build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6768697071 73>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1361 Posted: 17-Mar-2017 at 11:54
i sega sto da pravam sto docnam so vesta mesec dena????
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1362 Posted: 17-Mar-2017 at 13:04
Previous
 
Извлечи поука и во иднина пред да објавиш коментар, провери на последните 2 до 3 страници од темата дали некој веќе ја објавил информацијата која ти сакаш да ја објавиш.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1363 Posted: 17-Mar-2017 at 14:20
Izvini gazda nema da se povtori
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1364 Posted: 24-Mar-2017 at 09:45
Сепак нема да бидат целосно бели! Добро е

Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #1365 Posted: 24-Mar-2017 at 16:06
Edvaj cekam da vidam so kakva kreativnost novite stanari ke gi donadgradad balkonite

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1366 Posted: 25-Mar-2017 at 22:13
tamu gore nese nadograduva taka ... ne valjda nekoj lud, a i vo dogovorite siguno ima regulativa za toaa... celosno kontroliran objekt e ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1367 Posted: 25-Apr-2017 at 16:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1368 Posted: 02-May-2017 at 18:21


За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1369 Posted: 08-May-2017 at 13:04

neznam zosto pravi redirect na linkov pak nazad na build.mk pa eve vi go bez tagovi copy paste nesto od sabajle

https://drive.google.com/file/d/0B2XmSdH_EWN7Mmpzc1ZuQk8wWDA/view

Edited by Dzeksi - 11-May-2017 at 02:08
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1370 Posted: 08-May-2017 at 14:01
Pocnata li e izgradbata na trgovskiot?
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1371 Posted: 08-May-2017 at 15:31
pa ja rushata barakata kade sto treba da bite trgovskiot i kade sto im bese administraciijata
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1372 Posted: 18-May-2017 at 11:13
Овие почнале со продажба на станови од кулата Б.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1373 Posted: 28-May-2017 at 21:20
Skopje by Igor Milkovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #1374 Posted: 31-May-2017 at 13:38
Во ред де, пополека! Да не ти го срони бисерот? Си објави детето не видело, од каде потреба за ваква офанзива!? Па уште и реч и лекции му држиш. Многу средношколски, извини вака, ниту тебе, ни него не ве познавам, ама не поднесувам вакви испади.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1375 Posted: 03-Jun-2017 at 17:29
ova im e ponudata toa e od ramnata strana na zgradata... znaete kolkavite se meesecnite davanja za orzuvanje ovde?
https://www.facebook.com/cevahirskycity/photos/a.1417533738476979.1073741828.1412709145626105/2023892734507740/?type=3&theater
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1376 Posted: 14-Jun-2017 at 13:36
Знам дека веќе постои соодветна тема за Противпожарна заштита, но бидејќи станува збор за 40, односно 42 катни згради, одлучив да го поставам прашањево во оваа тема.
 
Пожарот во кој изгоре 24 катната Гренфел кула во Лондон во полноќните часови на денешен ден, среда, 14 јуни 2017, ме потсети на нашите противпожарни навики.
 
Речиси ниту една нова станбена зграда во која сум бил во Скопјево - за волја на вистината, можам на прсти да ги избројам - нема внатрешна противпожарна инсталација.
 
Што вели законската регулатива, дали во станбените објекти повисоки од 10 или 15 ката мора да има внатрешна противпожарна инсталација и ако мора, на колку време се врши редовна контрола на истата ?
 
Дали Sky City висококатниците имаат, односно ќе имаат внатрешна противпожарна инсталација ?
 
Кога сме кај Гренфел кулата во Лондон, на Интернет веќе го обвинуваат обложувањето на фасадата со пластика за брзото ширење на пожарот во кој изгоре кулата, а јас лично претпоставувам дека кулата имала и сопствена инсталација за гас која сигурно само дополнително го потхранила огнот. Но тоа е само моја лична претпоставка, а јас воопшто не сум експерт на полето на противпожарната заштита.
 
Но ако еден богат и развиен град како Лондон со 45 противпожарни возила и 200 пожарникари повеќе од 12 (ДВАНАЕСЕТ) часа се бори со пожар, а според тоа што го прочитав и го видов на Sky News во 14:00 часот по македонско време, зградата сеуште гори, почнала да се навалува и сеуште има луѓе внатре, а пожарот веќе одзел 6 човечки животи, тогаш како еден град како Скопје кој наводно се подготвува за гасификација, би бил подготвен за ваков пожар ?
 
Инаку, според тоа што го прочитав, Гренфел кулата во Лондон била изградена во 1974 година, фасадата била обновена во 2015 и 2016 година, а пожарот започнал на 4-от кат, но набрзо се проширил и кон останатите катови.
 
http://www.bbc.com/news/uk-england-london-40269625
 

London fire: Six killed as Grenfell Tower engulfed

 


AFP
 

Reuters
London fire crews said it was a "large and very serious incident"
 

AFP/Natalie Oxford
There are 120 flats in the residential block
 

Reuters
Smoke could be seen from miles away
 

Reuters
Most of the building was alight
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1377 Posted: 14-Jun-2017 at 16:14
По се`, изгледа дека пожарот се раширил поради тоа што фасадата лани била реновирана и биле поставени неквалитетни пластични плочи, кои се лесно запаливи.

GRENFELL TOWER FIRE

Watching breaking news about the Grenfell Tower fire catastrophe. Too soon (5am) to even guess at numbers of casualties and fatalities. Our heartfelt and sincere condolences to all who have perished, to the injured, to those who are bereaved or are still searching for missing loved ones.

Regular readers of this blog will know that we have posted numerous warnings in recent years about the very poor fire safety standards at Grenfell Tower and elsewhere in RBKC.

ALL OUR WARNINGS FELL ON DEAF EARS and we predicted that a catastrophe like this was inevitable and just a matter of time. Below is a list of links to previous blogs we posted on this site trying to warn the Royal Borough of Kensington and Chelsea, who own this property, and the Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation who supposedly manage all social housing in RBKC on the Council’s behalf:

(Линковите можете да ги пронајдете на линкот долу)

https://grenfellactiongroup.wordpress.com/2017/06/14/grenfell-tower-fire/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1378 Posted: 15-Jun-2017 at 23:02
Покрај неквалитетното фасадно обложување, голема улога имале и празнините помеѓу панелите на фасадата и зградата со што сториле „ефект на оџак“, како и инсталацијата за гас.

Најверојатно оваа несреќа, која го потресе светот, ќе доведе до промена на законите ширум светот и ќе забрани употреба на овие материјали, во случајов произведени од фирмата Celotex од Обединетото Кралство. Во некои држави веќе има строги закони, како на пример Хрватска каде што е забранета употреба на запаливи материјали на згради повисоки од 11 метри.

Ме интересира што е употребено во зградите од Скопје 2014 и во реновираните фасади ширум Скопје и Македонија?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1379 Posted: 16-Jun-2017 at 11:07
Previous
 
Мене конкретно ме интересира дали Sky City кулите имаат или ќе имаат внатрешен систем за гасење на пожар.
 
И дали скопските противпожарни екипи се соодветно опремени и подготвени за гасење пожари на висококатници како овие 42 катници во скопски Аеродром.
 
Инаку, бројот на жртвите од пожарот во Гренфел кулата порасна на 17 загинати.


Edited by Dexter26 - 16-Jun-2017 at 11:08
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1380 Posted: 16-Jun-2017 at 11:10


Внатрешен систем не е семоќен. Во вакви големи пожари, веројатно џабе што постои.

А капацитети сигурно немаме да гасиме пожар на овие кули, веројатно немаме ни за некои од постоеките повисоки кули во Скопје од 15-20 ката.

Ако додадеш дека противпожарните скали се најчесто некои блокирани визби, доградени балкончиња и сл, катастрофата е неминовна ако нешто вакво се случи.

ЗА Гренфел, ББЦ вика дека бројот на жртви може да биде и до 60. ОВие 17 се тие што се најдени.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6768697071 73>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.