build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 79>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 20-Oct-2011 at 14:25
И ќе мора во меѓувреме да се изгради фамозниот мост кај МЗТ салата за да не настане сообраќаен крах...

А она со џамијата...
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 20-Oct-2011 at 15:47
Ја не сретнав дека ќе имало џамија, можеби сум ја испуштил информацијата. Но ако е точна...Неќам некој да ме сфати погрешно, али не ми е јасно турциве што сакаат да постигнат со џамијава, да не се збуниле малку. Па во овој дел на градов 95% ако не и повеќе се христијани. Ако се иде со вакво решение и ако им е важен само бизнисот, а не нешто друго, нека направат и црква, или па тоа се коси со нивните верувања. Ме иритираат вакви НАМЕРНИ работи. 
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 20-Oct-2011 at 17:10
I was reading from the Turkish website that the complex will have both a mosque and a church.

http://www.konuthaberleri.com/haber/sektorden-haberler/500-milyon-euroluk-4-kule-insa-edecek-8181.html

Edited by macedonia - 20-Oct-2011 at 17:13
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 20-Oct-2011 at 17:44
Мислам дека воопшто не се потребни верски објекти во тој комплекс.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 20-Oct-2011 at 17:56
Се согласувам.

http://www.konuthaberleri.com/videolar/dumankaya-ikon-59.html

http://www.konuthaberleri.com/haber/konut-projeleri/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 20-Oct-2011 at 18:12
И јас неможам да ја сконтам таква содржина на верски објекти во рамки на стамбено-деловни. За цркви има две во непосредна близина и едн апоголема во Аеродром Свети Илија. Дури и нели беше планирана една во Реонски п ане бидна ништо од таа. Дури и незнам како канонски е реено тоа кај црквите, кога во рамки на друг објект се гради црква. Еве кај Мајка Тереза има горе католичка, такада незам како е тој дел, ама ми изгледа непрактично. А џамијата освен како да го кажам, како што рече стрикстрак некакво намерноa, а јас би дополнил и "преобратување" на маалото, знали прејудицирање дека тука ќе се населва население кое ќе има потреба од тој верски објект и повеќе луѓе чувствуваат нелагодности разбирливи кога некој најавува дека ќе стимулира некакви социолошки процеси кои мора да се остават да бидат крајно природни. Така да подобор да си ја напушти таа идеја, нема потреба ниту да балансира со два објекта, ниту воопшто да му паѓа му памет дека ќе фавозризира кој ќе му бидат идни муштерии. Ако е за бизнис нека повели, ако е за политика нека батали. Од дрга страна неможеме да дозволуваме како држава да прејдеме преку вакви појави ако единствен критериум за е тоа што ќе има зградава незнам колку ката, па што ако, што ако има толку ката? Доста со такви детски желби.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 20-Oct-2011 at 19:31

Мене воопшто не ми пречи. 

Кај многу вакви комплекси низ светов има верски објекти. Има и доста познати примери...

И се повеќе се развива трендот на отварање на вакви верски центри. Кои освен што вклучуваат верски објекти, вклучуваат и други содржини од типот на едукација, забава, дневен престој (кој гледам дека е веќе и вклучен посебно во самиот комплекс), потоа работилници и слично. И баш во вакви комплекси (кои најчесто содржат и облакодери) Има насекаде низ светов, Њу Јорк, Лондон, Дубаи како примери.

Што и не е лошо... Но од друга страна пак Аеродром не е толку густо населена општина за да нема места за изградба на верски објекти, а некои и веќе постојат. Христијански има неколку цркви и црквички, а пак од исламски верски објект, ова би била првата џамија во Аеродром, што мене лично и не ми смета.

Така да, иако можеби и не е до толку потребно, јас ги оправдувам и сум за верски содржини во комплексов. 

Во секој случај тоа се минимум 5000 нови жители, кои би требало да имаат и места за своите верски потреби. Но и за жители кои не живеат во комплексот.

Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 20-Oct-2011 at 19:42
Некој сака да протне џамија во населба со 98 % не би рекол Христијани,ама не-муслимани сигурно.Ако некому од станарите им се јави потреба за верски обреди има цркви околу неколку,а џамија има ако не грешам на 5 мин со кола.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 21-Oct-2011 at 08:06
На светов има преку 200 држави и речиси 7 билиони луѓе, нормално дека секаде има по нешто, не ми ова некој репер што јас би требало да одобрувам. Ова како политиларите "тој закон го имало во ЕУ..." И ШТО АКО? Треба да правиме копи паст?

Во ред е да има хотел, фитнес, градинка...ама верски објекти никако. А инаку навистина ме интересира како ќе реагираат аеродромци на ова...

Поентата е...кога влегуваш во друга држава ТИ треба да се прилагодиш, а не да прилагодуваш!
И воопшто не е финтата дали на некој му смета или не, туку не треба да има!
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 21-Oct-2011 at 10:43
Originally posted by MGS

Некој сака да протне џамија во населба со 98 % не би рекол Христијани,ама не-муслимани сигурно.Ако некому од станарите им се јави потреба за верски обреди има цркви околу неколку,а џамија има ако не грешам на 5 мин со кола.


Токму така. Аеродром мислам дека е една од општините која има најмал број муслимани, може да се каже дека и воопшто ги нема. Јас лично а мислам дека и некои 95% од граѓаните кои би размислиле за купување стан тука, би се откажале само кога ќе чујат за џамијата. Мислам извинете, не сакам да вреѓам, ама сабајле во 5 саат да ми пее оџа, не фала. А и црквата исто така е глупост. Ете во Аеродром има 2-3 помали цркви и кој му е дојдено до тоа нека оди таму, нека не го уништуваат цел простор со верски објекти, не сме ние којзнае колку религиозна држава за вакви потези да се прават
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 21-Oct-2011 at 10:53

Но треба да се разграничат некои работи.

Пеење на оџа, или удирање на ѕвона на камбанарија ема да има. Не можам да тврдам, но мислам дека нема да има.

Тоа би биле повеќе верски центри, каде освен мали верски обреди и место за молење и палење свеќи, нема ништо друго да биде (нешто како малата црквичка во Јане Сандански паркот) во никој случај тука нема да се слави Велигден, да има големи богослужби, или комплексов да ечи на ѕвона и верски песни.

Тоа се повеќе верски дневни центри, кои се таму, само за потребите на жителите. И како што реков не вклучуваат само верски содржини.

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 21-Oct-2011 at 11:34
Originally posted by Djole88

Originally posted by MGS

Некој сака да протне џамија во населба со 98 % не би рекол Христијани,ама не-муслимани сигурно.Ако некому од станарите им се јави потреба за верски обреди има цркви околу неколку,а џамија има ако не грешам на 5 мин со кола.


Токму така. Аеродром мислам дека е една од општините која има најмал број муслимани, може да се каже дека и воопшто ги нема. Јас лично а мислам дека и некои 95% од граѓаните кои би размислиле за купување стан тука, би се откажале само кога ќе чујат за џамијата. Мислам извинете, не сакам да вреѓам, ама сабајле во 5 саат да ми пее оџа, не фала. А и црквата исто така е глупост. Ете во Аеродром има 2-3 помали цркви и кој му е дојдено до тоа нека оди таму, нека не го уништуваат цел простор со верски објекти, не сме ние којзнае колку религиозна држава за вакви потези да се прават


Тоа е токму целта на ваквиот социјален инженеринг.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 21-Oct-2011 at 12:15
Општина Аеродром: Нема да има црква и џамија кај облакодерите

Општина Аеродром информира дека во проектот за изградба на висококатниците нема да се градат црква и џамија, како што вчера информираше Плусинфо.

- Изградба на верски објекти кај висококатниците во општина Аеродром не е предвидена! Имено, според Деталниот урбанистички план за овој локалитет, се предвидува изградба на четири четириесеткатници со компатибилни содржини согласно Правилникот за стандарди и нормативи. Тоа значи, дека покрај станбен простор, висококатниците ќе имаат и други компатибилни содржини, односно објекти за мали комерцијални и деловни намени, трговски центар со останати пропратни содржини, велат од општина Аеродром.

http://www.time.mk/read/NONE/0a13c35da5/index.html
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 21-Oct-2011 at 14:53
Препукувањата од политичко-верска природа престануваат овде. Општината јавно ги демантираше шпекулациите и нема потреба од дискусија повеќе. Секој следен пост ќе биде санкциониран.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 21-Oct-2011 at 16:23
Previous
 
Општина Центар спомна дека во ДУП - от е вметната маркичка и за црквата на плоштад Македонија како дел од проектот Скопје 2014 пред 2 години, но неодамна спомнаа дека црквата нема да се гради на плоштад Македонија, туку ќе се гради до или позади спомен куќата на мајка Тереза.
 
Така да, изјавите на општините не треба секогаш да се земаат во предвид како 100% точни, бидејќи и не се секогаш 100% точни, а и овој демант на општина Аеродром можеби спаѓа меѓу тие изјави кои не треба секогаш да се земаат во предвид како 100% точни.
 
Во општина Гази Баба има недвижнина која што беше минирана поради грешки во изградбата кои можеа многу лесно на најлегален можен начин да бидат надминати, а притоа недвижнината да не биде минирана, а сега по минирањето останува на сопственикот сам да си го урне сопствениот објект, сам да го расчисти градилиштето и да се надева дека на суд ќе докаже дека бил во право и дека нелегално му бил миниран објектот.
 
А ако успее сопственикот да докаже на суд дека нелегално му бил миниран објектот, тогаш ќе испадне дека и овој заклучок на општина Гази Баба не бил 100% точен и легален.
 
Од каде да знаеме дека и општина Аеродром не функционира на ист принцип ?
 
Општина Аеродром вели дека нема да има ни црква ни џамија, но на турските веб сајтови пишува нешто сосема спротивно.
 
На кого да му веруваме сега - на општината која го продала земјиштето, односно која повеќе не е сопственик на земјиштето, или на турскиот инвеститор кој го купил земјиштето, односно кој е сегашен сопственик на земјиштето и ќе гради на истото што сака, откако претходно ќе ги обезбеди потребните дозволи за тоа ?


Edited by Dexter26 - 21-Oct-2011 at 19:42
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 21-Oct-2011 at 16:41
Originally posted by alexgizh


Тоа е токму целта на ваквиот социјален инженеринг.


Да, и може да биде успешен како во случајот на Ramstore, ако некој сето тоа го контролира заради сопствен профит.. Но ако цената на становите почне да опаѓа (а тоа мора да се случи некогаш, нели?) тогаш работите излегуваат од контрола..

Ова не го пишувам заради етничко или верско препукување, туку заради тоталната немоќ на било кој одговорен за развој на градот и поширокиот регион да предвиди последици од големи станбени структури. Од облакодерот не го гледаат градот

BTW Плусинфо го објави тоа за џамијата вчера, а денес општината реагира.. Форумов има влијание, нема што..
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 21-Oct-2011 at 16:46
Тој што гради тој решава, се друго е чита политика.
Градоначалникот на Аеродром не е сопственик на земјиштето, турчинот е. Ако тој рече дека нема, нема.
А ако тоа што се гради не и се свиѓа на општината (како во случајот со ГБ)...може само да замоли за промена или да минира.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 21-Oct-2011 at 16:57
Влијание би имало ако има кој да слушне и да прочита. До сега имало стотици реакции и јас не викам дека се треба да се прифати, нели различни сме сите, но да се замижува на секоја реакција од народ па тоа нема да го сварам никогаш. Што не реагираат за подземната сообраќајница и слични работи?Како им одговара така прават. А дека следат се, се виде со фонтаната на плоштад и информациите што се изнесоа.
Воопшто не го подржувам тој потег за верски објекти, мислам дека само контра-ефект се постигнува, поготово ќе бидам противник на такви намерни потези, ме иритираат.

@Fossil: Ја до сега немам слушнато дека во некоја стокатница во Дубаи има црква или можеби грешам. Ако грешам поправи ме.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 21-Oct-2011 at 16:58
Originally posted by alexsend

Тој што гради тој решава, се друго е чита политика.
Градоначалникот на Аеродром не е сопственик на земјиштето, турчинот е. Ако тој рече дека нема, нема.

Има нешто што во урбанизмот се вика НАМЕНА. Ова што го пишуваш, законски не е така. Не смееш ти твојот стан да го пренамениш ниту во џамија, црква, пагода или не знам што друго...тоа е регулирано со закон...
Ако во урбанизмот е предвидена таква намена, нема бегање...
Искрено не знам што вика ДУП-от за ова парче, ама принципелно треба да е ова...во реалноста знаеме како наопачки одат работите....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 21-Oct-2011 at 20:37
За 4 облакодери градоначалникот на Аеродром ќе...да не бидам вулгарен.
Да не бидам сватен погрешно, било кој градоначалник не само тој. ОК освем оној на Гази Баба

А верки објекти во згради има по светот, најмногу се џамии, а има и секти. А дека христијаните се толку верници да морало да има црква во зграда сите знаеме дека не е така.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 79>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.