build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Франкфурт - Манјц - Висбаден

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Франкфурт - Манјц - Висбаден
    Posted: 25-Dec-2012 at 21:26
Сектција за слики и информаци од Рајн-Мајн регионот (Rhein-Main)

http://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_Rhine-Main
http://mk.wikipedia.org/wiki/Рајна-Мајна


Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Dec-2012 at 21:41
FrankfurtMainz
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Dec-2012 at 21:43
1. Frankfurt
2. Mainz

преземени од википедија
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Dec-2012 at 21:46
Wiesbaden (Висбаден)

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Dec-2012 at 12:07
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Dec-2012 at 12:09
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Dec-2012 at 12:30
извинете за резолуцијата.

ова е главната евангелистичка црква во висбаден. се работи за готски стил, односно неоготски стил. а црквата е изградена во 1862.  значи тогаш решиле лујгево да си напраат црква во стил 300 години стар а не некој актуелен стил.
Зборот мие секогаш се употребвеа и стари стилови или се копирале. не е ништо лошо во то, а и денес се работи така. важно е само да се гради умно а не дибјачко. (за скопје и класицизмот)

Уште нешто, во овој град никојпат немало оригинал готика, се е неоготик.
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Dec-2012 at 12:34
внатрешноста од црквата. олтерот со мермерни фигури, исус и други.

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Dec-2012 at 12:35
панорама

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Dec-2012 at 12:37
еве ви линк од википедија за црквава на англиски

http://en.wikipedia.org/wiki/Marktkirche,_Wiesbaden
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Dec-2012 at 12:42
ова црква е на второ место по големина во градов и е главната католичка цркава. изградена во 1849, неоготика.

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Dec-2012 at 12:47
1

2

3

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Dec-2012 at 12:52
Бањата и казиното во висбаден изградена во 1907

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Dec-2012 at 13:12
а имаме и руска православна црква во градов. Изградена во 1855 од херцогот Адолф од Насау за неговата сопруга Елизабета, керка на Михаил Романов помалиот брат на царот Александар први од русија.
Младата невеста умре от ко се породила. Херцогот Адолф падна во голема тага и за спомен на Елизабета ја изграде црквата и тука таа е погребена. До црквата се и руските гробишта, едни од најголемите во цела европа (надвор од русија се разбира).
http://en.wikipedia.org/wiki/St._Elizabeth%27s_Church_%28Wiesbaden%29Edited by JimmyN - 26-Dec-2012 at 13:14
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Dec-2012 at 13:34
Мостот Теодор-Хеус ги поврзува висбаден и мајнц прку рајна

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Dec-2012 at 13:52
Цркви во мајнц
1.

2.
Edited by JimmyN - 26-Dec-2012 at 13:53
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Dec-2012 at 14:11
главната црква во франкфурт

облакодери во франкфурт

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Dec-2012 at 14:22
Главните железнички станици во
Франкфурт:

Висбаден:

Мајнц:Edited by JimmyN - 26-Dec-2012 at 14:29
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Dec-2012 at 01:29
кулата на Комерцбанк, еден од моите најомилени објекти во Европа Drool
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 815
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Jun-2018 at 09:31
Еве неколку слики од Mainz
Edited by ironm - 21-Jun-2018 at 09:33
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.