build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 73>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 09-Nov-2013 at 13:03
Originally posted by alexsend

Originally posted by Portal

Oblakoderot e licno negov, ne e drzaven za da mora da gi krie i cuva za vrski stanovite od poslednite spratovi!!
I da receme deka muse za prijateli samo ke kaze deka se veke prviot den prodadeni, koj ke mu se mesa zosto ili na koj mugi prodal??  .
ps: ponudata i pobaruvackata ke ja odobri/odredi cenata. Proizvodot e negov i toj bara za nego tolkava cena, negovo pravo si e da bara. Megu ostanatoto ne se sekirajte tolku za gazdata na oblakoderite ako ne vi plaka za toa Big%20smile 

Јас ти дадов објаснување за тоа зошто се скапи првично становите. Ќе видите како цената ќе се преполови за некое време.


Инаку онаа проста математика на Ammamm укажува на тоа дека инвестицијата не е ниту 300 милиони (сители) ниту пак 100 милиони евра, туку помалку. Ме нервира тоа што "новинарите"/куририте со години не трујат со неточни информации.
 
Tebe te nerviraat visokite ceni, za nekoj tie se super... mene nemi smeta dagi prodavaat i po duplo povisoka cena, bidejki nemora da kupam...
 Na sopstvenicite na stari stanovi vo Aerodrom im olesni, se isplasija deka uste ke im padne cenata na stanovite... itn itn Cheers


Edited by Portal - 09-Nov-2013 at 13:04
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 09-Nov-2013 at 15:34
Мене ме нервира тоа што со сила сите се трудат своите проекти да ги класифицираат како ултра луксузни, а добар дел од луѓето наседнуваат на тоа.
Таа нивна цена е нереална, нема да се упецаат многу да купат, ќе падне.

Патем, која е логиката да купиш стан во овој комплекс на пониски катови за 1.100 евра кога за тие пари ќе купиш во Капиштец, Тафталиџе или Карпош а притоа ќе го нема тој хаос од 5.000 луѓе на 100 метри. А во Аеродром и Лисиче ќе купиш нов и за 900.

Друга работа околу цените, дури и со овие се гледа дека инвестицијата не е повеќе од двоцифрена, а што ќе беше да се објавеа пониски и реални цени во старт. Може од 100 мил ќе паднеше вредноста на 70.

Од друга страна имам претчуство дека многу од оние кои градат на велико во Скопје се врзани со Владата, исто и турците. Се трудат од петни жили да ја задржат цената. Единствениот кој градеше мамутски објект и имаше намера да ја сруши цената исчезна како и никогаш да не постол. За жал.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 09-Nov-2013 at 20:03
Целосно се согласувам со alexsend кога се големи пари во прашање секогаш нешто е врзано со власта и со големи играчи, а кога некој ќе проба дрско да ја смали цената, му се случува тоа што му се случи на Космос.
Инаку цената 1100 евра не е висока туку е идиотска, не знам дали постои заверата муслимани да се населат во Аеродром, но тие што планираат да купат стан за истите пари ќе купат во помала зграда и на поатрактивна локација, луѓето што имаат вишок пари за повеќе станови или веќе ги вложија или ќе ги вложат на друго место. Замисли го огласот „Издавам стан во Кула 2 на 27. кат цена 200 евра“.
Знаејќи го нашиот менталитет и некултура со неплаќање на одржување, на хаосот што ќе се создаде во базените, теретаните и сл. оти, нели сите ќе сакаат да одат секаде па дури и тие што не виделе теретана во животот и кога ќе се додаде фактот дека вселувањето е после 2 години излегува дека покомотно ќе се живее во хаосот кај Универзална и Дебар Маало.
За жал, очекував овие згради дополнително да ја спуштат цената на становите во Скопје но изгледа ќе ја подигнат. Реална цена, според мене е 700-800 евра/m2, и за некое време ќе падне барем до 900.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 10-Nov-2013 at 13:43
Еве конечно имаме и официјална Web страна
http://cevahirskycity.mk/index-mk.php
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 10-Nov-2013 at 18:29
А имаат и ‚‚продавница‘‘ отворено...
Повелете во продажната канцеларија на Cevahir Sky City!
Нашата продажна канцеларија е отворена 7 дена во неделата, за секој што сака да дознае повеќе во врска со градбата, становите, дизајнот, распоредот на Вашиот нов дом, место каде што секој ден е се поубав и повозбудлив.
Посетете не и проверете поради што Cevahir Sky City е местото каде што Вашите соништа стануваат реалност.
Дојдете и проверете зошто Cevahir Sky City му дава посебен лик на Скопје!
Ве очекуваме!
Телефон за контакт (02) 15 511


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7264
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 10-Nov-2013 at 22:07
ова не е бараката веднаш до објектите што служела претходно како железничко складиште?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 11-Nov-2013 at 21:58
Previous
 
Најверојатно, забеган.
 
На официјалниот македонски веб сајт на Џеваир Скај Сити, пишува дека се лоцирани на булевар Србија 31А.
 
Наредниот линк води кон официјалниот македонски веб сајт на Џеваир Скај Сити.
 
http://www.cevahirskycity.mk/index-mk.php
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 11-Nov-2013 at 23:26
Нормално дека инвестицијата не е 300 милиони, но сепак, зошто како профит ги земате само становите? Настрана дуќаните, на долг рок самото управување со зградите односно фиксниот надомест од секој стан за паркинг, базен, фитнес итн. може да вроди со добар приход.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 12-Nov-2013 at 16:56
Originally posted by fichot

Нормално дека инвестицијата не е 300 милиони, но сепак, зошто како профит ги земате само становите? Настрана дуќаните, на долг рок самото управување со зградите односно фиксниот надомест од секој стан за паркинг, базен, фитнес итн. може да вроди со добар приход.


Точно, но не може драстично да го зголеми профитот. Тие ставки не може од 90милиони инвестицијата да ја дотераат до 130.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 27-Nov-2013 at 17:21
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12911
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 27-Nov-2013 at 17:23
Еве подобра фотка, од која може да се види напредокот на третата кула од комплексот... Извор: МИА.мк

За сè има вторпат
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 27-Nov-2013 at 17:29
Едит.

Edited by Еден Дечко - 10-Apr-2014 at 14:16
Back to Top
sashakv View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote sashakv Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 27-Nov-2013 at 17:37
  Mene ko da ne mi e jasno od kade ovde mesto i za trgovski i za parkinzi..nekako mi e stesnato,vaka od avion ko ke gledam
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 27-Nov-2013 at 17:48
Едит.

Edited by Еден Дечко - 10-Apr-2014 at 14:17
Back to Top
sashakv View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote sashakv Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 28-Nov-2013 at 17:54
de gledaat konturite,toa mi e jasno ama mi se cini deka povrsinata e mala i za trgovski i za site propratni raboti..mozda gresam ,neznam
Back to Top
sashakv View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote sashakv Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 28-Nov-2013 at 17:55
mozda nema toa da bidit nesto tolku megalomanski,nego nesto poskromno
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 28-Nov-2013 at 19:05
Незнам за какви пропратни работи мислиш Саша.
Колку што јас знам на тој простор ќе биде само трговскиот центар.

едит:
Мислам дека мислеше на сервисните улици.
Доколку мислеше на тоа тогаш доколку погледнеш тука ќе забележиш дека просторот кој го има е доволен и за трговскиот центар и за сервисните улици.


Edited by daci92 - 28-Nov-2013 at 19:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7264
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 28-Nov-2013 at 21:30
многу лоши позиции на кулите избрале
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
sashakv View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote sashakv Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 28-Nov-2013 at 22:24
  fala sto me proprativte do sega,sega vidov sve..samo,dali primetivte deka stanarite na 3 kuli,od prvi kat pa kolku gledam,do cetvrti,nema osven trgovskiot,nisto drugo da vidat,oti im je isecen horizontot
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7264
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 28-Nov-2013 at 22:39
Originally posted by sashakv

  fala sto me proprativte do sega,sega vidov sve..samo,dali primetivte deka stanarite na 3 kuli,od prvi kat pa kolku gledam,do cetvrti,nema osven trgovskiot,nisto drugo da vidat,oti im je isecen horizontot
колку што знам, на тие нивоа нема станови... а можеби ќе го поврзат трговскиот со кулите Question
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 73>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.248 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.