build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172 73>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1381 Posted: 16-Jun-2017 at 13:20
И во Лондон пожарникарите можат да стигнат само до 10 спрат од надвор, зашто ниедна зграда не смее да се запали вака, туку само изолирани станови кои подоцна би биле средени од внатре.

Се очекува да има над 100 жртви во Гренфел. Неофицијално, во оваа зграда со 120 стана живееле 500 до 600 луѓе. 2 од 17 потврдени жртви се веќе идентификувани.

Блокраните визби, доградените балкончиња и сл. кои ги узурпираат противпожарните скали треба веднаш да се срушат на трошок на сопственикот, а тој, како и надлежните да бидат казнети.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1382 Posted: 16-Jun-2017 at 20:43


Го гледав интервјуто на BBC на експертите повикани веднаш по пожарот во западен Лондон, и една од поинтересните изјави која прво изгледа контраинтуитивна беше дека во ваквите големи згради намерно:

1. алармот за пожар не се огласува во ходниците и во сите станови, туку само во конкретниот стан каде што има чад - бидејќи така луѓето ќе отрпнат од секојдневни грешни аларми и за свој рает ќе ги деактивираат, ќе ги покријат, ќе ги отстранат итн.

2. Секој стан мора да биде така направен да не може да дозволува пожарот да се прошири, и во никој случај тој чад да не може да влезе во противпожарните скали. Тука имало огромен пропуст или при реновацијата, или при местењето на гасоводните цевки низ зградата што се верува дека е причината зошто изолацијата на ходникот на противпожарните скали попуштила.

Имаше уште точки, но овие две ми изгледаа како највалидни и најинтересни, и дефинитивно светлосни години подалеку од нашите стандарди.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #1383 Posted: 20-Jun-2017 at 20:40
Само малоумен може вакво нешто да изгради во сеизмички активно подрачје, а да нé зборувам за побарувачката која не постои! Гаснење од пожар е тука мислена именка! Евентуално до трети.


Edited by bob39 - 20-Jun-2017 at 20:41
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1384 Posted: 21-Jun-2017 at 12:22
Ne se slagam so tebe za seizmicki aktivno podracje. I Tokyo, i Istanbul i San Francisco se seizmicki akvitni podracja pa na sekoj cekor gi ima vakvite objekti. za pozzarite vazi istoto.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1385 Posted: 25-Jun-2017 at 23:04
San Farncisko e 100 pati poaktivno seizmicko podracje od Skopje pa ima oblakoderi na sekoi dva metra
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1386 Posted: 05-Jul-2017 at 00:50
spored koja logika KULATA VO BELGRAD JA MERAT OD ANTENA, ne e mozno da imaat tolkav lapsuz pri grafickiot prikaz valjda...dodeka pa kaj nas :http://off.net.mk/galerii/najvisokite-zgradi-od-sekoja-zemja-vo-evropa#33

Edited by Portal - 05-Jul-2017 at 00:54
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2438
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1387 Posted: 05-Jul-2017 at 01:24
На вики пишува ROOF: 154m.


Штета го нема Иран на листата.

Edited by fichot - 05-Jul-2017 at 01:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1388 Posted: 15-Aug-2017 at 17:53


Ина Многуфина (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3780
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1389 Posted: 15-Aug-2017 at 18:24
Toa sto se gradi e trgovskiot?
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1390 Posted: 17-Aug-2017 at 15:09
da trgovskiot e
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #1391 Posted: 20-Aug-2017 at 18:43
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1392 Posted: 03-Sep-2017 at 20:17
Previous
 
Со малку доцнење е коментаров, но се забележува на сликата дека на втората кула го спуштаат, односно го спуштија кранот.
 
Фасадата е завршена од предната страна, од задната страна би требало да ја завршат во текот на септември 2017.
 
Сигурно до крајот на 2017 година и втората кула ќе биде осветлена како и првата кула.


Edited by Dexter26 - 03-Sep-2017 at 23:45
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1393 Posted: 04-Sep-2017 at 13:34
добив инфо од изведувачот при посета на објектите, дека кога ќе бидат завршени, сите одеднаш ќе бидат офарбани во жолта боја. Некако приуфатив со неверување дека отпосле ќе го прават ова.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1394 Posted: 04-Sep-2017 at 14:30
pa kranovite gore na zgradite za sto se
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1395 Posted: 05-Sep-2017 at 16:31
toa deka ke se farbale zuti e smeska...

eve i nekoja od vnatre


i nadvor


Edited by Portal - 05-Sep-2017 at 16:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1396 Posted: 09-Sep-2017 at 15:44
Од ЅЅС форумот...

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246165

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246177За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1397 Posted: 23-Sep-2017 at 20:20
Сончевото попладне го искористив да направам билдерски слики од Џеваир:Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3780
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1398 Posted: 10-Oct-2017 at 07:47
Од фејсбук

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1399 Posted: 10-Oct-2017 at 17:27
Продолжение на подземниот паркинг простор. Тргоскиот треба да е од другата страна, лево на фотографијата меѓу кулата и крстот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1400 Posted: 10-Oct-2017 at 18:25
Previous
 
На Фејсбук страницата објавиле дека станува збор за изградба на катна гаража, а не проширување на паркинг просторот.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2093708684192811.1073741853.1412709145626105
 
Интензивно и според предвиденото темпо се гради катната гаража во Cevahir Sky City!
Објектот се наоѓа на североисточниот дел од комплексот и ќе биде дел од современата инфраструктура што ќе овозможи непречено и лесно функционирање на целината!

 
Ако навистина станува збор за катна гаража, ме интересира кога ја вметнале во целокупниот проект, бидејќи во брошурата за копплексот пишува за трговскиот центар дека ќе се состои од 2 подземни нивоа за паркирање, приземје и 2 ката, а за целокупниот комплекс како целина пишува дека ќе располага со 5 ката наменети за паркирање.
 
Доколку тие 5 ката се од оваа катна гаража која се гради, тогаш тотална утка е изградбата на проектов од самиот почеток, бидејќи при проектирањето на ваков голем комплекс, паркинг просторот е една од првите целини кои треба да се испланираат.
 
http://www.cevahirskycity.mk/PDF/Cevahir-Sky-City-Broshure.pdf
 
А во описот на Фејсбук страницата не пишува ништо за катна гаража.
 
https://www.facebook.com/pg/cevahirskycity/about/
 
Cevahir Sky City е комбиниран градежен комплекс што се состои од 4 висококатни луксузни станбени кули и еден софистициран трговски центар.
Со 1 376 апартмани достапни во различни типови, Cevahir Sky City ќе нуди погледи врз Скопје што може да се споредат со оние од Водно, во уникатен животен простор дизајниран да задоволи луксузни вкусови.Edited by Dexter26 - 10-Oct-2017 at 18:29
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172 73>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.202 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.