build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зеленило
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 03-Nov-2013 at 13:51
Мора самите улици да се озеленат со дрвореди како на Партизанска на пример.Ако недозволуваат условите за некои поголеми дрва,тоа можи да се направи на пример со дрвца од типот на јапонски цреши
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 18-Nov-2013 at 11:51

Ново зеленило и систем за наводнување на кејот

Зеленилото во големото корито на Вардар, во делот под плоштадот Македонија, целосно се реконструира и хортикултурно ќе се уреди, информираат градските власти. Во минатата недела на оваа локација беа исечени неколку тополи. Градските власти изјавија дека одлуката ја донеле бидејќи тополите се стари и со поминат животен век, а на нивно место ќе засадат нови дрвја.

Во моментов, постојните жардиниери на кејот се раскопани и во нив се сади есенско зеленило и нови садници. Ќе биде инсталиран и систем „капка по капка“, соопштија надлежните од Градот.

Откако ќе почне изградбата на подземната сообраќајница, горниот дел од кејот ќе биде затворен, па граѓаните ќе се движат по локацијата која во моментов се реконструира.

#
http://www.dnevnik.mk/?ItemID=4D3A8D994ABDD240A1C7C789043131E4

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 19-Nov-2013 at 11:21
полжавпајакштрк

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 20-Nov-2013 at 11:18
Мене ме интересира кога ќе се сруши Зеленото пазарче и ќе се изгради ветениот парк на негово место. Дали воопшто овој проект би можел да се оствари? Не се сеќавам во Скопје досега да се срушил некаков објект за да се направи парк.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 24-Nov-2013 at 21:40
Градоначлникот на Град Скопје, Коце Трајановски заедно со директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Душан Авировиќ, денеска /22.11.2013 година (петок)/ засадија листопадни садници во новиот Парк на 100 дрвја, што се наоѓа на локацијата помеѓу булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов и улицата Јуриј Гагарин.За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 07-Dec-2013 at 16:29
Ќе се обновуваат дрворедите во сите скопски општини

Сo oваа акција ќе бидат опфатени сите скопски општини и во координација со нив ќе се извршат и промени на некои локации каде што ќе има потреба

Екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ до крајот на март ќе работат на обновување на веќе постојните дрвореди по улиците или булеварите или ќе се засадуваат нови онаму каде што површините се во надлежност на градот. Со оваа акција ќе бидат опфатени сите скопски општини и во координација со нив ќе се извршат и промени на некои локации каде што ќе има потреба. Според планот на градските и општинските власти, во рамките на акцијата во дрворедите по улиците и по булеварите во општината Аеродром ќе бидат засадени 401 садник, во Кисела Вода 124 садници, во Ѓорче Петров 63 садници, во општината Центар 433 садници. Во Карпош ќе бидат засадени 453, во Чаир 140 садници, во Бутел 300 садници, во Гази Баба 178 садници, во Шуто Оризари 50 садници и во општината Сарај 35 садници.

- Денеска садиме листопадни садници од двете страни на булеварот Борис Трајковски, односно од едната страна липи, а од другата ликвидамбери.

Ова е продолжение на заложбите на градот да го направиме Скопје почисто и подобро место за живеење - изјави скопскиот градоначалник Коце Трајановски.

Од 2009 година досега во градот се насадени 60.000 садници, од кои 20.000 се зимзелени грмушки. Исто така, во текот на мај беа засадени и 25.000 рози, а следната пролет е планирано да се засадат уште 10.000 рози.

Број на садници што наредниве месеци ќе се садат во општините

Општина        бр.на садници

Аеродром               401
Кисела Вода             124
Ѓорче Петров             63
Центар                  433
Карпош                  453
Чаир                    140
Бутел                   300
Гази Баба               178
Шуто Оризари             50
Сарај                    35

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=126131517221&id=14&prilog=0&setIzdanie=23047
За сè има вторпат
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 23-Dec-2013 at 12:59
Последните неколку месеци забележувам зголемено уништување на зеленилото и градење на станбени куќи/згради во Општина Карпош
Во продолжение ќе постирам фотографии каде се обележени местата каде се уништува зеленилото.

Ова се само дел од локациите на кои секојдневно никнат нови градби на сметка на зеленилото за кое на избори не убедуваа дека немало да се "пипне".
Посебно алармантна е состојбата на падините на Водно каде се градат семејни куќи со дозвола од општинската власт.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 25-Dec-2013 at 15:14
НАСАДЕНИ 200 НОВИ ДРВЈА ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ

Деновиве во Општина Аеродром, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ насадија околу 150 нови садници. Садниците се садеа на повеќе локации, при што се изврши и замена на постојните стари и суви дрвореди со нови.

Покрај булеварите „АСНОМ“, „Србија“, „Февруарски поход“ и „Јане Сандански“ се насадија 25 садници од видот лириондендром, 40 јавори, 50 костени и 32 липи.

Претходно, за Денот на дрвото во близина на булеварот „Србија“ се насадија 50 садници, така што оваа есен во Општина Аеродром се насадени вкупно 200 нови садници.

За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 27-Dec-2013 at 21:45
Петок, 27 Декември 2013 20:11

Од страна на неодговорни лица засекогаш е уништен мал, но за охриѓани препознатлив белег на брегот на Охридското Езеро.

ud

Во карпата во месноста Елешец повеќе го нема малото дрво кое беше доказ дека животот победува и во најсуровите услови. Како што објави „Супер радио“, ова уникатно дрво претходно беше „мета“ на многу познати фотографи, кои го овековечија засекогаш, а беше дел и од многу видео спотови снимени во земјава.

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/142536-FOTO-Unisteno-legendarnoto-ohridsko-drvo

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 28-Jan-2014 at 17:27

ФОТО: Центар зелена оаза 

Објавено: 16:00, 28/01/2014 Прегледано:
Novi%20drvoredi%20vo%20Centar%20%283%29
1

Во периодот Јануари-Март 2014 година општина Центар на својата територија ќе засади вкупно 259 високо школувани дрворедни садници со старост од 15-20 години, со оформено стебло чиј обем изнесува 30-45 см, и веќе комплетно оформен хабитус (крошна), со што се постигнува моментален целосен ефект на готов израснат дрворед.

Ваков тип на акција во кој се садат високо школувани садници и се постигнува израснат дрворед, се спроведува за прв пат не само на територијата на општина Центар туку и на територијата на Град Скопје. (За разлика од Градот кој за дрвореди засадува млади фиданки за пошумување).

Според претходно направените теренски истражувања заради избор на локации како и селектирање на дрвни видови лесно адаптибилни и хортикултурно декоративни, подигањето на дрворедите е поделено на следниве локации:

Novi%20drvoredi%20vo%20Centar%20%286%29


Novi%20drvoredi%20vo%20Centar%20%285%29

Novi%20drvoredi%20vo%20Centar%20%284%29

Novi%20drvoredi%20vo%20Centar%20%283%29

Novi%20drvoredi%20vo%20Centar%20%282%29

Novi%20drvoredi%20vo%20Centar%20%281%29

http://a1on.mk/wordpress/archives/273954Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 29-Jan-2014 at 01:05


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:14
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 29-Jan-2014 at 01:06


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:14
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 29-Jan-2014 at 08:48

Originally posted by marko.kostoff

И заборавив - „високо школувани садници...“?!?


The author modestly claims
for her volume that it is only "fairly complete"
yet she had at her disposal 550 pages! Do
not, therefore, scold me if in this chapter I call
attention to only a few of the very finest and
most highly educated plants which ought to
be grown in all gardens the makers of which
have brains, industry, patience, time, a good
soil, and plenty of water.*[/QUOTE]*Harriet L. Keeler's Our Garden
Flowers (Scribners)


Edited by Џоле - 29-Jan-2014 at 16:38
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 13-Mar-2014 at 16:18
Додека се водеа војни за дрвјата во Центар, во Чаир незабележано се масакрираат зелени површини за (најверојатно) идни згради)... Фотографиите се од 18 февруари годинава.

ЕКОЛОШКИ ГЕНОЦИД _ Ова ке биде растојанието помеѓу две 9-катници со околу 600 жители. Цели две години оглувевме од бучава, прашина од соседната зграда која се изгради 4 метри подалеку од градинката. Сега пак, нов процес, нова зграда. Нови трауматизирани деца и болни лица без сон и одмор... И тоа само на далечина од 5-6 метри од домовите/собите на жителите, не само на оваа, туку и многу други згради (стари и нови) кои се изградија во меѓувреме во единственото богатство кое го имаа жителите на Чаир - ЗЕЛЕНИЛОТО!

Сите фотографии и текстот се преземени од Фејсбук профилот на Gjyner Nebiu.
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 13-Mar-2014 at 17:56
Чаир !? - Кратко и јасно, друга држава, надвор од јурисдикција.
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 13-Mar-2014 at 20:56
Малце драматично, иако не подржувам уништување на зеленило... ма да, пак, Чаир... нема законик.
Traveling.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 14-Mar-2014 at 16:56
Мала галерија на уредувањето и чистењето на Градски парк во Скопје...

http://mia.mk/mk/Inside/RenderSingleGalleryTest/3696/1?month=3&year=2014&day=14&desc=0

А овде има поголема галерија...

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.680902031956012.1073741888.201845923194961&type=1

Edited by Џоле - 14-Mar-2014 at 16:57
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 15-Mar-2014 at 01:49
Конечно малку ангажирање околу паркот ,особено околу каналите.
Но сепак јас мислам дека најдоброто решение лежи во испуштање на водата од комплетниот канален систем во паркот и темелно чистење на каналите а подоцна одново полнење со вода. Точно е дека доста од тој жив свет кој го има во каналите ќе се уништи но повеќето од тој жив свет го имаме на претек и е до некоја мера штетен а на каналите им го уништува изгледот и со самото тоа изгледот и атрактивноста на паркот.
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 15-Mar-2014 at 21:40
Originally posted by Џоле

Додека се водеа војни за дрвјата во Центар, во Чаир незабележано се масакрираат зелени површини за (најверојатно) идни згради)... Фотографиите се од 18 февруари годинава. 

 

 

 ЕКОЛОШКИ ГЕНОЦИД _ Ова ке биде растојанието помеѓу две 9-катници со околу 600 жители. Цели две години оглувевме од бучава, прашина од соседната зграда која се изгради 4 метри подалеку од градинката. Сега пак, нов процес, нова зграда. Нови трауматизирани деца и болни лица без сон и одмор... И тоа само на далечина од 5-6 метри од домовите/собите на жителите, не само на оваа, туку и многу други згради (стари и нови) кои се изградија во меѓувреме во единственото богатство кое го имаа жителите на Чаир - ЗЕЛЕНИЛОТО!

Сите фотографии и текстот се преземени од Фејсбук профилот на Gjyner Nebiu.


Идете протестирајте сега таму матер ви е**м лешинарска.Или фуфа а? не е центар ова.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 16-Mar-2014 at 01:00
Природата секогаш наплаќа на најсуровиот начин.
 
Сегашниот молк скопјани ќе го платат скапо кон мајката природа и тоа не само сегашните, туку и идните генерации, се додека не и се оддолжат на мајката природа за се што и должиме од кога постои животот на планетата Земја.


Edited by Dexter26 - 16-Mar-2014 at 01:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.