build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - најдобри фотки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје - најдобри фотки
    Posted: 03-Feb-2008 at 14:30
Неколку членови на овој форум се имаат потрудено да пренесат тука и уште на еден форум повеќе фотографии на Скопје како сегашно така и старо ... кои за повеќето скопјани се мелем за душа особено ако се во странство ... Ми дојде идеја од тие слободни фотки на скопје да направам мој избор и да ги пуштам на ојот блог за да може да се одберрат најдобрите ... во случајов најдобрите пет ... еве го подоле постот ...

Скопје ... фотографии ... Skopje


Воколку сакате да го разгледате Скопје низ фотографии посетете го овој линк - кој води до форум ... но има одлични фотографии ... дел ке пренесам тука на постот а за останатите одете на горниот линк.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9. 


10.

11.

12.

13.

14.

15.

16. 

17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
 
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35. 

36.
<!-- / message -->
37.
38.

39.
40.
41.

42.
43.
44.

45.

46.
47.

48.
49.
50.

51.

52.
53.
54.

55.

56.
57.

58.
59.
60.
61.
62.
63.
64.

65.
66.
67.

68.
69.
70.
71.

Ова е прв дел ... не излегува цел постот ...


Edited by pbanks - 29-May-2008 at 14:56
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Feb-2008 at 14:35
72.
73.
74.
75.
76.
77.
78.

79.
80.

81.

82.

83.
84.

85.
86.

87.
88.

89.

90.
91.

92.

93.

94.
95. 

96.
97.
98.
99.
100.

101.

102.
103.
104.
105.
106.
107.
108.
109.
 
Ке ви преставам уште неколку линкови каде има прекрасни фотки од Скопје еве еден тука ... 
110.
Сликата%20“http://img112.imageshack.us/img112/3562/img31347ot.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
111.
Сликата%20“http://img108.imageshack.us/img108/1705/img31356ub.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
112.
Сликата%20“http://img108.imageshack.us/img108/4703/img31418rh.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
113.
Сликата%20“http://img108.imageshack.us/img108/3899/img31615zm.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
114.
Сликата%20“http://img96.imageshack.us/img96/8085/img32124pp.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
115. неколку слики надоле се преземени од тука ...
116.
117. неколкуте долни слики се преземени од тука ...
118.
119. 
120. 
121. 
122.
123. неколку долни слики се преземени од тука ...

124.
125.
126.
127. 
128. 

129.
130.
Навистина прекрасна галерија на фотографии ... им благодарам на сите доброљубиви фоторепортери аматери и професионалци кои ги направиле овие фотографии и ги ставиле слободни на нет ... така да оние кои се далеку од Скопје - кога ги гледаат нешто ги грее околу срцето и им ја зголемува носталгијата и желбата што побргу да се вратат во Скопје ... макар на кратко да го подишат воздухот кој ги задоил ... да ја осетат бистрината на погледот ... а на оние кои сме тука - ке им ги отвори очите и срцата да признаат дека живееме во убав град ...
 
Повеќето од нас не се ни свесни дека живеат во град кој може да биде и е прекрасен ...
 
Оној кој сака да ги види фотките во поголема резолуција (големина ...) нека кликне со десен клик на фотката и нека ја одбере првата опција ...
 
Редните бројчиња на сликата се однесуваат за сликата под бројчето ... пример слика 4. е соборната МПЦ.
 
Кој сака може во коментар да гласа кои пет фотки највеќе го бендисуваат ... може да даде и пошироко објаснување зошто ... а може и да додаде уште некој линк од галерија на форографии кои ги има по нет а се однесуваат на Скопје ...
 
По одредено време ке ги сумирам резултатите од гласањето ... за оние 5 фотографии што ке бидат на првите 5 места ... ке се потрудам да го најдам фотографите и да Ви ги представам ...
 
Оние кои ке си ги препознаат своите фотографии нека се представат со коментар на постот ...


Edited by pbanks - 03-Feb-2008 at 20:40
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Feb-2008 at 14:36
Еве успеав некако да ги пренесам сите

Верувам дека многу од Вас ке си препознаат свои фотки тука ... поздрав и честитки до нив ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Feb-2008 at 14:37

Еве јас да бидам еден од оние кои ке го дадат авојот глас за најдобрите пет ...

Искрајно многу тешка задача за мене ... на прво гледање ме бендисаа сите фотки од постот ...

на второ гледање ме бендисаа

1,17,57,83, заради сутонот
23,25,56, прекрасни фотки во паркот ...есен
49,51, прелевање на небото и земјата ...
32,46,55,58,75,84,92,99,101, ноќ во скопје исклучително тешки фотки за сликање ...
52,53,54, Матка вечна тема...
69, пресликување ...
80, кохабитација ...
42,114, стара чаршија вечна тема

На трето гледање останаа овие фавори

53, исклучително добра и ретка фотка од искачување на матка
69, Преубава фотка на скопскиот кеј ...
75, фотка еден од моите фаворити ... за да ја сликнеш треба да имаш знаење и среќа - повеќе громови одеднаш става фотка ...
84,92,99, Скопје во ноќта ...
101 мојот втор фаворит ...

Значи со тешко срце мораф даотфрлам две и така останаа моите гласови да ги дадем за
53,69,75,92,101,

волан
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Feb-2008 at 14:42
Jas ovaa slika mnogu ja sakam


I ovaa


Izgleda jas ke glasam posle poshto internetot mi e mnogu slab za da gi snima site sliki.Edited by dejan - 03-Feb-2008 at 14:45
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Feb-2008 at 14:48
Волан убава компилација си направил Thumbs%20Up. Драго ми е што и неколку мои фотки нашле место во нејзе. Покасно ќе ги разгледам убаво сите слики и ќе ги издвојам најубавите според мене.

Предлог. На форумов има опција за анкета. Од кога ќе се направи првична селекција може да направиме анкета со првите 10-15 слики и да ја одбереме најубавата слика од овој избор Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Feb-2008 at 14:53
Волан, си вклучил 15 мои сики Thumbs%20Up

Banana
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Feb-2008 at 15:05
dejan

Особено ми се допаѓа твојата второ предложена ... покасно ке ја едитирам како предлог ... може да предлагате уште ... пожелно е ... сепак сигурно не сум ги видел сите слики ... а сигурно и некоја сум пропуштил ...

Прво предложената веќе ја има во мојот предлог чинам ...


Edited by волан - 03-Feb-2008 at 15:06
волан
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Feb-2008 at 15:17
hheeh volan ke ima li nagrada ????? hehe
ima i 2 moi fotki na tvojot post , ama nema da kazam koi se, da ne ispadne ne fer glasanjeto :P
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Feb-2008 at 15:33
mitatos

ке има награда ... но мислам твоите лесно се препознаваат потпишани се

Иначе имам и самиот многу фотки од Скопје ... намерно се изоставени за да не се привилегирам самиот себе ... предлагајте и други ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Feb-2008 at 15:44
dejan

Ги вклучив и твоите два предлога ... првата слика ислев дека сум ја закачил ... но не било така ... но дефинитивно втората слика е супер ... дај линк каде ја пронајде ??
волан
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Feb-2008 at 16:01
hahahahha ima fotka od kaj mene od maalo(11) Big%20smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Feb-2008 at 17:31
Добра компилација. Еве ги моите гласови:

27


Градски парк е едно од култните места во Скопје, и ме потсеќа на периодот од 1-ва до 4-та година, тука го поминав цел средношколски живот, како и многу други пред мене. А и сликата сама по себе е квалитетна, многу смирено делува...

94.


Малце е хаотична, но има опфатено повеќе важни делови од Скопје - мостот Гоце Делчев, Калето, МОСТ, Вардар, МТВ, Хотел Континентал итн

 96.


Најдоброто новогодишно уредување на центарот колку што можам да се сетам.
 
101
Wow!


32.


Како што кажа Волан, многу е тешко да се сликаат волку добри слики ноќно време.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Feb-2008 at 18:01
- Еве тука ке едитирам трета серија на предлог фотографии кои во меѓувреме ги најдов ...
- Во обзир земав само слободни фотографии кои некој веќе  ги подигнал на интернет и ги оставил незаштитени т.е. слободни за линкување ...
- Не ги додадов погоре бидејки чинам дека нема да ги прифати платформата ... ако се појават уште ке ги едитирам на ова место додека има простор ...
131.
132.
133.

134.
135.
136.
137.

138.
139.
140.
141.
142.
143.
144.
145.
146.
147.
148.

149.

150.

151.
152.Edited by волан - 03-Feb-2008 at 19:17
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Feb-2008 at 18:06
И самиот сум фотограф “аматер“ и имам доста и мои фотографии ... нормално не предложив ни една моја - најпрво затоа што не сум дораснат до мајсторството на некои од тука ... а понатака за да не си се предлагам самиот себе ...

Би сакал со оние кои се бават со фотографија а се членови на овој форум да се видам и запознам ... нека ми пратат приватна порака преку форумот или на мојата меил адреса

volanskopje@gmail.com

Идејата е чисто да се запознаеме лично и размениме идеи за некоја следна сесија на фотки можеби и заеднички фото сесии ... се ближи пролет и убавото време за правење на фотки ...
волан
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Feb-2008 at 18:53
Eve nekolku sliki ( Panorami od Skopje ) od mene Inace volan ja sum otvoren za sorabotka, ne se razbiram koj znae kolku bo fotografija ali toa sto go znam ke go spodelam so tebe samo ke treba da se dogovorime nekoj den da slikenem nesto

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Feb-2008 at 19:07
Митатос ...

Ги гледав повеќето од твоите слики ... неоспорно имаш рака и око за фотографија, секако и талент ... но сакајки да заштитиш дел од фотографиите си нанел штета на својот сликарски потфат ...
Ова и други ти го имаат кажано ... Фотки на билборди со резолуција преземена од тука не се прават ... но секако ти си носиш конечна одлука за себе и своите слики ...
На крај некоја слика и да ти “украдат“ можеш да ги тужиш ...

Дел од твоите слики кои ги вклучи тука ке вклучам во “надправарот“ ... кој нели повеќе е забава одколку надпревар ...

А да , едитирав уштре една мала серија на фотки во третата колекција ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Feb-2008 at 19:19
Едитирав неколку од предложените фотки на митатос во третата серија ... се надевам дека не испуштив некоја која ти е ептен драга ...


Edited by волан - 03-Feb-2008 at 19:21
волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Feb-2008 at 19:26
Originally posted by волан

Едитирав неколку од предложените фотки на митатос во третата серија ...


волан пред две недели имавме средба, поканата беше отворена за сите, штета што изгледа не си ја приметил нишката кај што договаравме. Но дефинитивно може пак да се договориме. Јас немам некое знаење за фотографија, во принцип сликам како нетачен по 1000 фотки па од нив 100на ќе излезат ОК. Но би сакал да научам повеќе како ќе ми дозволува времето. А дефинитивно може да направиме некакви договорени фото тури заедно, посебно на пролет. Гледам на фото.идивиди.цом.мк сеа имаа договорена тура за Козјак. Прилично добри слики видов. Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Feb-2008 at 19:30
Imas pravo volan taka e , se obiduvam da gi zastitam moite sliki no sepak pravam steta na samiot sebe, no kako i da e , istata greska se nadevam nema da ja povtoram ,za zal kaj nas seuste ne funckionira pravdata kako sto treba, i da ti tuzam nisto ne mozam da izvlecam , fala sto gi stavi nekoi moi fotki vo natprevarot , kako sto navede deka e poveke zabava od kolku natprevar

Uste vazi toa za da slikame nekoj den
samo izrazi zelba koga i ke strakneme nekoja ubava serija pa ke si razmenime idei itn  poz.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.