build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сахарајан Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 26-Jan-2013 at 00:20
Originally posted by daci92

...
 
Ниту јас не ги осудувам ,но донекаде ги оправдувам.
Добро тогаш ти држи си се против проектот ,јас ќе го подржувам проектот (делумно) додека не го видам целосниот план што треба и како да се гради.

Јас никаде не го кажав тоа !?
Извини но немој да ми кажуваш што јас да правам и што моето семејство да прави, никогаш во животот не сме чекале на некого ниту сме побарале од некого , мене тој проект ама баш воопшто не ме тангира финансиски, ќе ме тангира мојот личен бизнис доколку успеам да го отворам до летово.Сега финансиски зависам само од мојата работа и од на татко ми работата која ја диктира пазарот, а не ја диктира Субрата Рој. Татко ми е градежник и он е тој што би требало да го тангира финансиски оваа работа но со оглед дека он повеќе не проектира и гради од нула тогаш ниту него не го опфаќа овој проект.
Друг пат не го мешај моето семејство.

 
Прими го моето извинување доколку те навредив, но ти прв го вмеша твоето семејство кога спомна дека спаѓа меѓу семејствата кои заработуваат леб од градежните работи, а сега велиш дека твојот татко, кој е градежник, не го тангира финансиски оваа работа, ниту го опфаќа овој проект.
 
Се повеќе си полн со предрасуди без основа, поддржуваш градежна инвестиција бидејќи ќе имало економски развој и ќе се отвореле нови работни места, притоа додаваш дека и твоето семејство заработувало леб од градежните работи, а истовремено потенцираш дека твоето семејство финансиски не го тангира кристално истата градежна инвестиција која ја поддржуваш, како и дека не го опфаќа истата таа инвестиција. Confused
 
Но добро, твојата желба е да не го мешаме повеќе твоето семејство во оваа дискусија, јас ќе ја испочитувам твојата желба и ќе те замолам и ти да го направиш истото и да не спомнуваш повеќе, барем на оваа тема на форумов, дека една од причините зошто ја поддржуваш оваа градежна инвестиција е бидејќи и твоето семејство заработува леб од градежништвото.


Edited by Dexter26 - 26-Jan-2013 at 00:25
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 26-Jan-2013 at 00:49
Јас уште несваќам зошто сте против проектов,чисто контрање,завземање на страна или што?Ако е проектот спреман за Британија,и ако го прави проектантот што го правеше Бурџ ал Араб(патем кога беа емисиите на Дискавери сите ги гледавме со подотворена уста),незнам како можи да не се запазени еколошките норми.Ако незнае тој проектант да гради по еколошки пронципи,ве молам да ми објасните кој може тоа да го направи?Супермен?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 26-Jan-2013 at 01:25
Вака ќе ти одговорам само колку да знаеш.
Моето семејство го спомнав во друг контекст и да моето семејство зависи од градежништвото бидејќи најголемиот дел од приходите се од таму.Овој проект не не тангира финансиски нас бидејќи се гради во Охрид а друга работа е дека татко ми работи во компанија која не се занимава со изградба туку реновирање и довршување на објекти. Плус во Македонија постојат илјадници компании кој што се занимаваат со градежништво ,постојат десетици илјади луѓе кој работат со тоа и многу од нив денес работат ,но што повеќе работа има толку повеќе семејства ќе се прехрануваат.Со градежните проекти синџирот на исхрана не завршува само кај градежниците туку се проширува во многу гранки од општеството ,дел од нив се и продажба и производство на репроматеријали, превозници, маркетинг и т.н. .

Ѓоко едноставен е одговорот : Ја бранат природата за која не ни знаеме која ќе биде искористена и која и така се повеќе самите ние ја уништуваме со ѓубрето кое произлегува од нашата исхрана и потреби.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 26-Jan-2013 at 01:31
Јас сум дефинитивно за проектов... едноставно ќе го облагодари тој регион во секоја смисла... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 26-Jan-2013 at 13:47
Previous
 
А досега не бил облагодарен тој регион ?
 
Па зошто тогаш секое лето е полн ко брод ?
 
Originally posted by daci92

...
 
Ѓоко едноставен е одговорот : Ја бранат природата за која не ни знаеме која ќе биде искористена и која и така се повеќе самите ние ја уништуваме со ѓубрето кое произлегува од нашата исхрана и потреби.

 
Тоа ѓубре кое излегува од нашата исхрана и потреби е органско и претежно се разградува во природата, точно е тоа дека ја загадува околината, но тоа го прават и луѓето и животните, па еве, после толку милениуми, сепак природата не не осудила силно поради таквото загадување, бидејќи иако истото е долгорочно, сепак последиците од истотото се краткотрајни, тоа дека нашинците не инвестираат во прочистување на природата од органскиот отпад предизвикан од исхраната на човекот и животните е одговорност на институциите, а не на природата или на човекот и животните.
 
Од друга страна, на место кое изобилува со природа, со флора и фауна, да земеш да градиш, а не зборуваме само за бетон и челик, зборуваме за електроника, за батерии, кои содржат олово и кадмиум, зборуваме за телевизори кои содржат жива, зборуваме за работи кои во урбаните средини се секојдневие, но во место никогаш претходно допрено од градежна офанзива, таквите предмети ќе направат сериозни промени, кои од еколошки гледна точка ќе донесат само негативни последици.


Edited by Dexter26 - 26-Jan-2013 at 13:48
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-Jan-2013 at 15:25
Најпрвин да се заблагодарам за понудените пива, но јас само ќе кажам тоа што го напишав беше резултат на вашето контрирање, кое секогаш ме нервира, посебно за вака интересен и грандиозен проект како овој.

Јас не ни знам дали ќе се изгради, но како граѓанин на државава се радувам дека тоа ќе се случи и го поддржувам потполно, а не скокам одма без никакви аргументи. Да видиме, како ќе се одвива, нека го купат земјиштето, нека го покажат проектот, ќе се изјаснат институциите, а што се однесува на еколошките последици, сигурно ќе биде воспоставено контакт со УНЕСКО. Знаеме сите како заврши Дрезден со градба на еден мост, веднаш го повлекоа од списокот на светско наследство, сигурно ќе кажат, но во оваа фаза, кога е само идеја, ние треба само да кажеме едно големо ДА на проектов и да го поддржиме.


Edited by ehrlich - 26-Jan-2013 at 15:28
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 26-Jan-2013 at 16:35
Се соменвам дека проектот ќе изгледа вака како што ни се прикажува. И мислам дека наместо во Охрид вакво нешто ќе беше подобро за во Струга. Охрид има туризам. Струга ја оставивме да тоне во мизерија.

Edited by HugoGoulding - 26-Jan-2013 at 17:11
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 26-Jan-2013 at 16:56
Ај ќути си кога очигледно поима немаш за што станува збор. Не се гради Во Охрид. А секако не треба ни во Струга. Ваков проект неможеш да сместиш во ниеден град во Македонија, мора да биде во природа. Ако неговите хотели не се модернизам, објасни те молам како тоа изгледа. и што би било неплитки неглупости? Ете човекот сака да инвестира пари во Македонија, кога толку "се" разбираш дај предложи му што да направи и како тоа да изгледа!

Edited by damjan4o - 26-Jan-2013 at 17:05
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 26-Jan-2013 at 22:19
Originally posted by ehrlich

Најпрвин да се заблагодарам за понудените пива, но јас само ќе кажам тоа што го напишав беше резултат на вашето контрирање, кое секогаш ме нервира, посебно за вака интересен и грандиозен проект како овој.

ок, ќе разберам ако ви смета негативизам, иако гледам повеќе сте окупирани со негативизмот кај некои членови, отколку да давате аргументи...
настрана на тоа, не ми е јасно како е можно, да поддржуваш нешто што воопшто не го познаваш и не ти се претставени ни најмали планови околу него, и тоа со озбилен медиум...
никој од нас не очекува катастрофи од глобални размери, ама едноставно се сомневаме од најразни аспекти, се додека некој не излезе со конкретен план за проектот
мислам дека е многу пологично да се сомневаш, отколку да го поддржуваш непознатото... поради слепата поддршка, после тоа, кога ќе излезе конкретниот проект, има многу малку простор за корегирање, спречување и оспорување, кога веќе земал залет



Edited by zabegan - 26-Jan-2013 at 22:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 27-Jan-2013 at 10:48
http://faktor.mk/archives/24443
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 27-Jan-2013 at 13:08
[/QUOTE]ок, ќе разберам ако ви смета негативизам, иако гледам повеќе сте окупирани со негативизмот кај некои членови, отколку да давате аргументи...
настрана на тоа, не ми е јасно како е можно, да поддржуваш нешто што воопшто не го познаваш и не ти се претставени ни најмали планови околу него, и тоа со озбилен медиум...
никој од нас не очекува катастрофи од глобални размери, ама едноставно се сомневаме од најразни аспекти, се додека некој не излезе со конкретен план за проектот
мислам дека е многу пологично да се сомневаш, отколку да го поддржуваш непознатото... поради слепата поддршка, после тоа, кога ќе излезе конкретниот проект, има многу малку простор за корегирање, спречување и оспорување, кога веќе земал залет

[/QUOTE]

Очигледно тргнуваме од различна точка. Ти ако се сомневаш на секоја идеја за некој проект, твое право, додека во исто време јас ако ја поддржувам идејата, исто така мое право. Ама според тебе, јас слепо го поддржувам, иако кажав во моето претходно мислење, дека се радувам на идејата за проектот и дека има доста време и филтри да помине овој проект, додека ти што скокаш на проектов ко божем нуклеарна центрела ќе се гради, тоа не е контрирање без никакви аргументи. И самиот кажуваш дека нема ништо објавено, затоа ќе причекаме и ќе видиме, а не одма да скокаме и да викаме дека не чини.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Jan-2013 at 16:36
како прво, никој не скока на проектот и немора секогаш така да ги доживувате негативните критики на форумов... од каде ја добивате таа идеја секогаш кога човек ќе претстави негови реално негативни страни?
никој тука не се залага за спречување, рушење и омаловажување на проектот, туку едноставно предвидување на некои работи кои би можеле да тргнат погрешно, додека има време за предвидувања... тоа за мене е многу поприфатливо, отколку полна поддршка и ентузијастично очекување на проектот без никаква основа и упатеност кон истиот


Edited by zabegan - 27-Jan-2013 at 16:36
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 28-Jan-2013 at 09:25
Originally posted by zabegan



Originally posted by ehrlich


Најпрвин да се заблагодарам за понудените пива, но јас само ќе кажам тоа што го напишав беше резултат на вашето контрирање, кое секогаш ме нервира, посебно за вака интересен и грандиозен проект како овој.

ок, ќе разберам ако ви смета негативизам, иако гледам повеќе сте окупирани со негативизмот кај некои членови, отколку да давате аргументи...настрана на тоа, не ми е јасно како е можно, да поддржуваш нешто што воопшто не го познаваш и не ти се претставени ни најмали планови околу него, и тоа со озбилен медиум...никој од нас не очекува катастрофи од глобални размери, ама едноставно се сомневаме од најразни аспекти, се додека некој не излезе со конкретен план за проектотмислам дека е многу пологично да се сомневаш, отколку да го поддржуваш непознатото... поради слепата поддршка, после тоа, кога ќе излезе конкретниот проект, има многу малку простор за корегирање, спречување и оспорување, кога веќе земал залет

отколку да давате аргументи...
Па аргументите се следниве:
- Субрата Рој индиски милијардер.
- Фирмата на Субрата Рој работи во повеќе сектори - недвижности, туризам и тн.
- Субрата Рој во моментов гради повеќе од 50 блокови/населби низ Индија
- Субрата Рој го има купено Плаза Хотел во Њу Јорк за околу 500 милиони долари пред 4 месеци
- Субрата Рој дојде во Македонија три пати во рок од една година. Еднаш дојде и неговиот син посебно. Последниот пат дојде во придружба на друг Индиец сопственик на ланец хотели во Америка.
- Субрата Рој даде еден куп комплименти за МАКЕДОНИЈА како држава, како земја со природни богатства и за Македонците како народ.
- Субрата Рој ветува дека ќе вложи и ветува дека ќе се запазат стандради при градењето (ете се споменуваат и врвни аргхитекти).

На сето ова јас како и секој нормален човек незаслепен од политика или пак без лични проблеми велам - супер/одлично! Дај боже да е така. Браво за човекот ако има ваква идеја.

Е сега да ги видиме твоите аргументи - "не знам мене ова ми е сомнително", "не знам мене ова ми личи на предизборна кампања!(мешаш политика)", "природата ќе се уништи", "што мајка бара некој нормален милијардер толку да вложува во Македонија".



Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 28-Jan-2013 at 09:40
Previous
Сакав истово да го речам, но ете, убаво кажано.


Edited by Граѓанин - 28-Jan-2013 at 09:40
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 28-Jan-2013 at 12:37
Оваа слика веќе неколку дена гледам како кружи на социалните мрежи посебно на Facebook, па сакам малку и комедичност да внесем, доста се расправаме што како е, се надевам и нема да замерите.

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 28-Jan-2013 at 13:11
Originally posted by NoName

отколку да давате аргументи...
Па аргументите се следниве:
- Субрата Рој индиски милијардер.
- Фирмата на Субрата Рој работи во повеќе сектори - недвижности, туризам и тн.
- Субрата Рој во моментов гради повеќе од 50 блокови/населби низ Индија
- Субрата Рој го има купено Плаза Хотел во Њу Јорк за околу 500 милиони долари пред 4 месеци
- Субрата Рој дојде во Македонија три пати во рок од една година. Еднаш дојде и неговиот син посебно. Последниот пат дојде во придружба на друг Индиец сопственик на ланец хотели во Америка.
- Субрата Рој даде еден куп комплименти за МАКЕДОНИЈА како држава, како земја со природни богатства и за Македонците како народ.
- Субрата Рој ветува дека ќе вложи и ветува дека ќе се запазат стандради при градењето (ете се споменуваат и врвни аргхитекти).

На сето ова јас како и секој нормален човек незаслепен од политика или пак без лични проблеми велам - супер/одлично! Дај боже да е така. Браво за човекот ако има ваква идеја.

Е сега да ги видиме твоите аргументи - "не знам мене ова ми е сомнително", "не знам мене ова ми личи на предизборна кампања!(мешаш политика)", "природата ќе се уништи", "што мајка бара некој нормален милијардер толку да вложува во Македонија".

 
Тоа не се аргументи, туку општо познати факти за Субрата Рој.
 
Кога се вели аргументи, се мисли што конкретно Субрата Рој и нуди на Македонија, а освен една мермерна плоча (кој знае дали е мермерна, не сум ја видел лично на лице место) и неколку слики, немаме конкретни аргументи за тоа што и нуди Субрата Рој на Македонија.
 
Залудно излегувате со факти за конкретен инвеститор, кој ветил дека ќе инвестира, но не излегол со конкретни аргументи, односно со конкретен проект за да видиме во што планира да инвестира, како планира да инвестира, и пред се, кога планира да инвестира.
 
Ако толку ги сакате фактите за Субрата Рој, еве ви уште еден факт - неговата инвестициска група Сахара, со пресуда на Врховниот Суд на Индија, треба да им врати на индиски инвеститори финансиски средства во износ од 3 милијарди американски долари, финансиски средства за кои Врховниот Суд на Индија пресудил дека се стекнати преку продажба на нелегални обврзници.
 
Ова го спомнувам чисто бидејќи наместо аргументи за конкретната инвестиција, излегувате со факти за конкретниот инвеститор, кој има значително сомнително минато.
 
Кој сака да ја прочита целата вест, нека ја посети Интернет страницата кон која води следниот линк.
 
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-india-20605167?SThisFB
 

India's Sahara group gets more time to refund $3bn

 
5 December 2012 Last updated at 07:46 GMT
 
India's Supreme Court has given the Sahara business group more time to refund $3bn it had raised from investors through sale of bonds that were later found to be illegal.
 
...

Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 28-Jan-2013 at 13:59
Originally posted by Dexter26



Originally posted by NoName

отколку да давате аргументи...
Па аргументите се следниве:
- Субрата Рој индиски милијардер.
- Фирмата на Субрата Рој работи во повеќе сектори - недвижности, туризам и тн.
- Субрата Рој во моментов гради повеќе од 50 блокови/населби низ Индија
- Субрата Рој го има купено Плаза Хотел во Њу Јорк за околу 500 милиони долари пред 4 месеци
- Субрата Рој дојде во Македонија три пати во рок од една година.
Еднаш дојде и неговиот син посебно. Последниот пат дојде во придружба на
друг Индиец сопственик на ланец хотели во Америка.
- Субрата Рој даде еден куп комплименти за МАКЕДОНИЈА како држава, како земја со природни богатства и за Македонците како народ.
- Субрата Рој ветува дека ќе вложи и ветува дека ќе се запазат стандради при градењето (ете се споменуваат и врвни аргхитекти).

На сето ова јас како и секој нормален човек незаслепен од политика
или пак без лични проблеми велам - супер/одлично! Дај боже да е така.
Браво за човекот ако има ваква идеја.

Е сега да ги видиме твоите аргументи - "не знам мене ова ми е
сомнително", "не знам мене ова ми личи на предизборна кампања!(мешаш
политика)", "природата ќе се уништи", "што мајка бара некој нормален
милијардер толку да вложува во Македонија".
 Тоа не се аргументи, туку општо познати факти за Субрата Рој.  Кога
се вели аргументи, се мисли што конкретно Субрата Рој и нуди на
Македонија, а освен една мермерна плоча (кој знае дали е мермерна, не
сум ја видел лично на лице место) и неколку слики, немаме конкретни
аргументи за тоа што и нуди Субрата Рој на Македонија.  Залудно
излегувате со факти за конкретен инвеститор, кој ветил дека ќе
инвестира, но не излегол со конкретни аргументи, односно со конкретен
проект за да видиме во што планира да инвестира, како планира да
инвестира, и пред се, кога планира да инвестира.  Ако толку ги
сакате фактите за Субрата Рој, еве ви уште еден факт - неговата
инвестициска група Сахара, со пресуда на Врховниот Суд на Индија, треба
да им врати на индиски инвеститори финансиски средства во износ од 3
милијарди американски долари, финансиски средства за кои Врховниот Суд
на Индија пресудил дека се стекнати преку продажба на нелегални
обврзници.  Ова го спомнувам чисто бидејќи наместо аргументи за
конкретната инвестиција, излегувате со факти за конкретниот инвеститор,
кој има значително сомнително минато.  Кој сака да ја прочита целата вест, нека ја посети Интернет страницата кон која води следниот линк.  http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-india-20605167?SThisFB <h1>India's Sahara group gets more time to refund $3bn </h1> 
<span><span>5 December 2012</span>
<span>Last updated at </span><span>07:46 GMT</span>
</span>
 India's Supreme Court has given the Sahara business group more time to
refund $3bn it had raised from investors through sale of bonds that were
later found to be illegal.  ...







Не те разбирам што ти пречи? Тоа што дискутираме за најавен проект? Тоа што мислам дека ова би било одлично за Македонија доколку се реализира? Сметаш дека не треба да постои ваква тема?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 28-Jan-2013 at 14:33
Previous
 
Каде прочита јас да велам дека не треба да постои темава ?
 
Сосема спротивното се случува на темава, повеќе се дискутира за тоа од колкава корист ќе ни биде нешто што сме го виделе само на компјутерски направени слики, без никакви конкретни детали како се планира да се изгради, колкав простор се планира да зафати и како се планира да се изведе.
 
На мене не ми пречи дискусија со издржани аргументи, но тоа што ти го објави во пост #133 не беа издржани аргументи, туку општо познати факти за конкретен инвеститор, а тој конкретен инвеститор не е тема на оваа дискусија, туку неговата засега само најавена инвестиција, е тема на оваа дискусија.
 
Не ме интересира кој е (иако според оваа вест на БиБиСи од 5 декември 2012, не ќе биде лошо да се информираме повеќе околу тоа кој е овој конкретен инвеститор), не ме интересира со што се занимава надвор од Македонија, не ме интересира колкаво е неговото богатство и така натаму, ме интересира дали, како и во што конкретно сака да инвестира во Македонија, а од неговите најавени инвестиции (кои не се нешто ново, сме имале и други странски инвеститори кои дошле во Македонија и најавувале инвестиции, па си заминале без воопшто да инвестираат) засега имаме видено само една плоча и неколку компјутерски направени слики и ништо друго.
 
Изјави за медиуми и медиумска покриеност на нешто што воопшто не ни почнало да се реализира, без конкретни детали и без било каква активност на терен, е ветер во магла.


Edited by Dexter26 - 28-Jan-2013 at 14:41
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 28-Jan-2013 at 14:51
Originally posted by Dexter26



Previous  Каде прочита јас да велам дека не треба да постои темава ?  Сосема спротивното се случува на темава, повеќе се дискутира за тоа од колкава корист ќе ни биде нешто што сме го виделе само на компјутерски направени слики, без никакви конкретни детали како се планира да се изгради, колкав простор се планира да зафати и како се планира да се изведе.  На мене не ми пречи дискусија со издржани аргументи, но тоа што ти го објави во пост #133 не беа издржани аргументи, туку општо познати факти за конкретен инвеститор, а тој конкретен инвеститор не е тема на оваа дискусија, туку неговата засега само најавена инвестиција, е тема на оваа дискусија.  Не ме интересира кој е (иако според оваа вест на БиБиСи од 5 декември 2012, не ќе биде лошо да се информираме повеќе околу тоа кој е овој конкретен инвеститор), не ме интересира со што се занимава надвор од Македонија, не ме интересира колкаво е неговото богатство и така натаму, ме интересира дали, како и во што конкретно сака да инвестира во Македонија, а од неговите најавени инвестиции (кои не се нешто ново, сме имале и други странски инвеститори кои дошле во Македонија и најавувале инвестиции, па си заминале без воопшто да инвестираат) засега имаме видено само една плоча и неколку компјутерски направени слики и ништо друго.  Изјави за медиуми и медиумска покриеност на нешто што воопшто не ни почнало да се реализира, без конкретни детали и без било каква активност на терен, е ветер во магла.


Тоа што го набројав за Субрата Рој се аргументи според кои се мери дали најавениот проект е реален или не е. Едно е да даде најава за изградба анонимус без пари а друго е да даде изјава светски познат милијардер. Значи во таа насока ми беа набројувањата. од официјалните вести покрај неговите изјави (кои ќе повторам држат вода со оглед на тоа колку проекти човекот реализирал - сопственик на Ф1 тим, крикет, хокеј тимови, учествува во филмска индустрија, сопственик на хотел плаза во њу јорк, сопственик на еден од најпрестижните хотели во англија и тн.; пред два дена држел говор на харвард универзитетот...) тој го купи и Хотел Славија што не е мала работа.
и сега зошто ти го ускратуваш правото да дискутираме врз основа на тие информации што до сега ги имаме во врска со идејата? Значи пак доаѓаме до тоа дека ти не сакаш да има ваква тема (се разбира освен ако не оди во насока на одлуките на врховниот суд на индија, потеклото на парите на Субрата Рој и дали ова е дел од некаква политичка кампања).

Edited by NoName - 28-Jan-2013 at 14:52
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 28-Jan-2013 at 16:06
Всушност дечки кога веќе го коментирате Субрата Рој и неговите инвестиции во Македонија знаете ли вие дека он го купи АД Џумајлија ? Еднаш најави дека му се допаќа идејата за инвестиција во Џумајлија исто како и Турците од Суташ (така мислам дека беа) и уште еден конзорциум ,на лицитација Субрата ја понудил најголемата сума и сега кога бил тука го склучиле договорот за купопродажба со акционерите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.