build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клиничка болница Систина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Клиничка болница Систина
    Posted: 30-Mar-2010 at 01:01
Ај да го евидентираме проектов...
Систина - прв приватен клинички центар

Новата зграда на Систина се наоѓа на левиот брег на Вардар под Зајчев Рид и се протега на површина од 15.000 метри квадратни. Проектот го изработил стручен тим од Американското архитектонско биро по највисоки екостандарди. Има капацитет од 188 болнички кревети, 10 апартмани, 8 оперативни сали, 12 дијагностички лаборатории, посебни оддели за кардиологија, за хирургија, за интерна медицина, дијагностичка и интервентна радиологија, за анестезија и интензивно лекување, оддел за нуклеарна медицина и одделението за гинекологија и акушерство со асистирана репродукција


Гинеколошко-акушерската клиника Систина прерасна во прв приватен клинички центар во државава. Официјалната гала-промоција на новата зграда на Центарот се случи вчера во присуство на голем број столанственици, бизнисмени, политичари од разни политички партии меѓу кои министерот Михајло Маневски, директорот на УБК Сашо Мијалков со сопругите, поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, Љубчо и Снешка Георгиевски, градоналникот на Охрид, Александар Петревски, првиот човек на Аеродром, Ивица Коневски, Трифун Костовски и многу други познати лица од јавниот живот. Со посебна почит и сеќавање кон идејниот творец на Клиничкиот центар, покојниот Илија Камчев, црвената лента ја пресекоа Ратка Камчева, д-р Срѓан Керим и Димитрис Капос, директор на Џенерал електрик.

Новата зграда на Систина се наоѓа на левиот брег на Вардар под Зајчев Рид и се протега на површина од 15.000 метри квадратни. Проектот го изработил стручен тим од Американското архитектонско биро по највисоки екостандарди. Има капацитет од 188 болнички кревети, 10 апартмани, 8 оперативни сали, 12 дијагностички лаборатории, посебни оддели за кардиологија, за хирургија, за интерна медицина, дијагностичка и интервентна радиологија, за анестезија и интензивно лекување, оддел за нуклеарна медицина и одделението за гинекологија и акушерство со асистирана репродукција. Во Систина ќе бидат ангажирани најпознатите имиња од областата на медицината. Поседува сопствено болничко возило. Целата инвестиција е на Орка холдинг и чини 27 милиони евра.

 

На отварањето Јордан Камчев истакна дека првиот приватен клинички центар Систина ќе биде достапен за сите граѓани и дека пациентите ќе можат да се лекуваат со сини карони. Првиот привател клинички центар Систина, ќе го покрива целиот регион.
Во рамките на болницата има мала црквичка, чиј патрон е светецот Илија, а има и молитвеник за муслиманите.

http://vecer.com.mk/?ItemID=1D8D1EEAA849A041B810F3C3A71041F3

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Mar-2010 at 01:22


Во текстот е наведено дека се работи за нова зграда, но всушност ова е стар објект на Орка.

42° 0'50.43"N  21°24'13.91"E


Edited by Cloverstack - 30-Mar-2010 at 01:24
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Oct-2011 at 14:23

Аџибадем купи 50 отсто од акциите на Систина

Аџибадем, водечката здравствена групација во Југоисточна Европа, откупи 50 отсто од акциите во Клиничка болница Систина, инвестиција вредна 20 милиони евра, со која Систина станува дел од мрежата на болниците на Аџибадем.

Орка Холдинг ќе продолжи да ја раководи болницата. За главен извршен директор ќе биде назначен Јордан Камчев, а главниот финансов директор ќе биде од групацијата Аџибадем.

Партнерството на Аџибадем и Систина претставува најголема турска медицинска инвестиција надвор од границите на Турција. Со овој чекор Аџибадем и Систина го трасираа патот за заедничко освојување на Балканскиот пазар.

Систина и Аџибадем започнаа успешна приказна минатата година. Договорот за афилијација, потпишан во ноември 2010 година, значеше почеток на интензивна соработка и размена на искуства со клинички и административни компоненети.

Во рамките на афилијацијата персоналот на Систина поминаа серија обуки и развојни програми во болниците на Аџибадем, а експерти на Аџибадем одржуваа тренинзи за персоналот во Скопје. Беа разменувани и искуства за воведување најнови технологии и нивна примена во Систина. Успешните резултати од оваа соработка резултираа со нов вид пратнерство во кое Аџибадем стана акционер во Систина во октомври 2011.

Систина започна со работа во Скопје во 2001 година како специјална болница за гинекологија и акушерство, ИВФ и здравјето на жената. Во изминатите 10 година Систина се разви во најмодерната и најпрестижната приватна здравствена инститтуција во Македонија и на Балканот. Денес со ова партнерство, Систина влегува на меѓународниот здравствен пазар.

Систина, заедно со Аџибадем, во наредната година ќе го отвори најсовремениот Центар за третман на рак во кој се предвидени проширен оддел за нуклеарна медицина со ПЕТ Центар, онколошки оддел со радиотерапија и хемотерапија. Со тоа болницата станува лидер во регионот во дијагностицирањето и третманот на малигните заболувања.

Во текот на наредната година во рамките на Систина ќе се отвори и педијатриска болница, ќе се зголеми капацитетот на одделите на хирургија и кардиохирургија и ќе се инсталира најсовремена хипербарна комора за третман на аутистични деца.

Дијагностичките капацитети на Систина во лабораториите и амбулантите ќе бидат зголемени со нови дејности кои досега не постоеле.

Новиот ургнетен центар во склопот на Систина ќе биде по сите светски здравствени норми и покриен со возила за транспорт на сите типови на пациенти како и со медицински авион за префрлање на пациенти со специфични состојби во некоја од болниците на групацијата Аџибадем. Со тоа на пациентите од Македонија ќе им се овозможи пристап до сите најсофистицирани медицински услуги достапни во светот.

Се очекува во рок од една година Систина да биде акредитирана од Јоинт Цомиссион Интернатионал, водечката светска институција за акредитирање на болници според највисоки стнадарди.

Аџибадем Систина како успешна приказна од Македонија ќе биде модел и инспирација на новата компанија за отварање на исти болници во регионот.

Партнерството Систина Аџибадем е од исклучителна важност за билатералните односи и историските врски помеѓу Македонија и Турција.

Додека Систина слави 10 годишнина, а Аџибадем го обележува својот 20ти јубилеј, заедно преку моделот на интергрирани услуги остануваат успешна приказна во здравствениот сектор и продолжуваат со зголемување на глобалното присуство и меѓународните инвестиции.

http://www.time.mk/read/aef6797cbb/c58453a083/index.html
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Feb-2012 at 00:57
Систина А

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Feb-2012 at 14:05


Edited by Cloverstack - 24-Nov-2012 at 05:50
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Jan-2014 at 16:28


„Систина фармација“ ќе гради болница веднаш до Градската општа болница „8-ми Септември“

„Систина фармација“ ја купи парцелата од 11.207 метри квадратни во кругот на Градската болница „8-ми Септември“

Парцелата државно неизградено земјиште беше продадена по пат на јавно надавање на трети јануари годинава, а на него ќе се гради приватна болница.

Од Општина Карпош, информираат дека на јавното наддавање учествувале три заинтересирани компании. Една приватна фирма, велат од општината, „Европската очна болница“, а најповолен понудувач била „Систина фармација“. Фирмата ќе го купи замјиштето за 3.060 денари за метар квадратен, а ќе исплати вкупно557.616 евра.
Маркицата за градење, освен за здравствени дејности, дозволува компатибилни класи за намена на хотелски комплекс, мали комерцијални и деловни дејности и за спорт и рекреација.

Истата оваа парцела пред неколку години сакаше да ја купи познатиот македонски кардиохирург Жан Митрев ,но одлучи да се всели во комплексот клиники во непосредна близина.

 http://lokalno.mk/sistina-farmacija-kje-gradi-bolnica-vednash-gradskata-opshta-bolnica-8-mi-septemvri/
Edited by axel - 08-Jan-2014 at 16:29
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Jan-2014 at 18:25
Еве една фотографија од 2013 година на веќе постоечката болницаDr. Pinczés Sándor
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Jan-2014 at 19:47
Ха, ха, се знаеше кој ќе го добие земјиштето во Карпош, баш онака чисто и транспарентно. Само се чекаше и официјално општината тоа да го соопшти.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Jan-2014 at 20:54
и другите две фирми највероватно се или негови или им е кажано да учествуваат на тендерот за да се задоволат законските прописи.сум зборувал со луѓе на кои им е речено-`ај излези на тендер колку за бројка,јас ќе ти возвратам кога тебе ќе ти притреба конкуренција
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Jan-2014 at 21:47
Инаку оваа болница спроти ПСС не е сеуште завршена ,барем партерно уредување и пристапните патеки сеуште се уредуваат, за внатре не би знаел да кажам.

А чудна работа 4 болници една до друга налепени.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-May-2014 at 17:01
На Клиничкиот центар Систина и понатаму се работи. Однадвор во моментов се средува фасадата на постариот и поголем објект, така што многу брзо веројатно дека ќе се сечи лента на приватната болница.
Фотографии од проектот:


Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-May-2014 at 21:17
Дел од зградата на Орка Холдинг се реновира (односно цела вертикала од страната на Систина) и колку што знам ја има земено Систина за да биде дел од болницата (инаку на првиот кат во еден дел каде што се прави тој мостот е веќе систина сместена). Исто на предниот дел каде што е Мазда се гради цела нова вертикала но не се гледа бидејќи има објект пред нејзе, кој поминува од таму нека слика од друг агол и ќе се види за што зборувам.
Друго , Систина има земено објект во Охрид (мислам дека на Опел продажниот салон што бил) и го реновира моментално, ќе прават некаков дерматолошки центар ако не се лажам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Dec-2014 at 16:19
DSC06573 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Feb-2015 at 16:57
DSC07221 by george k. 1981, on Flickr

DSC07223 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.