build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 777879
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1561 Posted: 01-Dec-2023 at 22:56
Делот помеѓу зградите и молот е многу пријатен и се сложувам дека пролетта може најдобар маркетинг да му се направи!
Back to Top
anna75 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote anna75 Quote  Post ReplyReply #1562 Posted: 03-Dec-2023 at 17:01
Originally posted by FT

Делот помеѓу зградите и молот е многу пријатен и се сложувам дека пролетта може најдобар маркетинг да му се направи!


Некоја пролет ќе биде, ама која, е тоа е прашање за милион долари? Две години наназад, чинам уште пред Ист гејт, они го отвораат молов. Да не зборам што цел комплекс требаше да се заврши до 2018 г. Ама... кога не одговараат пред никого, гајле им е.

Edited by anna75 - 03-Dec-2023 at 17:01
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1563 Posted: 05-Dec-2023 at 22:21
ako go otvorat kao istGejt ili pak Dajmondot beter bolje i da ne go otvaraat ko polugradiliste
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1564 Posted: 02-Jan-2024 at 13:28
Наскоро ќе почне со работа Џевахир мол во Аеродром со најголемиот мурал во Скопје

Најголемиот импресивен мурал во Скопје е на најновиот шопинг мол што наскоро ќе се отвори во општина Аеродром. На 4000 метри квадратни импресивниот мурал ќе биде секојдневна атракција за жителите на Скопје по отворањето на Џевахир Мол Скопје во првата половина на 2024 година, со што целосно ќе се заврши целиот инвестициски потег во овој дел на општината во Скопје.


„Џевахир Мол Скопје ќе внесе различност во понудата на брендови, притоа давајќи нов белег на градот преку најголемиот мурал поставен на целата фасада на објектот. Ова е место каде покрај шопинг искуството, ќе се обидеме да дадеме содржини што ќе привлечат големо внимание и ќе го направат молот место каде луѓето ќе се дружат и ќе поминуваат време со најблиските. Нашето искуство со вакви проекти низ светот покажа дека луѓето сакаат да видат нешто поразлично, сакаат да уживаат кога купуваат и затоа ќе понудиме програма за секој ден од неделата”, велат од Џевахир Скај Сити.


Трговскиот и бизнис центар се протега на вкупна градежна површина од над 60.000 метри квадратни од кои 20.000 метри квадратни e простор за изнајмување и ќе има хипермаркет, аптеки и продавници за производи за убавина и здравје, модни брендови, како и брендови за бела техника, ресторани и кафе барови, игротека за забава на најмладите посетители, велнес центар и деловен и канцелариски простор на последниот кат од Џевахир Мол Скопје.

https://biznisvesti.mk/srekna-nova-2024-posaka-makedonski-vesnik-ilinden/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1565 Posted: 16-Feb-2024 at 11:56
Новиот Џевахир мол Скопје се отвора на 29 мартСо промоција на импресивниот најголем мурал во градот, креиран од локален уметник на 4.000 метри квадратни ѕидна површина, на 29 март ќе се отвори новиот трговски центар Џевахир мол Скопје во Општината Аеродром. Шопинг и бизнис-центарот во рамките на комплексот висококатници Џевахир ќе понуди активности и стоки по вкус на потрошувачите.

„Скопје е еден од ретките градови во Европа кој ја има една од најголемите мурални фасади на една површина во Источна Европа. Џевахир мол Скопје е повеќе од трговски центар, ставајќи фокус на културата и уметноста, покрај традиционалните молови кои нудат шопинг, храна и пијалоци. Уметноста која ја претставува овој мурал на трговскиот центар Џевахир е израз на мешаната заедница на луѓе од различни култури коишто живеат во државата и во оваа локална заедница“, вели Есер Џевахир, член на одборот на Џевахир холдинг.

Хипермаркетот Кит-Го, турскиот бренд за детски модни парчиња „Панчо“, кој за првпат влегува на пазарот во Македонија, Синсеј, ДеФакто и ДМ, Џевахир променадата како шеталиште со ресторани и кафе барови за секојдневни дружби и релаксација и Плејграунд игротека за најмладите посетители се дел од содржините кои ќе ги понуди новиот мол.Со отворање на трговскиот центар, Џевахир целосно го завршува инвестицискиот потег „Скај сити“ во овој дел на Општина Аеродром, како комплекс со мешана употреба или комбинација од станбени комплекси за домување, трговски и бизнис-центар во една интегрирана средина. Висококатниците се највисоките кули во градот и едни од највисоките кули на Балканот.

https://www.slobodenpecat.mk/noviot-dzhevahir-mol-skopje-se-otvora-na-29-mart/
За сè има вторпат
Back to Top
anna75 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote anna75 Quote  Post ReplyReply #1566 Posted: 13-Mar-2024 at 10:37
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1567 Posted: 30-Mar-2024 at 12:54
Први фотки од трговскиот центар:

https://24info.mk/2024/03/29/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%BE-%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5/

https://24info.mk/2024/03/29/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D1%9F%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%85%D0%B8%D1%80-%D0%BC/https://a1on.mk/economy/otvoren-dzhevahir-mol-skopje/https://nezavisen.mk/skopje-dobi-ushte-eden-mol-na-dzhevahir-mol-e-postaven-najgolemiot-mural-vo-jugoistochna-evropa/

Edited by Џоле - 30-Mar-2024 at 12:57
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1568 Posted: 30-Mar-2024 at 19:35
Дел од застапените брендови(од фб)Carpe diem
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1569 Posted: 30-Mar-2024 at 23:29

+ Geely, Panco, Lufian, игротека Playground, кафичи Babylon и Frank Urbaн, Concept room и фуд корт кој мислам беше празен. Ги покрива the basics како за почеток и изгледа коректно изведен, ќе видиме како ќе се развива.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1570 Posted: 30-Mar-2024 at 23:45
Баш убаво и "европски" изгледа делот меѓу трговскио и зградите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1571 Posted: 03-Apr-2024 at 18:38
Carpe diem
Back to Top
Konce View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Mar-2021
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Konce Quote  Post ReplyReply #1572 Posted: 03-Apr-2024 at 19:16
Знае некој што има на најгорниот кат од трговскиот?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1573 Posted: 05-Apr-2024 at 17:16
Уште не влегов во трговскиот, но разгледав наоколу. Еве една денешна фото тура со главен фокус на муралите, но и на околината:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1574 Posted: 05-Apr-2024 at 17:19
Однадвор има доста недовршени работи, битно има улица околу целиот комплекс, а се работи на некои ситни детали и дотерувања:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1575 Posted: 05-Apr-2024 at 17:20


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1576 Posted: 06-Apr-2024 at 18:34
Се отвори Cevahir Mall во Скопје, на чија фасада е нацртан најголемиот мурал во Македонијаhttps://marh.mk/se-otvori-cevahir-mall-vo-skopje-najgolem-mural-vo-makedonija/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1577 Posted: 12-Apr-2024 at 08:40
Интересно видео за настанување на муралот и негова изведба:

https://www.facebook.com/61557809425630/videos/1631653231004104
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1578 Posted: 03-Jul-2024 at 09:19
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 777879

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.425 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.