build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 73>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 18-Jul-2013 at 14:42
Буквално на сите интервјуа до сега со претставници на висококатниците се напоменува дека имаа голем број на јавувања, заинтересирани.
Само број немаат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 18-Jul-2013 at 16:41
Originally posted by blejdsk

Значи има информации има флаери има контакт ,,, дома ми флаерот со плановите од становите ,, со квадратураи останати информации ,,, стапив во контакт со нив на саемот лани , кога им оставив и е-маил, со кој ме контактираа пред одреден период ,, Ви го пренесувам маилот во целост

ocituvani,

Vi Blagodarime na interesot za stanben I deloven prostor vo nasiot kompleks.
Bi sakale da dobieme jasna slika za vasiot interes pokonkretno za sto ste zainteresirani.
So prodazbata ke se zapocne vo sledniot period I so cel poblisku I podobro da vi izlezeme vo presret na vasite baranja I zelbi Vi go isprakame ovoj mail.
Vo ocekuvanje na vasiot odgovor so pokonkretni informacii Vi posakuvame da stanete del od ovoj nas zaednicki kompleks vo bliska idnina.

Iskreno Vasi,Latinka Postolova
Sales representative
CEVAHIR RESIDENCE AND MALL PROJECT - SKOPJE
Republic of Macedonia
Office Phone: +389 (0) 2 2444 314 (pbx)
* Email: latinka@cevahir.com.tr
Web:www.cevahir.com.tr
eve vi go postot kade imate adrsi i telefoni tamu informirajtese vo vrska so cenite...
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 18-Jul-2013 at 17:22
Originally posted by daci92


Originally posted by alexsend

Чаршиски муабети: квадрат 650 евра, продадени првите 18 ката.
Знам дека звучи глупаво ама неколку луѓе кои меѓусено не се познаваат ми ги спомнаа овие две информации и бројките им се поклопија па еве да го пишам
И јас го слушнав истиот муабет од мои пријатели па и мене ме чуди.


И јас го слушнав истово, од еден од работниците на објектот.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 18-Jul-2013 at 20:38
штета, починал вториот работник кој беше повреден при експлозијата предходната недела

ПОЧИНА ПОВРЕДЕНИОТ РАБОТНИК ОД ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО СКОПСКИ АЕРОДРОМ

Почина триесетгодишниот работник кој беше повреден во експлозијата на градилиштето кај висококатниците на „Џеваир Холдинг“ во скопската населба Аеродром, пренесува telegraf.mk.

Работникот вчера им подлегнал на повредите.Телото е дадено на обдукција во Институтот за судска медицина. Вториот повреден е во стабилна состојба.

Претставник на компанијата инвеститорот „Џеваир Холдинг“ за Телеграф претходно изјави дека повредените работници биле молери, а експлозијата се случила во непосредна близина на кантината на градилиштето.

Од се уште неразјаснети причини експлодирал уред што работи на плин, а служи за греење на водата во кантината, притоа работниците во моментот случајно се нашле во близина.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=7C592AD5FFFC1A4AB13BE106658E478D

Се надеваме нема да има слични инциденти во наредниот период
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 18-Jul-2013 at 20:45
Previous
 
Да те поправам, починал еден од двајцата работници, убаво пишува во веста дека вториот повреден е во стабилна состојба, фала му на Бога.
 
Бог да го прости покојниот работник.


Edited by Dexter26 - 18-Jul-2013 at 20:46
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 18-Jul-2013 at 20:54

искрено се надевам дека нема вистина во текстов иако не би зборувале напразно незнам..

ЛЕНКА: Тортура врз работниците на висококатниците

Движењето за социјална правда ЛЕНКА упати јавен повик до трудовиот инспекторат под итно да изврши контрола во општина Аеродром каде што се градат висококатниците поради, како што обзнанува ЛЕНКА, злоупотреба на работниците кои ја градат зградата. Повикот на ЛЕНКА доаѓа непосредно по информацијата дека денеска починал повредениот молер кој работел на висококатниците и кој пред неколку дена настрада во пожар во објектот. Работник кој е ангажиран на висококатниците се пожалил кај ЛЕНКА дека она што се случувало таму било надвор од сите процедури, а работниците биле истоштувани, работеле и ден и ноќ и досега немале ниту еден слободен ден во цели 5 месеци.

„Турската компанија има рок од 6 години да го заврши проектот, а таа си поставила цел тоа да го заврши за три - па секој ден има потреба од ПРЕКУВРЕМЕНА РАБОТА на дел од работниците, исто така и секоја недела е работна за повеќето од нас (има работници што по повеќе од пет месеци воопшто немаат одмарано ниту еден слободен ден)!!! Сите работи околу армирање се работат додека се гледа, а после навечер доаѓа бетон и се бетонира претходно спреманиот спрат, тоа трае до еден по полноќ, а неретко и 2 и 3 часот - по што следува перење на пумпата за бетон на дел од работниците (тоа одзема уште пола саат). Значи работниците се на градилиште од 8 сабајле до 1 или 2 по полноќ (тоа се некогаш 18 РАБОТНИ ЧАСОВИ во еден ден!!!) и сабајле повторно мора да бидат во 8 часот на работно место!

-Има исклучително ризични работи на градилиштето (како сечење со шлајф машина, движење по штици на огромна височина...) и ова може да предизвика сериозни последици. Но и вакво нешто да не се случи, работниците се сите ИСТОШТЕНИ и хронично уморни, освен тоа работат и под огромен псхолошки ПРИТИСОК, затоа што фирмата има вработено специјално луѓе кои ке контролираат дали работниците работат. Овие 'пастири' се невидено ДРСКИ, чудно е како немаат грам совест, и не ни даваат ни воздишка да земеме. Ова е бетер од оние познати описи на ранокапиталистичката експлоатација која се дешавала порано...“!, пишува во повикот на ЛЕНКА до трудовиот инспекторат.

Движењето за социјална правда ЛЕНКА е едно од најангажираните во областа на заштитата на работничките права. Активистите на ЛЕНКА се постојано на терен помеѓу работниците, а често бесплатно ги застапуваат и на суд.

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=5736

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 18-Jul-2013 at 21:29
жалосно за човекот,но што бара молер во оваа фаза од проектот?малку е збунувачки.

Мислам дека оние 18 работни саати се поделени во две смени,нема логика да работи само една смена на работници
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 609
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 18-Jul-2013 at 21:51
Вечерва поминав на булевар Србија. Северната кула по рабовите што гледаат накај јужната кула беше осветлена со некое слабо неонски светло. Исто така и таблите со број на спратови ги осветлуваат колку што можев да видам во возење. Еве слика ама не е со некаков квалитет бидејки е многу силно уличното осветлување. Некој што се бави со фотографија може да извади боље.
Edited by vladegf - 18-Jul-2013 at 22:20
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 19-Jul-2013 at 00:42
Neka mu lesna zemja.

Moment koga stigna brza pomos za nekoi 5-10 min. + se gleda kotelot do kade letna a dupkata ke ja primetite kaj crnata kola.

[iмg][/iмg]

Edited by Dzeksi - 19-Jul-2013 at 00:43
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 19-Jul-2013 at 09:57
ова било голема експлозија
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #831 Posted: 19-Jul-2013 at 12:35
Го оцрни проектот овој настан. За жал сега нема назад.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #832 Posted: 19-Jul-2013 at 17:03
da mn strasen incident se zamisluvam koga go gledam bojlerot doma od vreme na vreme straotna eksplozija bese mislev deka se otkaci nesto od kranot.
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #833 Posted: 19-Jul-2013 at 20:02
Навистина жално за човеков кој почина, но да не претеруваме - не е ништо ново, а ни го оцрнува објектот. Котелот и нема баш никаква врска со самите згради (ако некој се сомнева за тоа колку ќе биде безбеден животот во облакодерите).
А тоа како работеле 18 часа и како се вршело експолатација... Искрено, кој ги држи? Со сила некој ги затворил? Не им се допаѓа - нека дадат отказ. Мислам овие приказни за работници од Мк како се измачувани имаме на секој месец дена, ајде во странство им земаат пасоши, документација, етц. во Скопје кој ги држи? Сигурен сум дека добиваат повисока плата отколку да градат на градилиште од домашен инвеститор. И како тоа работниците говорат за плановите на компанијата/инвеститорот? Теткински муабет. Тоа ако имаат рок од 6 години, треба да значи дека ок е да се влечкаат и на 5 год и 11 месеци да се заврши со проектот... Се изиритирав од статијаба. Што и да е Ленка - get your shit together.

Edited by Danndy - 19-Jul-2013 at 20:05
Traveling.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #834 Posted: 19-Jul-2013 at 23:45
LENKA ako imala dosega soznanija za nepocituvanje na prvata na rabotnicite spored pravilnikot za rabota trebalo da reagira navreme. Trudovata inspekcija sega treba ba dade izvestaj za situacijata na gradilisteto, rabotnite casovi, bezbednosta... bidejki e odgovorna institucija a vo slucajov e i prozvana od LENKA.
 Kompanijata za koja rabotele ovie majstori bila podizveduvac (kako sto rekoa), najcesto so glavniot izveduvac se pravi dogovor kade podizveduvacot e dolzen da gi obezbedi site potrebni rekveziti za svojot vraboten. Vo slucajot poveke od sigurno e deka ovie rabotnici nemale slemovi na glavata, a najcesto tije ili rabotodavacot na svoja raka odlucile deka nema nikakva opasnost nadvor od gradilisteto na kulite i nema potreba da se nosi slem na ova toplo vreme!!!      
   Rabotodavacot e dolzen da mu gi predade sredstvata za zastita pri rabota na rabotnikot i toa so dokument, za da potoa koga ke se sluci nekoja nezgoda rabotnikot sam si odgovara dokolku pri istata ja nema koristeno zadolzenata oprema...
Inaku opsto poznato e deka vo gore spomnatite Dubai i istanati arapski destinacii e poveke od robovladetelsko opstestvo i nikoj ne kreva vreva za tamu.
Nie si imame zakon , isntitucii, i treba da se sprovede istraga i da se utvrdi odgovornosta. Se razbira seto toa transparentno i pod budno oko na LENKA. 
 
      Posocenite nepravilnosti od LENKA vo konkretniov nesreken slucaj nema nikakva povrzanost. Vo dadenava situacija bilo koj sto vo toj moment bi se nasol na ova mesto mozel da zagine. Sega treba da se ispita kotelot dali e so site potrebni instrumenti i kalibracii po standardi proizveden od prizvoditelot, negovata ispravnost, poteklo itn itn i so toa pricinata i odgovornosta...

Edited by Portal - 19-Jul-2013 at 23:53
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #835 Posted: 20-Jul-2013 at 02:06
Originally posted by Danndy

Навистина жално за човеков кој почина, но да не претеруваме - не е ништо ново, а ни го оцрнува објектот. Котелот и нема баш никаква врска со самите згради (ако некој се сомнева за тоа колку ќе биде безбеден животот во облакодерите).
А тоа како работеле 18 часа и како се вршело експолатација... Искрено, кој ги држи? Со сила некој ги затворил? Не им се допаѓа - нека дадат отказ. Мислам овие приказни за работници од Мк како се измачувани имаме на секој месец дена, ајде во странство им земаат пасоши, документација, етц. во Скопје кој ги држи? Сигурен сум дека добиваат повисока плата отколку да градат на градилиште од домашен инвеститор. И како тоа работниците говорат за плановите на компанијата/инвеститорот? Теткински муабет. Тоа ако имаат рок од 6 години, треба да значи дека ок е да се влечкаат и на 5 год и 11 месеци да се заврши со проектот... Се изиритирав од статијаба. Што и да е Ленка - get your shit together.
ne is vo Pravo dodeka e coveckiot zivot vo bilo kakva opasnost treba da se dejstvuva e sega toa sto nasata administracija e tinja ne se za toa krivi rabotnicite sto nemaat izbor kade da rabotat vo svojat zemja i dodeka se ponasame nonsalantno ke se desavaat pocesto vakvi tazni nastani!!!!

Edited by Dzeksi - 20-Jul-2013 at 02:08
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #836 Posted: 20-Jul-2013 at 10:40
Dzeksi, жалбата која ЛЕНКА ја испратила нема никаква врска со несреќниот случај, кој ќе повторам, може да се случи буквално секаде и не е репер за безбедност во градилиштето/облакодерите.

Како што објавиле: „Работник кој е ангажиран на висококатниците се пожалил кај ЛЕНКА дека она што се случувало таму било надвор од сите процедури, а работниците биле истоштувани, работеле и ден и ноќ и досега немале ниту еден слободен ден во цели 5 месеци.“; Нема никаква врска таа наводна експолатација со смртта на работникот, тоа не се случи во 3 наутро па да извештајот на ЛЕНКА се заоснова на немилата слчука.Edited by Danndy - 20-Jul-2013 at 10:42
Traveling.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #837 Posted: 21-Jul-2013 at 15:04
вчерашна, од ридот на населба Железара


DSC01039 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #838 Posted: 21-Jul-2013 at 16:09
зградиве многу мокно делуваат кога вози човек по илинденска накај центар. штета што не се некој поинтересен дизајн
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #839 Posted: 22-Jul-2013 at 18:03
Куливе се гледаат и од Камен мост.


DSC01042 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #840 Posted: 22-Jul-2013 at 19:54
а до кој спрат се стигнати?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 73>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.324 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.