build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5152535455 79>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1041 Posted: 05-Feb-2014 at 19:14
Фосил каде виде дека зградата гледа кон Аеродром ? Сите гледаат кон Реонски Центар/Лисиче и Усје/ К. Вода.

Јас кажав и претходно дека цената за квадрат и не е толку проблем за во Македонија колку што ќе бидат цените за одржување.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1042 Posted: 05-Feb-2014 at 19:37
Таа задната гледа со предниот дел кон Аеродром... баш накај Капитол...

еве и од рендерите... обратно е свртена...



Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1043 Posted: 05-Feb-2014 at 21:34
Originally posted by Skopjanecot

Originally posted by stratus

Добро ама реално просечно македонски семејство не живее во 100квадрати стан со три спални во луксузен комплекс. Очигледно овие станови не се за просечниот македонец ниту од блиску. А јас пак се надевав дека ќе ја спуштат цената на становите


Ако го третираат како "луксузен комплекс" ја утнале местоположбата.
Внатре можат да имаат и турски бањи и тениски игралишта и базени, ама ако надвор воздухот е загаден секогаш за 50/60% од Водно например, тогаш џабе е све тоа... Да не зборуваме што не се наоѓаат во Центар како што е случајот со повеќето облакодери во Америка...

Ама, ако има толку богати Македонци да платат (во ова се сомневам), а ова сѐ да го игнорираат, тогаш ОК. Секој со сопствениот вкус.
луксузот е во тоа што имаш гарантирано одржување, обезбедување и резервирано паркинг место, комплетно опремен стан и широк и чист поглед од терасата... и да, базени, спа центри, затворени игралишта и слично, СЕ луксуз, особено па за наши стандарди... луксузот нема врска со тоа колку воздухот е загаден

кај нас се е наопаку и обратно... ако сакате да мрчите, барем мрчете за правите работи, а тоа е тоа што кај нас секоја дупка од гипс картон се продава како „луксузна“ затоа што е нова, а цените на становите не мрдаат од место долго време, и покрај широкиот пазар на станови и константната изградба на станбени објекти и комплекси насекаде
Џеваир можеби е првото место каде што цената е оправдана, ок, можеби е и повисока отколку што треба, ама е барем издржана
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #1044 Posted: 05-Feb-2014 at 22:03
ја баш и не разбирам зашто гледањето на таа страна го сметате за минус. па баш ваљда тоа е поентата-да не гледате кон градот и со тоа кон бетон, згради, коли и веќе видено, него према чист, празен простор, природа, водно......

башка мозок малце, па не се праат зградиве само за наредните 2 години....ќе се шири ли градот, ќе расте ли?? и тоа баш натака ќе расте (покрај на север)!

цената била ваква била онаква. па убаво ви кажа забеган.

башка на крај краева кој му чини цена ќе си купи, кој не му чини нема и тоа е тоа. така тоа одеше ако добро се сеќавам.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1045 Posted: 05-Feb-2014 at 22:15
Originally posted by zabegan

луксузот е во тоа што имаш гарантирано одржување, обезбедување и резервирано паркинг место, комплетно опремен стан и широк и чист поглед од терасата...

Освен обезбедувањето ова би требало да е стандард. НЕ луксуз. Решавање на паркингот кај нас беше стандард за време на комунизмот, ова скоро се промени. Колку што разбрав, за сите други работи плаќаш 10.000 денари, така? Епа за толку пари (од стан!) ова не е луксуз освен ако под "одржување" не се подразбира дека ти чистат и ти готват по дома...

Originally posted by zabegan

и да, базени, спа центри, затворени игралишта и слично, СЕ луксуз, особено па за наши стандарди... луксузот нема врска со тоа колку воздухот е загаден

Точно луксуз е кај нас базен и спа центар, а второто...незнам како да ти одговорам...
Да платиш НАД пазарна вредност и да живееш во населба оддалечена 10км од Центар...и тука не збориме за Американски Suburb туку за една од најнаселените населби во Скопје каде што, патем речено, воздухот е најзагаден! Во Америка плаќаш затоа што ЦЕЛАТА населба е екслкузивна, овде СЕКОЈ може да ти биде комшија. И таму ваквите населби посебно се развиваат на периферија каде што имаш зеленило и чист воздух, а не у сред индустриска зона! Или посоодветна споредба би биле облакодерите во сред центар каде што све ти е блиску (најексклузивните продавници, музеи, театри, ресторани и слично).

Не ми е јасно како може некој да каже дека локацијата не е битна.


Originally posted by zabegan

кај нас се е наопаку и обратно... ако сакате да мрчите, барем мрчете за правите работи, а тоа е тоа што кај нас секоја дупка од гипс картон се продава како „луксузна“ затоа што е нова, а цените на становите не мрдаат од место долго време, и покрај широкиот пазар на станови и константната изградба на станбени објекти и комплекси насекаде
Џеваир можеби е првото место каде што цената е оправдана, ок, можеби е и повисока отколку што треба, ама е барем издржана


Незнам каде најде дека "мрчам" за ништо, нити од кај си ја убаци споредбава со другите станови која што пробуваш мене да ми ја импутираш...
ТОЧНО и другите станови се преценети. И тоа ДАЛЕКУ преценети. Ама исто се преценети и овие.

Иначе, што се однесува до тоа дека "кај нас се е наопаку и обратно" - точно е! Ама и овие згради фино се уклопуваат у овој контекст.


Edited by Skopjanecot - 05-Feb-2014 at 22:30
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1046 Posted: 05-Feb-2014 at 22:46
Мене ми е малку нелогично (и потенцијално дискриминирачки) за услугите и луксузите да се наплатува по квадрат. Пример 4 члено семејство во C1 стан ќе плаќа 10000 денари, а исто такво во B2 стан „само“ 6400.
Која е логиката јас ако сум во C1 повеќе да го плаќам чуварот и базенот, фитнесот, вотевер, од тој во B2?

По закон одржувањето се дели во 2 фонда. Редовен каде трошоците се делат рамномерно по стан (и тука сметам дека треба да бидат сите услуги од типот обезбедување, базен...) и Резервен кој се наплаќа по квадрат а служи за специфични работи (пример одржување на фасада, тука има логика тој што има поголема површина и повеќе да плаќа).

Паметно би било оваа цена да се намалува со растот на квадрати кај становите за да може сите станари приближно еднакво да плаќаат за исти услуги.

Инаку, цените се пресолени и сметам дека зградиве ќе се населат или со имигранти или со тазе покондурени „елитисти“. Нормален човек не би припарил наваму.

Башка распоредот во становите е смешка жива.
Стан од 100 квадрати кој нема тераса, т.е. има само 3 „тресални“ на кои нема простор ни столче да ставиш.. бедно.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1047 Posted: 05-Feb-2014 at 22:59
многу нормално дека ќе направам споредба со други станови, затоа што во комплетно сите објекти во Скопје, без исклуичоци, за се она што ти е обезбедено во Џеваир, треба да се тепаш со компшиите или пак никогаш во животот да не го искусиш затоа што е научна фантастика... а во генерална перспектива, кај нас се води гето-живот (да не навлегувам во детали во каква зграда живеам јас, што патем се смета за квалитет од југословенските времиња)
луксузот е променлив на база на тоа во каква околина го разгледуваш, а конкретно, за нас, Џеваир претставува луксуз... затоа што е прв комплекс во градов со повеќе од пет стана, што ги нуди услугите што ги нуди
кај нас е 1000 евра просечна цена на стан... не знам колку им е оправдана математиката за дадените цени, ама маркетингот таков каков што е им е ок, тоа го коментирам највеќе

второ, не збориме за рекреативен комплекс или населба, туку за само четири станбени висококатници (без разлика на бројот на станови)... да се работеше за комплетен урбанистички план за нова населба, тогаш ќе зборевме за индустриски зони, загадување, оддалеченост од институции и други фактори на просторот...
вака Џеваир не ти се криви што градов е загаден, и што има индустриски зони на сред центар, а е релативно мал град и просторно не прави разлика каде ќе ги лоцираш кулите... како прво, не можеш ни да го дефинираш просторот кај што поставени поради хаотичноста на градов, а не па да го критикуваш како фактор
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1048 Posted: 06-Feb-2014 at 07:13
Друже, очигледно работите ги гледаме од различна перспектива.
Сѐ ова што си го напишал би можело да се стави во една позната реченица: "За наши услови ова е....", а јас баш тоа сакам да го избегнам. Има основни стандарди, кои сметам дека треба и кај нас да се почитуваат. Затоа и се буниме кога ни се продава ова што се гради у сред центар како Барок, а тоа не е.

Originally posted by zabegan

луксузот е променлив на база на тоа во каква околина го разгледуваш, а конкретно, за нас, Џеваир претставува луксуз...

Баш за ова зборувам.
Неможе луксузот да е променлив. Порше и Бентли е луксуз насекаде. Само што разликата е таа што кај нас вакви коли возат интелектуалци кои напишале по неколку книги коишто добро им се продаваат или луѓе со наследство собирано преку генерации, а "на запад" ова можат да си го дозволат само "сумњиви фаци" кои што парите ги направиле преку ноќ на сомнителен начин....чекај - можда беше обратно...?! Big%20smile
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1049 Posted: 06-Feb-2014 at 10:35
Ova e luksuz ili ne e vazno kaj nas nema podobra i poluksuzna ponuda od ovaa. I vo Skoro vreme nema nitu da ima. Do vcera kupuvavme stanovi od 1000evra/m2 stari po 15tina godini (komplet so luksuzna aparatura Miele kako sto rece nekoj ) ???
Dokolku komentirate dali e OK CENATA ili NE E, direkno prejdete na cifri i matematicki presmetiki;
...
Од услуги кои се нудат: три покриени базени, турски бањи, теретани, пинг-понг, сквош, 24/7 обезбедување, влез со картичка, рецепција... Се плаќа по ~100ден за кадрат месечно (5000ден за стан од 50м2) и задолжително оваа давачка мора да се плаќа без разлика што и колку користите.
...
Vo normalni uslovi v Skopje po covek toa bi cineolo od 3000-5000 denari mesecno...

Блиндирана влезна врата, внатрешни квалитетни дрвени врати, комплетна кујна со сите електрични елементи (фрижидер, микробранова, рерна, шпорет, плотна, аспиратор, машина за садови.. - се е BEKO), лизгачки плакар во ходникот, комплетно опремена бања со туш кабина...

Vaka opremen stan pobaraj na pazarot od drugive Rezidans Stanbeni Kompleksi da vidite koja cena ke ti ispadne..., a I mozete "Miele" da zahtevatee
цитатите се земени од @stratus, Turcite se pazarat taka da na ovie ceni so dobro pazarenje moze da se dobie popustdo 10% ...



Edited by Portal - 06-Feb-2014 at 10:55
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1050 Posted: 06-Feb-2014 at 10:38
За еден облакодер да биде луксузен според мене и да ја оправда цената на станот како што ја има Џеваир, треба да има сопствено напојување со електрична енергија, сопствен водовод, сопствено парно, сопствен противпожарен систем, сопствена амбуланта. Плус зелени појаси околу зградата за прочистување на воздухот итн.

А кај нас за луксуз се сметаат згради во осојница како што се во Тасино Чешмиче со смешни потпорни ѕидови и во случај на земјотрес и лизгање на земјиштето на Водно, би се "дотркалале" до Рамстор.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1051 Posted: 06-Feb-2014 at 11:16
luksuz nemoze da se definira bidejci postojano se pomestuvaat granicite na luksuzot.
Moze da se presmeta cenata so toa sto se nudi vo drzavava...




Edited by Portal - 06-Feb-2014 at 11:24
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #1052 Posted: 06-Feb-2014 at 14:51
еве само луксузна кујна со дрво, гранит и добри елементи чини минимум 10 000 евра... тука ни на подот нема дрво (ламинат е)!
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #1053 Posted: 06-Feb-2014 at 15:33
Во споредба со досегашните цени за просечен стан од 1000евра/квадрат, со оглед на предностите што се нудеат овде би требало цените да се од 1100-1400 евра во зависност од спратот и погледот на станот. Но овде цените се и од тоа повисоки, а има и 1500 станови (не 20-30 како кај полуксузна зграда на пример на Водно). Според мене со толкава понуда на станови требаше да се спуштат нереланите цени на другите станови од по 1000евра/квадрат, а не цените да се задржат. Космос ветуваше речиси ист тип на станови, на слична локација и со слични услуги (базен, 24/7 обезбедување...) но за доста пониски цени. Но знаеме со Космос што се случи.
Originally posted by WhyNot

еве само луксузна кујна со дрво, гранит и добри елементи чини минимум 10 000 евра... тука ни на подот нема дрво (ламинат е)!

Верувај ми кујните овде се максимум 2000евра

Edited by stratus - 06-Feb-2014 at 15:34
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1054 Posted: 06-Feb-2014 at 23:57
Originally posted by Skopjanecot

Друже, очигледно работите ги гледаме од различна перспектива.
Сѐ ова што си го напишал би можело да се стави во една позната реченица: "За наши услови ова е....", а јас баш тоа сакам да го избегнам. Има основни стандарди, кои сметам дека треба и кај нас да се почитуваат. Затоа и се буниме кога ни се продава ова што се гради у сред центар како Барок, а тоа не е.

Originally posted by zabegan

луксузот е променлив на база на тоа во каква околина го разгледуваш, а конкретно, за нас, Џеваир претставува луксуз...

Баш за ова зборувам.
Неможе луксузот да е променлив. Порше и Бентли е луксуз насекаде. Само што разликата е таа што кај нас вакви коли возат интелектуалци кои напишале по неколку книги коишто добро им се продаваат или луѓе со наследство собирано преку генерации, а "на запад" ова можат да си го дозволат само "сумњиви фаци" кои што парите ги направиле преку ноќ на сомнителен начин....чекај - можда беше обратно...?! Big%20smile
епа мене цилиот муабет ми завршува во таа реченица „за наши услови“ затоа што за просечен човек што живее во Скопје, понудата на џеваир е ко од рајот излезена, покрај сиот шунд што ни се продава по нај безвезни цени

иначе, иди во Дубаи прашај дали Бентли е луксуз Big%20smile... епа баш за тоа ти зборам... за секој човек, луксузот е различен... сега да не филозофираме, ама луксуз ко поим би требало да е нешто што е несекојдневно и потешко достапно, дали е тоа Порше или фичуле, не е стриктно определено
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1055 Posted: 07-Feb-2014 at 11:53
Да бидеме реални, најголема причина да се живее тука (со 1.200 комшии во влез!) е единствено висината, 20-40ти кат. Ова е единствена работа која ја има како компаративна предност која ја нема на друго место во Скопје.
Но давање толку пари за стан до 20ти кат е глупост. Што ако живееш во највисоката зграда во Скопје ако станот ти е на 8ми кат? За 8ми можеш да купиш во Капишец по цена од 1.100 и да живееш со 150 комшии во влез. Или пак од карши на истата улица по цена од 900 и да, ќе имаш паркинг место еве општината конечно го среди реонски центар, сега има колку да сакаш по 0 евра.
Нудат опремен стан? Јас лично сакам сам да го опремам мојот.
Влез со картичка? Има еден куп згради во Скопје кои сами си го направија тоа, електронски привезок на влезна врата.
Обезбедување на главен влез? Го има со години во комплекс Македонија, ќе го има и во city towe и во Capitol.
Фитнес и базен?
Се ова за 1.500 евра годишно одржување на зграда за 75м2 стан? Нели нема логика? Да не почнат сите одеднаш спортски живот да тераат.
------------

Јас вака го замислував:

1-10кат 800 евра квадрат
11-20 кат 900 евра
21-32кат 1.100 евра
33-38 кат 1.300 евра
39-40 кат 1.500 евра
*во однос на тоа на која страна гледаат становите варирање од околу 50 евра по м2

Месечно одржување 1.500 денари
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1056 Posted: 07-Feb-2014 at 12:08
Originally posted by zabegan


епа мене цилиот муабет ми завршува во таа реченица „за наши услови“ затоа што за просечен човек што живее во Скопје, понудата на џеваир е ко од рајот излезена, покрај сиот шунд што ни се продава по нај безвезни ценииначе, иди во Дубаи прашај дали Бентли е луксуз Big%20smile... епа баш за тоа ти зборам... за секој човек, луксузот е различен... сега да не филозофираме, ама луксуз ко поим би требало да е нешто што е несекојдневно и потешко достапно, дали е тоа Порше или фичуле, не е стриктно определено


Во Дубаи Бентлито можеби не е луксуз, но таму е луксуз да сретнеш човек кој покрај сето богаство што го има не се наоѓа со своите сфаќања во камено време.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1057 Posted: 10-Feb-2014 at 18:48
Фотографија на Златко Пармаковски од 10 февруари

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1058 Posted: 14-Feb-2014 at 20:11
Денес


DSC02858 by george k. 1981, on Flickr


DSC02860 by george k. 1981, on Flickr

Третата кула (и четвртата е на исто ниво изградена, некаде до приземје или до прв кат, не можев убаво да видам)


DSC02863 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1059 Posted: 14-Feb-2014 at 23:57
паушално кажано без анализа ми изгледа дека двете последни кули се градат со многу поспоро темпо
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1060 Posted: 15-Feb-2014 at 02:06
Есер Џевахир-член на управниот одбор на Џевахир Холдинг

"Според планот, првите две кули треба да бидат целосно готови до крајот на следната година.Ќе се обидеме во исто време да го завршиме целосно и трговскиот центар, или можеби најдоцна во првите три месеци од 2016 година.Останатите две кули од овој проект би требало да ги изградиме за две години откако ќе завршиме со градење на првите две..."
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5152535455 79>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.