build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова Градска болница - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нова Градска болница - Скопје
    Posted: 11-May-2018 at 17:01

Нова градска болница ќе никне кај Мајчин дом, болницата за хируршки болести од центарот на градот се сели таму

Уште една нова градска болница ќе никне на местото на Мајчин дом во скопската населба Аеродром, дознава „Фокус“ од извори во министерството за здравство.

Според нашите информации, таму ќе биде преселена Болницата за хируршки болести „Св. Наум Охридски“, која е лоцирана во центарот на градот. Причината за ваквата одлука е да има две градски болници, со цел да се растерети гужвата во старата воена болница.

Нашите извори уште информираат дека во моментот се обезбедува маркица за градба и техничка документација со цел побрзо да почне постапката, а целата процедура оди преку министерството за здравство кои веќе ги потврдија информациите.

Министерот за здравство Венко Филипче за “Фокус” потврди дека на местото на Мајчин дом ќе се гради нова градска болница,  а причината за тоа е да се растерети гужвата во болницата „8 Септември“.

И.М.

https://fokus.mk/nova-gradska-bolnitsa-ke-nikne-kaj-majchin-dom-bolnitsata-za-hirurshki-bolesti-od-tsentarot-na-gradot-se-seli-tamu/

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-May-2018 at 17:46
А со „Св. Наум Охридски“ што ќе биде?

Инаку, мислам дека би било сто пати подобро нова градска болница да се гради во Маџари (веќе објавив идеи во нишката за Клинички центар) или пак кај хотел Русија. Кај Мајчин дом нема доволно место.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-May-2018 at 18:43
Би било добро и во Аеродром да ја изградат,бидејќи отидоа многу со трупање згради а за градинки,средни школи и здравствени институции не им текнува.Колку што знам за локацијава имаше дека е сопственост на ЗСФ КОМ и дека за некое време требаше да никне деветкатница.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Jun-2018 at 23:31


Градската болница ќе добие нов објект на местото на Мајчин дом во Аеродром

Објавено на 01.06.2018 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

 

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека ќе се гради нова Градска болница во Скопје на местото на Мајчин дом во општина Аеродром. За оваа намена ќе се подигне кредит од Европската централна банка, којшто ќе биде доволен за реализација на целиот објект. Во него би се префрлила постојната Градска болница лоцирана спроти македонскиот парламент, која што во моментов работи во премал простор со површина од 5.000 метри квадратни. Со планираниот зафат ќе се руши постојната здравствена установа „Мајчин дом“ и на нејзино место би се изградил новиот здравствен објект. 

 

Новата Градската болница во Скопје ќе се простира на бруто развиена површина од 18.640 метри квадратни. Објектот ќе има приземје и четири ката, со максимална висина од 18 метри. Маркичката за оваа градежна парцела со површина од 7.668 метри квадратни е вметната во ДУП за Градска четврт И 10, којшто беше усвоен од општина Аеродром во 2017 година


http://build.mk/gradskata-bolnitsa-ke-dobie-nov-objekt-na-mestoto-na-majchin-dom-vo-aerodrom/

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Jun-2018 at 23:36

Доколку е планиран и ургентен центар во склоп на болницата ова е навистина одлична вест. Од една страна на старата градска болница не и е местото таму, ниту пак објектот е аекватен, од друга страна на источниот дел од градот навистина му е потребен ваков здравствен капацитет, особено со ургентен центар и ообено после најавата за префрлање на клиничкиот центар кај Бардовци.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Jun-2018 at 06:44
Bi bilo super da izgradat edna gradska bolnica i vo ovoj del bidejki Aerodrom prodolzuva da raste a bez pritoa da se obezbedat dovolno zdravstveni i obrazovni ustanovi. Samo mislev deka se raboti za parcelata(trevnikot) pred majcin dom,ne mislev deka ke go rusat. Kako i dae samo neka otpocnat pobrzo i da ne se zavleckaat 10 godini bi bilo dobro.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Jun-2018 at 12:35
Значи ќе имаме две градски болници, една во Карпош (бивша воена) и оваа.

Добра е идејата, ама не знам како ќе го решат сообраќајот, а и гужвата која ќе се создава во оваа станбена населба. Можеби последна 5ка (со изградба на мост) е подобро решение.

А што ќе стане со сегашна, т.е. бивша градска? Мислам дека хотел или административна зграда се единствени можни решенија. Се надевам дека нема да успеат и неа да ја срушат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Jun-2018 at 12:49
Болници ЌЕ има не е спорно, само кој ќе лечи и работи во нив за 5-6 години...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jun-2018 at 19:48
Локацијата излегува на булевар Јане Сандански, а преку Васко Карангелески и новиот булевар кон Скопски саем би требало да има брз пристап од две страни. Да не заборавиме дека се работеше и на проектот за продолжување на Васко Карангелески кон булевар Трета Македонска бригада. Ако се работи паралелно (а не гледам зошто не би се изградиле овие две сообраќајници за 5-6 години), оваа градска болница во Аеродром би имала солидна конекција со оној дел од Скопје на којшто таа би му била неопходна (Аеродром, дел од Кисела Вода, дел од Гази Баба). Се надевам дека нема да остане ова ветување единствено на хартија, т.е. дека ќе се сработи овој проект.

Од друга страна, јас мислам дека постојниот објект треба да се зачува во некаква форма на болница. Клинички центар ќе оди исто надвор од центарот на Скопје, 8-ми Септември е во Карпош 3, а со новата зграда кај Мајчин дом нема да остане ниту една здравствена установа од повисок ранг во центар. А да не се лажеме, најголем дел од сообраќајките и слични незгоди се случуваат околу центарот. Тука е и најголемата густина на луѓе.

За на крај, постојниот објект на Градска болница спроти Собрание не смее да се руши бидејќи е заштитено културно наследство од национално значење. Изградена е од хрватскиот архитект Драго Иблер на почетокот од 30-тите.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jun-2018 at 20:25
Претпоставувам дека услугите кои сега ги дава Мајчин дом само би се префрлиле во новата Градска.

Ми се допаѓа идејата и што, сепак, се размислува малку пошироко. Се надевам дека добро ќе го испланираат паркингот.

Во Центар дефинитивно треба да има некоја поголема здравствена установа. Доколку не Градска карши Собрание, тогаш може да се искористи зградата на Хирургија во Државна. Во тој случај мислам би требало уште една помала болница во Бутел 2, бидејќи во северниот и североисточниот дел на Скопје нема ниту една поголема здравствена установа. Но, ова е повеќе желба и можност за во иднина отколку потреба. И, како што кажа OM, треба медицинскиот кадар да го задржиме тука. Можеби изградбата на нови болници ќе ги мотивира да останат, но нималку не може да го реши проблемот со одливот на медицинарите.

П.С. И Стоковна на плоштад беше заштитено културно наследство, па претходните ѝ залепија стиропор. Иако мислам дека нема да ја срушат Градска (тука би помогнал и притисокот од граѓаните).


Edited by Staro Skopje - 02-Jun-2018 at 20:34
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Sep-2018 at 07:11
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Sep-2018 at 18:42
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Sep-2018 at 12:56
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Jun-2019 at 17:34
Колку што знам победничко решение беше на Радиус Архитектс а еве го од BMA ArchitectsBack to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Jun-2019 at 22:17
Супер е ова, но со оглед на тоа што сега ќе се гради во ливада вон Скопје, нема потреба од подземни паркинзи, едноставно додади уште една соседна ливада за паркинг
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Jun-2019 at 23:49
Ова е Градската болница, на местото на Мајчин дом во Аеродром.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Jun-2019 at 21:07
Епа во тој случај е супер! Моја грешка.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Apr-2020 at 22:39
Што бидна со ова?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Apr-2020 at 07:28
Веќе со месеци немам слушнато никаква вест па макар и лажна надеж за реализација на овој проект...впрочем слично како и со новиот клинички кој требаше да почне да се гради крај на 2019 ама сеуште нема абер(се правдаат дека имаат проблеми со кредитирањето на проектот) а за ова со новата градска болница чисто се сомневам дека ќе се реализира наскоро.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-May-2020 at 20:21
Од 50-тина прес конференции на Филипче, на ниту една не се сети некој новинар да го праша за новиот КЦ и градскава болница? Се надевам дека ќе им текне кога ќе ги отвораат новите улици во клинички центар, ако воопшто има официјална церемонија со прашања. Сега наидов на ова од 6 септември 2018...

ОДРЖАНА ЈАВНА ДЕБАТА ЗА ДИСПЕРЗИЈА НА ГРАДСКИТЕ БОЛНИЦИ НА ПОВЕЌЕ ТОЧКИ НА ТЕРИТОРИЈАТА НА ГРАД СКОПЈЕ

Во организација на Министерството за здравство, во Музејот на современа уметност беше одржана јавна дебата на тема „Потребата од дисперзија на градски болници на повеќе точки на територијата на град Скопје“. На дебатата, како панелисти, учествуваа доц. д-р Венко Филипче, министер за здравство на Република Македонија, прим. д-р. Иван Спировски, в.д. директор на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охдридски“ – Скопје и Иван Арсовски, д.и.а. (планер – урбанист) во Агенција за планирање на простор.

– Сите ние, вработени во здравствениот систем имаме една основна цел – да им овозможиме на пациентите максимално квалитетна здравствена услуга. Скопје е речиси милионски град, распослан по должина на повеќе од 30 километри и има прекумерно густ сообраќај и дневна миграција на повеќе од 100.000 граѓани, па оттука се јавува и потребата од постоење повеќе болници во Скопје, кои ќе имаат болнички и логистички капацитети да прифатат доволен број пациенти со различна дијагноза, од различен карактер и многу често со потреба од итна реакција.

(...)

http://zdravstvo.gov.mk/odrzhana-javna-debata-za-disperzija-na-gradskite-bolnici-na-povekje-tochki-na-teritorijata-na-grad-skopje/

... благодарение на оваа статија од 12 окомври 2018

Нема датум кога ќе се гради болницата наместо Мајчин дом во Аеродром

(...)

Истовремено, ја поздравува идејата на Министерството за здравство за дисперзирање на градски болници.

„Планирањето на неколку градски болници (уште една на сосема спротивна страна од градот, покрај оваа во Аеродром) е добар модел за намалување на притисокот кон терцијарното здравство, односно клиничкиот центар. Тоа ќе ја зголеми правичноста за пристап до истите и секако, ќе придонесе за разумен пристап кон за нашата земја најважниот проект или изградбата на клиничкиот центар, односно неговото репрограмирање, димензионирање и конечно чинење врз база на развиен систем на општи болници“, вели таа.

(...)

https://www.radiomof.mk/nema-datum-koga-kje-se-gradi-bolnicata-namesto-majchin-dom-vo-aerodrom/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.