build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Омилени проекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Омилени проекти
    Posted: 01-Sep-2011 at 09:06
Еден он моите омилени

Oriente Station Lisboa


http://aedesign.files.wordpress.com/2010/08/oriente2.jpg





Edited by shyes - 01-Sep-2011 at 09:29
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Aug-2009 at 14:10
не ми е баш омилен, ама ми се допаѓа, музејот на Порше во Штутгарт, нешто што мислам дека би се вклопило и во околината на МОБ Smile










внатре







Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Aug-2009 at 13:48
Пешачки мост "Erzbahnschwinge" во Бохум, Германија.
Висечка конструкција со 2 накосени пилона кои потпираат мостовска конструкција во форма на буквата S.
Употребени материјали
кабли челични жици
пилони челични цевки
Dimensions
  вкупна должина
130.00 m
кабли дијаметар на кабел
80 mm
горен строј
широчина на конструкцијата
3.00 m
пилон височина на пилон
32.00 m











Проектант: Schlaich Bergermann und Partner sbp gmbh, Stuttgart, Germany





Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Aug-2009 at 20:32


Les Bains des Docks, Lyon, France - Jean Nouvel
Kај нас такозвани „базен“, само потврда дека односот кон овој дел од живеењето некој го сфаќа многу озбилно, т.е како што треба, па додека немаме асален базен, да се чудиме што се прави надвор...прави агли, бела боја и вода...

http://www.dezeen.com/2009/01/13/les-bains-des-docks-by-jean-nouvel/




Edited by Dave Gahan - 20-Aug-2009 at 20:32
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Jul-2009 at 20:10
eve uste nekolku od Medienhafen (pristanisteto vo Dizeldorf), t.n. Königskinder:















Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Jul-2009 at 19:58
novi moderni stanbeni objekti vo Dizeldorf...vakvi vo skopje bi bile hit Smile





















Edited by kire85 - 13-Jul-2009 at 20:00
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jun-2009 at 09:30
Originally posted by pbanks


@Dave Gahan, веројатно си сакал да кажеш конзоли од 12м а не 1,2?

Не, убаво си пишав 1,2м, ама сакав да бидам малку циничен затоа што за нашите статичари конзола од 1,2м е некоја црвена линија преку која веројатно е неисплатливо да се оди - генерално мааната е во бетонот и во строгите прописи во однос на сеизмиката...
....од проектот за Тирана јас лично не сум импресиониран, ама самиот податок на кого му довериле да се занимава со градот го поздравувам, со Скопје знаеме што и како е.

А, за Минхен, може само да сонуваме, инфраструктура што може да и завидуваат и многу посериозни држави од нашава, прекрасно опкружување и близина до се што е значајно во Европа...да не заборавиме дека е еден од најразвиените и најбогати региони во светот и веројатно несудениот главен град на Германија.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9052
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Jun-2009 at 21:10
Одличен избор момци особено ми се допаѓа Wozoco Thumbs%20Up

@Dave Gahan, веројатно си сакал да кажеш конзоли од 12м а не 1,2?

За оние кои што не знаат, MVRDV имаат добиено прва награда за планот околу езерото во Тирана. Ете на кое ниво пука овој наш соседен град кој обожаваме да го потценуваме.

Што се однесува до Олимпискиот парк во Минхен. Со оглед на тоа дека сум имал прилика да го видам во живо, навистина и после толку години е страшно импресивен. Освен на изглед, на фановите на инфраструктура на сајтов би им се допаднало како е поврзан со метро и патишта.

Како што кажа Dave Gahan карши Олимпискиот парк се наоѓа и еден од симболите на Минхен, BMW. Не само BMW Welt кој за жал не беше изграден кога јас бев во Минхен, туку и фабриката на BMW која може да се види на втората слика на Gahan како и стариот музеј на BMW (она објекче што сега изгледа малечко во споредба со се друго со логото на BMW на кровот како и четирицилиндричната зграда која барем до скоро беше највисокиот комерцијален објект во Минхен, инаку седиштето на BMW.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jun-2009 at 16:03
Е да, Борнео е фино место...додуша прилично стерилно и напуштено делува, малце како Чернобил, нема луѓе по улиците, ни коли, ни деца....прекрасен простор е од архитектонски аспект, ама зошто луѓето не го доживуваат така, не ми е јасно...може и до Холанѓаните да е...а за WoZoCo ќе си гризнам од к**** што сум мислел дека е во Берлин...фала за исправката, веројатно ќе се иде пак во Амстердам, ако не за тоа, за нешто друго Cheers
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Jun-2009 at 14:42
 Мала исправка, WoZoCo се наоѓа во Амстердам, и е старечки дом во кој најверојатно ќе се пензионирам

MVRDV рулаат!

Уште два проекти кои вреди да се спомнат, башка меѓу омилените ми се...

MIrador Building, Madrid, Spain


Parkrand Building, Amsterdam



И уште ден проект исто во Амстердам, се работи за урбанистички план направен од West 8, додека објектите се правени од познати архитекти.

Two peninsulas in the eastern part of the Amsterdam docks, were to be exploited for water-related activities, as well as 2500 low-rise dwelling units, with a density of 100 units per hectare. For a new interpretation of the traditional Dutch canal house, West 8 suggested new types of three-storey, ground-accessed houses deviating from the usual terraced house in being strongly oriented to the private realm by incorporating patios and roof gardens. By repeating this type in a great variety of dwelling modes and with maximum architectural variation, an animated street elevation emerges with a focus on the individual. At a larger scale, a delicately balanced relationship exists between the repetition of the individual dwellings, the roofscape and the great scale of the docks. Three immense sculptural blocks take their place as landmarks in the vast expanse of houses.

Borneo-Sporenburg, Amsterdam

Се надевам дека локациите на касарните ќе ги третираат со слична креативност













Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Jun-2009 at 14:29
Инспирација за постов од ел_ченто!

Прв комшија на комплексов, од другата страна на автопатот - BMW Welt - од австриската архитектонска група Coop Himmelb(l)au -  http://www.coop-himmelblau.at/.Имав можност да го видам додека се градеше и многу ми е жал што не беше довршен. Инаку околу 30% од енергијата потребна за функционирање на објектот се произведува во него - преку фотоволтажните панели на фасадата и кровот, што е импресивен податок.

Олимпискиот комплекс и ден денес изгледа импресивно и се чудевме зошто Bayern го напуштиле стадионот. Од друга страна, кога ќе ја видиш Allianz arena, се ти станува јасно.


Edited by Dave Gahan - 29-Jun-2009 at 14:30
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
ел_ченто View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ел_ченто Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Jun-2009 at 14:01
Olympiapark, München изграден за олимписките игри 1972. Проектот е од 1967 година, изработен од Günther Behnisch.

Во состав на паркот влегуваат познатиот Олимписки стадион, голема и мала сала, олимписки базен и имресивната Olympiaturm.

Olympiastadion е централниот стадион за олимиските игри, првично со капацитет од 80 000, но во деведесетите капацитетот е намален на 69000 места. По олимписките игри, стадионот е домаќин на финалето на светското првенство 1974, и на домашните мечеви на Bayern München и TSV 1860 München, се до 2005, кога двата тима се селат на новоизградената Allianz Arena.

Olympiahalle, со капацитет од 14 000 седишта, се користи како сала за ракомет за време на олимпијадата, сега е домаќин на голем број на концерти.

Olympiaturm, 291 m висока, на 182 m има ресторан кој се врти, со капацитет од 230 луѓе. Има платформа за набљудување и мал rock and roll музеј.

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Jun-2009 at 11:12
Исто од MVRDV - Wozoco, Berlin - „Обична“ станбена зграда, за жал не сум ја видел уште, ама се надевам дека ќе одам во Берлин. Поздрав до сите статичари за конзолите од 1,2м!Thumbs%20Up


MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Jun-2009 at 11:05
Едни од омилените - холандската група - http://www.mvrdv.nl

Silodam by MVRDV, Amsterdam - Инспирацијата за обликувањето очигледно е од прекуокеанските носачи на контејнери. Може на сликите не изгледа најимпресивно, ама во живо е многу е добар објект. Невообичаена локација, веднаш до морето и до бродоградилиштата. Има многу убав пристап до објектот, меѓу другото и со чамци/глисери од каде што директно се влегува во објектот, огромна дрвена платформа, што во сончеви денови (што ги немаат многу) е многу мирна за одмарање. Однадвор не може многу да се види внатре во становите, па претпоставувам дека има двовисински простории за дневен боравок (што кај нас не се практикуваат од милион глупи причини).


MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Aug-2008 at 02:30
Penguin House / Tokyo / Yasuhiro Yamashita



designboom interview: yasuhiro yamashita / atelier tekuto
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12038
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Aug-2008 at 18:51
Master

Не само што сама по себе е екстра, туку за чудо и фино се вклопува во околната стара архитектура. Единствено не ми се свиѓа преодот во горниот дел према таа лепенката (на првата слика). Али генерално многу е слатка Big%20smile
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Aug-2008 at 18:42
Dancing House - Прага Big%20smile
 
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Jun-2008 at 20:26
Wow проектов е невероватен. азискиве земји и ја одземаа титулата на Америка како земја на облакодерите.

За овој проект гледав на дискавери и викаат дека ги „крши“ сите закони во инжинерството, навистина била нешто неверојатно да се гради.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jun-2008 at 18:43

Не сум многу многу по облакодери али едноставно неможам да и се изнагледам на убавицава Smile Drool  Вакво едно во Скопје и од било која населба имаш уникатен агол/поглед Smile

 
CCTV headquarters Beijing  234М
 
Кога ќе биде готова
 
 
 
И сега!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
и навечер Cheers 
 
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Mar-2008 at 23:08
City of Arts and Sciences  Valencia, Spain.

Местово е лудница - Изградено е 1996. Има:

- Опера
- Imax кино и Планетариум
- Градина
- Научен музеј
- Отворен океанографски парк
1.


2.


3.


4.


Мислам дека во живо изгледа уште подобро


Edited by La Linea - 13-Mar-2008 at 23:15
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.