build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 38>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1401
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Зеленило
    Posted: 29-Sep-2018 at 09:06
На тема Урбано зеленило

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3793
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Oct-2017 at 22:59
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Apr-2017 at 01:46
Originally posted by Staro Skopje

Или лажеш или не умееш да разликуваш дрвја од грмушки.
или везе нема какви дрва има во Скопје и верува на се што ќе му се пренесе усно/писмено ...и по стоти пат не сфаќа дека не се работи за самите дрва, и тоа од каков вид се и боже пази, тоа колкави биле (најверојатно лисјата треба да им ги броиме), туку за тоа дека се уништуваат веќе оформени јавни површини кои беа пријатни за седење и одминување исе претвараат во одвратни пустелии кои рефлектираат сончева светлина директно во мозок
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Apr-2017 at 20:07
Нешто од Солун. За прв пат, старите палми окол градскиот плоштад Аристотел, шо беа садени од 50-те и 60-те години, се сушија од зимата.

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Apr-2017 at 01:09
а причината? Чист вандализам и дивљаштво.
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Apr-2017 at 13:03
Слепи се при очи.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1368
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Apr-2017 at 14:50
Или лажеш или не умееш да разликуваш дрвја од грмушки.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Apr-2017 at 12:32
Tao bea grmuski i zatoa rekov drvata mali propagandata golema. Za sekoja granka vo gradot se diga panika kako kojznae sto da e.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11719
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Apr-2017 at 09:04
Дрвјата мали, штетата голема.
За сè има вторпат
Back to Top
ann@ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ann@ Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Apr-2017 at 08:42
^
Ova za isecenite drva li zboris? Si pominal od tamu da vidis kolku drva iskasapija?

Edited by ann@ - 19-Apr-2017 at 08:42
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Apr-2017 at 23:02
Drvata mali da ne kazam granki ama propagandata golema.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11719
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Apr-2017 at 18:26
Да не го подготвувааат теренот за поплочување? Сепак просторот околу триумфалната торта е во грозна состојба. Не дека оправдувам сечење зеленило, посебно кога го има сè помалку...
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1368
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Apr-2017 at 17:24
Единствено решение е овие психички пореметени личности и збирштината без'рбетници која им е потчинета да ги изгубат и локалните избори, ним и на нивните најблиски да им биде конфискуван сиот имот (вклучително и облеката која ја носат) и да издржуваат доживотна затворска казна. Со милионите, односно милијардите кои ќе се вратат, полураспаднатитот барок ќе биде тотално уништен, а на негово место ќе се изградат модерни зданија. Ќе се изгради и железничкиот коридор 8, ќе се доврши патниот коридор 8, ќе се поттикне и помогне енергетско ефикасно обновување на сите објекти ширум Република Македонија, ќе се отворат нови работни места и економијата ќе тргне напред.

Ги исекоа и дрвјата пред ГТЦПреземено од a1on.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Jul-2016 at 11:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Jun-2016 at 17:57

гледаш сега имаат и машина за пресадување~

шала на страна ова е за поздрав, но вакво нешто треба секоја општина да има, а да е посмешно дури сега во ЈП-то добиваат трактор со рака за косење, бреј во кој век живееме пр. во Хрватска и по руралните општини патчињата ги чистат со ваква механизација

Плусинфо - 24.06.2016 - Кранска рака oд 100.000 евра ќе ги крои надвиснатите гранки од дрвјата

Возилото-трактор е машина со кранска рака на која ќе може да се монтираат додатни елемети и ќе ја користи ЈП „Паркови и зеленило“.

...

http://plusinfo.mk/vest/75976/kranska-raka-od-100000-evra-kje-gi-kroi-nadvisnatite-granki-od-drvjata-
Edited by beTon - 05-Sep-2016 at 09:40
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Jun-2016 at 22:36
Јачи су од судбине.
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Jun-2016 at 19:19

Two words: Урбана мафија
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Jun-2016 at 17:34
Не ми е јасно зошто никој не реагира ама веќе една година се касапи зеленилото на просторот од Жданец, Средно и Горно Нерези спрема Горно Крушопек.
Од јануари до сега се изградени 34 куќи, а има и објекти со 5 спрата. Исо така вчера се ископаа дополнителни 6 големи дупки за нови објекти.
Ова е толку ужасно....
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Jun-2016 at 14:26
http://kurir.mk/republika/skopje/video-grad-skopje-nabavi-mashina-za-presaduvane-na-drvja/


ВИДЕО: Град Скопје набави машина за пресадување на дрвја

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски и директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Душан Авировиќ денеска присуствуваа на промоцијата на новата машина за пресадување на дрвја.

– Градот Скопје ја набави новата машина за пресадување на дрвја за потребите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“. Возилото е од марката IVECO а на истата е инсталирана дополнителна механизација и електроника за пресадување на дрвја. Со користењето на ваква механизација при уредувањето на зеленилото, садниците ќе можат да се пресадат и транспортираат на брз и ефикасен начин, без притоа да се нанесе штета на дрвата. Ова значи дека со ова возило и механизација, при изградба на разна инфраструктурa, нема да има потреба за сечење на старите дрвја, туку истите ќе бидат безбедно пресадени на друга локација. Градот Скопје е прва единица на локална самоуправа во регионот која набавува ваква механизација, која очекуваме значително да помогне во работата на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ и да даде голем придонес во заштитата на зеленилото и животната средина, кажа градоначалникот Трајановски.

Машината за пресадување на дрвја има четири лопатки во функција, кои додека се отворени достигнуваат дијаметар од 1,5 до 2,7 метри, додека кога се затворени ширината на дијаметарот е од 1,7 до 2 метри. При работна функција тежина на носивост на надградбата е од 2.350 до 2.700 килограми.

Ова машина може да се користи за пресадување на дрвја со стебло со максимална дебелина до 40 сантиметри. Механизацијата за пресадување на дрвја ќе се користи онаму каде што дозволуваат условите на терен и истата не може да се користи на терен и локации каде постоjат плитки подземни инсталации.

За набавката на оваа машина за пресадување на дрвја Градот Скопје потроши околу 10 милиони денари, средства обезбедени со Проектот за подобрување на општинските услуги финансиран со заем од Меѓународната банка за обнова и развој-Светска банка

Edited by mackomk - 11-Jun-2016 at 14:31
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1640
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-May-2016 at 18:09
Во комуникација сум со одговорното лице на третиот дел од Борис Трајковски, дрва се сечат само на потег од некои 200 метри, среќна околност е што на тој дел има повеќе редови на дрвја така да нема целосно да се соголи. Инаку ОХИС е завршена приказна, таа фабрика нема никогаш да профункционира во полн погон. Мора да се парцелира и урбанизира. Се збореше и за голф терени. Но може да го средат да искочи одлично доколку се пробие улица кон лисиче, дел се направи станбено и добар дел уште толку да се пошуми. Проектот се одложува само затоа што нема моќен инвеститор кој би го исчистил земјиштето, а Владата и Градот се незаинтересирани.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.