build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Помали спортски сали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 19-Mar-2009 at 16:19
Денеска зопчнува изградба на салата во Струга....

МИА ФОТО
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 19-Mar-2009 at 16:47
Оваа ќе биде од 145-те или од 35-те? Бидејќи ми изгледа малку поразлична, но сепак повторно како хангар, само со еден издаток овој пат. Како и да е, одлично што се градат сали, за тоа вечно пати државава. Ај да видиме дали ќе се направи нешто во Битола, каде единствената сала каде што играат и РК и КК Пелистер се распаѓа, а друга сала нема. Сигурно и другите градови имаат слични па и поголеми проблеми, но јас сум оттаму, и за таму знам, па затоа се жалам, да не ме сфатите грешно
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 25-Mar-2009 at 07:58
 
Потпишан договорот за изградба на спортските сали
20.03.2009
 

Во текот на вчерашниот ден  во Министерството за образование и наука се потпиша договорот  меѓу ова  министерство и фирмата „Гранит“  која ќе биде изведувач на спортските сали во основните и средните општински училишта во Македонија. Оваа година треба да бидат изградени триесет и две од вкупно 145 спортски сали  кои комплетно треба да бидат изградени  во наредните три години. Вкупната вредност на проектот е 58 500 000 евра од кои 46 милиони се од Владата а  12,5 милиони евра од Банката за развој на Советот на Европа. Спортските сали ќе се градат од два типа ( мали и големи ) во зависност од бројот на учениците и просторот каде ќе се градат.

 
Во Прилеп ќе се градат во ОУ Добре Јованоски  ОУ Кочо Рацин  Кире Гаврилоски-Јане и во Блаже Конески. Од средните училишта со спортска сала ќе се здобијат училиштата Ристе Ристески Ричко  Ѓорче Петров и Кузман Јосифовски Питу. Советникот за образование на Локалната самоуправа, Марјан  Матракоски истакна дека ќе се започне со изградба на салите  во ОУ Добре Јованоски и СОУ Ѓорче Петров , а во наредните две години комплетно треба да се изградат сите седум. Салите  ќе бидат со габарит од  45x30метри со трибина од едната страна ,само во средното Кузман Јосифоски - Питу ќе се гради  спортска сала од мал тип бидејќи нема доволно простор.
 
 
 
 
 
 
 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 25-Mar-2009 at 08:01

За поздравување што ќе се градат пошто постоечките се катастрофа, само ептен се едноставни ... хангар ... барем да личеа ко осумте базени што ги најавуваат.



Edited by vardar - 25-Mar-2009 at 08:01
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 16-Apr-2009 at 10:31
Еве една од источна страна, Спортската сала е пуштена во употреба на 23.05.2007 година. Има капацитет од 1200 седишта. Има 4 соблекувални со тушеви, подно и фен греење, вентилација.

Спортска сала Виница





Спортски објекти во Виница
[http://www.opstinavinica.gov.mk/files/190/sportski_kompleks_vinica.pdf]
 

Edited by Makedonij - 16-Apr-2009 at 10:32
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 16-Apr-2009 at 12:03
Ова е од владините сали? (тие стандардизираните?) Не ми изгледа како таква. Многу ми се допадна, особено одвнатре, а и цел комплекс е прва класа, само стадионот сака малку работа. Гледам дека сликата е од imageshack, кажи ми дали можи да ја украдам за Википедија, т.е. дали си ја сликал ти, или е од општинскиот сајт? (бидејќи ја видов во позадина на pdf документот, само со полош квалитет) И да не знаеш како се вика салата?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 16-Apr-2009 at 21:48
Originally posted by гитардемон

Ова е од владините сали? (тие стандардизираните?) Не ми изгледа како таква. Многу ми се допадна, особено одвнатре, а и цел комплекс е прва класа, само стадионот сака малку работа. Гледам дека сликата е од imageshack, кажи ми дали можи да ја украдам за Википедија, т.е. дали си ја сликал ти, или е од општинскиот сајт? (бидејќи ја видов во позадина на pdf документот, само со полош квалитет) И да не знаеш како се вика салата?


Nee e moja, no imam nekolku lični koji ke gi vmetnam sam vo Eng, Mak i Slo wiki,inaku slikata e od stranata na opština Vinica,taka da ke imaš problem so nea na wiki.Ohno

Meslam deka imeto e samo Sportska sala Vinica,sega za sega,no ke se pozanimam!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 16-Apr-2009 at 21:59
Originally posted by Makedonij

inaku slikata e od stranata na opština Vinica,taka da ke imaš problem so nea na wiki.Ohno
Зошто, зарем тоа не е јавен домен?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 16-Apr-2009 at 22:14
Сликите од владата не се јавен домен, тие се сопственост на државата (или општината), освен ако ги ослободиле во јавниот домен (т.е. ако не е стриктно назначено).

Би сакал да напишам статија за оваа сала, само тешко дека има податоци и информации за неа било каде (капацитет, година на изградба и слично). Ако имаш податоци би било добро да ги споделиш со нас. А како ќе ги ставиш на Википедија, нема статија за овие (ако ти треба помош да креираш нова, кажи ми).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 17-Apr-2009 at 10:21
Stranata e copy right, a eve ti naslov-adresa,so nekoja informacia.ako gi trgneš,stavi edna pod Vinica.

http://www.opstinavinica.gov.mk/mak/index.asp?id=190


Edited by Makedonij - 17-Apr-2009 at 10:22
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 17-Apr-2009 at 21:38

Економското училиште ќе добие фискултурна сала
Четврток, 16 Април 2009 18:19

NATASA%20sportska%20sala%20sl%20001

Денеска во средното економско училиште „Јане Сандански" се постави камен темелник на една од десетте фискултурни сали кои треба да се изградат во општина Битола. Министерството за образование и наука најавува дека вакви сали треба да добијат три средни и седум основни училишта.

NATASA%20sportska%20sala%20sl%20002

-Ова е проект на Владата на РМ. Вкупната инвестиција изнесува 56 милиони евра. Динамиката на реализација е позната, една сала отприлика се гради од 3,5 до 4 месеци. Денешното ставање на камен темелник означува почеток на изградба на фискултурна сала која нашите ученици од оваа гимназија ќе можат на почетокот на идната учебна година да ја користат и не само учениците, таа ќе биде во функција на сите спортски активности и спортски клубови на територија на општина Битола - вели министерот Перо Стојановски.

NATASA%20sportska%20sala%20sl%20004

Економското училиште долги години имаше потреба од ваква сала. Според градоначалникот Владимир Талески, овој проект е уште еден доказ за блиската соработка меѓу централната и локалната власт.

NATASA%20sportska%20sala%20sl%20003

-Се надевам дека во иднина со ваквата соработка ќе имаме можност да направиме уште поубави проекти на задоволство на нашите гераѓани. Двата концепти се совпаѓаат ние сакаме здрави луѓе кои ќе го негуваат натпреварувачкиот дух, граѓани кои утре другиден тие ќе ја водат општината и државата во иднината - вели Талески.

NATASA%20sportska%20sala%20sl%20005

Проектот 145 фискултурни сали треба целосно да заврши во наредните три години.




http://tera.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=6532:2009-04-16-16-21-00&catid=48:2008-10-22-13-36-33&Itemid=106

Ова училиште имаше сала во подрумот висока 2 метра и 20 сантиметри. Замислете сега вие!


Edited by гитардемон - 17-Apr-2009 at 21:41
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 11-May-2009 at 14:06

35 сали плус една бандера
























Штом стигнавме од он.нет да постираме слики...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 11-May-2009 at 15:29
Ова е салата Хритијан Тодоровски Карпош во дворот на истоименото училиште во населбата Карпош 2 до центрот за странски јазици.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 11-May-2009 at 18:10

Се привршува новата спортска сала во Бутел

Општина Бутел деновиве забрзано ги довршува инфраструктурните потреби на спортската сала што Агенцијата за млади и спорт ја гради во непосредна близина на Основното училиште „Живко Брајковски“. Општината има обврска салата да ја приклучи на водовод и канализација, да обезбеди енергетска согласност, да изгради пристапен пат и партерно и хортикултурно да го уреди просторот околу новиот објект.Деновиве привршува внатрешното уредување, односно монтажата на столчињата на трибината.



http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=34252E0D79075E40A7C95B7B3B003BF6
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 21-Jun-2009 at 15:38

ПОЧНАТА ИЗГРАДБА НА НОВА СПОРТСКА САЛА ВО РЕСЕН

Министерот за образование и наука Перо Стојановски денеска во Ресен во рамки на проектот на Владата за изградба на 145 сали постави камен темелник за изградба на нова спортска сала во гимназијата „Цар Самоил“.

- Со градењето на салите го надоградуваме спортскиот дух, бидејќи само со здрава младина можеме да имаме добра иднина. Салата ќе ги има сите потребни стандарди не само за рекреација, одржување на часови по физичко воспитување, туку и во целост ќе биде адаптирана за сите спортови кои се одвиваат во спортските сали, рече Стојановски.

Тој посочи дека салата ќе биде наменета не само за учениците, туку и за сите кои се занимаваат со спорт.

Салата, информира Стојановски, ќе биде со димензии 40 со 20 метри, а работите ќе ги изведува градежната опреатива на „Гранит“ од Битола. Свеченото предавање во употреба, предвидено е да биде во ноември годинава.

Ова е прва од трите предвидени сали што ќе се градат во општина Ресен. Останатите две предвидени се за идната година во основните училишта „Гоце Делчев“ и „Мите Богоевски“.


http://sitel.com.mk/?ItemID=802DBFB8C847514886F1F505E9EDA1AA
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 21-Jun-2009 at 15:42
@лсл на салата кај тебе и ставаат прозорци. Можеш да штракнеш деновиве кога ќе си во пролаз
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 21-Jun-2009 at 15:56
Ај баш ќе штракнам, ама цело е од околу дрва па немам добар поглед. Инаку ги изградија бочните ѕидови све со цигли, па после на некои места ги креа циглите и отворија дупки за мали вентилациони прозорчиња. А ианку големите прозори воопшто не се ни почнати да се поставуваат. ППошто се вика салата 8-ми септеври, очекувам на истоимената дата да биде готова.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 24-Jun-2009 at 10:43
Салата "8-ми септември" во Кисела Вода.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 24-Jun-2009 at 11:49
 
Убави дрва лсл  PokeBig%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 24-Jun-2009 at 12:14
LOL
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.617 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.