build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зеленило
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 28-Mar-2013 at 22:12
Originally posted by daci92

Во странично е ,но неверувам дека на секој 5-10м ќе ставаат билборди и тоа во плитки дупки.Плус работниците колку што забележав носеа зелени униформи од ЈП Паркови и Зеленило.
Сепак времето ќе покаже ,и се надевам дека не е за билборди
зошто би ве чуделе билборди на секои 5-10 метри од иста компанија, кога тоа е пракса во градов веќе
ама ако биле на паркови и зеленило работниците, мистеријата е веќе решена


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 28-Mar-2013 at 22:20
А и тука си во право, денеска ништо повеќе не се знае, него каде е ова на сликава бидејќи не сум го забележал до сега?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 28-Mar-2013 at 22:30
Originally posted by daci92

А и тука си во право, денеска ништо повеќе не се знае, него каде е ова на сликава бидејќи не сум го забележал до сега?
би требало да е кај Рамстор
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 29-Mar-2013 at 10:01
Официјално:
Пред 10 минути поминав покрај бул.Видое Смилевски Бато и садниците беа распоредени покрај дупките, а на едниот потег (од поштата до тедико) имаше работници кои ги засадуваа. Од око и слободна проценка можам да речам дека се садат садници стари 1-2 години но незнам за какви садници станува збор.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 09-Apr-2013 at 09:24
sabajle se sluci uste eden masakar na drva na leninova
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 09-Apr-2013 at 09:44
На кој потег поточно? И со која цел?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 09-Apr-2013 at 10:21
celta e nepoznata, na delot pomegu ilindenska i orce nikolov
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 09-Apr-2013 at 14:36
По барање на станарите линкhttp://www.plusinfo.mk/vest/88051/-Masakriran-drvored-na-Leninova

Edited by NoName - 09-Apr-2013 at 14:38
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 09-Apr-2013 at 14:58
mene mi smetaat drvata na orce nikolov, nekako senka mi drzat koga odam, ako moze da gi iskasapite ve molam.

blagodaram
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 09-Apr-2013 at 15:22
Леле бре дивјаци!
Па баш тој дел помеѓу Илинденска и Партизанска околу Ленинова и Орце Николов е најубавите во Скопје бидејќи има типични урбани елементи на европски град: дрвореди, затворени улици и стара архитектура!
Значи градов целосно е оставен во рацете на некомпетентни простаци и комплексари, кои непрестано го масакрираат и касапат!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 09-Apr-2013 at 18:30
Поминав таму, се работи за кастрење на дрвјата, но не и нивно комплетно сечење. Едноставно, тајмингот е малце лош, па изгледа дека Трајановски му сече дрвја на Жерновски во срцето на неговата општина.

Навистина се надевам дека се работи за регуларно одржување, за кое ќе поверувам дека било потребно, но повторувам, тајмингот е малце лош, а тоа е и причината анти-владините медиуми да го ословуваат ова како „масакр“. Тотално непотребна паника според мене.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 10-Apr-2013 at 09:57
ne znam, sum videl kastrenje, ova ne sum videl, zar stvarno moze da go prezivee ova edno drvo?
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 10-Apr-2013 at 11:42
Во Охрид редовно вака се одржуваат дрвјата.Непотрбна паника од опозициските медиуми.

Заврши уредување на дрворедот на „Јане Сандански“
    
Екипите на „Паркови и зеленило“, завршија со активностите за уредување на дрворедот од јавори на улицата „Јане Сандански“. Целта на кастрењето и кроењето на гранките, е да се обезбеди соодветна подготовка на дрвјата пред пролетното раззеленување и цутење.
http://ohridnews.com/index.php?mod=1&id=50869

Edited by MGS - 10-Apr-2013 at 11:48
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 10-Apr-2013 at 15:18
Секогаш сум се прашувал како оди одржувањето на крошните во други градови. Да речеме Париз, веројатно не си дозволуваат вака неугледно да им изгледаат дрворедите поради тековно одржување.

Инаку точно е дека вакво кастрење не е ништо ново кај нас, се работи за рутинско одржување. Крошните згуснуваат побргу отколку што човек би очекувал (за неколку години) но во меѓувреме дрвјата навистина изгледаат бедно.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 10-Apr-2013 at 15:23
jas iskreno prv pat gledam vakvo kastrenje i zatoa mi predizvika toa panika
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 10-Apr-2013 at 15:29
Не ми паднало во очи во дебар маало но знам барем неколку локации во поширокиот центар каде токму вака ги кастрат крошните од кога знам за себе.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 10-Apr-2013 at 15:41
Еве една слика од дрворедите кој беа поставени ,ова е сликано од слаба камера на телефон така да ве молам без забелешки за микробрановата


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 10-Apr-2013 at 16:21
луѓе не паничете,истото се случи и во Кичево некаде во периодот околу 96-97 година и јас бев еден од најгласните критичари на кроењето на липите и дивите костени.

ќе почекам 1-2 недели и кога ќе разлистаат дрвата во Кичево ќе постирам слики да видите какви ибави кришни имат дрвата.

единствена мана е што кога немаат лисја изгледаат како ежови
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 10-Apr-2013 at 17:38
И јас мислам дека не треба да претеруваат некои луѓе околу кастрењето на дрвјата. Во секој нормален европски град се кастрат гранките, се обликуваат фигури од крошниците на дрворедите и морам да признаам дека тие изгледаат прекрасни. Всушност, ако чита некој од градоначалниците во Скопје, еве една добра идеја што може да се реализира. Јас би ја остварил на пример на булеварот Партизански одреди.

Edited by BOJAN - 10-Apr-2013 at 17:39
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 26-Apr-2013 at 09:10
http://grid.mk/read/news/504901003/2666525/vo-centar-drva-se-sechea-vo-tri-chasot-po-polnokj
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.