build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Помали спортски сали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Dec-2008 at 17:25
moze i pred mart za da lepat plakati,propagandni mtrijali na nea.da se znae vo civo vreme se naprailaBig%20smileBig%20smileBig%20smile go zazemaa cel skolski dvor,da nemaat decata kaj da si igraat,na ova mesto i onaka samo tie igralista beaLOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Dec-2008 at 17:28
Абе добро би било ова школо да се замени со цврста градба на два три ката. Вака барака може да се сруши со една клоца или па ако се запали ќе изгори како фитиљ. Башка и таа страта сала ич не ја бива. Ќе се здипли кај и да е.

Б.Ѓ.Т Треба некој ден да ја потпалиме со бензин, како што направија со Коменски. Да видиш после како се гради ново школоза неколку месеци!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Dec-2008 at 17:40
abe drugo e komenski,ostaj taa rabota,dunja nema da ja napraat,moze samo na kiril da staat uste eden sprat i tamo da gi prefrlat.Big%20smileLOL
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Dec-2008 at 17:42
oni ako skrsish prozor ne go menjaat a ne pa celo shkolo da go izgradat.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Jan-2009 at 14:01
Денеска е отворена и салата во Ѓорче (Ново село)!


Edited by lslcrew - 05-Jan-2009 at 15:05
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Jan-2009 at 17:12
На изглед не ми се допаѓа, но битно да си ја врши функцијата  Cheers 

Знаеме ли точна локација?
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 05-Jan-2009 at 19:54
ne da ne e ubavo od nadvor,a cim grujo go dal prviot kosh ke ni trgne godinava na pobediBig%20smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 05-Jan-2009 at 20:54
Саливе се ужасно грди однадвор, ама ми се чини дека конструкцијата е најефтината можна, затоа и вака изгледаат (што не значи дека ќе се распадне, туку е најпростата варијанта одбрана). Сепак за основни училишта е океј, и онака не треба нешто повеќе.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Jan-2009 at 02:35
Ни на мене не ми се баш допаѓа, како магацин да е, ама добро е за околината. И незнам дали му дале ‘добро‘ име, незнам кој бил Христо Батанџиев но интернетот покажува дека имал нешто со ВМРО. Барем да ја крстеле салата по некој спортист..?

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Jan-2009 at 02:42
Originally posted by гитардемон

Саливе се ужасно грди однадвор, ама ми се чини дека конструкцијата е најефтината можна, затоа и вака изгледаат

Па не ми боде толку очи конструкцијата, особено ако е оправдано во однос на трошоците. Повеќе ми смета шминката... Можеле многу повкусно тоа да го изведат, а сепак без да го напуштат патриотскиот момент. Вака мислам дека ефектот е дури и обратен во некоја мерка.


Edited by Cloverstack - 06-Jan-2009 at 02:44
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 19-Feb-2009 at 13:55
Салата “Македонски херои“ посветена на граѓаните

Денеска беа осветени темелите на универзитетската спортска сала “Македонски херои“, прва од ваков тип во поновата историја на државава. Лоцирана до Факултетот за физичка култура, салата ќе биде наменета и за активностите на студентите, а простирајќи се на површина од 1.200 метри квадратни ќе има капацитет за публика од 500 седишта.

Салата е дел од заедничкиот проект на Владата и Агенцијата за млади и спорт за изградба на 35 спортски сали и 50 фудбалски игралишта.

Премиерот Никола Груевски на свеченоста истакна дека желбата за спорт на овој факултет константно била на високо ниво, но дека условите за тоа биле далеку под тоа ниво, посочувајќи дека идејата на овој проект е да се смени актуелната состојба.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Драган Ѓурчевски, исто така напомена дека изградбата на оваа сала е од посебно значење, затоа што условите во досегашната сала се помалку од скромни  и неа ја делат средношколците и студентите.

“Салата `Македонски херои` е посветена на сите граѓани на Република Македонија кои дадоа свој придонес во промовирање и зачувување на македонскиот нацинален идентитет и интегритет“, додаде Ѓурчевски.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=50239&kategorija=1
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 19-Feb-2009 at 18:29
прва од ваков тип во поновата историја на државава = ?

Навистина или салата е архитектонско чудо, или новинарот е идиотско чудо.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Feb-2009 at 20:01
Спортска сала "Независна Македонија" во Кисела Вода...

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Feb-2009 at 20:14
добро бе колку време им треба да направат еден хангар, барака? нити е нешто тешко за изградба нити бара пари Bash
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Feb-2009 at 23:19


Brvenica 4km odaleceno od tetovo mestoto kade sto jas ziveam
Jas i moite drugari go snimivme ova pa samo nadvoresniot del od salata se gleda.
Salata gotova e veke 4 meseci a uste ne e otvorena


Edited by Cloverstack - 22-Feb-2009 at 23:28
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Feb-2009 at 23:38

Скршеното стакло... Ohno

Колку време после отварањето е снимено ова?


Edited by Cloverstack - 22-Feb-2009 at 23:38
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 23-Feb-2009 at 19:57
pa priblizno 2 meseci
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Feb-2009 at 16:48

Виси тендерот за изградба на 145. спортски сали


Коментари (23)   
26.02.2009 19:29
 

 

Компаниите што учествуваа на тенедерот, обвинуваат дека е избрана најскапата понуда, повисока за 5,5 милиони евра.

Постапката е проблематизирана, жалбите за неправилности се доставени. Комисијата од Министерството за образование ја избрала понудата на „Гранит“ како најповолна.

Според документите до кои дојде А1, понудата на „Гранит“ е тешка 58,2 милиони евра. „Конструктор инженеринг“ од Сплит има понуда од 57,3., грчката „Демо техники“ 55,7, а понудата на хрватска „Ингра“ во чии раце е домашната компанија „Маврово“ изнесува 52,8 милиони евра.

Според правилата на тендерот, 80 поени носи цената, а останатите бодови зависат од гарантниот рок, обрт на капитал, број на изградени објекти. Извори од хрватска „Ингра“, за А1, тврдат дека комисијата не им ги признала инвестициите, како што е хрватската арена, додека другите учесници на тендерот добиле поени за се уште нереализирани инвестиции. За случувањата е известен и хрватскиот амбасадор.

Проблемите со тендерските постапки стануваат се почести. За кратко време пропаднаа повеќе тендери, кои вредеа и по неколку стотици милиони евра.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105006
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 18-Mar-2009 at 17:20
13:11 МОН и АД „Гранит“ потпишаа договор за изградба на 145 фискултурни сали
  • Скопје, 18 март (МИА) - Министерот за образование и наука Перо Стојановски и генералниот директор на АД „Гранит“ Страшо Милковски потпишаа договор за изградба на 145 фискултурни сали ...bulletПОВЕЌЕ
Деновиве беше готова и салата во Маџари, а еве од денеска од миафото се потрудиле за сликнат и рендерот...


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Mar-2009 at 01:02
„Гранит“ ќе гради 145 сали

Министерството за образование и наука и ГД „Гранит“ АД Скопје вчера потпишаа договор за изградба на 145 фискултурни сали. Проектот предвидува изградба и опремување на 109 фискултурни сали во основните и 36 во средните училишта на територијата на цела држава. Средствата за изградба ќе бидат обезбедени од буџетот, и тоа во износ од 46 милиони евра, а 12,5 милиони евра се од Европската банка за обнова и развој. Изградбата на салите треба да заврши за три години.

Целта на проектот, како што соопшти Министерството за образование, е да се зголеми интересот за спорт кај младите луѓе и да се овозможат услови за разни спортски активности.

Фискултурните сали ќе бидат типски во два модела. Во училиштата до 600 ученици објектите ќе бидат со површина од 650 квадратни метри, додека во поголемите училишта со над 600 ученици, салите ќе имаат 1.300 квадрати. Во првата фаза ќе почне изградбата на 12 фискултурни сали, а два месеца подоцна треба да стартува реализацијата на 20 други.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=CD99B536D967AA4683458D16D06762AE
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.