build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 26-Jun-2015 at 14:41
Нов збор во речникот - палмизација

Шегата на страна, зарем не е подобро да се садат растителни видови кои се погодни за ова поднебје и кои ќе ги издржат сите временски (не)прилики, наместо да се прават скапи експерименти со палми и останати тропски растенија?
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 26-Jun-2015 at 16:43
Пред повеќе од два месеци дознавме дека се купени 500 палми и дека ке се засадат во Македонија, видовме дека досега се садеа низ неколку градови во државава, ми се чини деке се сликаше и се овековечи засадувањето на секоја палма поединечно. Мене лично не ми се допагаат палми, гледам некои луѓе околу мене ги сакаат, но се согласувам дека е експеримент во однос на нивната издржливост во зимски услови, сепак предлагам да причекаме до следната Пролет. Се сеќавам дека имаше големи реакции и полемика за исплатливоста и фрлањето пари кога првпат Пенов садеше Јапонски цреши. Но подоцна се виде дека сепак овие дрва успеаа да се аклиматизираат овде, и потегот на Пенов испадна правилен.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 26-Jun-2015 at 17:12
Јапан има претежно умерена клима, а црешите се дрво кое расте во таква средина.

Не е експеримент работава, ако не се заштитат од надворешните услови во зимските месеци ќе изумрат, а ако се заштитени се грди.

Back to Top
Z68 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Z68 Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 27-Jun-2015 at 20:20
Me interesira zosto nema natpisi i sliki od novoposadenite drvja na plostadot Madedonija !!!

Malku mi e cudno. Nesto ..loso,, da se sluci , vednas se reagira, a sega imame nov drvored na plostad, nikade nema natpis ili slika.


Edited by Џоле - 28-Jun-2015 at 10:26
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 27-Jun-2015 at 20:52
Паркови и зеленило „се надеваат“ дека палмите ќе преживеат

Вчера на седница на Советот на град Скопје на која се поставуваа советнички прашања поставив прашање до градоначалникот на град Скопје: Зошто во изминативе денови во Скопје интезивно се садат палми кои се неавтохтон вид на подрачјето на градот Скопје и за кои е сосоема извезно дека поради климатските прилики и при првите зимски пониски температури ќе се исушат и тоа во услови кога интезивно се сечат дрвја во градот кои успеваат на ова подрачје?

Дали градот има проценка врз основа на стручна студија за можноста и процентот на успешност на прилагодување на овие палми во градот и колку палми во Скопје ќе бидат засадени и по која цена?
Наместо градоначалникот, одговорот на прашањето го даде директорот на ЈП „Паркови и зеленило“ Авировиќ , при што не одговори на ниту еден од деловите на советничкото прашање освен дека е тоа проект на ’’Македонски Шуми’’ и дека се надева (!?) дека добар дел од овие палми „ќе преживеат“.

http://brif.mk/?p=186082

Значи "се надеваат"

Edited by jyvation - 27-Jun-2015 at 20:53
Back to Top
Z68 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Z68 Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 27-Jun-2015 at 20:54
Jas denes bev vo Ohrid i gledam skoro site se fatile
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3827
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 27-Jun-2015 at 20:56
Дрво? Што е тоа? Сигурно нешто за сечење. Државоо алоо
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 27-Jun-2015 at 20:57
Originally posted by jyvation

Толку беше од палмиве.Денес бев до Велес и поминав покрај паркот во центар, пола палми беа веќе исушени


Штом ги палат јавно во Велес, не е чудно и ноќе да им тураат нешто во земјата(киселини на пример) само за да се исушат.

Пак ќе кажам,јас сум колекционер на палми повеќе од 10 години и ако се грижиш за нив нема никаков проблем
Back to Top
Z68 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Z68 Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 27-Jun-2015 at 21:09
Lagp di Garda, Severna Italija. Pod alpite.

Edited by Џоле - 28-Jun-2015 at 10:28
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 27-Jun-2015 at 23:53
Originally posted by Z68

Me interesira zosto nema natpisi i sliki od novoposadenite drvja na plostadot Madedonija !!!


Дали знаеш кој тип се новите дрва на плоштадот Македонија?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 28-Jun-2015 at 15:07
Малку истражував околу палмиве, и по изгледот и потеклото веројатно се работи за Chinese windmill palm кој иако потекнува од тропско/субтропски делови на Кина, лесно успевал и во поладни регии (дадени се примери од Ванкувер, Дизелдорф, Шкотска итн).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 29-Jun-2015 at 11:43
ЈП Паркови и зеленило: Во последниве две години во Скопје исечени се 3.211, а засадени 16.037 дрвја

Скопското Јавно претпријатие „Паркови и зеленило“ тврди дека во периодот јуни 2013 до јуни 2015 година на територијата на главниот град се исечени 3.211 дрво, а засадени скоро шест пати повеќе дрвја – 16.037.

Според евиденцијата и тврдењата на „Паркови“, точно 1.828 дрва биле исечени со решение, а 1.383 без решение/налог од Град Скопје за сеча. Гледајќи според месеци, најмногу биле исечени во ноември 2014 – 323, а најмалку изминатиов април – 59.

Од вкупниот број засадени дрвја, пак, 7.705 биле садени за време на акции по општините, 5.910 во тек на „Ден на дрвото“, а 2.422 во рамки на редовната годишна програма на претпријатието за подигнување на зеленило.

Од „Паркови и зеленило“ засега не ги соопштуваат локациите, видот, староста и големината на исечените и засадените дрвја.

Повеќе на http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/jp-parkovi-i-zelenilo-vo-poslednive-dve-godini-vo-skopje-isecheni-se-3211-a
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 29-Jun-2015 at 16:31
Je, 3211 дрва со оформени крошни наспроти 16к фиданки. Голем дел од нив надвор од градска средина, прашање е и колкав процент ќе се фатат, а и каков тип на дрва се. Палмиве пример се чисто декоративни и немаат некое еколошко значење.
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 29-Jun-2015 at 20:43
Originally posted by King

Originally posted by Z68

Me interesira zosto nema natpisi i sliki od novoposadenite drvja na plostadot Madedonija !!!


Дали знаеш кој тип се новите дрва на плоштадот Македонија?


стварно знае некој шо дрва се тие шо ги стаија??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 01-Jul-2015 at 10:00
Велесизвор: твитер профилот на Baze Lazevski ‏
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 01-Jul-2015 at 15:13
ФОТИНИЈА НАМЕСТО ЈАВОРИТЕ НА ПЛОШТАД

Екипи од ЈП "Паркови и зеленило" деновиве засадија 32 дрвја од видот фотинија, кои имаат листови во текот на целата година

На местото на исечените јавори на плоштадот Македонија се садат нови дрвја. Екипи од ЈП "Паркови и зеленило" деновиве засадија 32 дрвца од видот фотинија. Според надлежните од претпријатието, станува збор за квалитетни дрвја увезени од Италија, кои имаа лисја во текот на цела година.
"Станува збор за листопадни дрвја, чии лисја од март до септември се црвени, а во зимските месеци се зелени. Фотинијата е украсно дрво кое дава прекрасен изглед. Дрвата се калемени, и затоа веќе имаат голема крошна. Купени се од Италија и се доста квалитетни. За секоја садница поставен е систем за полевање капка по капка", вели Душан Авировиќ, директор на ЈП "Паркови и зеленило".Од претпријатието додеваат дека иако лете не се садат дрвца, тие решиле да ги насадат за да добие Плоштадот комплетен изглед.
"Набавивме и резервни дрвја во случај некое да не успее. Но имаме квалитетни инженери што ќе ги негуваат соодветно, и сигурни сме дека ќе успеат", додава Авировиќ.
ЈП "Паркови и зеленило", по налог на Град Скопје, пред неколку месеци ги исече сите јавори на Плоштадот. Тогаш од Градот објаснија дека дрвјата се исечени поради недоволен раст.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=172BCBC4C337BC4F958D014BEBE29F57
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 01-Jul-2015 at 17:48
Od kade javori dosega? Jas za javor znam deka e drugo drvo. Tie ne bea od klasičnite javori
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 01-Jul-2015 at 20:23
Старите дрва беа Acer platanoides 'Globosum', или топчест јавор.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 02-Jul-2015 at 16:50
Ме трогна текстов со љубопитното велешанче, морам да го споделам.

Кривична пријава за љубопитното велешанче што запали палма

Полицијата соопшти дека поднела кривична пријава против 15-годишно момче затоа што со запалка потпалил една од 50-те палми засадени во велешкиот младински парк. Инцидентот се случил 10 минути пред полноќ на 12-ти јуни.

Момчето заедно со родителите било повикано во полициска станица. Таму изјавило дека од љубопитност пред другарите ја потпалил обвивката на палмино дрво. Палмата пламнала па дури според полицијата во гаснењето интервенирала и противпожарната единица во Велес.

По расчистувањето на случајот, против момчето е поднесена кривична пријава за „оштетување на туѓ предмет“. Според СВР Велес палмата била дел од имотот на општина Велес. Во претходните реакции за засадените велешки палми, од општината тврдеа дека палмите се на ЈП Македонски Шуми кои се донирани за да ги разубават велешките улици. Полицијата сепак проценила дека запалената палма е на општината, а не на Македонски Шуми.

Љубопитното момче бидејќи ретко имало можност во својот град да налета на стебло од тропско растение експериментирало со него, но за тоа покрај кривичната пријава ќе мора да плати и 500-тини евра цена по која се набавени палмите. За кривичното дело од член 243 за кое полицијата го товари 15-годишниот велешанец тој може да биде осуден на парична казна или дури до три години затвор. Доколку пријавата е по став 1 на истиот член, тогаш општината ќе мора да го гони по приватна тужба, стои во Кривичниот законик на РМ. Но доколку штетата е значителна или палмата е под привремена заштита тогаш момчето може да добие казна помеѓу 6 месеци и 5 години затвор.

Полицијата не соопшти по кој став ја поднела кривичната пријава, а во соопштението на сајтот на МВР не стои ниту колку пожарникари интервенирале да ја изгаснат палмата запалена на 12-ти јуни во Велес.

http://telma.com.mk/vesti/krivichna-prijava-za-maloletnikot-koj-zapali-palma-vo-veles
Back to Top
Z68 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Z68 Quote  Post ReplyReply #600 Posted: 02-Jul-2015 at 17:59
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.