build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски комплекс „Јане Сандански“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 27-Aug-2014 at 13:44
Edited by Џоле - 27-Aug-2014 at 13:44
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 27-Aug-2014 at 13:45
Edited by Џоле - 27-Aug-2014 at 13:46
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 27-Aug-2014 at 13:46
фото: sportmedia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 27-Aug-2014 at 13:58
Кога првпат видов фотографии од салава, ентериерно многу ми заличи на Neapolis Arena во Лариса, Грција. Сега гледам дека нашава имала дневна светлина. А и просторот под двете трибини е VIP или scouting room, како што го викаат.

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 27-Aug-2014 at 14:43
ЕХФ „ѝ зема мерка“ на новата сала во СЦ „Јане Сандански“Ден пред официјалното отворање на новата сала во СЦ „Јане Сандански“ пристигна и делегација на ЕХФ во инспекција која веднаш и „зема мерка“ на новата сала. Причината не се РК и ЖРК Вардар, туку РФМ.

Аленка Цудерман и Кармен Манчад од ЕХФ, беа во обикола на новата сала, каде детално ги бележеа сите детали, а меѓу другото се фатија и за метро, за да видат дали понудената сала ги исполнува сите услови, особено оддалеченоста на теренот од трибините. Иако го имаа планот на салите, сепак сакаа самите да се уверат дека бројките се точни.

Најмногу мерења имаше во СРЦ Кале, иако таму се играле многу натпревари од Лигата на шампионите, помалку во помалата сала во Сц „Јане Сандански“, а воопшто немаше забелешки на новата голема сала во спортскиот комплекст што утре се отвара. Неизвесно е како ќе мине инспекцијата во Охрид.

Следната година РФМ треба да биде домаќин на машко кадетско ЕП, а покрај салите во Скопје („Борис Трајковски“, СРЦ Кале, и „Јане Сандански“) инспекција ќе биде направена и на „Билјанини Извори“ во Охрид. Потоа ќе биде решено кои две сали, или евентуални три ќе влезат во избор за домаќини на ЕП за кадети.

Првиот официјален меч на РК Вардар во новата сала треба да биде против Чеховски Медведи во Лигата на шампионите на 4 октомври 2014 година.

http://sportmedia.mk/ehf-zema-merka-na-novata-sala-vo-srts-jane-sandanski-foto/

Edited by jyvation - 27-Aug-2014 at 14:43
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 27-Aug-2014 at 15:38
Што ти значи мафија еј мафија во права смисла на зборот. За само нешто повеќе од година дена изникна зданиево. И за очекување е демолирање со оглед на тоа каков народ ќе влага во салата. Сепак се со пари не се прави.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 27-Aug-2014 at 16:53
Originally posted by Џоле
 

 
Windows 7 - паметен избор, го препорачувам на сите, истовремено советувајќи ги да се држат настрана од Windows 8 и Windows 8.1, особено поради безбедносни причини - Кинезите знаат што прават кога забрануваат Windows 8 и Windows 8.1 да биде користен во државната и јавната администрација во Кина, а особено во разузнавачките служби.
 
А кога сме кај салата, првично ми делуваше како помала копија на СРЦ Борис Трајковски, но со сите 4 трибини, за разлика од СРЦ Борис Трајковски, на која секогаш ќе и недостига таа 4-та трибина.
 
Но сега кога го видов ова со природново осветлување, еден голем Thumbs%20Up за салава.
 
Боите на седиштата и аеродромските фамилијци слободно нека шетаат, салава е супер.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 27-Aug-2014 at 18:28
Декс,ти вардарец си?
Back to Top
bobac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bobac Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 27-Aug-2014 at 20:15
Најубавите места за следење на натревар се претворени во влез на трибина ????
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 27-Aug-2014 at 21:02
Соблекувалните наменети за играчите.


mkd.mk
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 27-Aug-2014 at 21:44
денеска слушнав на Тв информација дека кога ќе игра МЗТ(јави се Фосил) на столчината ќе им биде навлечена навлака со боите на МЗТ наместо ваквите на вардар.

затоа кавгата околу бојата изгледа била за џабе
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 27-Aug-2014 at 23:11
Originally posted by gjoko

Декс,ти вардарец си?

 
Ма какви, јас презирам комерцијализирани спортови како што се фудбалот, кошарката и ракометот, токму поради вакви глупости - изгледот на седиштата, спојување на два или повеќе клубови во еден клуб и бројни други глупости.
 
Па уште и ова со поставување навлаки врз седиштата е достигнување нови врвови на патетичноста и идиотизмот.


Edited by Dexter26 - 27-Aug-2014 at 23:25
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 27-Aug-2014 at 23:25
Originally posted by gjoko

денеска слушнав на Тв информација дека кога ќе игра МЗТ(јави се Фосил) на столчината ќе им биде навлечена навлака со боите на МЗТ наместо ваквите на вардар.

затоа кавгата околу бојата изгледа била за џабе


Наивно е да се верува дека нашиве ќе ставаат и ќе тргаат по 6500 навлаки на столчињата по два пати неделно. Тоа ќе го напарават еднаш, двапати, трипати и ќе баталат.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 28-Aug-2014 at 00:09
Инаку, колку што можев да избројам во оваа конфигурација има ~5900 седишта.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 28-Aug-2014 at 00:16
Спортскиов комплекс има една голема мана, а тоа е паркинг просторот. Според мене мора да се изнајде решение во блиска иднина во близина да се направи една катна/подземна гаража во која бесплатно би паркирале сите што имаат карта за мечот. Исто така замислете кој хаос ќе се создава за влез/излез на веќе постоечките паркинзи Во Карпош се создава хаос, со многу подобра инфраструктура, а камоли тука.
Back to Top
boraD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Aug-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote boraD Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 28-Aug-2014 at 00:49
Се потрудив да ги пребројам и јас столчињата и тврдам дека нема повеќе од 5200, вклучувајќи ги и вип столиците кој се 144.Значи да сумирам 5000 столчиња на трибини и 144 вип столици.Централните трибини се по 1300 а позади головите по 1200.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 28-Aug-2014 at 06:13
Спортскиот центар „Јане Сандански“ и хотелот „Русија“ денеска свечено ги отворија вратите

После нецели 16 месеци изградба, спортскиот центар „Јане Сандански“ и хотелот „Русија“ во скопската општина Аеродром [»мапа] се завршени и од денеска официјално отворени. Мултифункционалниот комплекс е инвестиција од 15 милиони евра на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко, реализирана преку јавно – приватно партнерство со локалната власт. Изграден е на парцела од 11.000 метри квадратни, на местото на старата сала на МЗТ Скопје, која беше урната на почетокот на 2013 година. Според одредбите на договорот за партнерство помеѓу општината и рускиот инвеститор, Самсоненко ќе стопанисува со комплексот до 2049 година.

Новата арена ќе биде дом на РК „Вардар“ и КК „МЗТ Скопје“. Првично беше најавен капацитет на големата сала за 5.360 гледачи, но според денеска лиферуваните информации и тврдењето на генералниот менаџер на спортскиот центар, Надица Димовска, капацитетот на големата сала е 6.500 гледачи, а на малата 1.000 гледачи. Во склоп на СЦ „Јане Сандански“ ќе има и конгресен центар, тениски игралишта, фитнес и аеробик центар. Хотелот „Русија“ има четири ѕвездички и располага со 61 соба и апартмани, од кои еден претседателски и шест „супериор“ апартмани, 28 еднокреветни, 12 „твин“ и 14 „дабл“ соби. Дел од содржините на хотелот се и спа центар и „руф“ бар. Целиот повеќенаменски комплекс обезбедува над 50 работни места.

Проектот за спортскиот центар и хотелот беше изработен од страна на реномираното македонско студио „Радо Инженеринг“. Во изградбата учествуваа над 60 македонски компании и пет странски (од Русија, Србија и од Словенија), со вкупно ангажирани околу 1.600 работници. Главен изведувач беше „Гранит“, а надзорот го вршеше „Мегарон инженеринг“. Проект менаџментот ѝ беше доверен на српската фирма „CRE Construction & Consulting“.

Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 28-Aug-2014 at 10:08
Според мои калкулации, салава има 4638 седишта на трибина, и 272 ВИП столици на терен. Значи 4910 вкупно. Ајде нека бидат и 5000, да заокружиме, можда у кабините за новинарите горе ќе станат уште 90.

Кај ги избројаа 6500?
Ама па и така си е, и 8000 да кажеа, кој ќе земе да ги брои, мнозинството ќе си знае дека се 6500...

Edited by Bojan10 - 28-Aug-2014 at 10:10
Од чаламот си патиме!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 28-Aug-2014 at 10:16
Од каде српска латиница на шкафчињата во соблекувалните?
Нели нема повеќе š,č и ć?

Edited by phenomenon - 28-Aug-2014 at 10:18
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 28-Aug-2014 at 11:02
Јас да ги пофалам од редакцијата на Build за сликите, за разлика од сите други портали каде преовладуваат слики од политичари тука може навистина да се види вистински салата.
Инаку салава излезе еден просечен објект, но кога ќе ги загледам убаво рендерите излегува дека салава е направена точно како што беше прикажана таму. Мене најмногу ми смета што трибините се високи и далеку од теренот.
Сепак салава е нешто позитивно и да се надеваме дека и други приватници ќе почнат да вложуваат во спортски објекти.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.