build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградбата на браната во Маврово во 1958 година

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изградбата на браната во Маврово во 1958 година
    Posted: 30-Nov-2012 at 12:20
Здраво на сите
Еден мал прилог од фотографии од изградбата на браната во Маврово .
Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Nov-2012 at 12:20

Посетата на Тито

Edited by mungos80 - 30-Nov-2012 at 12:25
Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Nov-2012 at 12:21Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Nov-2012 at 12:22
Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Nov-2012 at 12:23


Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Nov-2012 at 12:29
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Nov-2012 at 12:49
браво за сликите
Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Nov-2012 at 13:07
Информации добиени од авторот на сликите:
„Према сачуваним решењима у породичној архиви, четвртог октобра 1956. године мој отац је постављен на место руководиоца градилишта "Врбен" и био је надлежан за следеће објекте:
- тунел "Богдево" - улаз Т-34 и излаз Т-33;
- тунел "Врбен";
- доњи водостан;
- пут село Богдево - село Врбен;
- пропуст испод централе;
- пут Врбен - ХЕ Врбен.

Маја 1957. постављен је на место шефа градилишта IV - градња "Маврово", а тачно годину дана касније премештен је на рад у градњу "Маврово" у Гостивару.

Када је јуна 1958. напуштао градилиште, свом наследнику предао је следеће објекте:
- тунел "Богдово"
- горњи канал;
- горњи водостан и цевовод;
- брзоток;
- захват;
- велика таложница;
- доњи канал;
- мали канал;
- мала таложница и захват;
- пут до ХЕ Врбен
- централа и пропуст.

Иначе, званичан назив предузећа био је Хидрограђевинско предузеће "Власина", а адреса у Београду била је Ускочка 8.

Директор предузећа "Власина био је Милентије Богдановић, а управник градње инжењер Тихомир Балубџић.„
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Dec-2012 at 01:48
Здраво и добредојде mungos80
Прекрасни фотографии, ти благодарам што ги сподели да можеме да ги видиме    Cheers

Инаку од албумов се наѕира колку биле тешки условите за реализација на проектов во тоа време и на тој терен. Респект за сите што учествувале во изградбата на мавровскиот систем!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Dec-2012 at 12:51
на студенската екскурзија на мавровските електрани,ни кажуваа дека од машински алат се имало само еден вибратор за кршење на камен,се друго се рабптело со копач и лопата,т.е. 55 000 работници со крајни напори.и згора на тоа Вроток е ставена во средината на планината 180 метри во хоризонтала и 200 мењтри во вертикала,во ископана дупка во која слободно можи да се смести една спортска сала како таа во Јане Сандански
Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Dec-2012 at 20:22
Поздрав до сите.
Ќе ви испратам уште неколку фотографии од изградба.
Back to Top
mungos80 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mungos80 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Dec-2012 at 19:28Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Dec-2012 at 00:03
Секоја чест за овие луѓе. Во какви услови со какви работи се занимавале.

А ние денеска треба да се засрамиме како генерација.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Dec-2012 at 00:49
тогаш се работело за идеал,сега за профит
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Dec-2012 at 01:34
Комерцијализацијата си го прави своето, само природна катастрофа или војна, не дај Боже, може да не доведе на исто ниво со нашите предци за да ги искусиме нивните патешествија на сопствена кожа.


Edited by Dexter26 - 07-Dec-2012 at 01:34
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Dec-2012 at 02:01
Originally posted by gjoko

тогаш се работело за идеал,сега за профит
I togas se rabotelo za profit, samo sto profitot odel na nekoe nevidlivo mesto?!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Dec-2012 at 14:47
Previous Да Белград според вас, а тоа што имало тродупло ниски цени на струјата од денешниве, и тој профит  идел за изградба на стамбени згради, со кој татко ми зел стан од 80 квадрати за само 5000 евра и сега идел профитот на невидено место ?
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Dec-2017 at 12:54
A na tie luge sto im e odzemeno zemjishteto nasilno i uste ne im e vrateno (denacionalizacijata uste trae) ke im dadesh del od tvojot stan?

Edited by Dzeksi - 04-Dec-2017 at 12:55
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.