build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 73>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #841 Posted: 22-Jul-2013 at 20:00
Originally posted by axel

а до кој спрат се стигнати?38
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #842 Posted: 22-Jul-2013 at 20:14
Благодарам алексенд
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #843 Posted: 23-Jul-2013 at 04:08

Од ГТЦ:

1


2

и од Сопиште:

3


4

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #844 Posted: 24-Jul-2013 at 19:08
Изгледа поплаката кај движењето за социјална правда ЛЕНКА вроди со делумен плод.
 
Се до експлозијата, загинувањето на работникот и поплаката кај движењето за социјална правда ЛЕНКА, од далеку се забележуваше дека на секој кат кај висококатниците свети светло, светеа светла и на крановите, и така се работеше се до 2 часот по полноќ, а понекогаш и до 3 часот по полноќ.
 
Но синоќа, во текот на ноќта помеѓу вторник, 23 јули 2013, и среда, 24 јули 2013, светлата на катовите на висококатниците и на крановите се вклучија дури во 4 часот по полноќ, изгледа за да избегне негативни критики во јавноста, инвеститорот одлучил да го скрати работното време, па наместо 18 работни часови во едно деноноќие, сега се работат 14 работни часови во едно деноноќие.


Edited by Dexter26 - 24-Jul-2013 at 19:10
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #845 Posted: 25-Jul-2013 at 09:41
За сè има вторпат
Back to Top
chelsea View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote chelsea Quote  Post ReplyReply #846 Posted: 25-Jul-2013 at 20:44
Mora da se priznae deka izgledaat impresivno.Ne bi bilo losho da vidime eden mini "menheten"vo Skopje.Takov del bi dal cuvstvo na moknost.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #847 Posted: 25-Jul-2013 at 23:44
koga ke mi tekne deka vo menheten u 65ta ova bile najniskite zgradi mi dava cuvstvo na nemok ne na moknost deka manjkame okolu 50 godini minimum Suicide
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #848 Posted: 26-Jul-2013 at 01:23
Originally posted by Dzeksi

koga ke mi tekne deka vo menheten u 65ta ova bile najniskite zgradi mi dava cuvstvo na nemok ne na moknost deka manjkame okolu 50 godini minimum Suicide
има некаков натпревар меѓу Скопје и Њујорк за кој немам слушнато? Roll%20eyes

имаме дискутирано и порано, за Скопје најбитно е да добива квалитетна, современа и практична архитектура, соодветна на потребите, мегаломанијата не значи нипто друго освен чукање во гради... кога ќе се покажеме со новитети и интересни концепти, тогаш може да кажеме дека сме некаде напред
Њујорк можеби е поим за облакодери, ама затоа оние што поседуваат голема архитектонска вредност се бројат на прсти, се друго е „штанцање“ и е главната причина поради која модерната архитектура добива критики од обичниот народ
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
chelsea View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote chelsea Quote  Post ReplyReply #849 Posted: 26-Jul-2013 at 16:46
Ej vie dvajca gi pomeshavte brzinite,nikoj ne kaza deka Skopje se sporeduva so NY,nikoj grad vo svetov ne moze da se sporedi NY.Go kazav kako nekakva koncepcija koja bi go promenila monotoniot gradezen razvoj vo glavniot grad na ovaa nasha drzavicka.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #850 Posted: 26-Jul-2013 at 17:05
Previous
 
Има безброј градови во светот кои можат да се споредат со Њујорк, но тоа не е тема на дискусија.
 
А кога сме кај скопски Менхетен и слични урбани приказни, треба да се земе во предвид фактот дека барем засега, таква урбана приказна ќе остане само приказна, бидејќи ниту Скопје, ниту Македонија не исполнува еден од најосновните услови за таквата приказна да стане реалност, а тој услов се вика - економски раст и економски напредок.
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #851 Posted: 26-Jul-2013 at 18:06
Од вторникот!

Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #852 Posted: 26-Jul-2013 at 18:09
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #853 Posted: 26-Jul-2013 at 18:17
што апарат користеше?
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #854 Posted: 26-Jul-2013 at 20:15
NIKON D3100
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #855 Posted: 26-Jul-2013 at 20:18
се гледа од сликите дека е `нешто`
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #856 Posted: 26-Jul-2013 at 23:03
Денес го правеа послениот кат на повисоката кула, стигнати се до пола негде... Со тоа, ќе ја завршат и пред Илинден... Е сега незнам тој дел кружниот и шилецот дали ќе бидат поставени до тогаш...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #857 Posted: 27-Jul-2013 at 14:26
Најголемата глупост, после зградите на Водно, Црниче, Пржино и Припор, во Скопје е ова!

Да беше Македонија, споредено со Холандија према површина и број на жители, ќе разберев потреба од волкави зданија.

За почвата каде што се градат да не збориме ... насред линијата на раседот.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #858 Posted: 27-Jul-2013 at 14:42
Дубаи има уште поголема површина низ пустината па ги гради.Не е поентата во немање на градежно место
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #859 Posted: 27-Jul-2013 at 15:09
Originally posted by gjoko

Дубаи има уште поголема површина низ пустината па ги гради.Не е поентата во немање на градежно место

Не jа разбра поентата. Се градат на земjиште кое што е тектонски нестабилно поради подземни води (мислам дека притока на Вардар поминувала од таму порано). Се надевам дека имаат добра механизациjа ко во Jапонските облакодери во спротивно на наредниот поjак земjотрес ќе видиме трагедиjа.
ಠ_ಠ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #860 Posted: 27-Jul-2013 at 15:38
Originally posted by gorcoДа беше Македонија, споредено со Холандија према површина и број на жители, ќе разберев потреба од волкави зданија.јас за овој дел зборам,за потребата да се оди во висина од немање на простор по ширина
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 73>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.