build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - најдобри фотки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 24-Jun-2020 at 15:12
нас.Жданецhttps://marh.mk/fotogalerija_dron_mihajlov_1/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 28-Jun-2020 at 16:34
https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 30-Sep-2020 at 07:28
од твитер

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 06-Nov-2020 at 15:33
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16484
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 06-Jan-2021 at 17:44


https://www.facebook.com/dsahpazov
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 06-Jan-2021 at 19:47


Ех, кога би се обновила оваа зграда

Инаку, кога зборам за блоковска градба во Скопје, мислам баш на вакви згради, со средишно зеленило и убаво вклопени во урбаната околина.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 16-Feb-2021 at 19:26


фото: Жарко Трајаноски
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 16-Feb-2021 at 22:01
Јакупица сликана некаде од Раштак.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 23-Mar-2021 at 10:31
Dorijan Milovanovik (facebook)
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 23-Mar-2021 at 17:40
Ова е многу ретко користена перпектива, зенит агол 90 степени, а многу интересно. Браво за фотките !

Супер се гледа кое ругло е станата ова чаршијата, наместо дух има сениште, наместо урбанизам само хаос. Мора да се расчистат сите глупости што со децении ги имаат заробено Чифте Амам, Сули Ан, Капан Ан, Мурат-пашина џамија. Едноставно полу-распаднати полу-двоградби дуќанчиња лепенки на овие објекти од голема значајност, кои не носат никаква архитектонска вредност, да се срамнат со земја и да се отвори еден голем пешачки комуниукациски коридор меѓу Стоковна-Мост и Бит-Пазар на кој ќе се наоѓаат овие позначајни обејкти.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 23-Mar-2021 at 18:04
Еве рецепт како од Скопје може да се направи Фиренца. Тоа што вреди и има некакво архитектонско значење му се дава внимание, се става во поента, се отвора за јавност. Тоа сивата економија околу што не вреди завршува како градежен шут.

Баш би сакал да видам некоја мапа на скопска чаршија кои објекти од каква вредност се. Знам дека цела чаршија де-јуре е нешто заштитена, ама де-факто не е ништо различна од хаосот на дижонска или дуќанџик. Така да, да знаеме што стварно вреди, што не.

Edited by user8642 - 23-Mar-2021 at 18:24
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7819
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 24-Mar-2021 at 17:42

нема никаква потреба од ова, реално, на двете главни улици кои го имаш нацртано плоштадов, има доста стари објекти во прилично добра состојба, организирани дуќани и ресторани
една од нив ако не се лажам е златарската улица, една од подобро познатите улици во чаршијата

ја пре би ги разрушпил некои од станбените објекти во околината, хотел арка, хотел буши и тоа бетонското чудовиште кај стоковна, и би ги средил периферните делови, како платото и околината на музејот и Куршимли ан, битпазар, Св. Спас, и би обезбедил подобри пешачки пристапи до чаршијата преку решавање на околни сообрачајни проблеми, ама тоа на сон само
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 13-Jul-2021 at 11:18


© Dorijan Milovanovik
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 13-Jul-2021 at 12:43
Не се сите баш најдобри, ама опфаќаат интересни и ретко видени агли:

извор: https://www.spacesxplaces.com/skopje-north-macedonia-architecture-city-guide/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14420
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 04-Jun-2022 at 22:00
Sunshine by Andrej Filipovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.