build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 73>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 10-Feb-2015 at 15:27
DSC07105 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 01-Mar-2015 at 17:25
Денес конечно градежни активности на четвртата кула!
Инаку ѕидовите се прават со YTONG блокови. Браво!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 02-Mar-2015 at 16:17

„Џеваир Холдинг“ ги намалува цените на становите, во земјава гледа поволна инвестициска клима

Со 800 евра за метар квадратен, наместо досегашните стартни 1.100 евра, странскиот инвеститор станува конкурентен на пазарот...

Турската компанија „Џеваир Холдинг“ ќе ги намали цените на дел од становите во скопските облакодери. Со 800 евра за метар квадратен, наместо досегашните стартни 1.100 евра, странскиот инвеститор станува конкурентен на пазарот.

„Ќе ги намалиме цените почнувајќи од 800 евра, за ограничен временски период и на ограничен број станови. Сакаме нашите купувачи да заштедат дел од парите, затоа што некои од нив ќе треба да почекаат и до две години за да се вселат во становите. Мислам дека сега е вистинското време да се намалат цените на пазарот“, вели Есер Џеваир, генерален директор на „Џеваир Холдинг“.

Овој странски инвеститор лани доби и градежна дозвола да го подигне проектот Сончев град. Поволната инвестициска клима е причина за ширење на бизнисот.

„Македонија е многу важна точка и локација за странските инвеститори, бидејќи како странски инвеститор освен на економските компоненти како профитот и оданочувањето најмногу внимание посветувате на безбедноста и на едноставната бирократија. Од гледна точка на инвеститор, безбедноста е клучна кога истражувате некој пазар, бидејќи инвестирате во вработените, во сопствените материјални добра. Затоа сакате вашите пари да ги вложите во сигурна зона. Од друга страна, кога одберете земја, не ја познавате регулативата, сакате да знаете што ве очекува и сакате да најдете начин како да ја спроведете бирократијата за да добиете дозвола за работа. Од тие причини многу е важно да добиете поддршка од инстутуциите за да можете брзо да продолжите. Токму тоа олеснување е еден клучен сегмент што го нуди Македонија“, нагласува Есер Џеваир.

Според најавата, „Џеваир Холдинг“ во земјава ќе остане најмалку десет години. Досега во четирите висококатници има вложено повеќе од 100 милиони евра.

http://mrt.com.mk/node/21032

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 02-Mar-2015 at 16:42
Originally posted by alexsend

Денес конечно градежни активности на четвртата кула!
Инаку ѕидовите се прават со YTONG блокови. Браво!


Дали овде или било каде во Македонија на некој објект има ставено самочистечки прозорци?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 12-Mar-2015 at 22:47
За прозорите, не верувам.

Почнаа со затворање на објектот (кула 1 лево до 6ти кат)
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1186 Posted: 18-Mar-2015 at 17:04
Нешто доградуваат на третата кула горе. Измена во проект?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1187 Posted: 18-Mar-2015 at 19:18
И јас забележав вчера, мислам дека нема измена на проектот туку дека е некаква плоча за антена/антенски систем, но не сум сигурен.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1188 Posted: 18-Mar-2015 at 19:25
Да, тој дел што се гради на третата кула го нема кај другите две, што е и чудно, зашто според рендерите се очекуваше таков дел каков што е кај третата кула, а го нема кај другите две. Можеби откако ќе завршат кај трета ќе го доградат и кај првата и втората. По моја логика тоа би било нивото од кое може ќе може да се гледа околината, со евентуални придружни угостителски содржини.

Како и да е, еве уште една слика од позади, кај што се гледа малку и изградба на четвртата кула која е на почеток и до некојси 3-4 кат.

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1189 Posted: 18-Mar-2015 at 21:26
Само напред, одлично!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1190 Posted: 18-Mar-2015 at 22:19
на оригиналните рендери, на последниот кат на сите објекти имаше кружна панорама
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1191 Posted: 20-Mar-2015 at 17:48
Токму затоа и обрнав внимание на тоа, од компанијата најавија дека нема да има угостителски објкет на врвот за панорамско разгледување. Или се предомислиле или пак е за антената. Но сепак чудно е што се прави на третата кула.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1192 Posted: 21-Mar-2015 at 00:27
ic ne mi se sviga dizajnov na zgradive. eve za primer, kako mozese da izgleda stanben oblakoder

http://www.dezeen.com/2014/05/15/stefano-boeri-bosco-verticale-vertical-forest-milan-skyscrapers/
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1193 Posted: 23-Mar-2015 at 08:38
Ова горе на третата кула достигна две спратни висини скоро. премногу е тесно и високои секако затворено за било каков ресторан. А па и премногу големо за основа за антена. Дали проектот претрпел измени во тек на градба незнам бидејки според рендерот сите 4 кули имаат антени и сите основи за антени се според рендерот со кружна основа.
Edited by vladegf - 23-Mar-2015 at 08:39
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1194 Posted: 23-Mar-2015 at 14:20
Готово, мора сега сѐ да се сруши до темел... Ко Космос нели...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1195 Posted: 23-Mar-2015 at 15:48
mislam deka na proektov nemase gorna granica na markicata, i barase opstinata da bide sto povisoka zgradava za da imame najvisk objekt na balkanot !!??

Edited by Portal - 23-Mar-2015 at 15:48
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1196 Posted: 23-Mar-2015 at 16:30
Sky City by rante_to4ak, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1197 Posted: 23-Mar-2015 at 17:54
Originally posted by Portal

mislam deka na proektov nemase gorna granica na markicata, i barase opstinata da bide sto povisoka zgradava za da imame najvisk objekt na balkanot !!??

 
Колку сакаат нека го зголемуваат, во најдобар случај, ќе го имаат, односно веќе го имаат, највисокиот станбен објект во Македонија, а за највисок објект на Балканот ќе мораат да причекаат уште неколку светлосни години.
 
Но никако да објаснат кој се ќе живее во тие висококатници, бидејќи веќе има суфицит на непродадени станови, ај овие од Аеродром сигурно веќе си нашле купувачи, но дополнителна градежна експанзија на вакви висококатници е тотално бесмислена, бидејќи едноставно, нема кој да живее во сите тие идни висококатници.
 
Ова е градежен балон кој се полни со години, а кога ќе пукне, градежните компании и банките кои им даваат кредити на истите тие градежни компании ќе го кркаат стапот.
 
А бидејќи банките немаат навика да ги амортизираат загубите со свои пари, секако ќе ги амортизираат загубите со парите од граѓаните, кои ги примаат платите и пензиите во банките, па од тука јасно е кој на крајот ќе го плати цехот за овој градежен балон кој се повеќе се полни со секој поминат ден.


Edited by Dexter26 - 23-Mar-2015 at 17:56
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1198 Posted: 23-Mar-2015 at 21:01
Само да се потсетиме дека Шпанија влезе во финансиска криза баш поради експанзијата на градењето на станови и вили.Луѓето купуваа градежни машини,инвестираа во људство,техника..и кога немаше веќе кој да купува,балонот се издиша и банките тргнаа во заплена на хипотеките
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1199 Posted: 23-Mar-2015 at 23:13
Originally posted by Dexter26
Originally posted by Portal

mislam deka na proektov nemase gorna granica na markicata, i barase opstinata da bide sto povisoka zgradava za da imame najvisk objekt na balkanot !!??
 Колку сакаат нека го зголемуваат, во најдобар случај, ќе го имаат, односно веќе го имаат, највисокиот станбен објект во Македонија, а за највисок објект на Балканот ќе мораат да причекаат уште неколку светлосни години.  Но никако да објаснат кој се ќе живее во тие висококатници, бидејќи веќе има суфицит на непродадени станови, ај овие од Аеродром сигурно веќе си нашле купувачи, но дополнителна градежна експанзија на вакви висококатници е тотално бесмислена, бидејќи едноставно, нема кој да живее во сите тие идни висококатници.  Ова е градежен балон кој се полни со години, а кога ќе пукне, градежните компании и банките кои им даваат кредити на истите тие градежни компании ќе го кркаат стапот.  А бидејќи банките немаат навика да ги амортизираат загубите со свои пари, секако ќе ги амортизираат загубите со парите од граѓаните, кои ги примаат платите и пензиите во банките, па од тука јасно е кој на крајот ќе го плати цехот за овој градежен балон кој се повеќе се полни со секој поминат ден.


шшшшшшш добро е што било што се гради
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1200 Posted: 24-Mar-2015 at 12:31
@Dexter26 koj e povisok objekt od ovoj sega kaj nas na Balkanot?

Neznam sto zborite toa so bankite i so kreditite i so krizata, jas kolku sto znam gazdata na objektov ne e goltar i nemal zemeno kredit za objektov vov nasite banki... i nitu toa nas kako drzava ne ne zasega dali on kegi prodade stanovite i koga i po kolku ke gi prodade. Sega bare ke imame konkurencija i tek ke pagaat neopravdano viskite ceni na stanovite. Tuka narodot e vo dobivka, dodeka pak maalskive graditeli nasi (k. se trese) nese vo tolkaa dobivka kako porano...

@gjoko toa vo spanija sto go velis bese segde (na zapadniot), ako se sekavas prvo vo Amerika pukna !!
Amma toa nema vrska so nas nitu pak vo najmala raka so objektive neli?? Nema da sozdade znaci nikakva finansiska kriza vo drzavava, sto togas tropate zeleni sfarno nemie jasno...

   

Edited by Portal - 24-Mar-2015 at 12:39
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 73>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.