build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 70717273>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1421 Posted: 19-Feb-2019 at 20:18
Da toa na slikata e katnata garaza a inaku kaj trgovskiot seuste se raboti na podzemnite nivoa. Patem znae li nekoj dali gi osposobija kulite odnsono dali site 4 se veke vselivi ili uste se raboti na niv? Imam cuvstvo kako da uspori proektov,mozebi gresam?
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1422 Posted: 02-Mar-2019 at 20:52
to trgovskiot imal 3 podzemni nivoa, ima de se gradi ehe heee... spored voa sto go gledam od maps tuka ima povice od 10.000m2 na sprat... min 30.000 pod zemja i uste nad zemja tolku...
kulite velat samo 2te se vselivi po 350 stana po 3ojca vo eden stan da ziveat to se 2000 lujge vo dvete kuli Trgovskiot dobro da raboti

Edited by Portal - 02-Mar-2019 at 20:55
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1423 Posted: 19-Mar-2019 at 19:07
Од фб-трговскиот

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1424 Posted: 05-Apr-2019 at 15:10
Трговскиот(од фб)

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1425 Posted: 09-Apr-2019 at 05:35
Инаку од сигурни извори дознав дека целиов комплекс е изграден врз реон со значително присуство на подземни води,заради тоа ваљда и волку време го градат...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1932
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1426 Posted: 09-Apr-2019 at 07:33
Како што е и голем дел од Скопје, особено Водно, Капиштец, Јужен булевар...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1427 Posted: 27-Aug-2019 at 06:59
Од фб

Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1428 Posted: 27-Aug-2019 at 11:18
pa ne bi rekol sporo e deka imaa utnatao neso pri gradba na trgovskiot pa go rusea kako i slabata prodazba na stanovi toa se pricinite za zabavuvanje na proektot spored mene. inaku bev prisuten koga gi postavuvaa kolcite od 38 metri busenje koe traeshe 2 god. i ne se pojavija nikakvi podzemni vodi togas!na toj del bese nekoganiot voen aerodnom na jna sto znaci deka ne bi bil izgraden nad podzemni vodi voen objekt neli
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1429 Posted: 02-Sep-2019 at 00:56
Kade vo Skopskata kotlina na 3 sprata pod zemja ne se naiduva na pozemni vodi? negde na vtoriot podzemen veke se pojavuvaat vodite... i na CityMoll se imaa pojaveno i na Capitol ...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1430 Posted: 02-Oct-2019 at 16:49
Катната гаража во склоп на комплексот

------------------------------------------------------------------------
Изградбата на новиот трговскиwww.facebook.com/cevahirskycity/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1431 Posted: 07-Nov-2019 at 15:19
Над 400 продадени станови за две години: Cushman & Wakefield / FORTON MKA број еден продажен партнер за инвеститорите

Наскоро се планира отворање на продажбата и на третатa од четирите згради, зграда Ц за која веќе постои одличен интерес.

Со просечно 17 продадени станови по месец само во последните две години во станбениот комплекс Cevahir Sky City, FORTON MKA цврсто останува број еден продажен партнер на инвеститорите.

Како премиум компанија за посредување и консалтинг и ексклузивен продажен агент на Cevahir Sky City, FORTON MKA успеа за кратко време да постави рекорди на пазарот на станбени недвижнини. Само во последните две години, продадени се 400 станови од страна на оваа компанија.

Постигнатите резултати, велат од FORTON MKA во добар дел се резултат на примена на најсовремени софтверски решенија и продажни техники за следење на потребите на потенцијалните купувачи како и професионалниот пристап на тимот што работи на проектот Cevahir Sky City..

Во кулите А и Б во кои има вкупно 668 станови, свој дом најдоа повеќе од 1700 луѓе. Во овие две згради преку 90% од апартманите добија свои сопственици, a просечната продажна цена за м2 станбен простор изнесува 1023 евра.

Наскоро се планира отворање на продажбaта и на третата од четирите згради, зграда Ц за која веќе постои одличен интерес. Нови дополнителни 334 стaнови од 50 до 162 м2 ќе им бидат достапни на потенцијалните купувачи.

Во зградите на комплексот станарите имаат базен, фитнес и велнес центар што дава посебен квалитет на секојдневното живеење.

Според продажната статистика, најбарани се становите помеѓу 50 и 70 м2 а особено повисоките катови што на станарите им нудат нескојдневен поглед на градот.

https://faktor.mk
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1932
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1432 Posted: 07-Nov-2019 at 19:41
400 од 1336...
Уште 1000
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1433 Posted: 08-Nov-2019 at 12:00
Ако разбирам добро 400 станови се продадени од фирмата што е продажен агент, а не вкупно бидејќи подолу вели дека над 90% од становите се продадени или тоа би било над 600 станови.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1932
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1434 Posted: 08-Nov-2019 at 19:36
Тоа е затоа што становите над 33ти кат не се нудат за продажба туку исклучиво за изнајмување.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1435 Posted: 26-Nov-2019 at 07:55
Еве еден рендер од изгледот на Cevahir Mall кој е во изградбаhttp://www.cevahirskycity.mk/shopping_mk.html#
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1436 Posted: 27-Nov-2019 at 14:28
Трговскиот (од фб)

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1437 Posted: 02-Dec-2019 at 11:16
dvete kuli se prodadeninegde 90% veke od poodamna nekoj sto zemale na kompezacija imalo uste nekoj sloboden stan, 3tata i 4tata uste ne se gotovi...

     Gledajki od slikive i merejki od katastar mapa; Trgovskiot 3 sprata so poveke od 10.000 kvadrata se zavrsuva i uste 2 -3 sprata nadzemja...
    Inaku deka nemalo podzemna voda ne se lazete, vo skopje na taja dlabina segde ima a posebno na potegot od vodno do vardar. Ovdeka isto imalo i toa vo dovolni klicini...
kako i da e super, se raboti tuka...


Edited by Portal - 02-Dec-2019 at 11:29
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1438 Posted: 15-Dec-2019 at 09:57


фото: Иван Петровски (500px.com)
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1439 Posted: 11-Feb-2020 at 08:17
Отворениот ден во Џевахир Скај Сити привлече над стотина заинтересирани идни станари

Над стотина заинтересирани купувачи во саботата, во рамките на организираниот „отворен ден“, ја искористија ексклузивната можност да влезат во комплексот Џевахир Скај Сити, да ги разгледаат становите кои се нудат на продажба и на лице место да ги добијат сите потребни информации кои ќе им помогнат полесно да донесат одлука и да станат дел од приказната Џевахир Скај Сити.

Посетителите на овој начин можеа да се уверат за придобивките кои животот во овој вид голем станбен комплекс ги нуди, како што се удобност, безбедност и организација.

Во комплексот од четирите највисоки згради во земјава - Џевахир Скај Сити, моментално на продажба се становите во кулите А и Б. Во кулата А, од 33 до 38 кат се нудат комплетно опремени двособни станови - од 51 м2 и 63 м2 и трособни станови - од 77 м2. Во овие станови, освен што се целосно опремени бањите и кујните, што подразбира и модерна бела техника, со седечки гарнитури, трпезариски гарнитури, гардеробери, спални кревети и друг мебел се опремени и сите соби, со што нудат можност за вселување веднаш. Дел од овие станови може да бидат и паметна инвестиција за оние на кои во моментов станот не им е потребен за живеење, бидејќи се нудат и со постоечки договори за закуп.

Во кулата Б, пак, преoстанати за продажба се четирисобните станови (98 м2) опремени со кујна (без бела техника) и гардеробери во претсобјето и истите се веднаш вселиви.

Џевахир Скај Сити има модерно дизајниран простор за живеење, одлични градежни перформанси, висока енергетска ефикасност, сопствен систем за греење и ладење, заштитата од пожари и постојана контрола на влезот, модерни и високо ефикасни лифтови, а обезбедува и целосна функционална поврзаност на просторот за живеење со останатите удобности - базенот, теретаната, гаражата и трговскиот центар кој е во изградба.

https://www.crnobelo.com
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1440 Posted: 04-Mar-2020 at 07:57
Од фбEdited by stef4o - 04-Mar-2020 at 08:22
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 70717273>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.265 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.