build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сахарајан Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Сахарајан Македонија
    Posted: 21-Nov-2012 at 17:22

Субрата Рој ќе го преземе Љубаниште
Македонија | 21. ноември 2012 - 17:02
Љубаништe наскоро ќе прерасне во голем и современ туристички центар.Индискиот бизнисмен Субрата Рој доставил разработен проект тежок неколку десетици милиони евра, пренесува Сител.Планирано е да се гради на површина од над 5 илјади метри квадратни.(?????вероватно е грешка бројкава)

Доцна синоќа бил презентиран проектот кој предвидува изградба на хотели, пристаниште, спортски терени, казино и викенд населба на брегот на охридското езеро,дознава Сител.

Инаку ,Индијците веќе долго сакаат да започнат бизнис во Македонија, а Субатра Рој е првиот кој се одлучил на ваков чекор.


http://press24.mk/story/makedonija/subrata-roj-kje-go-prezeme-ljubanishte
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Nov-2012 at 13:18
Избори се ближат,избори се ближат...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Nov-2012 at 14:43

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Nov-2012 at 14:56
ova ako se izgradi vo makedonija ke bide svetsko cudo na balkanot.. ama kolku e ova realno?

- Ни претставува голема привилегија што по неколкумесечни подготовки ја составивме визијата на нашиот претседател Субрата Рој за локација од светска класа во градот Охрид и ќе ја претставиме на премиерот на Република Македонија и министрите од неговата Влада. Проектот е наречен ’Сахарајан Македонија’ и ќе се гради на 240 хектари во околината на Охридското Езеро и ќе содржи хотели од светска класа, казина, станбени и рекреативни објекти и терен за голф по меѓународни стандарди, стои во писемната изјава од Канцеларијата на Семанто Рој, извршен директор и шеф на одделот за меѓународен бизнис на „Сахара Индија Паривар“.

Проектот за комплексот е на една од најјаките светски компании британската „Аткинс“, а предвидува изградба на туристички комплекс кој ќе содржи објекти за рекреација, одмор, терени за голф, спа центри, марина-хотели, објекти за забава, казино на вода...


ima nadez ako izjavata idi od nivna strana..

Edited by anti-modernista1 - 22-Nov-2012 at 15:00
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Nov-2012 at 15:02
Не сакам да звучам како некој конзервативен дедо, но не сум баш сигурен дека е најдобро Љубаниште да се искористи за еден ваков проект.

Нашата „ривиера“ е ограничена и треба внимателно да се троши а Љубаниште е еден од нејзините најубави делови.

Воопшто мислам дека вакви проекти е подобро да се насочат кон Преспанското езеро каде далку повеќе е потребен развоен импулс, но мислам дека е јасно дека Охрид сам по себе + аеродромот + врската коридорот кон Албанија односно нивното крајбрежје прават многу повеќе логика за еден ваков проект.


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Nov-2012 at 16:31
богатите си сакаат да градат на убави места, и што е најважно на атрактивни локации.да бидиме реални,Преспа засега не наликува на место каде би доаѓал `џет сетот`
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Nov-2012 at 20:10
Subrata Roy buys Slavija hotel in Ohrid

Skopje, 4 September 2012 (MIA) - Indian billionaire Subrata Roy has bought Slavija hotel in Ohrid thus beginning the realisation of the announced investment in Macedonia, Agency for Foreign Investments informed and announced new investments in Technological Industrial Development Zone in Skopje.

Subrata Roy Group will use Slavija hotel for staff who will work on realisation of his project on Prespa Lake. The construction works are underway, the Agency said.

Subrata Roy Group officials are expected to come to Macedonia by end of September together with officials of Indian Ergy Corps, which is interested to invest in production and purchase of agriculture products.

Sources in the Agency for Foreign Investments said that the new investments in Bunardzik will begin with the realisation in October when representatives of the companies are expected to arrive in Macedonia. sk/14:27


http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=96861503&lId=2&pmId=504


Ова го имаме ли евидетирано ? по се изгледа овој веќе влегол во Охрид со купувањето на овој хотел, јас ги разгледав и светските медиуми ги емитуваа овие вести,што обично сметам дека овој човек ќе вложи нешто кај нас, но не верувам дека тој проектот горе некогаш ќе се реализира.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Nov-2012 at 20:24
кога излезе оваа информација за Славија,протече некоја друга полуинформација дека Рој ја купил Славија само за да го смести персоналот на неговата фирма.

што е вистина само ќе нагаѓаме
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Nov-2012 at 20:33

Претпоставувајќи според формата на површината која ја зафаќа горниот проект... станува збор за оваа површина... прилично голема... која граничи или пак го зима во нејзин склоп со манастирот Св. Наум и изворите на Дрим...

 

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Nov-2012 at 22:21
Огромно нешто! Некако позитивно сум расположен околу ова,ако сериозно пристапат луѓево може цела димензија на туризам во Охрид да биде променета.Ова е проект кој можеби би бил нормален во Црна Гора или Грција,но за Македонија ова е game changer.
Се согласувам за Преспа но сепак мислам дека за странски инвеститор тоа би било пре амбициозно,барем за сега
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Nov-2012 at 22:37
Сакам и да ви го доловам фактот дека Охрид има 400 милиона потенцијални туристи од народите со словенска култура кои учат за него и неговата историја од основно образование и ја имаат секоја причина да го посетат.Маркетингот кои овие објекти го имаат во пакет со нивната изградба е добар стимул и уште една причина за вметнување на Охрид во мапата на Must see локациите,барем за сите кои се историјски поврзани со овој град
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Nov-2012 at 22:44

400 милиони is just too much... Нема капацитет ко прво... а ко второ е нереално и непотребно...  

Но јас би бил среќен ако успееме да привлекуваме 10 милиони... во најоптимистичка варијанта... а 2 милиона најреално... или барем 1 милион да се... 

Имајќи ги во предвид бројките на туристи за 2011 во Охрид превземени од ДЗС...

Домашни: 102 730
Странски: 75 547
Вкупно: 178 277Edited by FoSsiL - 22-Nov-2012 at 22:45
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Nov-2012 at 22:46
ако земиме во обзир дека словенското населени има добар ген за коцкање(како лудите Руси),донекаде си во право здравоживо

Edited by gjoko - 22-Nov-2012 at 22:47
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Nov-2012 at 22:49

Ма кога ќе размислам поубаво.... и 10 милиони се многу....

Јас мислам дека максимумот на Охрид би бил околу 3 милиони годишно... Ама притоа да се изработи многу за тоа... но како регион мислам дека може годишно да опслужува 3 милиони... или околу 250 000 месечно... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Nov-2012 at 22:52
Но како и да е... И 1 милион да можеме да постигнеме... би било одлично и доволно... ќе се одрази прилично позитивно на економијата во тој регион.... тоа се 83 000 туристи месечно... Ама... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Nov-2012 at 23:05
Само што навалицата на туристи не се распределува рамномерно преку целата година. Охрид веќе целосно се гуши со малкуте туристи кои го посетуваат. Доколку бројот би се зголемил на 1 милион (во период од да речеме 5 години) мислам дека тоа ќе предизвика тотална блокада и колпас (зголемување за 6 пати). Додека нема нормален аеродром со многу нискотарифни летови, национална компанија која би ги поврзала градовите со потенцијални туристи (како што напоменавте погоре: Москва, Киев, Скт. Петерсбург, Варшава, Прага...), додека нема автопат и железница и многу сериозна медиумска кампања во странство не очекувам драстично зголемување на бројот на туристи. Се разбира и многу поволна клима за развој на среден и голем хотелиерски бизнис која зависи од Владата.

Сепак сум скептик околу реализацијата на проектов бидејќи е огромен и многу екстравагантен. Ова чини неколку стотини милиони евра, додека за сега инвеститорот има издвоено околу 40 милиони. Дај Боже да се реализира, иако како и пбенкс имам одредена скепса околу локацијата, големината и како овие објекти ќе го променат и обременат екосистемот.


Edited by Andrej_LJ - 22-Nov-2012 at 23:05
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Nov-2012 at 23:07
ФОТО: OhridNews ѕирна во амбициозниот проект на Субрата Рој. Во Љубаништа треба да никне најголемиот туристички комплекс на езеро во Европа
Супер луксузниот туристички комплекс кој во Љубаништа сака да го гради индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ чиј претседател е индискиот милијардер Субрата Рој, ќе биде најголем ресорт изграден на природно езеро во Европа. Проекто кој компанијата го доставила до Владата, го изработил тим светски познати архитекти кои работеле на модерните туристички комплекси во Дубаи. OhridNews ексклузивно дојде до фотографии од амбициозниот проект, кој доколку биде одобрен, ќе се реалзира до 2018 година.Комплексот „Сахарајан Македонија“ на Рој е предвидено да се гради на површина од 240 хектари и ќе има три одделни ресорти. Најголемиот е предвидено да се гради во Љубаништа, потоа ќе има и ски центар на Галичица, како и уште еден туристички ресорт во Преспа.

Во Љубаништа, ќе се градат комплекс хотели и апартмани од највисока класа, викендички, бунгалови марина, приватни плажи, казина и голф терени. Извори блиски до тимот кој бил вклучен во директните разговори со индиската компанија, тврдат дека при изработката на проектот се запазени еколошките аспекти и нема да има негативни влијанија врз животната средина. Ќе биде изграден нов пат, како и пречистителни станици кои покрај ресортот во Љубаништа ќе ги третираат и отпадните води во Св. Наум, а се предвидува и строга заштита на изворите на Дрим.Најголемиот дел од комплексот во Љубаништа ќе се гради на копно, каде ќе има канали и околу 100 хациенди за богата клиентела, која покрај тоа што ќе може да отседне во некој од луксузните хотели, ќе има можност и да купи сопствен апартман.
Највпечатлив дел од проектот е хотелот кој ќе „лебди“ над езерото. Хотелот во форма на пропелер од ветерница ќе има 320 соби, базени, мини марина и вештачка плажа, комплекс дискотеки и казина.

Вкупната инвестиција на се проценува на околу 700 милиони евра, а повеќе од една третина ќе бидат вложени во Љубаништа. Во „Сахарајан Македонија“ предвидено е да работат околу 2000 лица. Проценките се дека за да биде рентабилен комплксот потребно е да привлекува неколку стотини илјади гости годишно, поради што инвеститорот од владата побарал проширување на Охридскиот аеродром. Целокупниот проект треба да биде завршен за една година, а уште толку се очекува да трае административната постапка за добивање на потребните одобренија за градба. Доколку биде одобрен, комплексот на индискиот милијардер Субрата Рој ќе започне да се гради во 2014 година, и да биде завршен за околу 4 години.

По мое ова е само мачкајне на очи пред избори ова нема шанси да се изгради во Охрид прво нашата клима недозволува долга сезона второ Охридско езеро е заштитено под унеско нема шанси да се дозволи навлегувајне во езерото второ ке има под услови за државата како изградба на Автопат до Св Наум поврзубајне со колектор нови далноводи а ова кошта пари сигурно инвеститорот нема да дава пари за сево ова па ако државата му уди есап на ова не знам што корист ке имаме.

Против сум на проекти што вештачки ке го менуваат ликот на езерото со канали и вештачки острови нека се гради но да се запази природата на брегот и езерото.
Убеден сум дека ова нема да помини во преставен облик а исто скептик дека и нешто ке се изгради воопшто.


Edited by Goran - 22-Nov-2012 at 23:15
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Nov-2012 at 23:21

Мислам дека само Охрид како град е под УНЕСКО а не цело езеро...

@Андреј... Да, секако дека со денешните капацитети и инфраструктура ќе колапсира градот.... Но е возможно да се постигне... не е нешто недостижно... Секако со претходно овозможени услови... сериозно...Edited by FoSsiL - 22-Nov-2012 at 23:22
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 982
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Nov-2012 at 23:44
Не, напротив и Охрид и Охридското Езеро се под заштита на УНЕСКО. Официјалниот наслов под кој е заведен во УНЕСКО е токму таков, „Природно и културно наследство на Охридскиот регион“.
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Nov-2012 at 23:55
400 милиона реков потенцијални (луѓе за кои Охрид не е само плажи,музика,забава,казина,вода...).Ова е бројката на луге кои оправдано би го посетиле Охрид макар и да е на Антартикот заради нивната дирекна поврзаност со него.И верувам дека во подобри времиња се поголем процент туристи од овие држави ке гледаме во Охрид (нај оптимистичка варијанта е тоа да се случува организирано преку образованието во државите).Ова не е многу далеку од реалноста,овие земји не се во најдобро економско стање,но ги чека подобра иднина.Полека но сигурно се рамнат со новните сограѓани од ЕУ а нивната културна "Мека" може да стане Охрид.
Се надевам дека ова што го спомнав погоре го имаат во предвид инвеститорите на овој проект
+природната реткост и убавина на езерото (посебно на таа локација)
+објектот можеби е единствен од овој вид во пошироката туристичка понуда
+ја имаат веке проверената шема со грците во казината во Гевгелија
+секоја политичка гарнитура би направила се во свои раце да се случи проектов во нивно владеење (помош околу инфраструктура и сл.)
+никакава конкуренција од македонските хотели
+евтино замјиште и работна сила
+ниските цени и стандард во Македонија (за странците)
+Коридорот 8
+и секако ако проектов се реализиа драстично ќе се зголеми заинтересираноста околу проширување и концесија на Охридскиот аеродром.
Иако сум по природа скептик,се надевам дека инвеститорите имаат многу повеќе причини за проектов да биде реализиран,а со тоа Охрид да добие забрзан дополнителен маркетинг во светски рамки,додека владите на РМ туркаат пополека.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.