до утре.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 07-Jan-2016 at 20:32

денешно време и тоа каква сличност има со комунистички доктрини, не можеш да се буниш против нешто што според тебе на сила и против воља е изградено пред повеќе од шеесетина години и истовремено да поддржуваш и оправдуваш нешто што се прави според сосема истата доктрина
и верувај ми, мене ич не ми е гајле за фасадите, нити ги сметам за нешто посебно, едноставно мораш да разбереш дека тоа што не е во ред е што комплетно е напуштен било каков професионализам во работењето во урбанизмот и архитектурата... имаше милијарда цивилизирани начини како да се поправи незадоволството од изгледов на градов, ама ете, се излупаа безвезе фасади кај ќе се стигне, и притоа не се смени ништо

еве ја упорно те прашувам што мислиш за тоа што на велелепниве барокни фасади, сеуште висат доградби и надградби, поткровја, клима уреди и произволна столарија, ама ништо како одговор немаш на тоа...
еве и мене ми смета гетоизираната состојба не само на централното подрачје, туку на ниво на целиот град (затоа што јас за разлика од тебе сум свесен дека постојат и други населби и простори во градов)... ама градов сеуште е таков
на г*мно ако му ставиш коринтски столб, тоа сеуште ќе си смрди... проблемот никогаш не бил во стилот нити во системот кога било нешто изградено

и ти аргументацијата ја викаш неселективно плукање... ок... можеби сакаш да се расправаш, сеедно... ама еве јас ти кажувам дека конкретно немаш одговорено на ниедно слично прашање како ова што ти го поставив сега

и немој народот ова, народот она... добро знам каков малограѓански и безрбетен состав има овој народ и не живеам на марс, не за џабе ти кажувам кој е најгласен поборник на денешната „антикомуњарска“ политика
од тој аспек народот заслужува да си изгние во сопствените лајна, исто како што заслужил и вековно турско ропство и самоволие на нечиј систем... само мене ми е жал што морам да живеам меѓу такви луѓе, и што постојат многу шлајмови како тебе
а јас на пример можам до утре да ти зборам за тоа какви штети има претрпено мојата фамилија по војната поради тој систем, ама сепак не се понашам како мало исфрустрирано дете према градов, нити следам нечија политичка идеологија... и затоа и немам потреба нешто да ти се правдам кога ми лупеташ за некакви протести, за тоа што кажале политичари и за тоа како се гласало на избори...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 11-Jan-2016 at 10:44


фото: Karsten Hamre (500px.com)
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 02-Jul-2016 at 18:04

centarnews.net
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 07-Aug-2016 at 13:21
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 14-Sep-2016 at 08:45
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 04-Oct-2016 at 08:54
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 15-Nov-2016 at 01:47

Фото:Горан Анастасовски
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 10-Jun-2017 at 09:17
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 03-Nov-2017 at 03:00


КОСМОГОНИЈА на Влада Ур.

Празнината го родила морскиот полжав ... Морскиот полжав – вулканскиот остров.
Вулканскиот остров – гуштерицата со кикиришка ... Гуштерицата со кикиришка – Молзачот на Облаците.
Молзачот на Облаците – Крадачот на медот ... Крадачот на Медот – Градителот на Градовите.
Градителот на Градовите – Собирачот на Даноци ... Собирачот на Даноци – Разурнувачот на Тврдини.
Разурнувачот на Тврдини – дваесет илјади тенкови ... Дваесетте илјади тенкови биле неплодни
и не можеле ништо да родат.
Во нив одново се населила празнината
размислувајќи дали вреди сè да се почне од почеток.


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 13-Nov-2017 at 11:13

зошто нема служби во Свети Спас може Гоце не заслужил па затоа, што пак отвора простор на Камбанеријата да закачиме некој Саат, можеби соларен врз плочата на Гоце .. шала на страна но мислам дека на градот му фалат вакви сувенири за в чаршија ако не на ул. Македонија ...

... и тоа пред се' за нас ... да има Литургии бар во дворот ако не во Црквата ...

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 18-Feb-2018 at 22:00
Си беше еднаш еден град...

twitter
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 21-Jul-2018 at 19:10
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 21-Jul-2018 at 19:13
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 18-Oct-2018 at 23:23


https://www.telegraf.rs/english/2606068-beijing-is-nothing-compared-to-skopje-air-pollution-is-too-high-four-men-die-each-day-photo
Revolted citizens bitterly say that the government doesn't care about the health of the people, nor they are taking any steps to prevent pollutionhttps://twitter.com/seirdotmk/status/828333094482620416http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=228928#228928
Edited by Zelenikovo - 18-Oct-2018 at 23:32
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 09-Jan-2019 at 12:52
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 17-Apr-2020 at 19:37
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.