build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски комплекс „Јане Сандански“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 29-Jul-2013 at 01:46

Back to Top
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 29-Jul-2013 at 01:47
Таа најлево е помошната сала
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 29-Jul-2013 at 15:05
на исто ниво се терените? на фотографијата не се гледа толку добро, а на рендерите помошниот терен беше на пониско ниво

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 31-Jul-2013 at 02:10
Вака изгледаат дека се градат според планираното, би требало централниот терен да е повисок од помошната сала. Деновиве ќе направам уште некоја, ќе сликнам кај процепот меѓу двете сали.
А инаку брзо ја градат
Back to Top
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 11-Aug-2013 at 22:52
Back to Top
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 11-Aug-2013 at 22:53
Back to Top
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 11-Aug-2013 at 22:53
Back to Top
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 11-Aug-2013 at 22:54
Back to Top
Sifon123 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sifon123 Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 11-Aug-2013 at 22:54
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 04-Sep-2013 at 09:12
Proektov ako dobro razbrav e privatna investicija na rusinot od vardar , koj e nacinot na dogovr so drzavata za koonvesticija neznam ama dobro e da se gradi vakvo nesto...
Sto se odnesuva do aerodromci veke proektite ne vi se maalski tuku nesto poveke. Imate Hilton, pa oblakoderi, sportski sali...
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 04-Sep-2013 at 11:31
Всушност целиот проект е јавно приватно партнерство со концесија, а тука има вмешано прсти и Русинот од Вардар , РК Вардар се сели во Јане Сандански чим проектот заврши.
Што, како, зошто и колку врска немам но мислам дека не е ни важно.

Проектите во Општина Аеродром мислам дека одамна не треба да ги гледаме како малски бидејќи на некој начин одтука започнува трансформацијата на градот.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 04-Sep-2013 at 17:03
Denes bev natamu ova im bese oficijalnata tabela...


Edited by Portal - 04-Sep-2013 at 17:03
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 15-Oct-2013 at 00:13
1


2


3


4


5

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 15-Oct-2013 at 17:32
Големата и помалата сала се градат само?Или све комплет и хотелот паралелно?
Иначе брзо се гради ваму.Да очекуваме веќе од 2014 да ги гледаме и МЗТ и РК/ЖРК Вардар да играат во оваа сала?

Иначе Русинов има градежна фирма во Русија која оперира во цела Источна Европа.Ама чим ова го гради Гранит би требало удел во салава да има и Општинава.

Edited by jyvation - 15-Oct-2013 at 17:33
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 01-Dec-2013 at 14:41

КОНДОР И ВО МАКЕДОНИЈА

Недела, 01 Декември 2013

Последниве месеци сме сведоци на интензивна изградба на спортскиот џин, спортскиот  храм и секако дом на ракометарите и ракометарките на ракометниот клуб Вардар, кои истовремено пишуваат нова историја.

Да ве потсетиме, спортскиот гигант се гради по стандардите на FIBA и EHF и ќе располага со 2 сали, една голема со капацитет од 5000 седишта и една помала со капацитет од 1000 седишта како и хотел со ресторани, спа центар, фитнес, базен, VIP зони, блок за медиуми, конгресна сала и други придружни содржини.

На објектот СЦ Јане Сандански во досегашниот период изведени се следните позиции:

- Кај малата сала, грубите градежни работи, подрумските простории, приземјето, па се до четвртиот кат се завршени. Од 17-те челични покривни носачи треба да се постават уште два за да може да се отпочне со бетонирање на покровната плоча и поставувањето на овие челични носачи треба да се заврши до 30.11.2013 година.

- Кај хотелот исто како и кај малата сала, градежните работи се завршени се до четвртиот кат и со голем интензитет е почнато да се работи одвнатре.

- Завршени се северната, источната и западната страна на големата сала, во иднина местото на сите најголеми спектакли и случувања . На објектот се донесени 6-те комплетни елементи од шеесет метарските главни челични носачи за големата сала и се прават услови да може да се отпочне со нивно монтирање на објектот. Финиширано е бетонирањето на носачите на првиот ред трибини и VIP ложите, а се прави припрема за вториот ред.


- Градежно завршен е и просторот во приземјето за сместување на машинската опрема, што претставува можност за припрема на просториите за фитнес и спа центарот.

- Почнати се работите за изведување на надворешната атмосферска и внатрешна фекална канализација, како и внатрешен и надворешен водовод.

Во овој контекст, ке го цитираме инвеститорот од светски ранг, господинот Сергеј Самсоненко, кој нагласи дека: „ Спортскиот центар Јане Сандански ќе има повеќе социјален одколку комерцијален карактер, бидејки ќе биде наследство за генерациите кои доагаат.“

Ниту лошото време и снегот не успеаа да ги запрат работниците во остварување на единствената цел, изградбата на мултифункционалниот  комлекс  Јане Сандански, кои неуморно и беспрекорно ги исполнуваат зададените обврски.

Целата македонска јавност со нетрпение ја очекува жешката есен и деновите на победи, место каде ќе се создаваат врвни спортисти, а врвните спортисти ќе постигнуваат светски резултати, а сите заедно ќе бидат дел од новата спортска лична карта, како на градот Скопје така и на државата.

http://rkvardar.com.mk/mk/news/vardar/502-2013-12-01-09-35-40

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 06-Dec-2013 at 15:12
денес


DSC02186 by george k. 1981, on Flickr


DSC02187 by george k. 1981, on Flickr


DSC02188 by george k. 1981, on Flickr


DSC02189 by george k. 1981, on Flickr


DSC02191 by george k. 1981, on Flickr


DSC02197 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 06-Dec-2013 at 15:14
направена е и пристапна улица со тротоари


DSC02192 by george k. 1981, on Flickr


DSC02193 by george k. 1981, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 06-Dec-2013 at 15:20
Ова малово зградиче не знам што ќе биде и дали е дел од комплексот Ј. Сандански


DSC02196 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 06-Dec-2013 at 15:27
Не е. Тоа е дел од аква-паркот.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 06-Dec-2013 at 15:50
трибиниве ке ги има од сите 4 страни или ??? според тоа што го гледам пак ке има утка како кај БТм и гужва на секоја утакмица на сметка на мала сала
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.