build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карпош унија (Акчелик Градба) - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-May-2018 at 12:28
Еве една денешна фотка-почнато е со фасадирање а од задната страна веќе фасадата е речиси завршена и делува интересно(за жал не успеав да направам фотка).Инаку близу нивниот објект има уште доста бараки за рушење.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Jun-2018 at 12:07
Денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Jul-2018 at 12:13
Фасадата од напред и од позади е финиширана,ќе видиме кога ќе отпочне изградбата на останатиот дел од комплексов.Еве една денешна

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Jul-2018 at 22:02
Потпросечна станбена архитектура, лошо.

Originally posted by stef4o

Фасадата од напред и од позади е финиширана,ќе видиме кога ќе отпочне изградбата на останатиот дел од комплексов.Еве една денешнаEdited by Џоле - 19-Jul-2018 at 22:03
За сè има вторпат
Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Aug-2018 at 13:33
Како е ситуазијата со овај објект, дека и првата третина веке така стои една година. Дали ке се изгради целата воопшто?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Aug-2018 at 13:59
Темпото на градба е доста споро. Минатиот пат кога поминав одовде работеа на објектот посочен на горната фотка но за целосна изведба ќе им бидат потребни сигурно уште 4-5 години. Бидејќи има сеуште бараки за рушење во склоп на нивниот проект.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 16-Sep-2018 at 07:59
Уште еден од оние кои се верни на првичниот проектEdited by kiriOK - 16-Sep-2018 at 08:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Oct-2018 at 13:05
Не се брзаат баш до го доизградат другиот дел од комплексов

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Oct-2018 at 10:04
Нов станбен комплекс на Фабрика Карпош во АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Oct-2018 at 12:04

Локацијата е во Стар Аеродром спроти маркетот Стокомак непосредно до поликлиниката.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 27-Feb-2019 at 13:45
Речиси и да нема промени од последниот апдејт.Приметив мал број на работници но не и некои позначајни градежни активности,можеби нешто ситно во внатрешностаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Apr-2019 at 12:36
Нов проект кој треба да се реализира во населбава(мислам дека станува збор за довршување на проектот кој го почна Акчелик градба но не сум сигурен)

Edited by stef4o - 25-Apr-2019 at 12:36
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Apr-2019 at 15:54
Се јави 1992 година, си го бара дизајнот назад
За сè има вторпат
Back to Top
EG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-May-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote EG Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 02-May-2019 at 23:12
Поздрав дечки, случајно налетав на форумов, па еве некоја информација од прва рака

Зградава и целиот проект, не е веќе во сопственост на Акчелик. Прекинаа со секакви активности уште во 2014. Превземена е од нов инвеститор, кој исто така не се покажува на дело многу ефективен.. со 3-4 работници работи и до сега 2 пати го проби рокот за завршување.

А еве во прилог слики како изгледа ремек делото на Акчелик и Унија КарпошBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 03-May-2019 at 07:24
Еве нешто повеќе околу новиот проект,ќе видиме за колку време ќе го реализираат
----------------------------------------------------------------------------
А-Блок нов комплекс во срцето на Аеродром

Аеродром од секогаш претставувала општина која е атрактивна за живеење. Некои факти ја прават таква. Најмлада општина во Скопје, модерна, архитектонски направена како што треба, со посебни зелени паркови, игралишта на секој чекор. Инфраструктурно кога ќе ја видите таа е град во град. Во секој кварт има основни училишта, градинки, трговски центри, општа болница, паркови, игралишта.

Ви претставуваме еден интересен проект во стра Аеродром, А-Блок. Зграда во срцето на Аеродром превземен од Карпош Унија кој веќе неколку години стоеше неизграден.

Превземен во фаза речиси на карабина, а по завршување на сите процедури започна со завршување на првата зграда или првите три блока. Веќе се поставени паркети и санитарии во становите од првата ламела, се финишира со деталите и наскоро станарите ќе можат да се вселат во неа. По предавањето на првите три ламели кои бројат 95 станови, Карпош Унија ќе започне со реализација на уште две ламели со 120 станови. Во А Блок се предвидени 1500 м2 деловни простории.

Обврската која ја превземаа инвеститорите кон станарите кои веќе ги имаа договорено условите со претходните инвеститори ќе ја исполнат во целост, а ќе ги реализираат сите претходно предвоидени работи.

А Блок е зграда во срцето на Аеродром, во еден од најубавите предели. На само неколку метри има голем избор на маркети, на околу 70 метри е од поликлиниката Јане Сандански, која наскоро ќе пререасне во градска општа болница, и е во близина на кејот на Вардар. Во околината има и неколку училишта и градинки, а за најмладите има и неколку паркови и лулашки.

Карпош Унија е компанија која се бави со градежништво на која основна дејност е високоградбата.

Еве ги уште еднаш и рендерите,патем и нишкава може да добие некое ново име а во загради нека остане Акчелик Градба

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-May-2019 at 13:34
lele grozoti boze, ne mi se veruva sto se gradi vo 21 vek vo najurbanata opstina vo skopje, a sto se gradelo pred 30-40 godini. kakov pad...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 11-Sep-2019 at 12:32
Овој проект се одвива преспоро,откако работите ги превзема Карпош Унија нема речиси никаков напредок,нешто ситно чепкаат на зградава но немаат ниет за рушење на другите бараки и довршување на проектот...Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 31-Dec-2019 at 14:48
Originally posted by гитардемон

Мислам дека со исти очи го судиме, ама пресудата ни е различна. Се согласувам со сето кажано, ама мислам дека резултатот ќе биде подобрување на ситуацијата. Подземни паркинзи, зеленило, дуќани (кои издаваат фискални сметки) итн.


Па моментално е ливада составена од градежен шут и прашина со стари автомобилски гуми расфрлани наоколу, полошо од тоа сигурно неможе да биде?
Подобрување ќе беше да се направеше парк,градинка,здравствена институција...
Или ако веќе мора, нешто со помала катност...

А имај у увид дека ова се гради сред Афганистан, така да да не го зимаме рендерот здраво за готово, да сочекаме да видиме што ќе биде со фонтаните,парковите,игралиштата...
Незнам зошто ова ми делува ко Акчелик градба во Аеродром, ако не се лажам фирма со турски капитал

И на крај добивме

Edited by kiriOK - 31-Dec-2019 at 14:49
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 30-Jan-2020 at 18:17
Споредено со последниот пост речиси и да нема некои поголеми промени освен што еден дел од оградата е тргнат и правено е некакво поплочување со бекатон но реално нема абер од поголеми активности,не ја знам баш историјата на градбава почнаа како Акчелик Градба а сега е Карпош Унија но има нешто што ја кочи градбата...??

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Feb-2020 at 13:18
Откако Дабар ги срушија бараките за новиот објект се отвори видик кон овој објект па направив една фотка...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.