build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 71>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11170
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
    Posted: 20-Jan-2018 at 11:48
Најново видео од проектов:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Jan-2018 at 12:50
Превземено од нивната фб страна


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11170
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Oct-2017 at 07:19
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1944
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Oct-2017 at 18:25
Previous
 
На Фејсбук страницата објавиле дека станува збор за изградба на катна гаража, а не проширување на паркинг просторот.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2093708684192811.1073741853.1412709145626105
 
Интензивно и според предвиденото темпо се гради катната гаража во Cevahir Sky City!
Објектот се наоѓа на североисточниот дел од комплексот и ќе биде дел од современата инфраструктура што ќе овозможи непречено и лесно функционирање на целината!

 
Ако навистина станува збор за катна гаража, ме интересира кога ја вметнале во целокупниот проект, бидејќи во брошурата за копплексот пишува за трговскиот центар дека ќе се состои од 2 подземни нивоа за паркирање, приземје и 2 ката, а за целокупниот комплекс како целина пишува дека ќе располага со 5 ката наменети за паркирање.
 
Доколку тие 5 ката се од оваа катна гаража која се гради, тогаш тотална утка е изградбата на проектов од самиот почеток, бидејќи при проектирањето на ваков голем комплекс, паркинг просторот е една од првите целини кои треба да се испланираат.
 
http://www.cevahirskycity.mk/PDF/Cevahir-Sky-City-Broshure.pdf
 
А во описот на Фејсбук страницата не пишува ништо за катна гаража.
 
https://www.facebook.com/pg/cevahirskycity/about/
 
Cevahir Sky City е комбиниран градежен комплекс што се состои од 4 висококатни луксузни станбени кули и еден софистициран трговски центар.
Со 1 376 апартмани достапни во различни типови, Cevahir Sky City ќе нуди погледи врз Скопје што може да се споредат со оние од Водно, во уникатен животен простор дизајниран да задоволи луксузни вкусови.Edited by Dexter26 - 10-Oct-2017 at 18:29
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1491
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Oct-2017 at 17:27
Продолжение на подземниот паркинг простор. Тргоскиот треба да е од другата страна, лево на фотографијата меѓу кулата и крстот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Oct-2017 at 07:47
Од фејсбук

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3272
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Sep-2017 at 20:20
Сончевото попладне го искористив да направам билдерски слики од Џеваир:Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11170
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Sep-2017 at 15:44
Од ЅЅС форумот...

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246165

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246177За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Sep-2017 at 16:31
toa deka ke se farbale zuti e smeska...

eve i nekoja od vnatre


i nadvor


Edited by Portal - 05-Sep-2017 at 16:38
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 354
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Sep-2017 at 14:30
pa kranovite gore na zgradite za sto se
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 602
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Sep-2017 at 13:34
добив инфо од изведувачот при посета на објектите, дека кога ќе бидат завршени, сите одеднаш ќе бидат офарбани во жолта боја. Некако приуфатив со неверување дека отпосле ќе го прават ова.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1944
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Sep-2017 at 20:17
Previous
 
Со малку доцнење е коментаров, но се забележува на сликата дека на втората кула го спуштаат, односно го спуштија кранот.
 
Фасадата е завршена од предната страна, од задната страна би требало да ја завршат во текот на септември 2017.
 
Сигурно до крајот на 2017 година и втората кула ќе биде осветлена како и првата кула.


Edited by Dexter26 - 03-Sep-2017 at 23:45
Back to Top
anonimen View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Online
Posts: 37
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Aug-2017 at 18:43
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 354
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Aug-2017 at 15:09
da trgovskiot e
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Aug-2017 at 18:24
Toa sto se gradi e trgovskiot?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11170
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Aug-2017 at 17:53


Ина Многуфина (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Jul-2017 at 01:24
На вики пишува ROOF: 154m.


Штета го нема Иран на листата.

Edited by fichot - 05-Jul-2017 at 01:27
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Jul-2017 at 00:50
spored koja logika KULATA VO BELGRAD JA MERAT OD ANTENA, ne e mozno da imaat tolkav lapsuz pri grafickiot prikaz valjda...dodeka pa kaj nas :http://off.net.mk/galerii/najvisokite-zgradi-od-sekoja-zemja-vo-evropa#33

Edited by Portal - 05-Jul-2017 at 00:54
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 354
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Jun-2017 at 23:04
San Farncisko e 100 pati poaktivno seizmicko podracje od Skopje pa ima oblakoderi na sekoi dva metra
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 602
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Jun-2017 at 12:22
Ne se slagam so tebe za seizmicki aktivno podracje. I Tokyo, i Istanbul i San Francisco se seizmicki akvitni podracja pa na sekoj cekor gi ima vakvite objekti. za pozzarite vazi istoto.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 71>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.