build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Помали спортски сали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Sep-2008 at 16:54
Originally posted by dacito

Доказите

Се работи за аргументи, те молам не ги викај докази, не сме у полиција ниту на суд.

но бидејќи не ми верувате и се што ќе кажам е шпекулација и кафански муабет

У секоја заебанција пола вистина. Дацито единствено што бараме е муабетите да се базираат на вискински ствари, а не на чул недочул. Браво за листата со салите, ете како се обезбедува аргументи! Thumbs%20Up


Edited by lslcrew - 28-Sep-2008 at 16:54
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 28-Sep-2008 at 16:56
Доколку некој знае некои факти, нормално дека е пожелно да ги каже, па макар и да ги извади од сопствената меморија  Thumbs%20Up Big%20smile

Но вака документирано секако дека е 100 пати подобро Applause
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Sep-2008 at 17:03
@dacito

Thumbs%20Up
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Sep-2008 at 17:35
@lscrew, @cloverstack, @pbanks

нема проблем.. благодарам...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Sep-2008 at 17:40
ова е ваљда прототип за саливе, клипов го ископав од сајтот на Агенцијата за спорт и младиТаму се споменува и за некакви 50 фудбалски игралишта??? Јас знам за тениските кои ги најавија ама фудбалскиве изгледа ми промакнале.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Sep-2008 at 17:43
Ја сабајле се мучев со клипов да го ископам. Џуро како го извади! Ја неможев нешто со флешот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Sep-2008 at 17:49
Originally posted by lslcrew

Ја сабајле се мучев со клипов да го ископам. Џуро како го извади! Ја неможев нешто со флешот.


Download Helper add-on za FF
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Sep-2008 at 17:55
Да, она што досега го има најавено владата е следново:

- 35 спортски сали
- 50 фудбалски игралишта
- 100 тениски терени
- 8 олимписки базени
- 1 вештачка карпа за планинарење

На кирилица пред некое време имаше интервју со директорот на агенцијата за млади, арно ама таму не им функционира пребарувањето, па еве го интервјуто на друга страна, официјалната web страна на владеачката партија:
ИНТЕРВЈУ НА ДИРЕКТОРОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ И СПОРТ ДРАГАН ЃУРЧЕВСКИ ЗА КИРИЛИЦА

Инаку во интервјуто се вели сведново: „Досега се отворени 8 сали“. Јас во претходниот пост избројав седум, а онаа што не сум знаел дека е отворена е онаа во Пехчево

Овие проекти во врска со спортот посебно ми прават кеиф, вака како голем спортски фан. Затоа само ќе кажам, ако успеат сите овие проекти, тогаш BowBowBow


Edited by dacito - 28-Sep-2008 at 18:11
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Sep-2008 at 18:43
Vaka sea jas vidov deka vo Karposh se izgradi eden proekt napraven od Mladi i Sport dali toa beshe Sala ne znam ali sigurno lugeto sto zhiveat natamu bi znaele poveke. Isto taka mislam deka vo Butel salata e definitivno pocnata samo ne sum siguren dali ja zavrsija kaj i da e koga togash ke objavat.

Za Sveti Nikole znam deka tie nemaa nikoj pat sala, igraa Kosharka,Rakomet,Odbojka vo Stip koga bea domakini znam deka sum bil na nekolku utakmici natamu. Dali ovie sali sto gi gradat gi ispolnuvaat Evropskite standardi za upotreba?? Ne mislam deka treba da se gradi edna Belgradska Arena i da se mali salite barem da imaat dobri uslovi za sportistite da imaat dobri soblekuvalni i taka natamu i dali znae nekoj kolku ke sobiraat ovie sali?? Kako sto go vidov klipot imashe samo edna tribina taka da ne mi lichat mnogu golemi ali sepak da sobiraat po barem 500 dushi dobro bi bilo.

A Dacito, za 35 sali da ne pravime muabet ako napravat tolku tie ke bidat shampioni i so 8 pa super se ova se dobri vesti.

Dali ke gradat Sala vo Michurin?? Znam koga VMRO izgubi na izborite vo 2002 godina se izgradija temeli kaj Jug igralishteto i posle drugata vlada nisto ne napravi tamu. Posle toa nishto ne slushnav posto tamu porano balon imashe i sea nemaat nishto.
Back to Top
Mr.BobbY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.BobbY Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Oct-2008 at 00:45

Таму се споменува и за некакви 50 фудбалски игралишта??? Јас знам за тениските кои ги најавија ама фудбалскиве изгледа ми промакнале

Фудбалските игралишта се градат од поодамна,има едно во с.Секирник(према БГ граница) и е речиси завршено,кога ќе можам ќе го штракнам да погледнете за што станува збор

Поздрав

Cheers

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 08-Oct-2008 at 00:55
Ај да прашам едно глупо прашање, фудбалските терени се за мал или обичен фудбал???
Односно дали ќе бидат за професионалните фудбалски клубови или чисто за рекреативци???
Back to Top
Mr.BobbY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.BobbY Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Oct-2008 at 01:01
Originally posted by vardar

Ај да прашам едно глупо прашање, фудбалските терени се за мал или обичен фудбал???
Односно дали ќе бидат за професионалните фудбалски клубови или чисто за рекреативци???

За обичен се,за клубови од европската елита како ФК Пчела,ФК КуклаBig%20smileПа селски игралишта си видел како изгледаат нели?Само по нашминканиBig%20smile

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Oct-2008 at 01:09
 
RollinRollinRollin
 
Se nadevam deka ke bidat i poramni od selskite
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Oct-2008 at 19:48
во битола се гради такво игралиште во близина на стадионот на пелистер и меѓу спортската сала младост, и таму планират да се гради и базен терени за тенис и нормално теренот за фудбал веќе се гради... како ќе ги сместат во тој простор сите тие незнам, ама теренот веќе подолго се гради и има и систем за дренажа и наводнување (подземен) а ќе има и мали рефлекторчиња трибина за околу 500-1000 луѓе и соблекувални... штета не планирам да одам битола уште 3-4 месеци иначе ќе сликав, има табла пиши на неа проект на влада на РМ за изградба на 35 фудбалски терени, и има сличе како ќе изгледа... добро се, то со цевките под теренот најмногу ме зачуди, дури ни градски го нема то

ете го линкот од сајтот на битола: http://bitola.gordsys.net/?IzgradbaKumurnoIgraliste


Edited by гитардемон - 08-Oct-2008 at 20:02
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 31-Oct-2008 at 16:27
Како и пред секои избори, така и пред претстојниве, салата која што ја имам дискутирано поназад и која е во повеќе месечен застој денеска пончува да се работи. Bash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Nov-2008 at 01:39
Еве како тоа треба да изгледа некогаш.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Dec-2008 at 22:19
Промоција на спортските сали „Архиепископ Доситеј“ и „Независна Македонија“

Општината во првите три месеци од 2009-та година ќе добие две нови спортски сали. Салите се дел од проектот на Владата на Република Македонија,  во организација и реализација на Агенцијата за млади и спорт. Салата, лоцирана во дворот на ОУ „Круме Кепески“ ќе се вика „Архиепископ Доситеј“ и според Агенцијата за млади и спорт предвидено е да се отвори во јануари . Втората сала,  „ Независна Македонија“ во дворот на ОУ „Невена Георгиева Дуња“  се очекува  свечено да биде пуштена во  употреба во текот на фавруари – март 2009.  Двете сали, за кои ќе се грижи и стопанисува локалната власт, бездруго ќе бидат од голема важност за развивање на училишниот, масовниот , рекреативниот и професионалниот спорт во Општината.
www.kiselavoda.gov.mkEdited by lslcrew - 01-Dec-2008 at 22:21
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 01-Dec-2008 at 23:06

Овие салите се толку прости за изградба, ме чуди шо толку се маткат. Инаку, мора да забележам, и ќе речите пак вие битолчани само се жалите, во Битола само една сала? Па една единствена има играат и ракометот и кошарката ни парно има, ни столчиња а паркет прастар (имало случаи да се крене до 80-тина cm, баш како бранови на море). Кошаркарите не можат да топкаат, таму не можиш да скокниш на тој паркет. Исто има во ОСУ ЈБТито добра сала, играа едно време РК Пелагонија таму, ама школска сала. Друга нема. И не е само за ова, за ред други работи, Битола никогаш не е на листите. Она со опремата за болниците, Битола не беше ни спомната. Патишта-Битола? Не дека јас сум битолчанец, ама логично е еден од најголемите региони во државата, трет или четврт (по SK TE и KU) да има повеќе државни инвестиции. Фала богу ни дадоа еден терен за фудбал и таму ќе има базен и тениско игралиште, сè начичкано. Инаку сум некако неверојатно многу про-градоначалникот, ама сдсм-овци од BT 'се залагаат активно' владата да финансира: изградба на нова трибина на стадинот битола (пошто рефлекторите веќе се обезбедени), нова спортска сала (голема), целосна обнова на јавниот превоз и гасификација на градот (и уште нешто вака привлечно шо ги мачи луѓето години наназад). малку личи на копија од то шо треба да го добие скопје али нема везе. И извинете шо си кажав тука, ама има врска многу ова со то шо Битола не добива ништо

Edited by гитардемон - 01-Dec-2008 at 23:07
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Dec-2008 at 23:24
Гитардемон жал ми е што мислиш така дека само Битола директно е обесправена. Сепак не би сакал да го правиме овој муабет тука. Што се однесува до сдсм, лесно е да се лае од опозиција, а од друга страна пребројување на секое метро асфалт и не треба да толку ситничарење. Политичарите на страна, не гледаме разлика во ниедна партија кога е во прашање локалната власт. Да ја баталиме политкиката на ситни души. Точно е дека Скопје е фаворизирано, но те молам тука да не го правиме овој муабет во интерес на концизноста на нишкава.

Може во урбани прашања да отвориш нишка за "рамномерен регионален развој". Ако сакаш уште сега отвори нишка. Стварно би сакал овој доста голем проблем кој ја пустоши Македонија, а поготово најмалите места, реално да го разглобиме и да размислиме со ладни глави. Значи гитардемон да не ме сватиш погрешко, забелешката ти е на место, отвори ја темата ќе разговараме.

Исто така да напоменам дека нема да се толерира локалпатриотизам и коментари од типот "Битола нема аеродром" и "Скопје има земјотрес" . Може да разговараме отворено но да не биде тоа.....знаете што мислам.

Edited by lslcrew - 01-Dec-2008 at 23:28
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Dec-2008 at 17:11
Еве од кај мене од маало салата. За днеколку дена се склопи цел скелет, а пред тоа само штрчеа неколку шипки. По се изгледа непинашиот рок за изградба е март 2009, како и доста други објекти низ државава.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.