build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 70>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 560
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
    Posted: Yesterday at 18:24
Toa sto se gradi e trgovskiot?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10735
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 17:53


Ина Многуфина (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2357
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Jul-2017 at 01:24
На вики пишува ROOF: 154m.


Штета го нема Иран на листата.

Edited by fichot - 05-Jul-2017 at 01:27
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 372
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Jul-2017 at 00:50
spored koja logika KULATA VO BELGRAD JA MERAT OD ANTENA, ne e mozno da imaat tolkav lapsuz pri grafickiot prikaz valjda...dodeka pa kaj nas :http://off.net.mk/galerii/najvisokite-zgradi-od-sekoja-zemja-vo-evropa#33

Edited by Portal - 05-Jul-2017 at 00:54
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Jun-2017 at 23:04
San Farncisko e 100 pati poaktivno seizmicko podracje od Skopje pa ima oblakoderi na sekoi dva metra
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 601
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Jun-2017 at 12:22
Ne se slagam so tebe za seizmicki aktivno podracje. I Tokyo, i Istanbul i San Francisco se seizmicki akvitni podracja pa na sekoj cekor gi ima vakvite objekti. za pozzarite vazi istoto.
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Jun-2017 at 20:40
Само малоумен може вакво нешто да изгради во сеизмички активно подрачје, а да нé зборувам за побарувачката која не постои! Гаснење од пожар е тука мислена именка! Евентуално до трети.


Edited by bob39 - 20-Jun-2017 at 20:41
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4386
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jun-2017 at 20:43


Го гледав интервјуто на BBC на експертите повикани веднаш по пожарот во западен Лондон, и една од поинтересните изјави која прво изгледа контраинтуитивна беше дека во ваквите големи згради намерно:

1. алармот за пожар не се огласува во ходниците и во сите станови, туку само во конкретниот стан каде што има чад - бидејќи така луѓето ќе отрпнат од секојдневни грешни аларми и за свој рает ќе ги деактивираат, ќе ги покријат, ќе ги отстранат итн.

2. Секој стан мора да биде така направен да не може да дозволува пожарот да се прошири, и во никој случај тој чад да не може да влезе во противпожарните скали. Тука имало огромен пропуст или при реновацијата, или при местењето на гасоводните цевки низ зградата што се верува дека е причината зошто изолацијата на ходникот на противпожарните скали попуштила.

Имаше уште точки, но овие две ми изгледаа како највалидни и најинтересни, и дефинитивно светлосни години подалеку од нашите стандарди.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1139
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jun-2017 at 13:20
И во Лондон пожарникарите можат да стигнат само до 10 спрат од надвор, зашто ниедна зграда не смее да се запали вака, туку само изолирани станови кои подоцна би биле средени од внатре.

Се очекува да има над 100 жртви во Гренфел. Неофицијално, во оваа зграда со 120 стана живееле 500 до 600 луѓе. 2 од 17 потврдени жртви се веќе идентификувани.

Блокраните визби, доградените балкончиња и сл. кои ги узурпираат противпожарните скали треба веднаш да се срушат на трошок на сопственикот, а тој, како и надлежните да бидат казнети.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8762
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jun-2017 at 11:10


Внатрешен систем не е семоќен. Во вакви големи пожари, веројатно џабе што постои.

А капацитети сигурно немаме да гасиме пожар на овие кули, веројатно немаме ни за некои од постоеките повисоки кули во Скопје од 15-20 ката.

Ако додадеш дека противпожарните скали се најчесто некои блокирани визби, доградени балкончиња и сл, катастрофата е неминовна ако нешто вакво се случи.

ЗА Гренфел, ББЦ вика дека бројот на жртви може да биде и до 60. ОВие 17 се тие што се најдени.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1893
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jun-2017 at 11:07
Previous
 
Мене конкретно ме интересира дали Sky City кулите имаат или ќе имаат внатрешен систем за гасење на пожар.
 
И дали скопските противпожарни екипи се соодветно опремени и подготвени за гасење пожари на висококатници како овие 42 катници во скопски Аеродром.
 
Инаку, бројот на жртвите од пожарот во Гренфел кулата порасна на 17 загинати.


Edited by Dexter26 - 16-Jun-2017 at 11:08
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1139
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Jun-2017 at 23:02
Покрај неквалитетното фасадно обложување, голема улога имале и празнините помеѓу панелите на фасадата и зградата со што сториле „ефект на оџак“, како и инсталацијата за гас.

Најверојатно оваа несреќа, која го потресе светот, ќе доведе до промена на законите ширум светот и ќе забрани употреба на овие материјали, во случајов произведени од фирмата Celotex од Обединетото Кралство. Во некои држави веќе има строги закони, како на пример Хрватска каде што е забранета употреба на запаливи материјали на згради повисоки од 11 метри.

Ме интересира што е употребено во зградите од Скопје 2014 и во реновираните фасади ширум Скопје и Македонија?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1139
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Jun-2017 at 16:14
По се`, изгледа дека пожарот се раширил поради тоа што фасадата лани била реновирана и биле поставени неквалитетни пластични плочи, кои се лесно запаливи.

GRENFELL TOWER FIRE

Watching breaking news about the Grenfell Tower fire catastrophe. Too soon (5am) to even guess at numbers of casualties and fatalities. Our heartfelt and sincere condolences to all who have perished, to the injured, to those who are bereaved or are still searching for missing loved ones.

Regular readers of this blog will know that we have posted numerous warnings in recent years about the very poor fire safety standards at Grenfell Tower and elsewhere in RBKC.

ALL OUR WARNINGS FELL ON DEAF EARS and we predicted that a catastrophe like this was inevitable and just a matter of time. Below is a list of links to previous blogs we posted on this site trying to warn the Royal Borough of Kensington and Chelsea, who own this property, and the Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation who supposedly manage all social housing in RBKC on the Council’s behalf:

(Линковите можете да ги пронајдете на линкот долу)

https://grenfellactiongroup.wordpress.com/2017/06/14/grenfell-tower-fire/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1893
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Jun-2017 at 13:36
Знам дека веќе постои соодветна тема за Противпожарна заштита, но бидејќи станува збор за 40, односно 42 катни згради, одлучив да го поставам прашањево во оваа тема.
 
Пожарот во кој изгоре 24 катната Гренфел кула во Лондон во полноќните часови на денешен ден, среда, 14 јуни 2017, ме потсети на нашите противпожарни навики.
 
Речиси ниту една нова станбена зграда во која сум бил во Скопјево - за волја на вистината, можам на прсти да ги избројам - нема внатрешна противпожарна инсталација.
 
Што вели законската регулатива, дали во станбените објекти повисоки од 10 или 15 ката мора да има внатрешна противпожарна инсталација и ако мора, на колку време се врши редовна контрола на истата ?
 
Дали Sky City висококатниците имаат, односно ќе имаат внатрешна противпожарна инсталација ?
 
Кога сме кај Гренфел кулата во Лондон, на Интернет веќе го обвинуваат обложувањето на фасадата со пластика за брзото ширење на пожарот во кој изгоре кулата, а јас лично претпоставувам дека кулата имала и сопствена инсталација за гас која сигурно само дополнително го потхранила огнот. Но тоа е само моја лична претпоставка, а јас воопшто не сум експерт на полето на противпожарната заштита.
 
Но ако еден богат и развиен град како Лондон со 45 противпожарни возила и 200 пожарникари повеќе од 12 (ДВАНАЕСЕТ) часа се бори со пожар, а според тоа што го прочитав и го видов на Sky News во 14:00 часот по македонско време, зградата сеуште гори, почнала да се навалува и сеуште има луѓе внатре, а пожарот веќе одзел 6 човечки животи, тогаш како еден град како Скопје кој наводно се подготвува за гасификација, би бил подготвен за ваков пожар ?
 
Инаку, според тоа што го прочитав, Гренфел кулата во Лондон била изградена во 1974 година, фасадата била обновена во 2015 и 2016 година, а пожарот започнал на 4-от кат, но набрзо се проширил и кон останатите катови.
 
http://www.bbc.com/news/uk-england-london-40269625
 

London fire: Six killed as Grenfell Tower engulfed

 


AFP
 

Reuters
London fire crews said it was a "large and very serious incident"
 

AFP/Natalie Oxford
There are 120 flats in the residential block
 

Reuters
Smoke could be seen from miles away
 

Reuters
Most of the building was alight
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 372
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Jun-2017 at 17:29
ova im e ponudata toa e od ramnata strana na zgradata... znaete kolkavite se meesecnite davanja za orzuvanje ovde?
https://www.facebook.com/cevahirskycity/photos/a.1417533738476979.1073741828.1412709145626105/2023892734507740/?type=3&theater
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-May-2017 at 13:38
Во ред де, пополека! Да не ти го срони бисерот? Си објави детето не видело, од каде потреба за ваква офанзива!? Па уште и реч и лекции му држиш. Многу средношколски, извини вака, ниту тебе, ни него не ве познавам, ама не поднесувам вакви испади.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10735
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-May-2017 at 21:20
Skopje by Igor Milkovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-May-2017 at 11:13
Овие почнале со продажба на станови од кулата Б.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-May-2017 at 15:31
pa ja rushata barakata kade sto treba da bite trgovskiot i kade sto im bese administraciijata
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 560
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-May-2017 at 14:01
Pocnata li e izgradbata na trgovskiot?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 70>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.