build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов Клинички центар кај Бардовци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Nov-2018 at 22:40
Бардовци според мене е најдобра локација, подеднакво пристапна од било каде и со најдобар потенцијал за развој на сообраќајната инфраструктура на Скопје како и потенцијал за изградба на нова станбена населба.
Штета ако се смести на некој крај од градот...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 01-Dec-2018 at 19:50
Предлог локација за изградба на новиот Универзитетски Клинички Кампус (има видео на линкот).

Мене ми изгледа преамбициозно. На рендер изгледа убаво, но што ќе добиеме во реалноста е сосем друго прашање.

https://www.facebook.com/AleksandarNaumoskizaGorce/videos/307481263310678/UzpfSTEwMDAwMDQ4NzQ1Mjk1NzoyODgyNDE5NjgxNzg0MjUy/
За сè има вторпат
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Dec-2018 at 21:33
Следниот пат Агим Красниќи од Кондово нема да се двоуми многу, многу. Ќе има гулаб на дланка да го пука,
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Dec-2018 at 21:35
Најдобра локација за новиот клинички, кој можда ќе се изгради 2055 година е клучката кај Хиподром.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Dec-2018 at 09:27
Originally posted by Џоле

Предлог локација за изградба на новиот Универзитетски Клинички Кампус (има видео на линкот).

Мене ми изгледа преамбициозно. На рендер изгледа убаво, но што ќе добиеме во реалноста е сосем друго прашање.

https://www.facebook.com/AleksandarNaumoskizaGorce/videos/307481263310678/UzpfSTEwMDAwMDQ4NzQ1Mjk1NzoyODgyNDE5NjgxNzg0MjUy/


Фино изгледа но според мене локацијата е утка. Инаку имам неофицијално инфо дека најверојатно ќе биде таа локација. Хиподром исто така не се сложувам а првенствената во Бардовци мислам дека е нај ок затоа што е средишно за било кого од каде и да доаѓа.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 807
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Dec-2018 at 09:49
Идејното решение изгледа убаво, но кога ќе направат проект и ќе увидат дека вредноста на вакво нешто е милијарда евра ќе ја почнат одново процедурата (како и многупати досега) Crazy
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Dec-2018 at 12:12
Не заборавајте дека освен пристапен пат (обиколница), до новата локација за Универзитетски клинички центар МОРА да задоволува барем уште два други услови. Прво, мора да има локален пат по кој ќе се движат автобусите од јавниот градски превоз на Скопје, бидејќи во моментов автобусите на ЈСП по закон не смеат да се движат на автопат, што значи не и на скопската обиколница. Како второ, мора да биде локацијата во близина на пруга од скопскиот железнички чвор, за во иднина овој здравствен комплекс да се поврзе со градско-приградска железница.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 854
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Dec-2018 at 19:12
Без гајле дечки, локацијава ќе ја бараме уште некои 2-3 години, па после ќе правиме идеен проект, па ќе сфатиме дека многу кошта тоа, па ќе бараме нешто друго, па ќе ставиме камен-темелник, па ќе се смени власта, па ќе го откажеме претходново, па пак ќе бараме локација, па пак ќе правиме проект, и така. Да се случува нешто
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Dec-2018 at 09:24
По она јас што го имам како инфо многу брзо ќе се започне.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 605
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Dec-2018 at 19:15
Јас викам да му платиме на косово 300 милиони за во иднина што и да градат да ни дозволат пристап до услугите по косовски цени, така барем некакви изгледи има дека некогаш ќе имаме пристап до болница.

За проект од милјарда евра главен услов е земјиштето да било државно оти мн скапо ќе ги фатело... а бе домаќинлук невиден, алал да им е! Само напред!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.095 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.