build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6566676869 71>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2008
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1321 Posted: 17-Sep-2016 at 23:33
Интервју на телевизија 24 Вести на покривот на една од 4-те висококатници.
 
Има многу добри кадри од птичја перспектива.
 
http://www.24vesti.com.mk/4-prashanja-5-odgovori-30
 

4 прашања, 5 одговори

 
17.09.2016 | 21:27
 
24 Вести на највисоката точка во Македонија. Поглед од 43-от кат. Квалитетот на градбите – пресуден за стабилноста! Kолку се асеизмички зградите?
 

Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 193
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #1322 Posted: 17-Sep-2016 at 23:40
Kolku se bezbedni?
- Tie se super bezbedni!
ahahahahahhaaaaaaaaaaaa profesinalen odgovor nema sto ))))

Isto, ovaa ne go nosi pravilno slemot
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2008
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1323 Posted: 30-Sep-2016 at 20:48
Изгледа кај првата висококатница завршиле со фасадата и повеќето градежни работи за кои е потребен кран, бидејќи веќе втор ден по ред кранот се спушта.
 
Очигледно остануваат завршните градежни работи - санитарија, електрификација, телекомуникации и внатрешни ѕидови - освен ако веќе ги завршиле.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 365
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1324 Posted: 05-Oct-2016 at 10:58
Da skroz e trgnat kranot.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1325 Posted: 15-Oct-2016 at 11:47
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1326 Posted: 15-Oct-2016 at 11:55


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1327 Posted: 15-Oct-2016 at 12:06
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1328 Posted: 15-Oct-2016 at 12:13


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1329 Posted: 15-Oct-2016 at 12:34
@FoSsiL    
Back to Top
registered View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote registered Quote  Post ReplyReply #1330 Posted: 15-Oct-2016 at 14:52
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 365
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1331 Posted: 24-Oct-2016 at 00:46
epten se gledaat
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1332 Posted: 10-Dec-2016 at 12:19
(Блок А во Cevahir Sky City, убавина на моќен архитектонски дизајн сам по себе, нагласен со вертикaлно и хоризонтално рабно осветлување.)


Од официјалната фб страна.

Edited by Bojan10 - 10-Dec-2016 at 22:50
Од чаламот си патиме!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1333 Posted: 10-Dec-2016 at 19:42
imgur?
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1334 Posted: 05-Feb-2017 at 23:18
fb
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1335 Posted: 06-Feb-2017 at 10:55
otsekogas sum mislev deka na skopje mu treba oblakoder simbol na gradot, ama ne toa da bidat 4 potpolno isti kuli so komunisticki dizajn

Edited by xnx - 06-Feb-2017 at 12:44
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #1336 Posted: 06-Feb-2017 at 11:49
Има време, празни се парцелите спорти Холидеј Ин. Доколку овие беа на таа окација ќе беа симбол, вака се само високи стамбени згради. Овие се нешто како источна порта во Белград (East Gate), а не кулата Ушче.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11443
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1337 Posted: 06-Feb-2017 at 13:03
И кај хотел Континентал има многу празен простор што би можел да се пополни со неколку висококатници, станбени или деловни.
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1338 Posted: 06-Feb-2017 at 16:44
Од пожарната до саем целото земјиште треба паметно да се искористи, а не згради.
      Ако воопшто на Македонија и е потребен конгресен центар тука треба да се изгради. Близу е аеродромот, широк булевар, има хотел во близина, транспортен центар на 2 минутки, саем се се вклопува.

Сељациве од универзална ќе правеле конгресен центар, небезбедно, нема паркинг, нема простор воопшто.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1554
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1339 Posted: 06-Feb-2017 at 18:57
Ако нешто требаше паметно да се искористи тоа е делот меѓу главната железничка и комплекс банки, а што добиваме? Уште едено непланско ругло...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1340 Posted: 12-Feb-2017 at 18:38
Од петокот. Почнале да работат внатре, свети по некој стан
Cevahir by Ani.build, on Flickr

Cevahir by Ani.build, on Flickr

Cevahir by Ani.build, on Flickr

Cevahir by Ani.build, on Flickr

Cevahir by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6566676869 71>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.