build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Акчелик Градба - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Акчелик Градба - Аеродром
    Posted: 03-May-2019 at 13:34
lele grozoti boze, ne mi se veruva sto se gradi vo 21 vek vo najurbanata opstina vo skopje, a sto se gradelo pred 30-40 godini. kakov pad...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-May-2019 at 07:24
Еве нешто повеќе околу новиот проект,ќе видиме за колку време ќе го реализираат
----------------------------------------------------------------------------
А-Блок нов комплекс во срцето на Аеродром

Аеродром од секогаш претставувала општина која е атрактивна за живеење. Некои факти ја прават таква. Најмлада општина во Скопје, модерна, архитектонски направена како што треба, со посебни зелени паркови, игралишта на секој чекор. Инфраструктурно кога ќе ја видите таа е град во град. Во секој кварт има основни училишта, градинки, трговски центри, општа болница, паркови, игралишта.

Ви претставуваме еден интересен проект во стра Аеродром, А-Блок. Зграда во срцето на Аеродром превземен од Карпош Унија кој веќе неколку години стоеше неизграден.

Превземен во фаза речиси на карабина, а по завршување на сите процедури започна со завршување на првата зграда или првите три блока. Веќе се поставени паркети и санитарии во становите од првата ламела, се финишира со деталите и наскоро станарите ќе можат да се вселат во неа. По предавањето на првите три ламели кои бројат 95 станови, Карпош Унија ќе започне со реализација на уште две ламели со 120 станови. Во А Блок се предвидени 1500 м2 деловни простории.

Обврската која ја превземаа инвеститорите кон станарите кои веќе ги имаа договорено условите со претходните инвеститори ќе ја исполнат во целост, а ќе ги реализираат сите претходно предвоидени работи.

А Блок е зграда во срцето на Аеродром, во еден од најубавите предели. На само неколку метри има голем избор на маркети, на околу 70 метри е од поликлиниката Јане Сандански, која наскоро ќе пререасне во градска општа болница, и е во близина на кејот на Вардар. Во околината има и неколку училишта и градинки, а за најмладите има и неколку паркови и лулашки.

Карпош Унија е компанија која се бави со градежништво на која основна дејност е високоградбата.

Еве ги уште еднаш и рендерите,патем и нишкава може да добие некое ново име а во загради нека остане Акчелик Градба





Back to Top
EG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-May-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote EG Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-May-2019 at 23:12
Поздрав дечки, случајно налетав на форумов, па еве некоја информација од прва рака

Зградава и целиот проект, не е веќе во сопственост на Акчелик. Прекинаа со секакви активности уште во 2014. Превземена е од нов инвеститор, кој исто така не се покажува на дело многу ефективен.. со 3-4 работници работи и до сега 2 пати го проби рокот за завршување.

А еве во прилог слики како изгледа ремек делото на Акчелик и Унија Карпош











Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Feb-2019 at 13:45
Речиси и да нема промени од последниот апдејт.Приметив мал број на работници но не и некои позначајни градежни активности,можеби нешто ситно во внатрешноста



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Oct-2018 at 13:05
Не се брзаат баш до го доизградат другиот дел од комплексов

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 465
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Sep-2018 at 07:59
Уште еден од оние кои се верни на првичниот проект



Edited by kiriOK - 16-Sep-2018 at 08:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Aug-2018 at 13:59
Темпото на градба е доста споро. Минатиот пат кога поминав одовде работеа на објектот посочен на горната фотка но за целосна изведба ќе им бидат потребни сигурно уште 4-5 години. Бидејќи има сеуште бараки за рушење во склоп на нивниот проект.
Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Aug-2018 at 13:33
Како е ситуазијата со овај објект, дека и првата третина веке така стои една година. Дали ке се изгради целата воопшто?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Jul-2018 at 22:02
Потпросечна станбена архитектура, лошо.

Originally posted by stef4o

Фасадата од напред и од позади е финиширана,ќе видиме кога ќе отпочне изградбата на останатиот дел од комплексов.Еве една денешна



Edited by Џоле - 19-Jul-2018 at 22:03
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jul-2018 at 12:13
Фасадата од напред и од позади е финиширана,ќе видиме кога ќе отпочне изградбата на останатиот дел од комплексов.Еве една денешна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Jun-2018 at 12:07
Денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-May-2018 at 12:28
Еве една денешна фотка-почнато е со фасадирање а од задната страна веќе фасадата е речиси завршена и делува интересно(за жал не успеав да направам фотка).Инаку близу нивниот објект има уште доста бараки за рушење.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-May-2017 at 21:32
Дали некој може да потврди дека овие згради се дел од проектов? Или да ги префрлам во друга тема?



извор: https://500px.com/photo/210766449/under-construction-by-danail-ristovski
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Apr-2016 at 14:07
Sto stana so proektov? Gi napravija li zgradite?
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Nov-2014 at 16:44
Skopje e upropasteno od vakvi grdosii. Strasno nesto.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Nov-2014 at 17:56






Најверојатно се работи и навечер..

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Nov-2014 at 15:03
DSC06313 by george k. 1981, on Flickr

DSC06314 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Sep-2014 at 23:45
И мене не ми е за верување, ама ај да видиме.
Од сајтот на АКЧЕЛИК:

Површината на градежната парцела изнесува 7.395,0 m2.
Бруто развиена површината на станбениот објект изнесува 17.212,0 m2,
Површината на габаритот изнесува 2.027,0 m2.
Кота на венец ( проектирана височина од нивото на заштитен тротоар до венец) изнесува : H=23,7 m.

224 стана.
114 подземни, 110 надземни паркинг места.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Sep-2014 at 23:15
ако го напрасват овој парк со се фонтаната,ја ставам главата на трупец
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Sep-2014 at 20:25
Ај скролај малку нагоре
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.