build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 07-Apr-2014 at 16:49
Воглавном подржувам нови зелени површини, особено ако се изведени со вкус. Проблем е одржувањет како што спомнав во нишката за Филип Втори стадинот, проблем е и однесувањето на граѓаните и нивната грижа за овие средени површини.  
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 07-Apr-2014 at 16:56
Originally posted by mackomk

Лупање пари безвезе, ама нели ако се садеше трева ќе никнеше тек после избори...
Originally posted by Lerin

Абе преубаво,што да ти кажам,ок е онака ништо посебно ефтино мачкање очи.

Долу трева,над тревата зграда ко од Чернобил,комбинација од соништата


Сакаш барок ?!

Не ми одгаварај, мислам дека ти го знам одговорот : Подобро барок, отколку ова.

Затоа градот ни личи на еб*н Дизниленд.
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 07-Apr-2014 at 19:06
Originally posted by Teglarot

Originally posted by mackomk

Лупање пари безвезе, ама нели ако се садеше трева ќе никнеше тек после избори...
Originally posted by Lerin

Абе преубаво,што да ти кажам,ок е онака ништо посебно ефтино мачкање очи.

Долу трева,над тревата зграда ко од Чернобил,комбинација од соништата


Сакаш барок ?!

Не ми одгаварај, мислам дека ти го знам одговорот : Подобро барок, отколку ова.

Затоа градот ни личи на еб*н Дизниленд.


A овака како сега што е на што личи? Чернобил?руски град од време на СССР.Или ќе кажеш дека и тоа е поубаво од барок,жими такво што е поубаво.Градски ѕид е ругло невидено,комби блокови од хорор филмови,барокот е 100 светлосни години пред ова.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 07-Apr-2014 at 19:15
Originally posted by I.M.


Originally posted by Teglarot

Originally posted by mackomk

Лупање пари безвезе, ама нели ако се садеше трева ќе никнеше тек после избори...
Originally posted by Lerin

Абе преубаво,што да ти кажам,ок е онака ништо посебно ефтино мачкање очи.

Долу трева,над тревата зграда ко од Чернобил,комбинација од соништата


Сакаш барок ?!

Не ми одгаварај, мислам дека ти го знам одговорот : Подобро барок, отколку ова.

Затоа градот ни личи на еб*н Дизниленд.
A овака како сега што е на што личи? Чернобил?руски град од време на СССР.Или ќе кажеш дека и тоа е поубаво од барок,жими такво што е поубаво.Градски ѕид е ругло невидено,комби блокови од хорор филмови,барокот е 100 светлосни години пред ова.


LMAO.

Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 07-Apr-2014 at 20:16
Originally posted by xnx

ako ova e lupanje pari ne znam sto da kazam za gusarskine brodovi, valnine vrbi i skulpturcinja po 10 na metar kvadraten


Реков негде дека бродовите се оправдани??? Мислам дека не .
Коментарот беше на тоа дека наместо да се насади нормално трева, се користат бусени кои се најверојатно неколку пати поскапи, само за да се добие инстант паркче.Сите знаеме зашто е брзањето.
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 08-Apr-2014 at 00:27
Originally posted by Teglarot

Originally posted by mackomk

Лупање пари безвезе, ама нели ако се садеше трева ќе никнеше тек после избори...
Originally posted by Lerin

Абе преубаво,што да ти кажам,ок е онака ништо посебно ефтино мачкање очи.

Долу трева,над тревата зграда ко од Чернобил,комбинација од соништата


Сакаш барок ?!

Не ми одгаварај, мислам дека ти го знам одговорот : Подобро барок, отколку ова.

Затоа градот ни личи на еб*н Дизниленд.

Па од сите можни стилови не би преферирал барок,ама дефинитивно би го одбрал пред ова што е сега !
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 08-Apr-2014 at 01:08
Originally posted by mackomk

Originally posted by xnx

ako ova e lupanje pari ne znam sto da kazam za gusarskine brodovi, valnine vrbi i skulpturcinja po 10 na metar kvadraten


Реков негде дека бродовите се оправдани??? Мислам дека не .
Коментарот беше на тоа дека наместо да се насади нормално трева, се користат бусени кои се најверојатно неколку пати поскапи, само за да се добие инстант паркче.Сите знаеме зашто е брзањето.


Не знам каде живееш, али вакви бусени трева се поставени у Центар уште многу пред изборите, ако не и 5-6 месеци претходно. Да беше муабет за избори, сигурно немаше народот, особено центарци, да ги мафтаат со неколку квадрати трева.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 08-Apr-2014 at 13:30
Originally posted by I.M.


Originally posted by Teglarot

Originally posted by mackomk

Лупање пари безвезе, ама нели ако се садеше трева ќе никнеше тек после избори...
Originally posted by Lerin

Абе преубаво,што да ти кажам,ок е онака ништо посебно ефтино мачкање очи.

Долу трева,над тревата зграда ко од Чернобил,комбинација од соништата


Сакаш барок ?!

Не ми одгаварај, мислам дека ти го знам одговорот : Подобро барок, отколку ова.

Затоа градот ни личи на еб*н Дизниленд.
A овака како сега што е на што личи? Чернобил?руски град од време на СССР.Или ќе кажеш дека и тоа е поубаво од барок,жими такво што е поубаво.Градски ѕид е ругло невидено,комби блокови од хорор филмови,барокот е 100 светлосни години пред ова.
Секој коментар е непотребен на ваквото размислување...
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 08-Apr-2014 at 18:25
Originally posted by N23


Originally posted by mackomk

Originally posted by xnx

ako ova e lupanje pari ne znam sto da kazam za gusarskine brodovi, valnine vrbi i skulpturcinja po 10 na metar kvadraten


Реков негде дека бродовите се оправдани??? Мислам дека не .
Коментарот беше на тоа дека наместо да се насади нормално трева, се користат бусени кои се најверојатно неколку пати поскапи, само за да се добие инстант паркче.Сите знаеме зашто е брзањето.
Не знам каде живееш, али вакви бусени трева се поставени у Центар уште многу пред изборите, ако не и 5-6 месеци претходно. Да беше муабет за избори, сигурно немаше народот, особено центарци, да ги мафтаат со неколку квадрати трева.

Сериозно ова? А со што ќе ги мафтаат? Главната битка во центар е за зеленилото.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 08-Apr-2014 at 19:38
јас сум сигурен дека зеленилото ама никого ни од сегашнава ни од поранешната власт во центар не им е на прво место.нив ги интересира да им дадат добра парцела,предвреме намеркана на финансиерот на дотичната им партија.нели треба да се плати некако тоа што се трошело
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 08-Apr-2014 at 22:27
Зборам како е претставена ситуацијата по медиумите, а дека реално не им чуе тука нема збор.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 09-Apr-2014 at 00:31
Originally posted by mackomk

Originally posted by N23


Originally posted by mackomk

Originally posted by xnx

ako ova e lupanje pari ne znam sto da kazam za gusarskine brodovi, valnine vrbi i skulpturcinja po 10 na metar kvadraten


Реков негде дека бродовите се оправдани??? Мислам дека не .
Коментарот беше на тоа дека наместо да се насади нормално трева, се користат бусени кои се најверојатно неколку пати поскапи, само за да се добие инстант паркче.Сите знаеме зашто е брзањето.
Не знам каде живееш, али вакви бусени трева се поставени у Центар уште многу пред изборите, ако не и 5-6 месеци претходно. Да беше муабет за избори, сигурно немаше народот, особено центарци, да ги мафтаат со неколку квадрати трева.

Сериозно ова? А со што ќе ги мафтаат? Главната битка во центар е за зеленилото.


Претерано сериозно. Особено што познавам доста центарци кои приоритет им е целосно доурбанизирање на општината и макар минимален отпор за СК2014, или барем неиздавање маркици за барокни торти онаму каде општината е надлежна. А и претходниот градоначалник улагаше у зеленило, пешачки патеки и тротоари, па гледам што го снајде. На крај краева ова е поставено у дел каде веќе имаше зеленило, само што сега просторот го модернизираа. Кога станува збор за дрва и зеленило тие се бунат за постојните тревни површини кои ги уништуваат, а не дека се воодушевуваат ако некоја тревната површина биде возобновена.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12473
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 14-Apr-2014 at 17:08
И денес продолжуваме со раззеленувањето на нашите маала. Ова се новите дрвја на ул. Орце Николов во Центар, Скопје...Извор: Фејсбук страницата на општина Центар
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12473
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 15-Apr-2014 at 07:41
ЦВЕТНИ ПЕПЕРУТКИ СЛЕТАА ВО НОВО ЛИСИЧЕБулеварот „Видое Смилевски-Бато“ во Ново Лисиче од викендов е украсен со цветни пеперутки. Станува збор за препознатливите фигури изведени од цветни аранжмани кои се дело на ЈП „Паркови и зеленило“ и учениците од средното уметничко училиште. И во овој случај конструкцијата е челична, обложена со сезонско цвеќе.

Вакви декорации во вид на паун, желка, петел, полжав, риба и други веќе со месеци ги красат неколкуте фреквентни локации низ Скопје.

Од „Паркови“ најавија дека во наредниов период цветни аранжмани во вид на некое животно или друга фигура ќе бидат поставени и во Чаир и во Шуто Оризари.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=E6863588BE186D42A66385A61243CD11
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 15-Apr-2014 at 12:00
Од завчера се тука ако не се лажам, него го снема Штркот од кај железничка, да не знае некој кај фатил ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12473
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 15-Apr-2014 at 12:19
Гарант накај Западна Европа!
За сè има вторпат
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 15-Apr-2014 at 12:31
Аман веќе со тој Аеродром... Двориштето на владата. Зошто не се разеленува во Бутел и во Чаир?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 15-Apr-2014 at 13:00
хахаха Џоле ме насмеа ,јас па мислев да не заминал далеку на Југ кога видел дека овде небива

Инаку Оне еве сега пишува дека најверојатно ќе стават во Чаир
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 15-Apr-2014 at 13:27
Originally posted by one1

Аман веќе со тој Аеродром... Двориштето на владата. Зошто не се разеленува во Бутел и во Чаир?


Јас колку што знам двориштето на Владата не е во Аеродром туку во Карпош.


Edited by phenomenon - 15-Apr-2014 at 13:28
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 15-Apr-2014 at 14:13
Originally posted by phenomenon

Originally posted by one1

Аман веќе со тој Аеродром... Двориштето на владата. Зошто не се разеленува во Бутел и во Чаир?


Јас колку што знам двориштето на Владата не е во Аеродром туку во Карпош.


Поточно Центар..
One1 како вака бе друже.Во Аеродром имаме штрк а во Чаир нели поставивме орел?Што ќе ни е зеленило
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.