build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - најдобри фотки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Feb-2008 at 21:57
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Feb-2008 at 22:01
Гласам за последнава од твоите блејд
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Feb-2008 at 22:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Feb-2008 at 22:46
@blade одлични фотки Master Онаа со водата е феноменална но и другите се добриEdited by pbanks - 06-Feb-2008 at 22:46
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Feb-2008 at 23:05
Интересни слики видов, штета што немам со што да надополнам...

    Мислам дека сликите од Скопје премногу гравитираат околу плоштадот, калето и Камениот мост.
    Одамна немам видено некоја интересна слика од Скопје сликана од нов агол, како онаа на Тheone. Mожеби, ако може да се издејствува да се качиме на кровови на некои повисоки објекти како што е ЗОИЛ, МТВ или ЕСМ, би добиле неверојатни фотки. Можеби кулите од градски ѕид нудат добар агол, треба да се проба.
    Јас немам ниту пристоен апарат ниту изострено око за фотографија, ама имам ентузијазам, и знам малце фотошоп Smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Feb-2008 at 23:23
blejd, одлични фотки Thumbs%20Up


La Linea, одлична идеја Thumbs%20Up

И јас сум размислувал на темата и сум пробал да добијам пристап барем до крововите на некои станбени кули, ама и тоа оди тешко.

Еве да направиме еден список на пожелни, а не баш пристапни локации од каде би фотографирале, па да видиме дали некој од нас може нешто повеќе да направи.

- МТВ
- ЗОИЛ
- ЕСМ
- Комплекс банки
- Кулите во градски ѕид
- Кулите кај бисер
- Кулите близу поликлиника Јане Сандански
- Кулите до железничката станица (тие во Аеродром или таа во Пролет)
- Кулата кај општина Кисела Вода
- Зелената кула во Автокоманда
- Кулата близу „центар за странски јазици“ во Карпош
- Било која од кулите во К4 близу Вардар


Давајте уште идеи Cheers

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 06-Feb-2008 at 23:25
ja sum za idejava, i bidete sigurno poveke efekt ima koga se povekemina posto sam ako ides definitivno ke te odbijat :(

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 06-Feb-2008 at 23:28
Originally posted by mitatos

ja sum za idejava, i bidete sigurno poveke efekt ima koga se povekemina posto sam ako ides definitivno ke te odbijat :(Па да ко ќе се собереме багра кој ќе се усуди да не одбие LOL

@La Linea дефинитивно супер идеја. Но генерално применлива само за панорамски фотки. За 'street level' фотографија за жал инспиративните делови на Скопје се многу ограничени. Би сликал со задоволство и по населбите како Аеродром, но хортикултурата, урбаната опрема и сличните детали се во страшно лоша состојба и не би искочило како што треба освен ако не правиме фото сторија за секцијата Урбано дивјаштво.
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 07-Feb-2008 at 01:10
i

Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Feb-2008 at 01:36


Па аплоадирај ја сликата на imageshack (пошто таму може и големи слики) и стави thumbnail тука да может сите да и се восхитуваат Big%20smile

Обавезно да го најдеш ЦД-то и кажи како обезбеди пристап до тие кровови Smile
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Feb-2008 at 02:20
LUGE ,,SAKATE DA LETAME SO AVION,,,,MISLAM DEKA MOZAM DA IZTEJSTVUVAM I DA PRASAM KOLKU KE KOSTA. TOA E MALECKO AVIONCE I IMA TURI OKOLU SKOPJE...ZNAETE KAKVI FOTKI KE ISPADNAT

Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 07-Feb-2008 at 02:31
eve go avionceto..i edna slika ,,slikana od nego...


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Feb-2008 at 02:38
Previous уу интересноо.. Дали ти си ја сликал ?

    Ако условите овозможуваат, јас сум дефинитнво за! Се надевам дека не е комплицирано сето тоа.
 Во најкус рок информирај како оди ваква работа и која цена па пиши... Поздрав Thumbs%20Up


Edited by La Linea - 07-Feb-2008 at 02:41
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Feb-2008 at 02:43
Eve use nekoj fotka od Skopjevo nase...OPASNO!!Brate cigane ....))


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Feb-2008 at 08:57
@blejd претпоставувам не си го приметил овој thread

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=118

Иначе да јас сум заинтересиран за летање дефинитивно.
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 07-Feb-2008 at 10:11
i


Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:17
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 07-Feb-2008 at 18:16
Сликањето слики со специјални ефекти ... зависи многу од метолошките услови ... многу работи треба да се угодат ... а треба и мајсторство ... секако и добар фотоапарат ... а да, и желба-љубов за фотографија ...

Пример најбави слики се прават после дожд ... нема прашинка во небото ... потоа посебно се добри сликите наутро и околу зајдисонцето ... кога денот и ноќта се кршат меѓусебно ...

Понатака за добра ноќна фотка треба апаратот да биде на статив - заради должината на експозицијата ...

Понекојпат и среќата игра големо улога ... замислете го оној кој ги сликал молњите во Скопје ...  каква среќа имал да ја фати таа милисекуда ... осем ако таа фотка не е фотошопирана ... зборувам за сликата бр. 75 ...

Затоа и реков на оние кои се присутни тука дека кога ке дојде малку поубаво време за сликање ...пролет, летоооооооооо, есен ... зимата е добра за фотки само кога има снег и секако ако си на планина ... да се прават заеднички сесии на фотографирање ... каде би се разменувале и некои практични искуства и трикови на фотографирањето ...

Македонија има и безброј планини кои чекаат да бидат прикажани нивните убавини ... езерата и реките да не ги спомнувам ... па Цркви, Манастири и Џамии ... строградската ахитектура - онаа на која нема многу интервнции ... фотки на луѓе и нивните ликови ... носиите ...

Фотографијата може да биде неисцрпна тема на Вашето задоволство - особено сега кога цените на добрите фотоапарати се достапни  ... а “развивањето“ на сликите е такаречи бесплатно ...
волан
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 07-Feb-2008 at 19:14
Исто така може да си слика од врвот на Гоце Делчев студентскиот дом.

   На Flickr наидов на некој Дарко Христов. Има навистина добри фотографии од Скопје, мора да ги погледнете. Не ги качив тука чисто поради тоа што е негов труд и негова заслуга, па некако шубе ми е. Како и да е, погледнете, дечкото навистина има одлични материјали.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 07-Feb-2008 at 19:24
Originally posted by blejdsk

Eve use nekoj fotka od Skopjevo nase...OPASNO!!
kolku mi e zal sto ova go promasiv lani bez da go slikam ubava fotka, pa do narednoto vakvo slucuvanje please informirajte me

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 07-Feb-2008 at 19:32


Обично Баскерфест е некаде во Мај ако не се лажам. Е сеа дали ќе има пак идење по жица незнам

@La Linea ги снам сликите на Дарко Христов, добри се нема што но премногу се фокусира на детали за мој вкус.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.