build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 74>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
TDT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TDT Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 07-Oct-2012 at 22:34
Originally posted by my Macedonia

Ауу на големо се гради позади Зар не е парцелата мала за 3x45
Листав слики од градилиштето и јас исто мислам. Стварно делува многу збиено за таа висина што е планиранаEdited by TDT - 07-Oct-2012 at 22:35
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 26-Oct-2012 at 10:24
Turcive veke stignaa do 2-3 sprat taka da dako ima nekoj moznost da napravi nekoja fotografija ima sto da se vidi.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3649
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 15-Nov-2012 at 19:04

Фото: До каде е изградбата на облакодерите во Аеродром

Фото | Објавено на 14, Ное, 2012 , Среда во 20:41

Сега за сега ова ни од далеку не личи на 42-катница висока 126 метри, но може да се забележи дека има напредок, рокот за изградба на трите висококатници е 2017 година.

http://skopjeid.com/2012/11/14/1foto-kade-izgradbata-na-oblakoderite-vo-aerodorm/

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 15-Nov-2012 at 19:54
Originally posted by axel

Фото | Објавено на 14, Ное, 2012 , Среда во 20:41

Сега за сега ова ни од далеку не личи на 42-катница висока 126 метри, но може да се забележи дека има напредок, рокот за изградба на трите висококатници е 2017 година.

http://skopjeid.com/2012/11/14/1foto-kade-izgradbata-na-oblakoderite-vo-aerodorm/


Да, сеуште е многу рано да заличи на 42-катница ама тука имаат грешка-рокот за изградба е до 2015 а не до 2017 годинаBig%20smile
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 16-Nov-2012 at 09:55

Продолжение на дискусијата од овде:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=89&PID=139206#139206


Originally posted by Andrej_LJ


Врз основа на сликите, тоа го приметија многу луѓе дека темелите се симптоматично и апсолутно нестандардно плитки.


Прво:
Објекот колку што сум запознаен јас (а и секој објект во државава) има геотехнички истраги за испитување на квалитетот на почвата на која се фундира.На пример, доколку објектот лежи на цврста карпа нема потреба од длабоки темели и слично
Второ: Јас како што имам информации кулите се фундирани на колови кои се отприлика длабоки околу 22 метра кои што турците ги набиваа скоро година дена пред да се почне со официјална градба и фрлаат лопати(летово), така да немора да се оди конкретно со спратови под земја за да се обезбеди стаблиност на објекотот


Edited by Cloverstack - 06-Jan-2013 at 17:29
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 16-Nov-2012 at 14:12
Originally posted by vladegf

Прво:
Објекот колку што сум запознаен јас (а и секој објект во државава) има геотехнички истраги за испитување на квалитетот на почвата на која се фундира.На пример, доколку објектот лежи на цврста карпа нема потреба од длабоки темели и слично
Второ: Јас како што имам информации кулите се фундирани на колови кои се отприлика длабоки околу 22 метра кои што турците ги набиваа скоро година дена пред да се почне со официјална градба и фрлаат лопати(летово), така да немора да се оди конкретно со спратови под земја за да се обезбеди стаблиност на објекототДа ,да токму и јас ова сега сакав да го напишам, јас имам еден човек што работи во објектов, и пред да започнат ми кажуваше дека се испитува теренот, дошле специални инжиниери и геодети од турција и испитувањата се направени долго време ,можеби 1-2 месеци додека се утврдиле резултатите за цврстината на земјата во која ќе се изградат овие згради,мене не ми изгледаа до толку аматери за да направат ваков пропуст.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3649
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 16-Nov-2012 at 15:08
mitatos i sto kazuva tvojot covek kako se odvivaat rabotite na teren,samo edna zgrada se gradi ili paralelno odat site iako ne veruvam vo toa
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 16-Nov-2012 at 15:55
Мислам дека треба 2 одеднаш да се прават, иако кога поминувам таму ми личи како да е само една.
Според најавите треба прво 2 да бидат комплетни па да почнат после другите 2
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 16-Nov-2012 at 16:57
јас мислам дека сеа за сеа почнат е да се гради тој нискиот дел што делува како трговски  центар
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 16-Nov-2012 at 20:40
I moite informacii se deka cela godina se rabotelo (toa masinata sto lupala) armirano betonski kolci (stolbovi) 25 metri vo zemja i fakticki oni ke ja nosat tezinata na oblakoderite. Toa e dosta skap proces, koj go nadgleduva IZZIS (institutot za zemjotresno inzenerstvo) koj raboti naucni proekti so i vo EU...
Prvo se pravele dvete kuli, do kade e sega neznam ama bi trebalo na prizemje negde da se odprilika...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 16-Nov-2012 at 23:47
Originally posted by axel

mitatos i sto kazuva tvojot covek kako se odvivaat rabotite na teren,samo edna zgrada se gradi ili paralelno odat site iako ne veruvam vo toa


Ќе се распрашам и ќе ве информирам ,ако успеам и слики да извадам од таму =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 25-Nov-2012 at 17:03


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 27-Nov-2012 at 08:38


Ми се чини дека распоредот на зградите нема да одговара на рендерот кој сега циркулира во јавност (сл1) ниту со тој постариот (сл2). Во десниот дел од сликата на ivopfc се гледа дека се копало за објект кој ќе биде на самата западна граница на парцелата, а на актуелниот рендер четвртата зграда (онаа која е подалеку од трговскиот центар) е очигледно поисточно поставена. Што се однесува до постариот рендер, веднаш на прв поглед е јасно дека нема да се сите четири згради поставени во низа.

сл1


сл2Edited by Cloverstack - 27-Nov-2012 at 08:38
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 27-Nov-2012 at 17:12
а што било кај нас према план?ништо или во најдобар случај 5%.и овде сигурно ќе се измрда малу,само да не биди на штета на обичниот граѓанин
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 28-Nov-2012 at 00:54
Sekoj grad , osobeno ovie sto se vo tek na razvoj kako sto e Skopje, oblakoderite se edno ogledalo na razvivanje i unapreduvanje na eden grad, No zalno e sto Skopje ke se identifikuva so ovie oblakoderi koi mene slicno mi licat na ruski stanbeni zgradi i ne predstavaat nekoja golema atrakcija od arhitektonski ugled. Znaci celta ne treba da bidese samo brojot ka spratovite, nego ovie zgradi trebase da predstavaat vistinski landmark vo gradot. mislam deka vakvo nesto ke bese super za Skopje. "Flmae Towers" vo Baku, Azerbaijan, koi navistina stanaa landmark na Baku.

Back to Top
chelsea View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote chelsea Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 28-Nov-2012 at 15:13
Da bideme realni ova se stanbeni objekti od koi treba da se ostvari profit vo kompanijata ,pa sigurno sekoj bi izbegnal premnogu skapi izvedbi koga bi gradel vekov tip objekti.Sigurno ke beshe poinaku dokolku gradeshe nekoja bogata naftena ili finansiska kompanija koja bi sakala da ima prestizen objekt.Vo momentov mislam deka vo Makedonija ne postoi tolku mokna kompanija koja bi ja istaknuvala mokta preku takvi skapi objekti.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 29-Nov-2012 at 09:09
Prethodno nekoj imase objaveno situacija na parcelata, i toa bese vo red. Ima trgovski i okolu nego tri kuli, i uste edna kula bese pozadi... Spored toa renderot sl2 e pogresna...
Na fotografijata gore se gleda deka ednata kula od ovie tri ima izgradeno dva podrumski sprata i eden sprat na prizemje. Dodeka pak vtorata kula imaat napraveno dvata podrumski sprata...
 
Vo vrska so primerot za Azerbajdzan mozam da vi kazam deka tamu imate izvori na nafta i gas, zatoa i mozat da si dozvolat da frlaat pari za "prekrasno arhitektonsko zdanie", se si ima cena nacinenje. Ne e problem vo toa da nema koj da izgradi takvo nesto kaj nas, no za toa ke potrosi edno 800 milijona evra i ke banknotira. 
 
Koga BDPto bi ni bilo negde x4 bi videle dali ima koj da pravi... Koga se vo prasanje parite tuka nema romantizam,... 
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 10-Dec-2012 at 12:00

не е ни бдп во прашање,реално нема кој да ги користи ваквите капацитети,освен ако не напраиме од тирз македонски детроид па да повлечеме еден куп народ од комшилук а кому би му продавале старите станои додека ние преку нашио екстра бдп би се вдомувале во облакодери

со постојниов начин на функционирање на глобалната економија [1][2][3] и ние може да застанеме брзо во редот на развиените,особено ако ја кренат врдарска долина,но тоа ќе не напраи еколошко-еконосмко слепи робои,кои ќе се тешат со лимени даун-таун ерекции,сигурно ќе кренат и по некоја периферен буржоаски туристички центар ко што пример требаше да биде аква пура ил сега ко што го најавуват оној во ливадишче,но во тоа воопшто нема да уживаат домакините туку ќе им бидат измеќари на оние кои ќе уживаат таму единствено и тука утеха ќе биде дека ете нешто некој кренал по нивната нива!

инаку интересот на турците е од друга природа,и помалку економски а повеќе геополитички,но за тоа допрва ќе слушате,а и што има да го боли глава народ што пола од турските водачи имаат македонски корен,почнувајќи од турските основополжници како Aтатурк и Aли Oкијар па се до Илкер Башбук што би рекол Исмаил Бојда во Турција денес има над 5 милиони македонци по потекло http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce581.pdf/22_23_drzavjanstvo.pdf


Edited by +Protagorist - 10-Dec-2012 at 12:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 11-Dec-2012 at 13:40
Dosega nasive Gradezni kompanii so mnogu malce pari (ili bez ic) pravea po edno dve zgradi so parite na narodot, i bez vlozen sredstva ili podobro kazano so tugi sredsta profitiraa 100% za edno-dve godini...Pri globalizacija veke nema komsii ne komsii... Bugarite so Bansko krs napravija, Albanija so  Jadransko isto taka napravija celi novi naselbi da ne kazam gradcinja. Za sporedba od nasive se bagatela, i dosta luge si vlozija tamu pari i si kupija stanovi... 
po nekoja godina ke bide mnogu pojasno...
 
A pak vo konkretniov slucaj Turcite so oblakoderite sekako deka nema da gi prodadat odma site stanovi, ke imame dosta poveke novi stanovi za pristoen zivot, i za iznajmuvanje, za da ne se butame u postoeckine stari zgradi so horor vlezovi... Oni pocnale da vlozuvaat ovaa godina za dve godini ke zavrsat so vlozuvanjeto(izgradbata). Kako i vo site biznisi za edna godina bi go povratile vlozenoto, pa potoa slednite 2-3 godini ke profitiraat sigurno 100% mozda i poveke.
Vo vrska so geopolitikata najgolem problem vo momentov Grcite kade nitu Papuljas nitu Samaris nitu ostanatite se nekoj nas koren ama i kakva da e geopolitickata priroda najgolemiete biznis vo MK se nivni, vidi  Stopanska banka e ustvari Grcka Narodna(nacionalna) banka pa uste edna banka, pa edinstvenata rafinerija so posebna povlastica da mora od nea da kupuvame benzin, Coca Cola -Skopsko fabrikata, Cementarnica Usje, najgolem lanec na marketi nase Vero(Veropulis), Hotelot na plostadot i uste sto ti ne.
I pokraj site PROBLEMİ i nelogicnosti Grcite  kaj nas napravija dobri pari...
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 11-Dec-2012 at 17:56

ако ги прашаш грците зошто ја имаат купено тогаш пола наша економија,ќе ти одговорат заради профит,но мене ми мириса на контролен механизам во случај да им се посака економски да не здрмаат,но за да не паѓам во параноја,работите ги гледам како економска колонизација за џабе,со оглед дека се купија багатела а и единствен начин да одржат ликвидност им беше да се шират што сега пак ги исцрпува откако дозволија америте да ги искористат ко џокер за еуро-девалвација!

Originally posted by TIM

Sekoj grad , osobeno ovie sto se vo tek na razvoj kako sto e Skopje, oblakoderite se edno ogledalo na razvivanje i unapreduvanje na eden grad, No zalno e sto Skopje ke se identifikuva so ovie oblakoderi koi mene slicno mi licat na ruski stanbeni zgradi i ne predstavaat nekoja golema atrakcija od arhitektonski ugled.


кој би рекол дека во спалната соба на Скопје ваквите згради треба да изгледаат ко за во дневна,не случајно е одбрана аеродром ко населба и не случајно ваквите згради ќе имаат пред се стамбена функција и пропратно деловно-комерцијана,односно може стамбено имаме капацитет да вселиме вакви облакодери но комерцијално хм еден за цела држава,ајде претерав но ако се земат предвид сите помали објекти како соравија,алуминка,меги,хипериум,евентуано ера сити,итн. тешко дека вакво нешто (во овие услови) би било некому исплатливо,освен ако не го прави тоа од некој свој хир!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 74>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.