build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рељефни панорами

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Рељефни панорами
    Posted: 13-Nov-2012 at 00:42

Edited by +Protagorist - 20-May-2016 at 10:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Nov-2012 at 11:37

најубавиот поглед од Битола и Баба планина(со пола од нејзините врвови) во кадар Неолица(Муса) и Пелистер,а напред ова е Црквата на 40 Битолски Маченици,сликата е мала бидејќи е google-тумб од yt-видео http://www.youtube.com/watch?v=Hv17WjK9gRU

http://vaskokrajcevski.blog.mk/tag/неолица/?afilter=profile&acpage=6

http://www.makpetrol.com.mk/planinari/ReportsMk/Plat-Jan-2012.asp

http://trebenishte.blog.com.mk/node/218023


Edited by +Protagorist - 15-Nov-2012 at 21:25
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Nov-2012 at 21:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Nov-2012 at 16:18
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Nov-2012 at 20:35
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Dec-2012 at 21:07

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Dec-2012 at 21:25[1][2] http://itarpejo.org/kajmakcalan-photo-gallery [3]

на спрженава трева од кајмакчалан супер се лепи и оваа фотка [1]
уште да имав абер од кој дел на Вардар е, можеби некаде гостиварско
Edited by +Protagorist - 20-May-2016 at 10:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Dec-2012 at 22:13HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-May-2013 at 11:50
верувале или не, фоткава е од Македонијаповеќе фотки на https://plus.google.com/photos/102741503833141164427/albums/5784008120475973633
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jul-2013 at 20:46
Национален парк Маврово

Mavrovo by Ronald van Eede, on Flickr[/IMG]

Mavrovo by Ronald van Eede, on Flickr[/IMG]

Mavrovo by Ronald van Eede, on Flickr[/IMG]
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jul-2013 at 19:57
Не знам колку е точно ова, но сепак ќе го пренесам. Преземено е од Фејсбук.
______________

Во близина на Мешеишта, за време на Југославија, кога се пошумувал регионот, направена е петокрака од дрва.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Jul-2013 at 20:26
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Jun-2014 at 19:59
Поглед на Охридско и Преспанско Езеро од планината Галичица, второ место на тукушто завршениот фотографски натпревар „Вики ја сака Земјата 2014“ во Македонија.Автор: Darkocv
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Jun-2014 at 20:34
Еве ги двете езера од подалечна локација за фотографирање:

41.331814, 20.946240

Сликата е на мој пријател-планинар сашо Божиноски од Кичево,и вреди да се посети неговиот `панорамио` на гугл `рт

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 10-Nov-2014 at 13:31
планината Дешат и албански планини во далечина гледано од Кораб

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Nov-2014 at 13:20
Солунска глава 22.11.2014

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Jun-2015 at 09:53
Крчин

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Jun-2015 at 10:17
Централно е Крчинска краста, а од лево Рудина, самиот врв Крчин не се гледа на фотографијава.

Еве алатка за правилно да ги именувате одредени планини, врвови, позиции, функционира и кај нас прилично точно

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-May-2016 at 10:01[1] http://www.fakulteti.mk/news/12-04-09/pejsazhi_od_makedonija.aspx

за мене Витачево и Мариово се едно исто односно висорамнината Витачево би било логично да е тиквешкиот дел од мариовскиот крај, а со се мегленско сето тоа како едно плато опкружено со пространи рамници е срцето на Македонија, фактор плус за ова е тиквешко-мариовскиот дијалект а не стратиграфијата ... но за да неправам забуна и клипов и фоткиве нека одат тука, иако во нишката за Мариово веќе има клип за мршојадците од Витачево [1]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.