build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6667686970 72>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1863
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1341 Posted: 12-Feb-2017 at 19:09
Во првата кула се работи внатре уште одамна, јас лично ја паметам понудата на мојата фирма (во тоа време пред околу една година) за работата внатре. Веројатно сега местат намештај или нешто слично, таа зграда треба да се уселува годинава.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1342 Posted: 13-Feb-2017 at 00:02
imase negde video, ako dobro razbrav ednata kula e pustena, imase posetiteli...
Back to Top
ann@ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ann@ Quote  Post ReplyReply #1343 Posted: 17-Feb-2017 at 15:13
Првата кула е почната со вселување. Сигурно едно 10тина стана се вселени. Живеам до нив, па следам се што се случува
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1465
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1344 Posted: 17-Feb-2017 at 16:30
А, до каде се со трговскиот? Почнат е со градба?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1722
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1345 Posted: 17-Feb-2017 at 17:07
Сеуште не.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1346 Posted: 17-Feb-2017 at 20:02
Originally posted by xnx

otsekogas sum mislev deka na skopje mu treba oblakoder simbol na gradot, ama ne toa da bidat 4 potpolno isti kuli so komunisticki dizajn

retro future
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1347 Posted: 18-Feb-2017 at 11:49
Originally posted by skopskodete

Originally posted by xnx

otsekogas sum mislev deka na skopje mu treba oblakoder simbol na gradot, ama ne toa da bidat 4 potpolno isti kuli so komunisticki dizajn

retro future

za takvo nesto treba da sme x3 so BDPto za da ima ekonomska opravdanost za toj luksuz...
Edited by Portal - 18-Feb-2017 at 11:54
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 11959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1348 Posted: 19-Feb-2017 at 22:48
Од фејсбук профилот на Ина Многуфина

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1349 Posted: 20-Feb-2017 at 11:55
нели требаше средниот дел од фасадата да биде со посебна боја?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1465
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1350 Posted: 21-Feb-2017 at 00:39
Originally posted by Big Macedonian Malls;137743811Cevahir Mall Skopje is a new shopping mall, built as part of the Cevahir Sky City complex.

BIG

BIG

BIG


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1351 Posted: 21-Feb-2017 at 15:57
Само да не биде така „разиграно“ како на рендерот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1352 Posted: 21-Feb-2017 at 19:10
објектот на трговскиот беше многу подобар кога го презентираа проектот прв пат... ама навикнати сме на ова да не шупчат преку рендери, така да, не е ни толку страшно... дури и че речам дека баш ми е симпатичен вака како фабрички погон/хангар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 11959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1353 Posted: 26-Feb-2017 at 15:57
Untitled by Nikola Vidoevski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 11959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1354 Posted: 02-Mar-2017 at 18:48
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1355 Posted: 14-Mar-2017 at 16:56
inaku veke se vseluvaat luge vo prvata kula btw.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1356 Posted: 14-Mar-2017 at 19:38
Previous
 
Инаку доцниш со веста речиси месец дена, патем прочитај едно 12 поста над твојот, пост #1343.
 
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1988&PID=218797#218797


Edited by Dexter26 - 14-Mar-2017 at 19:38
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1357 Posted: 16-Mar-2017 at 19:45
Mene ne mi e jasno kako se veseluvat lugeto, koga na zgradata seuste ima kran? Koga seuste celiot kompleks e gradiliste? Koga e ograden so tarabi. Po kal li gazat za da stignat do doma?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1579
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1358 Posted: 16-Mar-2017 at 20:29
Originally posted by vladegf

Mene ne mi e jasno kako se veseluvat lugeto, koga na zgradata seuste ima kran? Koga seuste celiot kompleks e gradiliste? Koga e ograden so tarabi. Po kal li gazat za da stignat do doma?


Тие кранови секоја висококатница или модерна градба од поголем обем во западна Европа и Америка го имаат во својот состав односно остануваат дел од градбата и служат за непречено функционирање на објектот во иднина, ако мислиш на кранот(сивиот) кој што е на кровот.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1359 Posted: 16-Mar-2017 at 21:38
Previous
 
Тоа не беше пумпата за бетон што сеуште е на покривот ?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1579
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1360 Posted: 16-Mar-2017 at 22:22
Originally posted by Dexter26

Previous  Тоа не беше пумпата за бетон што сеуште е на покривот ?Не, не - пумпите беа црвени, тоа се класика кранови кои служат како лифтови
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6667686970 72>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.