build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 71>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1301 Posted: 21-Jan-2016 at 13:48
ic ne mi se sviga dizajnot, a uste pomalce sto ima 4 isti. trebase da bidat so razigrani visini i pointeresen dizajn, poveke zelenilo na niv i poubavo da komuniciraat megu sebe urbanisticki
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1302 Posted: 18-Feb-2016 at 18:08
Фотографиите се од 30 јануари. Автор: Стив Наумовски (google+)

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1303 Posted: 21-Feb-2016 at 18:36
Uste kolku vreme ke se raboti ovdeka,pocnaa li nesto da rabotat vnatre.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 587
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1304 Posted: 21-Feb-2016 at 18:58
ubavo izgledaat, nov beleg na gradot
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1305 Posted: 21-Feb-2016 at 19:41
Navistina se dobri,dobro e i toa sto ne se vo barok barem zasega. Kaj nas nikogas ne se znae.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1306 Posted: 21-Feb-2016 at 20:00
Originally posted by stef4o

Uste kolku vreme ke se raboti ovdeka,pocnaa li nesto da rabotat vnatre.


Според најавите, треба да бидат завршени во почетокот на 2017 г. Но, според она што го гледам на терен, некако ми се чини дека нема да бидат готови до тогаш.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11442
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1307 Posted: 24-Feb-2016 at 12:09
За сè има вторпат
Back to Top
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #1308 Posted: 21-Apr-2016 at 09:14
На насловната на build.mk денеска е објавена статија за сеизмолошкото тестирање на висококатниците во која меѓудругото стои:

"Со предизвикување на вештачки земјотрес со магнитуда од 4 степени според Рихтер, објектите покажаа дека не би имале никаков проблем да ја издржат јачината на скопскиот земјотрес од 1963 година."

Разбирам маркетинг и се, но да не отидоа работиве во погрешна насока или тука има и нешто друго што не го знаеме ние?? Скопскиот колку што пишува на "најточниот извор" - Википедиа во 1963 бил 6,9 според Рихтер ... недај Боже ова да стане од играчка плачка.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1309 Posted: 21-Apr-2016 at 09:58


Претпоставувам дека според резултатите што ги добиваат од однесувањето на објектите при потрес од 4 степени, можат да изведат заклучоци за нивната сеизмика и при посилни потреси. Од тоа што читав на оваа тема, реално вакви симулации со голема прецизност можат да се прават и чисто компјутерски, а вештачкото „тресење“ се прави ради потврда на тие резултати, односно проверка на компјутерските модели. Таман работа ако издржливоста на вистинските објекти се докажуваше со нивно подвргнување на потрес до границата на издржливост.

Инаку да, целава работа со симулацијава ми мириса највеќе на маркетинг, колку што знам нема обврска за вакви тестови (освен доколку евентуално не постои исклучок за објекти над некоја висина или нешто слично) и прашање е дали симулацијава воопшто би се правела ако немаше маркетинг ефект.


Edited by Cloverstack - 21-Apr-2016 at 10:03
Back to Top
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #1310 Posted: 21-Apr-2016 at 10:10
Не им е формулиран маркетингов баш најдобро ама ајде.

Незнам во однос на законска регулатива, но барем на Discovery и National Geographic што даваат емисии, таму има лаборатории кои прават сеизмолошко тестирање на модел од зградата пред истата да се изгради (дополнително ја тестираат како се однесува и на ветер, ураган ...). Таман работа ако ја тресат вистинската зграда или недај Боже да најдат некоја грешка при изработката па да треба да се менува планот.

Затоа велам, пробале маркетинг ама мислам дека повеќе направиле контра ефект и барем мене ме збунија со таквата објава.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1311 Posted: 21-Apr-2016 at 11:52
Си има лабораторија на Водно, и тоа по светски стандарди. Тука се тестираат макети и објекти од цел свет.
Би се зачудиле од колку далеку “доаѓаат“ сеизмолошки да си ги тестираат објектите кои треба да се градат.

Проблем кај објектите може да биде подлогата. Објектот како објект е добар.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #1312 Posted: 21-Apr-2016 at 12:55
Тоа е одлично штом има лабораторија по стандарди за да може да се тестираат макетите.

Не ме сфаќајте погрешно но за мене е зачудувачки да тестираш подлога или објект или комбинација откако веќе си ги изградил сите 4 а на само неколку месеци пред да треба да се отвара едната. Кога едната се градеше ОК, да тестираш па да имплементираш евентуални измени во изградбата на втората/третата/четвртата ама вака кога се е завршено ... лош PR сами си прават.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2008
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1313 Posted: 21-Apr-2016 at 15:29
Previous
 
Вистинскиот земјотрес нема да ја/ги погоди само изградената зграда/изградените згради, туку ќе ги погоди сите објекти кои се наоѓаат во подрачјето опфатено од магнитудата на земјотресот.
 
Така да, ваквото директно тестирање на терен е во целост оправдано и одлично е тоа што го спроведоа додека зградите сеуште се во изградба, баш со ваквиот потег се одржуваат подобри односи со јавноста, а не полоши, бидејќи вака јавноста од прва рака дознава колку навистина се безбедни зградите.


Edited by Dexter26 - 21-Apr-2016 at 15:30
Back to Top
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #1314 Posted: 21-Apr-2016 at 15:44
Ќе станат некои работи сигуено покасно јасни но во меѓувреме не ми делува сето ова добро промислено со цел да се намали ризикот туку само да се префрли ризикот кај некој друг, веројатно тој што треба да издаде сертификат дека 'не би имале никаков проблем да ја издржат јачината на скопскиот земјотрес од 1963'.

Можеби и документарен филм за Discovery ќе направат за да види и светот како се гради, сертифицира и носат заклучоци.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1315 Posted: 22-Apr-2016 at 22:31
cel objrkt maltene e u armirano betonski platna voa ne se se rusi taka lesno, ... marketinski ke da e i nekoj certifikat sigurno dava iziis... inako temelot ako dobro se sekam bese nesto pomalce od 2 metra visok i toa ne samo pod kulite tuku posiroko so dilataciji ama celiot kompleks toa ti e antiteg upm... pod nego pa uste armirano betonski sipoji so dijametar od 1metar i vo dlabina od 25 metri... ovoj sistem e za do 40 katnici... za povisoki veke ne se koristi...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1316 Posted: 03-May-2016 at 14:56
од патот пред Св. Никита.Edited by fichot - 03-May-2016 at 15:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1317 Posted: 23-May-2016 at 16:49
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1554
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1318 Posted: 14-Jun-2016 at 18:03
Панорама од 40ти кат на Скопје со 12 гига пиксели Браво Џевахир!

http://www.cevahirskycity.mk/panorama/http://www.cevahirskycity.mk/panorama/

Edited by alexsend - 14-Jun-2016 at 18:03
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1319 Posted: 24-Jul-2016 at 14:11
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1320 Posted: 06-Sep-2016 at 22:19
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 71>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.