build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Омилени проекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Омилени проекти
    Posted: 11-Feb-2008 at 00:54
Одавна се спремам да отворам една ваква нишка кај што ќе може да избегаме барем на кратко од зачестениве трагедии на архитектонски план што ни се случуваат во последно време и да видиме како тоа се прави во светот.

Постирајте ги тука вашите омилени проекти. Пред се модерни проекти. Доколку некој сака да дискутира постара архитектура нека отвори посебна нишка.

Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Feb-2008 at 00:54

Copenhagen Opera House


http://en.wikipedia.org/wiki/Copenhagen_Opera_House

1

2

3

4

5

6

7Edited by pbanks - 11-Feb-2008 at 01:11
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Feb-2008 at 01:11
Додадов уште една импресивна слика, Бр. 7 Cheers


Edited by pbanks - 11-Feb-2008 at 01:11
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Feb-2008 at 01:21


Ауууууу екстра!!!Кога сме веќе кај опери, мислам дека сепак број 1 е Сиднеј. Навистина е прав симбол! И не ја ставам само да ти парирам, туку навистина ми е омилена... Big%20smile

Малце е постара, ама во суштина е вонвременска!

Лани од УНЕСКО беше прогласена за културно наследство Yes


Иако сите ја знаеме, не е лошо пак да ја погледнеме... Уживајте!

1


2


3


4


5

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Feb-2008 at 01:34
Toa vo Kopenhagen e ubavo no ne me privlekuva tolku. Ama da, operskata kukja (neznam dali go napishav toa pravilno) vo Sidnej e nesto posebno vo svetot ama se zbori deka ke bide pod voda negde vo idnina.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Feb-2008 at 01:54
Да и јас ја обожавам операта во Сиднеј. Знам за нејзе од кога знам за себе и сеуште ми изгледа свежо и модерно. Имам видено страшно импресивни фотки од Sidney harbor сосе операта. Не дека твоиве се лоши но ќе се потрудам да најдам и јас нешто утре.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Feb-2008 at 01:57
Оперските куќи се супер, ама не се доволно возбудливи.

MIT Stata center

1.


2.

3.

4.

5.


Замислете да студирате тука...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Feb-2008 at 15:42


Да топ проект. Има сличен и во Дизелдорф Yes

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Feb-2008 at 18:05
BTW незнам дали знаете но и Сиднејската опера е дело на Дански архитект Yes

Ги бива Данциве за опери Thumbs%20Up
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Feb-2008 at 02:24
Originally posted by pbanks

BTW незнам дали знаете но и Сиднејската опера е дело на Дански архитект Yes

Ги бива Данциве за опери Thumbs%20Up

Da, go vidov na nekoja emisija ednash...covekot imase problemi togas posto ne bese Avstralec i lugjeto se bunea zasto Danec go gradi toaRoll%20eyes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Feb-2008 at 04:50
abe ne samo toa, nego so spletki okolu operata na coekot ste mu ja unistile karierata


damn aussies Bash


se zezam de Big%20smile
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Feb-2008 at 04:55
hahahaLaugh ke vidi on ubavo Shifty
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Feb-2008 at 01:04
Vlez pred eden trgovski centar vo Finska nekade... ja najdov na net
tipot stvarno ima jaki fotkihttp://toope.deviantart.com/gallery/

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Mar-2008 at 23:08
City of Arts and Sciences  Valencia, Spain.

Местово е лудница - Изградено е 1996. Има:

- Опера
- Imax кино и Планетариум
- Градина
- Научен музеј
- Отворен океанографски парк
1.


2.


3.


4.


Мислам дека во живо изгледа уште подобро


Edited by La Linea - 13-Mar-2008 at 23:15
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Jun-2008 at 18:43

Не сум многу многу по облакодери али едноставно неможам да и се изнагледам на убавицава Smile Drool  Вакво едно во Скопје и од било која населба имаш уникатен агол/поглед Smile

 
CCTV headquarters Beijing  234М
 
Кога ќе биде готова
 
 
 
И сега!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
и навечер Cheers 
 
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Jun-2008 at 20:26
Wow проектов е невероватен. азискиве земји и ја одземаа титулата на Америка како земја на облакодерите.

За овој проект гледав на дискавери и викаат дека ги „крши“ сите закони во инжинерството, навистина била нешто неверојатно да се гради.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Aug-2008 at 18:42
Dancing House - Прага Big%20smile
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Aug-2008 at 18:51
Master

Не само што сама по себе е екстра, туку за чудо и фино се вклопува во околната стара архитектура. Единствено не ми се свиѓа преодот во горниот дел према таа лепенката (на првата слика). Али генерално многу е слатка Big%20smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Aug-2008 at 02:30
Penguin House / Tokyo / Yasuhiro Yamashitadesignboom interview: yasuhiro yamashita / atelier tekuto
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Jun-2009 at 11:05
Едни од омилените - холандската група - http://www.mvrdv.nl

Silodam by MVRDV, Amsterdam - Инспирацијата за обликувањето очигледно е од прекуокеанските носачи на контејнери. Може на сликите не изгледа најимпресивно, ама во живо е многу е добар објект. Невообичаена локација, веднаш до морето и до бродоградилиштата. Има многу убав пристап до објектот, меѓу другото и со чамци/глисери од каде што директно се влегува во објектот, огромна дрвена платформа, што во сончеви денови (што ги немаат многу) е многу мирна за одмарање. Однадвор не може многу да се види внатре во становите, па претпоставувам дека има двовисински простории за дневен боравок (што кај нас не се практикуваат од милион глупи причини).


MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.