build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Карпош унија(Акчелик Градба) - Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карпош унија(Акчелик Градба) - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Карпош унија(Акчелик Градба) - Аеродром
    Posted: 16-Nov-2012 at 15:25

Хмм... 


Станува збор за оваа локација: 41°59'2.23"N 21°27'16.17"E


Description of the activities and locations for building, Municipality of Aerodrom

12 February, 2010 04:10:00

In the period of 2012 "Akcelik gradba" - Skopje, in cooperation with the owners of the existing residential objects is planning to start the preparing activities in building of two new locations which are on the territory on Municipality of Aerodrom.

The planned residential objects are defined with the detail urban plan (DUP) -location- church UE-B, and they are following those characteristics:

1.Housing object with : basement+ground floor+6 floors+penthouse which is located between two streets "Pandil Shishkov" and "Vangel Todorovski" od the building lot 7.4 in KO Kisela Voda 2. The assignation of the building is for housing in appartment house with small commercial bussines activities. The area of the building lot is 7.479,0 m2. Gross developed surface is 17.496,0 m2, and the surface of the foundation is 2.187,0 m2. Attitude of the roof is H=23,3 m, with basement+ground floor+4 floors+penthouse. The apartment house will have:

·basement- Estimated parking place and required techical accomodation. (The parking for the estimated vehicles will be one part on the surface on the location-building lot, and another part in the basement space, so we will supply 208 parking places).

·ground floor-1640,0 m2 net usefull surface planned for commercial activities.

·6 floors and penthouse- with 11482,0 m2 net usefull surface estimated for about 182 apartments. (If we suppose that every apartment is 63,0 m2, then every floor will have about 26 apartments which gives the number 182.)

We insinuate that the housing object will have apartments with different structure and different size, with the next proportions:

·One room appartment from 40,0 m2 till 45,0 m2

·Two rooms appartment from 50,0 m2 till 60,0 m2

·Two and half rooms appartment from 60,0 m2 till 70,0 m2

·Three rooms appartment from 70,0 m2 till 85 m2.


2.Housing object with: basement+ground floors+penthouse which is located between two streets "Basko Karangeleski" and "Vangel Todorovski" on building lot 7.1. KO Kisela Voda 2. Assignment of the object is housing with small commercial bussines activities. The area of the building lot is 2.622,0 m2, and the surface of the foundation is 1.013,0 m2. Gross developed surface is 8.104,0 m2. Attitude of the roof is H=23,3 m with basement+ground floor+4 floors+penthouse:

The planned residential objects will follow those characteristics:

· basement- Esstimated parking place and needed techical accomodation. (The parking for the estimated vehicles will be one part on the surface on the location-building lot, and another part in the basement space, so we will supply 97 parking places).

· ground floor-760,0 m2 neto usefull surface planned for commercial activities.

· 6 floors and penthouse- with 6.078,0 m2 net usefull surface estimated for about 84 apartments. (If we suppose that every apartment is 63,0 m2, then every floor will have about 12 apartments which totaly is 84 apartments.)

We insinuate that the housing object will have apartments with different structure and different size, with the next proportions:

· One-room apartment from 40,0 m2 till 45,0 m2

· Two-rooms apartment from 50,0 m2 till 60,0 m2

· Two and half rooms apartment from 60,0 m2 till 70,0 m2

· Three-rooms apartment from 70,0 m2 till 85 m2.

http://akcelikbuilding.com/en/index.php?news=23Edited by FoSsiL - 16-Nov-2012 at 15:26
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
NG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NG Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Feb-2013 at 13:45
Еве што се случува овде, почнато да е се расчистува. Додека по некој работник од фирмата расчистува лајт со булдожер или поставува ограда, комшиите навалија да ги расклопуваат крововите и да ќарат по некоја греда и ќерамида Веќе една недела и повеќе трае ова


Back to Top
NG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NG Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Feb-2013 at 13:47
Ова е првата фаза од градбата, 3 ламели се во прашање во првата фаза, остануваат после тоа уште 4, вкупно 7.

Тука на линков има информации и слики за зградата, подрачјето итн.

https://www.facebook.com/akcelikgradba?fref=ts

Edited by NG - 11-Feb-2013 at 10:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Feb-2013 at 03:39

Добредојде NG
Одлично сефте

Значи ова му доаѓа зад новата зграда на „Дабар“ кај поликлиниката Јане Сандански?


Дали можеби знаеш во кои рамки отприлика се движеше компензацијата на станарите на воените бараки засегнати со проектов?
Edited by Cloverstack - 09-Feb-2013 at 03:41
Back to Top
NG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NG Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Feb-2013 at 10:11
Фала, читам одамна ама сега дека под прозор ми се случува ваков потфат, решив да го пренесувам во живо

Не е баш позади, еве точно кај е, иако све е тука блискуЦрвената форма ке биде новата зграда, ги опфаќа бараките 2, 29, 31, 33. Жолтата е таа за која прашуваш. Ова каде што пишува Профидент е поликлиниката. Целиот овој регион за едно 10 години ке биде скроз изменет, ДУП-от можете да го најдете и да видите, ако ви е познато маалово. Официјално се компензираат 116 квадрати по семејство, освен две семејства, мислам дека помалку ке добијат. Моментално во првата фаза е опфатена само бараката 2, на сликите се гледа нели како се руши баш таа барака, и на тоа место ќе никнат 3 ламели од вкупно 7. Инаку и Акчелик си прават апдејти на нивната фб страна со слики директно од теренот доле + видеа

Како и да е, иако се радувам на промени, малку ми е криво што нема веќе да биде мирно маало, со оглед дека како што ќе се градат зградите (некои веќе се изградени 2-3 години, некои сега се градат) ке има голем наплив на луѓе и ке си прерасне во типично градско маало со зградишта.

Edited by NG - 11-Feb-2013 at 10:17
Back to Top
NG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NG Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Feb-2013 at 10:12
Кај базенот веќе 5 нови згради никнуваат, на мапава се гледа само кафеав земјен терен, сега тоа се е покриено со нови згради во изградба. Ко што кажав, екстремна промена доживува регионов. Па уште во позадина коа ке се гледаат облакодерите...

Edited by NG - 11-Feb-2013 at 10:20
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Feb-2013 at 19:12
овој простор со баракиве требаше прв да се `урбанизира` некако.
успат добредојде
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Sep-2014 at 16:25
1


2
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Sep-2014 at 19:09
Каде точно се наоѓа ова чудовиште од проект?

Edited by Џоле - 28-Sep-2014 at 22:46
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Sep-2014 at 20:25
Ај скролај малку нагоре
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Sep-2014 at 23:15
ако го напрасват овој парк со се фонтаната,ја ставам главата на трупец
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Sep-2014 at 23:45
И мене не ми е за верување, ама ај да видиме.
Од сајтот на АКЧЕЛИК:

Површината на градежната парцела изнесува 7.395,0 m2.
Бруто развиена површината на станбениот објект изнесува 17.212,0 m2,
Површината на габаритот изнесува 2.027,0 m2.
Кота на венец ( проектирана височина од нивото на заштитен тротоар до венец) изнесува : H=23,7 m.

224 стана.
114 подземни, 110 надземни паркинг места.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Nov-2014 at 15:03
DSC06313 by george k. 1981, on Flickr

DSC06314 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Nov-2014 at 17:56


Најверојатно се работи и навечер..

Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Nov-2014 at 16:44
Skopje e upropasteno od vakvi grdosii. Strasno nesto.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Apr-2016 at 14:07
Sto stana so proektov? Gi napravija li zgradite?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-May-2017 at 21:32
Дали некој може да потврди дека овие згради се дел од проектов? Или да ги префрлам во друга тема?извор: https://500px.com/photo/210766449/under-construction-by-danail-ristovski
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-May-2018 at 12:28
Еве една денешна фотка-почнато е со фасадирање а од задната страна веќе фасадата е речиси завршена и делува интересно(за жал не успеав да направам фотка).Инаку близу нивниот објект има уште доста бараки за рушење.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Jun-2018 at 12:07
Денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Jul-2018 at 12:13
Фасадата од напред и од позади е финиширана,ќе видиме кога ќе отпочне изградбата на останатиот дел од комплексов.Еве една денешна

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.